Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
G

Goldie

Гостин
Мислам дека и без пуштањето на разговорите сите бевме свесни каде живееме и кој не води. Гледаш и сам дека не направи некоја разлика тоа, пак сме поделени и релативно малку смени тоа. Од друга страна на добар пат сме сега ради тоа да станеме протекторат. Постои и реална шанса да ни ги начукаат мигрантите поготово ако знаејќи како „успешно“ делуваше владата во 2001.

Пак ќе кажам остави минатото. Гледај сегашноста, гледај го Заев што договори во Пржино. Кој го кочи цел процес моментално, кој бега од избори... Не треба да си генијалец да увидиш колку е тој способен. За се друго се сложувам. Работава ни е угоре високо, удоле длабоко а можеше се да биде поинаку ако правилно изиграше опозицијата.
Како што знам ти воопшто и не живееш во Македонија така да појма немаш од тоа како влијаеле разговорите врз луѓето. Еден куп што не се замараа за политика сега ќе гласаат против ДПМНЕ, еден куп што не им зависи работното место од партијата пак ќе гласаат против нив па дури во последно време гледам и партиски вработени како се почесто ги критикуваат за разни работи.

Инаку во тој договор од Пржино имаше услов и за прочистување на избирачкиот список а такво нешто не е можно да се случи до изборите и затоа мора да се одложат
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.019
:pos:
Ме интересираат коментари на @bitushanec или @Brutus или кој било од гласноговорниците на оваа брзо растечка економија која за брзо ќе увозува кадри од преголемиот број вработувања, што имате да кажете за фактот дека бруто платата во текстилната индустрија кај нас е 220 евра, а во Кина 450 (од прилика ). Ова се тие 600 вработувања дневно со кои треба да се гордееме?
Прво имаш грешка, во Кина официјално е демек 450 долари што се некој 400е и тоа стрикно Донгуан го дига просекот на другите места е МНОГУ помалку. Да не бегаме од премногу од темата ама 90% од текстилната индустрија во Кина уште во 90тите беше преселена во Бангладеш, Камбодија и Бурма. Провери си таму колку им е просекот пошто со нив се натпреваруваме денес па види дали кај нас е добро платено. Глупаво е да се прави споредба за индустрија која е утепана и умира. Жано е друи што ете кај нас сеуште е една од побитните и не сме успеале да се пренасочиме на нешто подобро.[DOUBLEPOST=1455978902][/DOUBLEPOST]
Како што знам ти воопшто и не живееш во Македонија така да појма немаш од тоа како влијаеле разговорите врз луѓето. Еден куп што не се замараа за политика сега ќе гласаат против ДПМНЕ, еден куп што не им зависи работното место од партијата пак ќе гласаат против нив па дури во последно време гледам и партиски вработени како се почесто ги критикуваат за разни работи.

Инаку во тој договор од Пржино имаше услов и за прочистување на избирачкиот список а такво нешто не е можно да се случи до изборите и затоа мора да се одложат
Епа ајде на избори де... Железото се кови додека е жешко. Како тргнале работите еве Темелко може и да тужи и да си ја добие тужбата против СЈО а ништо чудно и другите... Штом е се така зошто се одолговлечува кризата? Мене ми е сеедно кој ќе победи јас сакам само да заврши оваа агонија и да почнеме нов лист.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Мене ми е сеедно кој ќе победи јас сакам само да заврши оваа агонија и да почнеме нов лист.
Како ќе заврши агонијата ако истите луѓе кои ја создадоа останат на власт? Кој ќе го сврти новиот лист? Гоца со човечињата или Миле ми текна? Гледаш дека веќе се закануваат со апсења и затвори ако победат на избори.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.019
Како ќе заврши агонијата ако истите луѓе кои ја создадоа останат на власт? Гледаш дека веќе се закануваат со апсења и затвори ако победат на избори.
За мене агонија е оваа лимбо состојба во која се наоѓаме. Сеедно ми е кој тиран ќе дојде на власт и двата табора ќе апсат, отпуштаат и затвараат. Едните ќе продолжат со барокот, глупостите што ги прават до сега а другите никој ништо не знае зашто немаат ни план ни програма. Водејќи се по изјавите и омразата која ја имаат за се што направиле овие претпоставувам ќе рушат место да градат.... Ќе биде ко на времето со спортските сали кога ги оставија да пропаданат за да гледа и да се сеќава народот.
 
G

Goldie

Гостин
Епа ајде на избори де... Железото се кови додека е жешко. Како тргнале работите еве Темелко може и да тужи и да си ја добие тужбата против СЈО а ништо чудно и другите... Штом е се така зошто се одолговлечува кризата? Мене ми е сеедно кој ќе победи јас сакам само да заврши оваа агонија и да почнеме нов лист.
Избори како избори нема да да ја завршат агонијата само со тоа што ќе се одржат ако предходно не се средат некои други многу побитни работи како избирачки списоци, медиуми итн. А ако мене ме прашуваш да сум на местото на Заев не би одел на избори и додека не се среди корумпираното судство, оти без нив изборите би имале 0 легимитет дури и ДУИ како партија го кажува истото.

Инаку знаеме дека тебе ти е сеедно (к.. те боли) за изборите во Македонија, и мене би ми било сеедно ако живеам во Австралија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.019
Избори како избори нема да да ја завршат агонијата само со тоа што ќе се одржат ако предходно не се средат некои други многу побитни работи како избирачки списоци, медиуми итн. А ако мене ме прашуваш да сум на местото на Заев не би одел на избори и додека не се среди корумпираното судство, оти без нив изборите би имале 0 легимитет дури и ДУИ како партија го кажува истото.

Инаку знаеме дека тебе ти е сеедно (к.. те боли) за изборите во Македонија, и мене би ми било сеедно ако живеам во Австралија.
Еве де спосоците се средуваат. Не е тоа толку тешко. Закон за медиуми неможе да се среди зашто реално она на што Заев инсистира е да се стават под негова контрола. Не му одоговарало европски закон :toe: му одговара закон како во комунизмот кај што он ќе одлучува каква да им биде програмата на медиумите. Судство можеше и МОРАШЕ да побара пред пржино само што тогаш и он ќе го јадеше така да тој фим нема да го гледаме.

Баш така, затоа сум и најобјективен, ми е гајле и за едните и за другите. Колку побрзо заврши ова и престанат да ја срамат државата и едните и другите толку побрзо ќе може да се фокусираат (ваљда) на средување на државата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.248
Поени од реакции
81.405
Епа ајде на избори?
Вас ви е лабава категорија зборот избори. Не знам баш што ти подразбираш под избори.

Ако мислиш на избори во кои Мартин ќе шета со пробисвети низ Охрид и ќе тепа луѓе, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори при кои Миле и Мијалков ќе располагаат со избирачките вреќи како со својот џеб, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори во кои Миле ќе праќа екипи да гаснат лифтови за граѓаните да не можат да излезат, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори во кои се носат "човечиња" да гласаат од Албанија у Центар, за илјада денари, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори при кои разбојничка банда што го узрупира името ВМРО ДПМНЕ, ќе запоседне цел спрат од МВР, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори, при кои ќе се врши мобинг на пола население, да донесат по тројца гласови и десет неопределени, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори при кои ќе гласаат граѓани на Свети Николе, во Свети Николе еднаш и на други места, по втор пат, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори во кои и умрените ќе гласаат, онда не, затоа што тоа не се избори.

Многу ми е интересна самозадоволната констатација на билбоардите, дека ете народот е зад нив, народот ги гласа, а само миљарда пати се посраа врз целата демократска процедура на избори. Зашто тоа, - ако народот стварно стои зад овие предавници?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.197
Поени од реакции
8.417
За мене агонија е оваа лимбо состојба во која се наоѓаме. (...)
Tи како Константин Миладинов, на илјадници километри далеку седиш и тажиш по мајка Македонија. :icon_lol: :icon_lol:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.019
Вас ви е лабава категорија зборот избори. Не знам баш што ти подразбираш под избори.

Ако мислиш на избори во кои Мартин ќе шета со пробисвети низ Охрид и ќе тепа луѓе, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори при кои Миле и Мијалков ќе располагаат со избирачките вреќи како со својот џеб, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори во кои Миле ќе праќа екипи да гаснат лифтови за граѓаните да не можат да излезат, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори во кои се носат "човечиња" да гласаат од Албанија у Центар, за илјада денари, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори при кои разбојничка банда што го узрупира името ВМРО ДПМНЕ, ќе запоседне цел спрат од МВР, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори, при кои ќе се врши мобинг на пола население, да донесат по тројца гласови и десет неопределени, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори при кои ќе гласаат граѓани на Свети Николе, во Свети Николе еднаш и на други места, по втор пат, онда не, затоа што тоа не се избори.
Ако мислиш на избори во кои и умрените ќе гласаат, онда не, затоа што тоа не се избори.

Многу ми е интересна самозадоволната констатација на билбоардите, дека ете народот е зад нив, народот ги гласа, а само миљарда пати се посраа врз целата демократска процедура на избори. Зашто тоа, - ако народот стварно стои зад овие предавници?
Ако е како што викаш еве СЈО ќе апси. Сите тие што ги спомна не се веќе на функција. МВР е под раководство на опозицијата. Од пустец ќе си гласаат кај што се пријавени. Мобинг ако има ете го СЈО пак ќе аспи. Се е тоа јасно ама пак едната страна неќе на избори... Ако нема избори не ни треба ни ваква влада со министри од два табора. Нека си тера ко до сега бар има дирекција и нека го завршат циркузот со странците, нема поента да губиме лице пред светот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.248
Поени од реакции
81.405
Ако е како што викаш еве СЈО ќе апси. Сите тие што ги спомна не се веќе на функција. МВР е под раководство на опозицијата. Од пустец ќе си гласаат кај што се пријавени. Мобинг ако има ете го СЈО пак ќе аспи. Се е тоа јасно ама пак едната страна неќе на избори... Ако нема избори не ни треба ни ваква влада со министри од два табора. Нека си тера ко до сега бар има дирекција и нека го завршат циркузот со странците, нема поента да губиме лице пред светот.
ОК нека ги уапсат, нека го прочистат списокот и нека има избори.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.019
Tи како Константин Миладинов, на илјадници километри далеку седиш и тажиш по мајка Македонија. :icon_lol: :icon_lol:
Што ќе тажам мене ми е јасно дека таму ништо неможе да се смени. Се почнува од народот а народот има уште душа за јадење ќотек.

Ние сме мала верзија на филипините. Прочитај го Ризал, нивната верзија на Миладинов. 500 год турско, 500 год шпанско. За се сме речиси исти, само што они се маалку пред нас, порано добиле демократија и независност па нивната 92ра се случила 47ма. Ако сакаш да видиш што ќе биде и како ќе биде во МКД само прати таму и одземи едно 20-30 години, буквално истото го поминуваме. Дури и на ист начин крадат политичаите (прочитај за Маркос) па и интернационалните олеснувачи (во нивен случај америте) се однесуваат исто ко ваму.

Таму памет им дојде после 39 години независност да направат револуција против политичарите. Толку требаше да се исторшат сите резерви и буквално сите да дојдат до питачки стап. Кај нас е слично, уште има народ од времето на југа, само до кога.



Дур како на сликата горе не почнат да се појауваат плакати со RESIGN ALL и не излезе вистински народ и нема веќе кој да излезе на некаков антипротест, џабе е, нема ништо да се смени.


[DOUBLEPOST=1455982755][/DOUBLEPOST]
ОК нека ги уапсат, нека го прочистат списокот и нека има избори.
Епа еве пробуваат ама некако тешко оди аспењето им ги пуштаат па уште и ги наоѓаат жртви демек не правилно биле приведувани. Не спремни предмети, паника од интервјуте прдходно кој знае што ама многу аматерски испадна работата. Список ко список, ќе се вкрстат податоци, што не е јасно теренски ќе се среди, 2мил народ сме, се прави тоа за 100 дена. Избори?
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Или нека има избори или нека си се врати предходната состојба без технички министри а СЈО да си остане и нека апси све што е криминално, бидејќи оваа моментална состојба им одговара на сите наши соседи, Европа, Америка само на нас како народ не ни одговара.
Свесно да дадеш на странец да ти кажува овде во своја земја што да правиш, треба да не си ја сакаш сопствената земја, на кое се работи со години, одбивност према све што е наше, дека не не бива, дека се е црно, дека за лични неуспеси во животот други се криви, не ништат како нација, во име на демократијата и наводна борба за слобода. Нека си ја тераат партиите нивната политичка борба, ама не по цена државата да ја распаднат.
Чекаме во моментов да ни кажеле сад и европа дали ќе смееме да имаме избори, ајдее бее ...и ако кажеле не, треба ние вака треба да живееме секој ден со политички проблеми, да се разјадуваме меѓу себе...додека не се случи граѓанска војна и да дојдат странци да ни ја водат државата за нивни цели и светски политики...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.248
Поени од реакции
81.405
Епа еве пробуваат ама некако тешко оди аспењето им ги пуштаат па уште и ги наоѓаат жртви демек не правилно биле приведувани. Не спремни предмети, паника од интервјуте прдходно кој знае што ама многу аматерски испадна работата. Список ко список, ќе се вкрстат податоци, што не е јасно теренски ќе се среди, 2мил народ сме, се прави тоа за 100 дена. Избори?
Добро. Јас сум за избори, кога ќе се стекнат услови за тоа (прочистен список и сѐ друго). До 24-ти списокот не може да биде прочистен.
Тој што ги пушта на слобода, тој излегува од шлицот на Мијалков со ќеси Сфаровски, чувме. Не се ни очекува друго од така поставени судии.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Чекаме во моментов да ни кажеле сад и европа дали ќе смееме да имаме избори, ајдее бее ...
Не е точно. Не чекаме ние на ЕУ и САД, туку ЕУ и САД чекаат на одговор од еден политички гениј.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.979
Поени од реакции
12.531
Прво имаш грешка, во Кина официјално е демек 450 долари што се некој 400е и тоа стрикно Донгуан го дига просекот на другите места е МНОГУ помалку. Да не бегаме од премногу од темата ама 90% од текстилната индустрија во Кина уште во 90тите беше преселена во Бангладеш, Камбодија и Бурма. Провери си таму колку им е просекот пошто со нив се натпреваруваме денес па види дали кај нас е добро платено. Глупаво е да се прави споредба за индустрија која е утепана и умира. Жано е друи што ете кај нас сеуште е една од побитните и не сме успеале да се пренасочиме на нешто подобро.
Умира?
Пола источна Македонија работи во оваа индустрија, цели градови прехрануваат семејства од ова.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom