Рамна Земја?

Т

Триптико

Гостин
Е ова ти е мултикулти тема. Англиски, српски, хрватски...Дајте објаснувања и на др јазици. Македонскиот и онака е непотребен.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Zote, Earth is not flat
Zote, 지구는 평평하지
Zote, Jorden er ikke flad
Zote, Ziemia nie jest płaska
Zote, Maa ole tasainen[DOUBLEPOST=1457007293][/DOUBLEPOST]Како и да кажеш, исто му доаѓа. Округла е, се вртоле. И ти тоа го знаеш и непрекидно го потврдуваш
 
Член од
13 март 2011
Мислења
1.939
Поени од реакции
1.930
Што се нема да прочита чоек ееј, ако си скокнел требало четрсто метра по натака да паднеш.... Малоумен еден си чул ли за референтен систем? Мува коа влага у кола, колата вози со 200 на саат, и мувата лета со 200 на саат? Сликите биле такви ради fish eye леќи o_O
Среќа што форумов е анонимен
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
@ZOTE

пробав малку во твоја кожа да се ставам, да потролувам, ама јбг не ми иде. не може човек со сила будала да се праве.


Ама ти знаеш што е закривување, линија закривена знаеш што е? Каде гледаш на тие слики закривена линија?

Прегледај го приврзокот 140592
.
ако кугот/топката е толку голема, а ти си толку мал спрема неа и твојот видик е мал, закривеност ќе биде неприметлива за тебе. има закривеност, на големо растојание со инструмент ќе измериш
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Сега одговори ми: ти беше таму лично и го виде тој зелен екран?
Не ти текнува дека сето тоа можеби е правено за потребите на некој филм или документарец?
Значи вакво нешто немам видено во целиот мој живот, некој да извади една сликичка и видео и со сите сили да не убедува дека тие се вистинските, а сите контра докази во слики и видеа што ги постирале другите се или фотошоп или зелен екран.
А што има врска тоа со водата ан земјата каде она зазема површина и не се закривува? Тоа што се случува во бестежинска состојба нема благе везе овде во нашата атмосфера каде живееме. А каде постои оваа зеро гравитација? Освен во оној авион на НАСА каде ги глумат овие работи.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ти не треба да идеш на очно туку на мозочно. Таму каде е што е хоризонтот рамен ти гледаш закривување, таму каде што нема ленс коректор се појавува фишај, кога ќе се поправи тоа земјата е рамна.

Кажи ми ти како е можно ова на оркугла земја?


Прегледај го приврзокот 140580


Зашто овде водата не стои?
Magneti zote ....si ima zemjata magentni polovi ...oni ja drzat vodata i avstralija zaedno so avstalijancite!
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
73
Поени од реакции
43
А што има врска тоа со водата ан земјата каде она зазема површина и не се закривува? Тоа што се случува во бестежинска состојба нема благе везе овде во нашата атмосфера каде живееме. А каде постои оваа зеро гравитација? Освен во оној авион на НАСА каде ги глумат овие работи.
Очигледно е дека ги мешаш работите. Не можеш да ги споредиш површината на водата во чаша или кофа со површината на водата во океаните. Ти пуштија слика каде убаво се гледа дека пола зграда е потоната под хоризонтот, но за тебе тоа е фотошоп или зелен екран. Зошто не дадеш коментар за таа слика.
И одговори ми на следниве прашања:
1. Зошто нема слика или видео од фирмаментот одблиску?
2. Зошто нема слика или видео од фирмаментот на краевите на твојата рамна земја?
3. Зошто нема слика или видео од целата земјена плоча сликана од врвот на фирмаментот?
4. Зошто нема слика, видео и вест за тоа дека откако се откачило парче од фирмаментот, почнало да истура вода, бидејќи нели над него има океан.

п.с. Не ни очекувам да ми одговориш на прашањата, ама моја должност е да ги поставам.
 
Т

Триптико

Гостин
Очигледно е дека ги мешаш работите. Не можеш да ги споредиш површината на водата во чаша или кофа со површината на водата во океаните. Ти пуштија слика каде убаво се гледа дека пола зграда е потоната под хоризонтот, но за тебе тоа е фотошоп или зелен екран. Зошто не дадеш коментар за таа слика.
И одговори ми на следниве прашања:
1. Зошто нема слика или видео од фирмаментот одблиску?
2. Зошто нема слика или видео од фирмаментот на краевите на твојата рамна земја?
3. Зошто нема слика или видео од целата земјена плоча сликана од врвот на фирмаментот?
4. Зошто нема слика, видео и вест за тоа дека откако се откачило парче од фирмаментот, почнало да истура вода, бидејќи нели над него има океан.

п.с. Не ни очекувам да ми одговориш на прашањата, ама моја должност е да ги поставам.
Нема камера со толку јак оптички зум
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Очигледно е дека ги мешаш работите. Не можеш да ги споредиш површината на водата во чаша или кофа со површината на водата во океаните. Ти пуштија слика каде убаво се гледа дека пола зграда е потоната под хоризонтот, но за тебе тоа е фотошоп или зелен екран. Зошто не дадеш коментар за таа слика.
И одговори ми на следниве прашања:
1. Зошто нема слика или видео од фирмаментот одблиску?
2. Зошто нема слика или видео од фирмаментот на краевите на твојата рамна земја?
3. Зошто нема слика или видео од целата земјена плоча сликана од врвот на фирмаментот?
4. Зошто нема слика, видео и вест за тоа дека откако се откачило парче од фирмаментот, почнало да истура вода, бидејќи нели над него има океан.

п.с. Не ни очекувам да ми одговориш на прашањата, ама моја должност е да ги поставам.
10399616_977042915715580_6398474110101057348_n.jpg

“If the moon lifted up the water, it is evident that near the land, the water would be drawn away and low instead of high tide caused. Again, the velocity and path of the moon are uniform, and it follows that if she exerted any influence on the earth, that influence could only be a uniform influence. But the tides are not uniform. At Port Natal the rise and fall is about 6 feet, while at Beira, about 600 miles up the coast, the rise and fall is 26 feet. This effectually settles the matter that the moon has no influence on the tides. Tides are caused by the gentle and gradual rise and fall of the earth on the bosom of the mighty deep. In inland lakes, there are no tides; which also proves that the moon cannot attract either the earth or water to cause tides. But the fact that the basin of the lake is on the earth which rests on the waters of the deep shows that no tides are possible, as the waters of the lakes together with the earth rise and fall, and thus the tides at the coast are caused; while there are no tides on waters unconnected with the sea.” -Thomas Winship, “Zetetic Cosmogeny” (130-131)
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
73
Поени од реакции
43
Прегледај го приврзокот 140603

“If the moon lifted up the water, it is evident that near the land, the water would be drawn away and low instead of high tide caused. Again, the velocity and path of the moon are uniform, and it follows that if she exerted any influence on the earth, that influence could only be a uniform influence. But the tides are not uniform. At Port Natal the rise and fall is about 6 feet, while at Beira, about 600 miles up the coast, the rise and fall is 26 feet. This effectually settles the matter that the moon has no influence on the tides. Tides are caused by the gentle and gradual rise and fall of the earth on the bosom of the mighty deep. In inland lakes, there are no tides; which also proves that the moon cannot attract either the earth or water to cause tides. But the fact that the basin of the lake is on the earth which rests on the waters of the deep shows that no tides are possible, as the waters of the lakes together with the earth rise and fall, and thus the tides at the coast are caused; while there are no tides on waters unconnected with the sea.” -Thomas Winship, “Zetetic Cosmogeny” (130-131)
Ова не се одговори на моите прашања.
И молам, на македонски.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.283
Јас веќе почнувам ова да го сфаќам како политика за намалување на бројот на членови (самоиницијативно напуштање), со пуштање на вакви ликови и вакви теми да се врши притисок врз членовите, за да од нервоза си ги деактивираат акаундите. Исто така и од срам и себесожалување поради фактот што и тие газат на исто тло и живеат под исто небо заедно со "несфатениве филозофи".

Жално. :(

Па да можеше сега да ја чита темава Џордано Бруно... гарантирано ќе се самозапалеше!
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
73
Поени од реакции
43
Ти сериoзнo мислиш декa ќе ти oдгoвoри?
Не очекувам дека ќе ми одговори.
Експерт на оваа тема ќе знае со свои зборови да ми одговори.
Зоте не е никаков експерт, мисли дека знае сè а всушност ништо не знае, или знае ама намерно лаже.
Фактите кои докажуваат дека нашата планета е топка се всушност фотошоп и зелен екран.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Прегледај го приврзокот 140603

“If the moon lifted up the water, it is evident that near the land, the water would be drawn away and low instead of high tide caused. Again, the velocity and path of the moon are uniform, and it follows that if she exerted any influence on the earth, that influence could only be a uniform influence. But the tides are not uniform. At Port Natal the rise and fall is about 6 feet, while at Beira, about 600 miles up the coast, the rise and fall is 26 feet. This effectually settles the matter that the moon has no influence on the tides. Tides are caused by the gentle and gradual rise and fall of the earth on the bosom of the mighty deep. In inland lakes, there are no tides; which also proves that the moon cannot attract either the earth or water to cause tides. But the fact that the basin of the lake is on the earth which rests on the waters of the deep shows that no tides are possible, as the waters of the lakes together with the earth rise and fall, and thus the tides at the coast are caused; while there are no tides on waters unconnected with the sea.” -Thomas Winship, “Zetetic Cosmogeny” (130-131)
Abe zotka u vremeto koa kniga bila pisana crkvata palese vesterki i kastrirase luge i drugi magii.
  • Publisher: T.L. Cullingworth (1897)
E moj zotka so pisani textovi i "fakti" od 18 vek sakas da ne ubedis deka zemjata e ploca!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom