Рамна Земја?

Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
А вие што докажувате дека земјата е рамна, зошто не одговарате на одредени прашања?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Сосема е нормално тоа, би било ненормално за рамна земја каде сонцето секогаш е на исто остојание и под ист агол свети да има различни климатски региони, такво нешто го нема што е уште еден доказ дека земјата е округла и ротира околу звездата која ја викаме сонце
@Chemical Angel

bandicam 2016-03-03 10-37-43-390.jpg

bandicam 2016-01-27 15-14-20-379.jpg [DOUBLEPOST=1456998181][/DOUBLEPOST]
Зоте време е да признаеш дека земјата е топчеста.
Сеа веќе само инат водеш, веќе јасно ти е и на тебе дека земјата не е рамна, дури и ти почна да ставаш докази дека земјата е округла.
Kаде го виде закривувањето на земјата? Каде на која слика виде дека земјата е октугла? Кој доказ го имаш ти? Ниту еден. Само недокажана теорија која служи да ги лаже и манипулира луѓето и да влече 200 милијарди долари за свемирски програм а не може да се оди во вселенат апоради ван алесовиот појас на радијација или фимаментот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Kаде го виде закривувањето на земјата? Каде на која слика виде дека земјата е октугла? Кој доказ го имаш ти? Ниту еден. Само недокажана теорија која служи да ги лаже и манипулира луѓето и да влече 200 милијарди долари за свемирски програм а не може да се оди во вселенат апоради ван алесовиот појас на радијација или фимаментот.
На фотографии и клипови коити ги стави се гледа несмнено дека земјата е закривена и тркалезна, башка од тоа ни една твоја теорија дека земјата е рамна плоќа не е одржлива, ни да објасни климатски региони ни временски зони ни помрачување на месечина и сонце ни магнетни полови ни гравитација ни движење на созвездија ни изгревање и заоѓање на сонце...
сето то е можно само на планета каква е земјата - топчеста и која со месечината ротира околу сонцето

2 (1).jpg ab416-flat-earth-horizon-flat.jpg Edge-of-Space-top (1).jpg Horizon,_Valencia_(Spain).JPG sunsets_wikimedia_0092_big.jpg toronto.gif z11.jpg zm2.jpg zn.jpg
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
На фотографии и клипови коити ги стави се гледа несмнено дека земјата е закривена и тркалезна, башка од тоа ни една твоја теорија дека земјата е рамна плоќа не е одржлива, ни да објасни климатски региони ни временски зони ни помрачување на месечина и сонце ни магнетни полови ни гравитација ни движење на созвездија ни изгревање и заоѓање на сонце...
сето то е можно само на планета каква е земјата - топчеста и која со месечината ротира околу сонцето

Прегледај го приврзокот 140571 Прегледај го приврзокот 140572 Прегледај го приврзокот 140573 Прегледај го приврзокот 140574 Прегледај го приврзокот 140575 Прегледај го приврзокот 140576 Прегледај го приврзокот 140577 Прегледај го приврзокот 140578 Прегледај го приврзокот 140579
Ти не треба да идеш на очно туку на мозочно. Таму каде е што е хоризонтот рамен ти гледаш закривување, таму каде што нема ленс коректор се појавува фишај, кога ќе се поправи тоа земјата е рамна.

Кажи ми ти како е можно ова на оркугла земја?


bandicam 2016-02-22 18-32-16-813.jpg


Зашто овде водата не стои?
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
73
Поени од реакции
43
Ти не треба да идеш на очно туку на мозочно. Таму каде е што е хоризонтот рамен ти гледаш закривување, таму каде што нема ленс коректор се појавува фишај, кога ќе се поправи тоа земјата е рамна.

Кажи ми ти како е можно ова на оркугла земја?


Прегледај го приврзокот 140580


Зашто овде водата не стои?
Не стои бидејќи нема услов за тоа да се изведе тој експеримент на земјата каде што има гравитација.
А во вселената кај што има бестежинска состојба приказната е друга...

Еве како се однесува водата во бестежинска состојба.


Можеш да објасниш зошто водата се прави како топка а не како палачинка?

А вие што докажувате дека земјата е рамна, зошто не одговарате на одредени прашања?
Јас не би очекувала одговор на моите прашања со оглед на тоа дека немаат појма што зборуваат.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.943
Kаде го виде закривувањето на земјата? Каде на која слика виде дека земјата е октугла? Кој доказ го имаш ти? Ниту еден. Само недокажана теорија која служи да ги лаже и манипулира луѓето и да влече 200 милијарди долари за свемирски програм а не може да се оди во вселенат апоради ван алесовиот појас на радијација или фимаментот.
Не знаеш ни како се вика појасот, но затоа знаеш дека низ него не може да се помине. :aplauz:

http://forum.kajgana.com/search/46688418/?q=појас&o=date&c[user][0]=1140

Дека не може да се помине низ Ван Аленовиoт појас на радијација тоа ти го кажаа истите што тврдеа дека не може да се отиде на Антарктик?

http://www.victory-cruises.com/antarctic_flights.html

Discover Antarctica - Be Inspired by the White & Snow‎

Што е проблемот со тебе? Да не си нетокму?
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Не стои бидејќи нема услов за тоа да се изведе тој експеримент на земјата каде што има гравитација.
А во вселената кај што има бестежинска состојба приказната е друга...

Еве како се однесува водата во бестежинска состојба.


Можеш да објасниш зошто водата се прави како топка а не како палачинка?



Јас не би очекувала одговор на моите прашања со оглед на тоа дека немаат појма што зборуваат.
Ма супер си е. Кај ќе најдеш ваква бесплатна забава? Само да не се откажат...
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
НАСА преку лажната вселенска програма пере пари и мозоци. трошат пари на креирање лажна слики дека патуваат во вселената, прават вселенски станици и ги лажат луѓето дека земјата е топка, се врти околу својата оска и сонцето, бла бла бла

уште од стари времиња луѓето знаеле каква е формата на земјата, тоа е запишано и во светата книга. сега некои масонски друштва сакаат да го негираат тоа и да ги лажат луѓето дек земјата е топка, дека може да се патува во вселената.

нема патување во вселената, горе има фирнамент од страните леден ѕид. нема бегање. нека не ве лаже НАСА.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ти не треба да идеш на очно туку на мозочно. Таму каде е што е хоризонтот рамен ти гледаш закривување, таму каде што нема ленс коректор се појавува фишај, кога ќе се поправи тоа земјата е рамна.

Кажи ми ти како е можно ова на оркугла земја?




Зашто овде водата не стои?
Кој фишај бе крапу еден ти гледаш овде:
Horizon,_Valencia_(Spain).JPG toronto.gif z11.jpg zm2.jpg zn.jpg

Ова е фишај и таков објектив изобличува се и центар и агли на фотографија:
f1.jpg f2.jpg
Ни за објективи појма немаш, само кај тебе в умо имаш објектив кој изобличува само хоризонт а се друго останува нормално и само кај тебе во глата имаш објектив кој крие стотици метри терен зад хоризонт.
Зоте ти самиот себе си се негираш и на сите нам ни потврдуваш дека земјата е сферична планета која со месечината ротира околу сонцето кое е звезда во нашиот планетарен систем
 
Последно уредено:

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.670
Поени од реакции
11.716
Зоте изгледа го има оној општонароден проблем наречен „се му е рамно него“ можеби затоа не може да ја види закривеноста во сликите. Тој проблем се јавува во нервните центри а потоа се манифестира преку окото.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не стои бидејќи нема услов за тоа да се изведе тој експеримент на земјата каде што има гравитација.
А во вселената кај што има бестежинска состојба приказната е друга...

Еве како се однесува водата во бестежинска состојба.


Можеш да објасниш зошто водата се прави како топка а не како палачинка?



Јас не би очекувала одговор на моите прашања со оглед на тоа дека немаат појма што зборуваат.
Затоа што е снимано на греен скреен. Знаеш што е тоа?

bandicam 2016-03-03 12-21-29-061.jpg



http://sonarz.com/have-nasa-just-been-exposed-using-green-screen-the-footage-is-mind-blowing/[DOUBLEPOST=1457005127][/DOUBLEPOST]
Кој фишај бе крапу еден ти гледаш овде:
Прегледај го приврзокот 140581 Прегледај го приврзокот 140582 Прегледај го приврзокот 140583 Прегледај го приврзокот 140584 Прегледај го приврзокот 140585

Ова е фишај и таков објектив изобличува се и центар и агли на фотографија:
Прегледај го приврзокот 140586 Прегледај го приврзокот 140587
Ни за објективи појма немаш, само кај тебе в умо имаш објектив кој изобличува само хоризонт а се друго останува нормално и само кај тебе во глата имаш објектив кој крие стотици метри терен зад хоризонт.
Зоте ти самиот себе си се негираш и на сите нам ни потврдуваш дека земјата е сферична планета која со месечината ротира околу сонцето кое е звезда во нашиот планетарен систем
Ама ти знаеш што е закривување, линија закривена знаеш што е? Каде гледаш на тие слики закривена линија?

12369259_1082194668478399_6217598642692137024_n.jpg
img_8073.jpeg

Значи има огромна разлика. Никој, никда ниту го видел тоа закривување, ниту го сликал ил иснимил со камера. Тоа е факт, пред кој и боговите молчат. А ти ако сакаш со глава во ѕид да одиш оди. Затоа Битола никогаш нема да биде главен град затоа што сте многу горди. Гордоста е зло и поради таа гордост ти веруваш на лагата.
 
Последно уредено:

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
@ZOTE точно ли е ова???


"DA LI SHVATATE DA JE ČOVEČANSTVO NA ISPITU VEĆ HILJADAMA GODINA JER SE ANUNAKI SPORE OKO TOGA DA LI NAM TREBA DATI ZNANJE KOJE ONI IMAJU ILI NAS SMATRATI I DALJE SAMO MALO VEĆIMA OD ŽIVOTINJA????? U TOM SMISLU POSTAVILI SU NAM JEDNU “ZAGONETKU”!!! AKO OTKRIJEMO U KAKVOM SVETU ŽIVIMO TO ZNAČI DA SMO DOVOLJNO SVESNI DA NAM SAOPŠTE I DRUGE STVARI!!! POGLEDAJTE SAMO SUMERSKU ISTORIJU, ENKIJU SE NIJE DOZVOLILO DA DA ČOVEKU ZNANJE “BOGOVA”!!!

[DOUBLEPOST=1457005706][/DOUBLEPOST]@ZOTE, @MIKI1, @121314

дали е ова точно ?

Cijeli tekst koji je velikom znanstveniku Galileu ne-sveta inkvizicija SASTAVILA i prisilila ga potpisati pod prijetnjom mučenja:

Ja, Galileo, sin pokojnog Vincenca Galileja iz Firence, u svojoj 70. godini, osobno pristupivši pred sud i na koljenima pred Vama, najuzorniji i najprečasniji kardinali, glavni inkvizitori u cijelom kršćanskom svijetu protiv krivovjerne izopačenosti, imajući pred svojim očima nepovrediva Evanđelja, koja dodirujem svojim rukama, zaklinjem se da sam uvijek vjerovao, vjerujem sada i s božjom pomoći ću vjerovati i ubuduće u sve ono što vjeruje, što propovijeda i naučava Sveta katolička i apostolska crkva.

Ali premda mi je ova Sveta Inkvizicija sudbeno naredila da potpuno napustim lažno mišljenje da je Sunce središte svijeta i da se ne kreće, a da Zemlja nije središte svijeta i da se kreće, da ne podržavam, ne branim i ne naučavam na bilo koji način, ni usmeno ni pismeno, spomenutu lažnu znanost i, nakon što mi je bilo rečeno da je ta znanost u protivnosti sa Svetim Pismom, ja sam napisao i tiskao knjigu u kojoj sam se bavio tom već odbačenom znanošću inavodio razloge s mnogo argumenata njoj u prilog, a da nisam donio nikakvo rješenje, i bio sam smatran vrlo sumnjivim s krivovjerja, tj. da sam držao i vjerovao da je Sunce središte svijeta i nepomično, a da Zemlja nije središte i da se kreće. Zato, želeći ukloniti iz pameti vaših uzoritosti i svakog vjernog kršćanina tu snažnu sumnju, koju sam ispravno shvatio iskrenim srcem i nehinjenim uvjerenjem odričem se, proklinjem i mrzim spomenute zablude i krivovjerja, te općenito svaku i bilo koju drugu zabludu, krivovjerje i sektu protivnu Sv.crkvi.

Zaklinjem se da ubuduće neću nikada više ni reći ni tvrditi, usmeno ili pismeno takve stvari, zbog kojih bi na mene mogla pasti slična sumnja; ali, ako budem upoznao nekog krivovjernika, prijavit ću ga ovom Svetom uredu ili, točnije, Inkvizitoru ili ordinarijusu onog mjesta u kojem se budem nalazio. Prisižem, također, i obećavam da ću obavljati i držati se u potpunosti svih pokora koje su mi bile ili će mi biti nametnute od ovog Svetog ureda. Ako se ogriješim o bilo koje od mojih navedenih obećanja i zakletvi (a to ne dao Bog) podvrgavam se svim pokorama i kaznama što ih nalažu i propisuju sveta pravila i drugi propisi, koji su donijeti i proglašeni protiv sličnih delikvenata. Tako mi Bog pomogao i ova Sveta evanđelja koja dodirujem svojim rukama.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Затоа што е снимано на греен скреен. Знаеш што е тоа?

Прегледај го приврзокот 140589



http://sonarz.com/have-nasa-just-been-exposed-using-green-screen-the-footage-is-mind-blowing/[DOUBLEPOST=1457005127][/DOUBLEPOST]

Ама ти знаеш што е закривување, линија закривена знаеш што е? Каде гледаш на тие слики закривена линија?

Прегледај го приврзокот 140592
Прегледај го приврзокот 140593

Значи има огромна разлика. Никој, никда ниту го видел тоа закривување, ниту го сликал ил иснимил со камера. Тоа е факт, пред кој и боговите молчат. А ти ако сакаш со глава во ѕид да одиш оди. Затоа Битола никогаш нема да биде главен град затоа што сте многу горди. Гордоста е зло и поради таа гордост ти веруваш на лагата.
она со син екран е нешо сосем друго, гледаш дека астронаутот стои на самиот ќош од тој ѓос син екран, и десната страна му е надвор од синиот екран, за да се прават ефекти со син екран тој треба сосема да покрива видното поле нешо вака:

bs1.jpg
а на тие други слики се гледа јасно дека има закривување пошто да беше рамна плочата ќе одеа линиите паралелно а немаше да се спојуваат во една точка во далечината
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
73
Поени од реакции
43
Затоа што е снимано на греен скреен. Знаеш што е тоа?.
Сега одговори ми: ти беше таму лично и го виде тој зелен екран?
Не ти текнува дека сето тоа можеби е правено за потребите на некој филм или документарец?
Значи вакво нешто немам видено во целиот мој живот, некој да извади една сликичка и видео и со сите сили да не убедува дека тие се вистинските, а сите контра докази во слики и видеа што ги постирале другите се или фотошоп или зелен екран.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom