Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.552
Поени од реакции
7.656
Не, ти ќе ми кажеш. Колку глупости се изнатропа на последниве две страни, би се кладел дека немаш учествувано ни на избори за претседател на куќен совет.

Ајде, да не обвинуваш за гебелизам, сега ќе ти дадам сериозен одговор. Распределбата на мандати на изборите во 2011 одеше по моделот што го споменуваш, во 6 изборни единици. И ти го нападна тој модел, бидејќи нели, бил неправеден.

Во тоа збирно собирање има и логички грешки, ама настрана тоа. Значи, откако го оспори Донтовиот модел, јас ти посочив друг, кој уште повеќе го фавозирира победникот. И ти го спориш мнозинскиот модел, со Донтов. Сврте круг, и почна да го браниш тоа што на почеток го напаѓаше.

Разбирам јас желба за дискусија и се тоа. Ама некогаш, а особено кога зборуваш за бројки и математички модели, треба да знаеш нешто за тоа што зборуваш.

:facepalm:

Koj osporil dontonov model ??? Ne znaes kade se upotrebuva !

Ajde malce edukacija !

Velika Britanija, SAD i Kanada praktikuvaat mnozinski izboren sistem. Vo prviot krug za pobeda e potrebno relativno mnozinstvo. Vo Svajcarija, Belgija, Holandija, Svedska i vo Danska se glasa spored proporcionalniot model.[DOUBLEPOST=1455930042][/DOUBLEPOST]За Македонија е најсоодветен комбинираниот изборен модел (мнозински и пропорционален), бидејќи обезбедува стабилни политички коалиции. Треба да се променат и сегашните статички и затворени кандидатски листи во подвижни и конечно граѓаните да почнат да учествуваат во создавањето на листите.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
:facepalm:

Koj osporil dontonov model ??? Ne znaes kade se upotrebuva !

Ajde malce edukacija !

Velika Britanija, SAD i Kanada praktikuvaat mnozinski izboren sistem. Vo prviot krug za pobeda e potrebno relativno mnozinstvo. Vo Svajcarija, Belgija, Holandija, Svedska i vo Danska se glasa spored proporcionalniot model.[DOUBLEPOST=1455930042][/DOUBLEPOST]За Македонија е најсоодветен комбинираниот изборен модел (мнозински и пропорционален), бидејќи обезбедува стабилни политички коалиции. Треба да се променат и сегашните статички и затворени кандидатски листи во подвижни и конечно граѓаните да почнат да учествуваат во создавањето на листите.
Ти, пред некој пост.

Стабилни политички коалиции. :pos: Оваа кованица може само генијалец да ја употреби. Во политиката имаш стабилни и нестабилни влади. Најстабилни се тие што ги сочинува една политичка партија. Нестабилни се коалиционите. Стабилни политички коалиции е оксиморон. Стварно треба да престанеш. Пробувајќи да излезеш од една, во уште поголема глупост влагаш.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.552
Поени од реакции
7.656
Ти, пред некој пост.

Стабилни политички коалиции. :pos: Оваа кованица може само генијалец да ја употреби. Во политиката имаш стабилни и нестабилни влади. Најстабилни се тие што ги сочинува една политичка партија. Нестабилни се коалиционите. Стабилни политички коалиции е оксиморон. Стварно треба да престанеш. Пробувајќи да излезеш од една, во уште поголема глупост влагаш.
:pos:
Тоа е извадок од странски научен труд , тој омаловажува . Оксиморон човече хаххахах . Што образование имаш да прашам вака индискретно?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
:pos:
Тоа е извадок од странски научен труд , тој омаловажува . Оксиморон човече хаххахах . Што образование имаш да прашам вака индискретно?
Силјановска не е странец. Ниту интервју е научен труд. Кога употребуваш нешто, треба да го погодиш контекстот.

Батали се, па уште и лаже ко циган, во обид да се извади. Од дупка, во поголема дупка. Странски научен труд. :pos:

Дај бе, сериозно, не ти е доста? Инаку, со недовршено основно сум.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.552
Поени од реакции
7.656
Силјановска не е странец. Ниту интервју е научен труд. Кога употребуваш нешто, треба да го погодиш контекстот.

Батали се, па уште и лаже ко циган, во обид да се извади. Од дупка, во поголема дупка. Странски научен труд. :pos:

Дај бе, сериозно, не ти е доста? Инаку, со недовршено основно сум.
Силјаноска а ? :pos:
Таа презела од Thierry Debard - Dictionnaire de droit constitutionnel 2002.

Ама не ме чуди кога вмровец подалеку од носот не гледа .
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Силјановска 2006та:
Велика Британија, САД и Канада практикуваат мнозински изборен систем. Во првиот круг за победа е потребно релативно мнозинство.
Ригил 2016та:
Velika Britanija, SAD i Kanada praktikuvaat mnozinski izboren sistem. Vo prviot krug za pobeda e potrebno relativno mnozinstvo.
Силјановска 2006та:
Во Швајцарија, Белгија, Холандија, Шведска и во Данска се гласа според пропорционалниот модел.
Ригил 2016та:
Vo Svajcarija, Belgija, Holandija, Svedska i vo Danska se glasa spored proporcionalniot model

Силјановска 2006та:
за Македонија е најсоодветен комбинираниот изборен модел (мнозински и пропорционален) бидејќи обезбедува стабилни политички коалиции. Треба да се променат и сегашните статички и затворени кандидатски листи во подвижни и конечно граѓаните да почнат да учествуваат во создвањето на листите.
Ригил 2016та:
За Македонија е најсоодветен комбинираниот изборен модел (мнозински и пропорционален), бидејќи обезбедува стабилни политички коалиции. Треба да се променат и сегашните статички и затворени кандидатски листи во подвижни и конечно граѓаните да почнат да учествуваат во создавањето на листите.
Стварно за Тиери Анри се работело. Кој мазохист е типов. :pos:
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.552
Поени од реакции
7.656
Со каков труп си имам работа , ти кажувам дека Силјаноска цитирала странски труд во однос на изборните модели , ти се фати што сум ја цитирал неа за делот и за Македонија . :pos:

Уште мазохист вика , појма нема донтонов метод каде се применува , споредува британско со македонско изборно законодавство . :tapp:

Кој изборен модел има Македонија знаеш?[DOUBLEPOST=1455932905][/DOUBLEPOST]
На изборите во Британија лани, Конзервативците имаа 11,334,576 гласови, а тоталната опозиција 13,217,602 гласа, па Конзервативците имаат 330 од 650 пратеници. Со такви глупи тези не правиш генијален спин, туку покажуваш елементарна политичка неписменост.
Тотално политички неписмен си , не разликуваш мнозински и пропорционален модел ! :tapp:
Прочитај за за двата модели , и процени ако воопшто имаш капацитет каков би бил резултатот со пропорционалниот модел ( ти не ни знаеш за ова) , кој се применува овде и како тоа се ефектуира во изборниот грабеж во 2011 со вештачки создадена разлика од 70 000 гласови .
И уште еднаш кога ќе пробаш да спинуваш со резултатот од Британија и овде , малце прочитај едуцирај се .
 
Последно уредено:
D

Darko_ufo

Гостин
Со каков труп си имам работа , ти кажувам дека Силјаноска цитирала странски труд во однос на изборните модели , ти се фати што сум ја цитирал неа за делот и за Македонија . :pos:

Уште мазохист вика , појма нема донтонов метод каде се применува , споредува британско со македонско изборно законодавство . :tapp:

Кој изборен модел има Македонија знаеш?
Aaaa Janko Burek kaza... Aaaa Milenko, Kara... Karakam, Sanac... Majka Mirka. Go zbuni covekot se izgubi skroz :pos:. Poleka ne mu pravi taka greota e :icon_lol:
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.552
Поени од реакции
7.656
Aaaa Janko Burek kaza... Aaaa Milenko, Kara... Karakam, Sanac... Majka Mirka. Go zbuni covekot se izgubi skroz :pos:. Poleka ne mu pravi taka greota e :icon_lol:
Каракамишева ја ставија во Венецијанска комисија , да види Европа каква професорка (аналитичарка пффф) имаме овде. :icon_lol:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.979
Поени од реакции
12.531
[quote="мкд владе, post: 7608102, member: 35568"
Дајте бе стварно нека проверат модераторите, и јас чекам одговор веќе неколку дена од Емка неопределената ама ете изгледа и неа не и стигна а ја гледам активна на темата. Незнам што е работата :cautious:[/quote]

Можеш и ти да се изјасниш, не е проблем.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Дечки дајте модератор нека провери дали на @bitushanec и @Brutus им стигаат известувањава за тагирање, гледам активни се по темава ама нема нешо одговор...
Го видов твоето тагирање ама кога прочитав за што ме прозиваш опцув и си реков во себе уште некои зборови па не сакав да ги пишам овде пошто се против правилата:) ај еве сега пошто си упорна ќе пробам покултурно. Ај за другово претходно што зборевме има простор да дебатираме ама од каде ја извади платава како аргумент? Кога јас сум рекол дека платата во Македонија е фантастична? Ако не правиш разлика од "денес е подобро од пред 10 години" и "македонија е рај" тогаш в ред. Не е темава економија затоа да не навлегувам. Еве ќе има избори кога тогаш гласај за други и они ќе ја напраат платата 450 евра. По твоја логика ова.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Малце "надвор" од темава...

Пред 2-3 дена кај Јанко бишката беше еден правник (или адвокат, сеедно), и разговараа за состојбава во државава. Не го гледав цело интервју, ама имаше едно прашање кое Јанко го праша, и ме стави во мисла... прашањето му беше одприлика (уште еднаш ќе пишам... ОДПРИЛИКА )вака:
- Дали граѓаните на Пустец имаа право да гласаат на последните избори?
Додека одговорот на правникот беше:
- Се додека имаат лични карти и постојан дом во земјава, можат слободно да гласаат.

Бидејќи Јанко е близок до власта (лижигз), мене ме интересира дали со овоа прашање и одговор, на некој начин признаваат овие од владеачката партија дека свесно ги организирале лицата од Пустец да дојдат во земјава и да гласаат. Да се потсетиме дека според некои опозициони извори, неколку лица биле запишани како сопственици на еден стан од по 50 квадрати.

Интересно во секој случај... :unsure:
ДПМНЕ се си прави според закон, нотар да им направи живелиште, МВР да им направи лична карта и ДИК да ги стави во избирачки список.
Се додека имаат лични карти и постојан дом во земјава ? Што значи, јас може да имам 20 лични карти од различни места у државата и да гласам каде ќе стигнам ?
За да добиеш живелство во било кој град на Македонија, па и да смениш адреса на живеење, МВР има процедура, поднесуваш барање и во случаен ден доаѓа полицаец да види дали ти навистина живееш таму. Еден човек-Една лична карта-Еден постојан дом.
Сега да направат проверка на личните карти, сите до една нема да бидат важечки, бидејќи очигледно луѓето не живеат според личните карти.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.957
Поени од реакции
15.974
ДПМНЕ се си прави според закон, нотар да им направи живелиште, МВР да им направи лична карта и ДИК да ги стави во избирачки список.
Се додека имаат лични карти и постојан дом во земјава ? Што значи, јас може да имам 20 лични карти од различни места у државата и да гласам каде ќе стигнам ?
За да добиеш живелство во било кој град на Македонија, па и да смениш адреса на живеење, МВР има процедура, поднесуваш барање и во случаен ден доаѓа полицаец да види дали ти навистина живееш таму. Еден човек-Една лична карта-Еден постојан дом.
Сега да прават ги земат личните карти, сите до една нема да бидат важечки, бидејќи очигледно луѓето не живеат според личните карти.
поголема глупост не може да се тропне...Само една важечка лична карта може да има секој граѓанин !! тоа што разни чауши прават фалсификати на исправи е криминал и го има секаде, нема врска со број на станови на едно лице...а по твојата логика прво на твојот зајко треба да му се поништи лк, често преспива во бихачка.. таман работа само за едни небитни локални избори секој неколку дена сите жители на РМ да вадат нова лична карта ... имаше во времето на УДБА за отсаство од над 8дена да мора да се одјавиш и да се пријавиш на друга адреса..( не се вадеше нова лк). имаше тогаш и на работа да дадеш адреса кај си на одмор во сред одмор да те повикаат.. ама тоа време на диктатура помина и нема назад...туку друго треба, како што 2004 со одлука на собрание се прекрои Струга и Кичево, сега со одлука на собрание поради заштеда да се спојат општините во Скопје, може комотно да се преполоват, н.пр. Центар и Карпош, К.Вода и Аеродром и т.н... сега сите тие изигруваат локални пашалуци, еве сега и случајот со орлите... веќе пишав, поради заштеда ќе крателе жупании во РХ...само со одлука на парламент, жупаните не се прашуваат...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
А колку што знам ЕМБГ дава Министерство за правда. ..
по закон друго министерство дава МБ.
.Само една важечка лична карта може да има секој граѓанин !! тоа што разни чауши прават фалсификати на
аха, само една. И како тие чауши ги убацуваат тие лк во системот? Ти моеш дома и 50 да си отпечатиш...
во Република Македонија вкупно се родени 23 767 деца,
од кои живородени се 23 596 деца и 171 се мртвородени деца. .
тоа е колку годишно се раѓаат, сега ако не ти е мака види колку умираат. Имаше една бројка 1.9...
Nekoj ovde me ubeduva deka 17 godini neznam što pravam koga na sekoi izbori PROFESIONALNO sum angažiran na glasanjeto.
тогаш можеби се сеќаваш за излезеноста за Трајковски. И пак не ми е јасно зошто е проблем да се ажурира списокот со споредба од повеќе извори и од терен.
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
по закон друго министерство дава МБ.
ааха, само една. И како тие чауши ги убацуваат тие лк во системот? Ти моеш дома и 50 да си отпечатиш...
тоа е колку годишно се раѓаат, сега ако не ти е мака види колку умираат. Имаше една бројка 1.9...
тогаш можеби се сеќаваш за излезеноста за Трајковски. И пак не ми е јасно зошто е проблем да се ажурира списокот со споредба од повеќе извори и од терен.
Еве да ти помогнам
2014
Според податоците на Државниот завод за статистика, во Република Македонија вкупно се родени 23 767 деца,
од кои живородени се 23 596 деца и 171 се мртвородени деца. Бројот на живородените деца во 2014, во споредба
со претходната година, е зголемен за 458 деца или за 2.0%.
2012
Според податоците на Државниот завод за статистика, во Република Македонија вкупно се родени 23 752 деца,
од кои живородени се 23 568, а 184 се мртвородени деца. Бројот на живородените деца во 2012, во споредба
со минатата година, е зголемен за 798 деца или за 3,5%
2009
Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2009 година во Република Македонија вкупно се родени 23 910 деца, од кои 23 684 живородени и 226 мртвородени деца.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom