Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.019
А зошто секогаш се споредува со минатото? Зошто моралноста секогаш се споредува со нечија друга? Гоца им се смееше на Македонците од Пустец како вештерка, се смееше на нивната мака. Мене ми е тоа доволно да и посакам да цркне, без да споредувам некој друг што правел пред тоа. Инаку, не знам за кој зборуваш претходно, но ние не смееме да ја губиме моќта да им судиме на тие луѓе, и да ги осудиме за таквиот однос.
Пошто не сакаш да споредуваш со минатото може и со сегашноста...

1. Дали мислиш дека е морално да се бара притвор за лице (Темелко) кое најверојатно се што направило е во рамките на законот макар било тоа и неморално. Дали мислиш дека тоа беше стрикно за да се наштети на една политичка опција?

2. Дали мислиш дека барање на предмети кој немаат врска со прислушкувањето како на пример на Верушевски син му е морално? Дали мислиш дека тоа е праведно? Дали е политички мотивирано? Дали после тоа треба сеуште да имаме доверба дека СЈО ќе дејствува неутрално и дека не е партизирано?

3. Дали мислиш дека покренување на предметите (сите) ден после интервјуто на Заев беше коинциденција? Дали СЈО соработува и игра по нотите на една од страните? Дали одработува нечија агенда?

Колку е се тоа морално? Се сложувам иначе, не смееме да ја губиме моќта да им судиме на тие луѓе, и да ги осудиме за таквиот однос.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
5000 ненеаоружани луѓе спрема 500 души наоуражан полициски кордон и не е некоја сила, ама муабетот ќе замине во глуп правец.

Тебе не те фаќа одвратност кога Гоца ги нарекува човечиња луѓето од Пистец? Би преферирал едноставен одговор, не врзан со приказната дека ВМРО му ја крши кичмата на СДСМ.
Е, затоа што полицајците не би пукале во невооружани луѓе. Друг е проблемот во таа толпа.

Не ме фаќа одвратност. Сум им рекол на луѓе многу полоши работи. Сум викал за луѓе многу полоши работи. Во многу полош тон и контекст од тонот и контесктот што го употреби Гордана, кога го изговори тоа човечиња. И тоа не сум настапувал од позиција на моќ, ниту сум бил министер 8 години.

Така да, бар што се однесува до мене, зборување за моралот во разговорите е депласирана работа.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Пошто не сакаш да споредуваш со минатото може и со сегашноста...

1. Дали мислиш дека е морално да се бара притвор за лице (Темелко) кое најверојатно се што направило е во рамките на законот макар било тоа и неморално. Дали мислиш дека тоа беше стрикно за да се наштети на една политичка опција?

2. Дали мислиш дека барање на предмети кој немаат врска со прислушкувањето како на пример на Верушевски син му е морално? Дали мислиш дека тоа е праведно? Дали е политички мотивирано? Дали после тоа треба сеуште да имаме доверба дека СЈО ќе дејствува неутрално и дека не е партизирано?

3. Дали мислиш дека покренување на предметите (сите) ден после интервјуто на Заев беше коинциденција? Дали СЈО соработува и игра по нотите на една од страните? Дали одработува нечија агенда?

Колку е се тоа морално? Се сложувам иначе, не смееме да ја губиме моќта да им судиме на тие луѓе, и да ги осудиме за таквиот однос.
Не навлегувам јас во исправноста на чекорите кои ги превзема СЈО. Тоа дали е СЈО игра за едната страна или не, ќе покаже времето, и искрено не ме интересира кој знае колку. Ако се земе во предвид КОМПЛЕТНАТА партизираност на судството во Македонија, дури може да се каже дека малку противтежа и не е лошо да има. Неважно, не разговарам за тоа моментално.

Муабетот на Гоца за човечињата нема никаква врска со политиката. Се работи за муабет во кој тоа створење сака да покаже надмоќ врз одредена група на луѓе покажувајќи презир спрема нив. Група на луѓе кои се социјална беда, но кои сепак се Македонци. Ги поткупила со 1000 денари затоа што немаат леб да јадат, и сега се чуствува надмоќно мустакот. Над гревови. Колку треба да си исфрустриран за тоа? А продава патриотизам, и уште сега го бранат Темелко дека бил на браникот на македонштината.

Јас со толкаво лицемерие не можам да се носам, гадно ми, ми се повраќа. Нарекувајте го тоа патетика, било како, не ми е гајле.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.019
Не навлегувам јас во исправноста на чекорите кои ги превзема СЈО. Тоа дали е СЈО игра за едната страна или не, ќе покаже времето, и искрено не ме интересира кој знае колку. Ако се земе во предвид КОМПЛЕТНАТА партизираност на судството во Македонија, дури може да се каже дека малку противтежа и не е лошо да има. Неважно, не разговарам за тоа моментално.

Муабетот на Гоца за човечињата нема никаква врска со политиката. Се работи за муабет во кој тоа створење сака да покаже надмоќ врз одредена група на луѓе покажувајќи презир спрема нив. Група на луѓе кои се социјална беда, но кои сепак се Македонци. Ги поткупила со 1000 денари затоа што немаат леб да јадат, и сега се чуствува надмоќно мустакот. Над гревови. Колку треба да си исфрустриран за тоа? А продава патриотизам, и уште сега го бранат Темелко дека бил на браникот на македонштината.

Јас со толкаво лицемерие не можам да се носам, гадно ми, ми се повраќа. Нарекувајте го тоа патетика, било како, не ми е гајле.
Темата е за СЈО бе ставро, ама ОК нема врска сум ти кажал и порано па ај да не започнуваме пак.

Него веќе кога го дискутираш муабетот на Гоца дали мислиш дека е морално да се пуштаат приватни телефонски разговори во јавност за да се поентира политички? Освен опозицијата што ете „поентира“ кај некој делови од гласачкото тело дали има било каков ќар од „бомбите“? По се изгледа добивме партизирано СЈО кое ете според тебе може ќе балансира со партизираното судство. Имаше прилика опозицијата да се исценка подобро ама не се. Што мислиш дали толку се кадри или затоа што и они се прљави? Сеуште чекаме „програма“ од нив. Сам викаш не требало да се споредува со минатото за што се слагам, секогаш треба повеќе тежина да ставиме на иднината. Каква иднина нуди оваа опозиција кога незнае еден договор да направи и мора на крај СЈО да го става во оган за да им ги сокрие срамовите?
 
D

Darko_ufo

Гостин
http://telegraf.mk/aktuelno/hronika/ns-newsarticle-krivicen-sud-priveduvaneto-na-temelko-bilo-protivzakonsko.nspx

Му поклонија еден џип, што би рекол Латас, од државна каса. Плус си самопотпишаа откази и кривично гонење. Одлично.
хахахаха по небулозно нешто немам прочитано од оние ''нема повлекување, нема предавање, нема избори, јас да дадам оставка би било кукавички чин, избори на 24 април'' :icon_lol:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Темата е за СЈО бе ставро, ама ОК нема врска сум ти кажал и порано па ај да не започнуваме пак.

Него веќе кога го дискутираш муабетот на Гоца дали мислиш дека е морално да се пуштаат приватни телефонски разговори во јавност за да се поентира политички? Освен опозицијата што ете „поентира“ кај некој делови од гласачкото тело дали има било каков ќар од „бомбите“? По се изгледа добивме партизирано СЈО кое ете според тебе може ќе балансира со партизираното судство. Имаше прилика опозицијата да се исценка подобро ама не се. Што мислиш дали толку се кадри или затоа што и они се прљави? Сеуште чекаме „програма“ од нив. Сам викаш не требало да се споредува со минатото за што се слагам, секогаш треба повеќе тежина да ставиме на иднината. Каква иднина нуди оваа опозиција кога незнае еден договор да направи и мора на крај СЈО да го става во оган за да им ги сокрие срамовите?
Пуштањето на разговорите пред јавноста беше најдобрата работа што и се има случено на Македонија во последните 10 години. Време беше да се соочиме со комплетната глупост на нашето постоење како држава.

Не знам каква иднина нуди СДСМ. Ако гледаме што направиле во минатото, скоро сим сигурен дека за она не ги бива. Ама ако иднината ни е ваква Македонија како оваа сега, подобро да не нема. Ние живеем во фиктивен свет. Се е фиктивно кај нас. Фиктивен патриотизам, фиктивна економија, фиктивни инвестиции, фиктивни вести, фиктивна култура. Само сметките на фамилијата и на медиумската багра не се фиктивни.[DOUBLEPOST=1455973687][/DOUBLEPOST]
http://telegraf.mk/aktuelno/hronika/ns-newsarticle-krivicen-sud-priveduvaneto-na-temelko-bilo-protivzakonsko.nspx

Му поклонија еден џип, што би рекол Латас, од државна каса. Плус си самопотпишаа откази и кривично гонење. Одлично.
Аман де, за еден џип била работата. Па Грујо може еден за роденден да му поклони, не е проблем. За патриот како Темелко малку е еден џип.
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Аман де, за едн џип била работата. Па Грујо може еден за роденден да му поклони, не е проблем.
Вака позаслужен му е. Како награда за највисок акт на патриотизам. И тоа од тие што требаше да го стават во затвор. :D
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.019
Пуштањето на разговорите пред јавноста беше најдобрата работа што и се има случено на Македонија во последните 10 години. Време беше да се соочиме со комплетната глупост на нашето постоење како држава.

Не знам каква иднина нуди СДСМ. Ако гледаме што направиле во минатото, скоро сим сигурен дека за она не ги бива. Ама ако иднината ни е ваква Македонија како оваа сега, подобро да не нема. Ние живеем во фиктивен свет. Се е фиктивно кај нас. Фиктивен патриотизам, фиктивна економија, фиктивни инвестиции, фиктивни вести, фиктивна култура. Само сметките на фамилијата и на медиумската багра не се фиктивни.
Мислам дека и без пуштањето на разговорите сите бевме свесни каде живееме и кој не води. Гледаш и сам дека не направи некоја разлика тоа, пак сме поделени и релативно малку смени тоа. Од друга страна на добар пат сме сега ради тоа да станеме протекторат. Постои и реална шанса да ни ги начукаат мигрантите поготово ако знаејќи како „успешно“ делуваше владата во 2001.

Пак ќе кажам остави минатото. Гледај сегашноста, гледај го Заев што договори во Пржино. Кој го кочи цел процес моментално, кој бега од избори... Не треба да си генијалец да увидиш колку е тој способен.

За се друго се сложувам. Работава ни е угоре високо, удоле длабоко а можеше се да биде поинаку ако правилно изиграше опозицијата.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Вака позаслужен му е. Како награда за највисок акт на патриотизам. И тоа од тие што требаше да го стават во затвор. :D
Не е од нив, од буџетот ќе му го платат. Од оние силни позајмици со кои се полни буџетот. Па пари ли е еден џип? Темелко заслужува многу повеќе. И се надевам дека еден ден ќе добие се што заслужил.
А верувај ми, сите еден ден добиваат тоа што заслужиле. Нема журката вечно да трае, ќе снема пијачка и грицки.[DOUBLEPOST=1455974481][/DOUBLEPOST]
Мислам дека и без пуштањето на разговорите сите бевме свесни каде живееме и кој не води.
А не, се лажеш тука.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.248
Поени од реакции
81.405
Сега за сега најбитно е да се ослободиме од ова зло кое го снајде македонскиот народ. друго не е битно
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.019
А не, се лажеш тука.
Ај размисли подобро. Тебе ти требаше да ги слушнеш разговорите за да знаеш какви гадови и лицемери не водат? На комшијата твој што крка 500-600е од РЕК мислиш дека му направи разлика снимката? На партиските војници им направи некаква разлика? На кого му направи разлика уствари? Си сретнал ли ти до сега некој македонец што не мисли дека е најпаметниот македонец на светот? Некој што ете снимките го предомислиле и сменил неговото „екпертско“ мислење од пред тоа? Ова може да делува само кај тие што пред ова немале мислење на темава ама за политика кај нас бар секој има мислење.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.248
Поени од реакции
81.405
lol, знам многу луѓе кои го сменија својот став, во врска со оваа власт.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.979
Поени од реакции
12.531
Го видов твоето тагирање ама кога прочитав за што ме прозиваш опцув и си реков во себе уште некои зборови па не сакав да ги пишам овде пошто се против правилата:) ај еве сега пошто си упорна ќе пробам покултурно. Ај за другово претходно што зборевме има простор да дебатираме ама од каде ја извади платава како аргумент? Кога јас сум рекол дека платата во Македонија е фантастична? Ако не правиш разлика од "денес е подобро од пред 10 години" и "македонија е рај" тогаш в ред. Не е темава економија затоа да не навлегувам. Еве ќе има избори кога тогаш гласај за други и они ќе ја напраат платата 450 евра. По твоја логика ова.
Гледав интервју на универзитетски професор на една медиумска ќуќа која вие ја сметате про-опозициона. Ако сакаш ќе ти пратам линкче.
Како е денес подобро од пред 10 години? Ме интересира стварно.

Емче, шо толку ни се нафрлаш мене и на @Brutus ? Не не' вадиш од уста. Да не сакаш да се омажиш во Скопје???
Да, животна желба ми беше од мала. Некој роднина дан имаш случајно? Ќе гласам во Центар, обеќавам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom