Уставен ја прифати иницијативата за помилување за изборни нерегуларности

Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
А шо е толку опасно и богохулно да се направи попис и да се спореди резултатот со избирачки список?
Нешо ќе се случи?? Ќе произлезе само добро, сите ќе се уверат дали е се во рд и дека нема никакви малверзации, ќе паднат во вода сите лаги за некакви фалсификувани лични карти, за гласање на умрени, за гласање на иљадници од една адреса...
Ти као патриот, као љубитељ на правда, како лојален граѓанин на ова држава како поборник за виситната треба да бидеш подржувач на таква акција а не да бегаш од неа како муџахедин од сланина
Не сум патриот, уште помалку сум љубител на правда, а најмалку ме боли за нечија друга вистина сем мојата.

И повторно, ако избирачкиот список се прави според попис, а не според извод од матична книга на државјани, тогаш им одземаш на многу луѓе право да бираат, на основ на желба. Не дека имам нешто против, ама јас таква желба немам. Ако некој има, нека си истера со тоа, нека ги брише исселените од список.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Ете го пак Зоте. Ти му викаш, Зоте, земјата не е рамна (избирачкиот список е поврзан со книгата на државјани, не со пописот) тој ти вади сликичка која во неговиот свет е комплетен доказ дека Земјата е рамна. Му викаш, Зоте, хоризонтот го гледаме затоа што земјата не е рамна (фантоми, лажни лични карти и останати глупости не постојат), тој ти вади нова сликичка со која го објаснува чудниот феномен наречен хоризонт. И повторно, само во неговата глава.
Само што во случајов ти си Зоте... Ти му викаш ќе има оставки и повлекување тој ''Нема предавање, нема избори, нема повелкување''. Ти му викаш нема да има избори на 24 Април, он ти става сликички од Илија Димовски и Груевски како викаат избори на 24 Април. :pos:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не сум патриот, уште помалку сум љубител на правда, а најмалку ме боли за нечија друга вистина сем мојата.

И повторно, ако избирачкиот список се прави според попис, а не според извод од матична книга на државјани, тогаш им одземаш на многу луѓе право да бираат, на основ на желба. Не дека имам нешто против, ама јас таква желба немам. Ако некој има, нека си истера со тоа, нека ги брише исселените од список.
Попис као контрола и споредба со избирачки список, сепак изречени се многу тешки обвиненија кон власта и предходните избори за да можеш да само со изводи праиш список, ете до сега без попис се направија избори па испаднаа умрени гласаа, непостоечки луѓе (без изводи) гласаа, повеќе пати едни исти гласаа...
Треба да се одземат права на сите такви гласачи а еден од методите е и пописот, тој само ќе помогне да се раскринкаат сите мафиијашки зделки направени да се добијат избори (ако имало воопшто такви)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
ете до сега без попис се направија избори па испаднаа умрени гласаа, непостоечки луѓе (без изводи) гласаа, повеќе пати едни исти гласаа...
Кај испадна тоа? Може да ми пишеш едно име на еден непостоечки, умрен или човек што гласал дупло? Едно, единствено име. Петко Петковски, запишан на тоа избирачко место гласал дупло. Или нешто слично.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.219
Поени од реакции
20.995
Што мислиш ти Летко, зошто се иселени овие 447.000 (според Светска Банка)?
Пратеничката Роза Топузовска Каревска побара точна бројка на Македонци кои ја напуштиле земјава, бидејќи како што рече, нема официјален податок, и дека бројките што ги добила од анализите на Светска банка, Обединетите нации и Евростат се загрижувачки.

- Светска банка во една анализа укажува на бројка од 447.000 иселени до 2010 година.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Кај испадна тоа? Може да ми пишеш едно име на еден непостоечки, умрен или човек што гласал дупло? Едно, единствено име. Петко Петковски, запишан на тоа избирачко место гласал дупло. Или нешто слично.
Штом е се толку чисто и бајно, зошто се бламираше Уставниот суд?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Кај испадна тоа? Може да ми пишеш едно име на еден непостоечки, умрен или човек што гласал дупло? Едно, единствено име. Петко Петковски, запишан на тоа избирачко место гласал дупло. Или нешто слично.
не биди наивен тие работи се прават зо давање на лични карти со друго име и презиме, пикање на сто души во еден стан како живеалиште....
Али со попис сето то ќе се разјасни[DOUBLEPOST=1457202420][/DOUBLEPOST]
Што мислиш ти Летко, зошто се иселени овие 447.000 (според Светска Банка)?
туристи бе, имаше овде една будала која тврдеше дека масовно македонците летуваат на кариби сејшели бали.. па можда се позадржале таму неколку години, полни со пари трошат...
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Штом е се толку чисто и бајно, зошто се бламираше Уставниот суд?
За да се смират некои луѓе. Тоа е проблемот кога работиш со поголеми маси во државава. Нема шанса дел од нив да не бидат пизди на кои им треба дадилка на секој чекор.
не биди наивен тие работи се прават зо давање на лични карти со друго име и презиме, пикање на сто души во еден стан како живеалиште....
Али со попис сето то ќе се разјасни[DOUBLEPOST=1457202420][/DOUBLEPOST]
туристи бе, имаше овде една будала која тврдеше дека масовно македонците летуваат на кариби сејшели бали.. па можда се позадржале таму неколку години, полни со пари трошат...
Новите лични карти во себе содржат биометриски податоци. Или во превод, отпечаток на прст и слика од рожница на око. Ниту едното, ниту другото може да се фалсификуваат.

Ако има едно лице, со два матични броја (што може да се фалсификува) тоа лице на двете лични карти ќе има исти отпечатоци. Базата со отпечатоци е кај министер од СДСМ. Ништо досега не му бранеше да направи компарација и да побара дупликати. И побитно, ништо не му брани од сега натаму да го направи истото, па да излезе со имиња.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.726
Поени од реакции
7.040
Ќе испадне дека попис воопшто не е потребен. Дека доволна е евиденцијата од МВР, каква-таква. Зошто тогаш поразвиени земји прават попис?
Popis stanovništva je izuzetno važan statistički alat koji koristi država u razne svrhe poput određivanja glasačkog prava, poreza ili ekonomske politike, ali i mnoge druge organizacije kao što su političke stranke i poduzeća u svrhu određivanja vlastite političke, izborne ili marketinške strategije
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Новите лични карти во себе содржат биометриски податоци. Или во превод, отпечаток на прст и слика од рожница на око. Ниту едното, ниту другото може да се фалсификуваат.
Не сум техничко лице али мене ми зедоа отпечаток од десен показалец, дал ќе знае биометријата дека на следна лична карта ми е отисок од среден прст? или од лев показалец. На таа финта можам 10 лични карти да имам сите со различни отпечатоци?
Знам дека на криминалци им се земаат отпечатоци од сите прсти веројатно зато шо се разликуваат од прст до прст....
А бе ај да напрајме попис, и така му борчиме на народо, шо си така антипописно расположен и после да не прајме појќе вакви муабети
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.957
Поени од реакции
15.974
попис требаше ама ви исто време кога е пописот во Косово и во Албанија... ама не сакаа никако...
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.726
Поени од реакции
7.040
Живееш во куќа, појма немаш колку живеат со тебе и не ти чуе.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Новите лични карти во себе содржат биометриски податоци. Или во превод, отпечаток на прст и слика од рожница на око. Ниту едното, ниту другото може да се фалсификуваат.
Заборави да кажеш дека имаат и темпорална проекција на вибрации кај гениталната област за температури под точката на мрзнење на водата.:P

Личните карти што ги имаме, овие новиве, пластичните, немаат биометриски податоци на нив. Немаат капацитет за да можат да зачуваат такви податоци.

Bastard, нешто во последно време слабо ти оди работата, попушташ некако. :/
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Не сум техничко лице али мене ми зедоа отпечаток од десен показалец, дал ќе знае биометријата дека на следна лична карта ми е отисок од среден прст? или од лев показалец. На таа финта можам 10 лични карти да имам сите со различни отпечатоци?
Знам дека на криминалци им се земаат отпечатоци од сите прсти веројатно зато шо се разликуваат од прст до прст....
А бе ај да напрајме попис, и така му борчиме на народо, шо си така антипописно расположен и после да не прајме појќе вакви муабети
Отпечаток од показалец се разликува од отпечаток од среден прст. На сите им се зема од ист прст. Ете, може и тоа да најде, различен прст и ја пробил шемата. Значи ако има фантоми, Оливер ги има сите потребни податоци да ги распознае и да го уништи ВМРО предизборно.

Не сум ич антипописно расположен. Ќе го биде и тоа чудо. И тоа електронски. Само ништо нема да смени.
Заборави да кажеш дека имаат и темпорална проекција на вибрации кај гениталната област за температури под точката на мрзнење на водата.:P

Личните карти што ги имаме, овие новиве, пластичните, немаат биометриски податоци на нив. Немаат капацитет за да можат да зачуваат такви податоци.

Bastard, нешто во последно време слабо ти оди работата, попушташ некако. :/
Базата на МВР, која има запис за секоја поделена лична карта, ги има сите потребни податоци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom