Ќе се случи “Кале2“ во Чаир ?

Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Од причина што ние вас ве гледаме како дојдени не како автохтони и тоа доселени сега повеќето во 20 век. И тие претходно што сте доселени сте доселени поради Турците. Така сум учел јас историја и сите други. А и логиката наведува на тоа ама да не навлегувам. Ние ве гледаме како спротивни на се она за што сме се залагале - Илинденско востание минимално ичество на албанците нормално пошто биле со турците. Втора светска војна - повеќето балисти. Независна Македонија против независноста и после тоа триста глупости тероризам и тн.
Од друга страна ние си се сметаме автохтони во Егејска Македонија. Македонците таму биле малтретирани и не добивале основни етнички права. Тоа продолжува до ден денес.
Не те прашав како вие не гледате, те прашав што има разлика меѓу двете ситуации објективно....
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
па за да го дознаеш тоа мора да знаеш кој на кого како гледа. Не може едно малцинство кое е дојдено, кое никогаш не било лојално да бара да биде еднакво па дури и да бара отповеќе.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
И каква врска има тоа? Тоа е ебана обврска од рамковниот и законот за територијална организација. невладини организации, производители на продукти и приватни лица по желба ставаат двојазични натписи.
Па каква врска има јогуртот шо го спомна тогаш ?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Добро ај прееска од предавање ми пишуваше па не си разбрал ај сега дома стигна препрочитај пак па тагни ме.
Абе у право си, кај можам ја интелектуално да се натпреварувам со човекот што за 2-3 саати станува експерт по да речеме кривично или административно право.
Уствари не знам дали ги имаш читнато законите од гранката на административното право ама верувам дека нема да ти биде проблем да ги читнеш, ако до сеа не си го напраил тоа :)
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.525
Поени од реакции
1.963
Па Ќосето со тоа ножот бубрег ќе си извади да види неговите самодекларирани потомци како лефтерно го проследуваат уништувањето на државаата во континуитет. И дека од Солунски атентатори станаа Салонски атентатори. Ама Ќосето не ја знае заднинската приказна на неговото хвалоспевање, не знае дека два поста на фејсбук за него водат до сигурна работа на некој општински шалтер. Или ми ти директорско место во некоја од институцииве согласно дел од наведените погоре.
Ќосето во 1951 г. во длабока старост, заедно со Олга Чакаларова (сопруга на Васил Чакаларов) јавно со меморандум се обратиле до Обединетите нации во кој се изјасниле против барањето на југословенските пратеници за признавање на македонско малцинство во Бугарија под закрила на Југославија. Исто она малцинство кое ја доживеало судбината на Едмонд Темелко и неговите предци... ама еден споменик е доволен да ги испере гомната на една личност, а тие гомна денес ги лижат членовите на денешната владеачка партија и нивните дежурни „портпароли“!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.579
орлите тешко да ги мрдне некој таму, теоретски може со параф од бејли и асистенција на уштирканиот министер, ама пред тоа треба да родат грозје врбите на Вардар и Амди да плати вода ... туку да се проба на покултурен начин, да не бидат орлите 100% како на држава Албанија, нека им ги маникираат ноктите :D и малку да је им сменат фризурата ... еве има колку сакаш црни орли на Милениумски Крст, нека пресликаат некој автохтон од ова поднебје
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Абе у право си, кај можам ја интелектуално да се натпреварувам со човекот што за 2-3 саати станува експерт по да речеме кривично или административно право.
Уствари не знам дали ги имаш читнато законите од гранката на административното право ама верувам дека нема да ти биде проблем да ги читнеш, ако до сеа не си го напраил тоа :)
Ц ц ц па зошто така млад и безнадежен дечко ко тебе вака да измислува? Експерт? Нема шанси тоа да сум го рекол за себе. Јас сум си обичен човек со обична животна приказна и добро животно искуство. Ти уште леташ со паметот и затоа ти простувам. А кога требаше читав и многу повеќе од тебе, а сега си читам доволно за свој ќеиф и профит.
Не инсинуирај друг пат како албанец си станал. Многу ми личиш. Пази и физички да не ти се пренесе после враќање нема.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.819
Поени од реакции
7.112
Brutus citam si go spomenal uck odnosno ona so koja se goredele albancite pa da prasam oti tvoite patrioti se stramat od nasite braniteli i ne go izglasaa zakonot na stojance bas naprotiv tie napravija smesno zdruzenie so taa smesna pojava bingo od ku

p.s.nemoj da mi kazvas deka komunjarite pretohdno ne go potpisaa oti dpmne ima/se nad 63 pratenici i slobodno mozese da go izglasa barem ako ne za toa sto gi amnestiraa zlodelata na ona !

p.s.muabetot mi deka ‘‘site‘‘ glasaa za da ima promeni na dobro a ne da go usovrsat aramilakot sto prethodno b.c. go terase :mad:
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Brutus citam si go spomenal uck odnosno ona so koja se goredele albancite pa da prasam oti tvoite patrioti se stramat od nasite braniteli i ne go izglasaa zakonot na stojance bas naprotiv tie napravija smesno zdruzenie so taa smesna pojava bingo od ku

p.s.nemoj da mi kazvas deka komunjarite pretohdno ne go potpisaa oti dpmne ima/se nad 63 pratenici i slobodno mozese da go izglasa barem ako ne za toa sto gi amnestiraa zlodelata na ona !

p.s.muabetot mi deka ‘‘site‘‘ glasaa za da ima promeni na dobro a ne da go usovrsat aramilakot sto prethodno b.c. go terase :mad:
Пријателе јас немам повеќе податоци од тебе. Се информирам од медиуми. Не сум во контакт со ниту еден член на партија ниту од едните ниту од другите. Ете користам некоја логика и аналитички способности за да изведам заклучок.
Јас колку што сум запознаен бранителите имаат добиено доста работи од државата. Знам дека донесоа уште некој закон пред извесно време (не тој што го предложи стојанче). Исто така знам дека и тие од УЧК бараат уште од 2002 закон и не го добија. Малку од малку ако користиме логика ќе видиме дека после рамковниот договор крилата на македонските партии им се пресечени бајаги и има мал простор кој наликува на шаховска табла и влечење потези - еден потег доведува до потег од другата страна и тн. Некогаш губиш некогаш добиваш. Поентата е кој играч го ставаме и кој е подобар. Во секој случај во моментов и во наредниве 10-20 години нема шанси да има некој што ќе биде победник во меѓуетничката игра. Партијата шах ќе си трае ние ќе се занимаваме (мислам тој што има време) и тоа е тоа.
Со оглед на надворешните притосоци и внатрешните притисоци јас сум задоволен како изгуравме до тука. Понатака ќе видиме.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Не те прашав како вие не гледате, те прашав што има разлика меѓу двете ситуации објективно....
Puno, mozes li da kazes, sto e/bese celta stavanjeto na ovoj spomenik sega, za koj sto smetam deka navistina e bez potreba, za kogo e I zosto znacaen,jas duri si mislam deka se bara iznudena reakcija, pocnuvam da mislam deka nekoj go stegnal dalinskoto.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ц ц ц па зошто така млад и безнадежен дечко ко тебе вака да измислува? Експерт? Нема шанси тоа да сум го рекол за себе. Јас сум си обичен човек со обична животна приказна и добро животно искуство. Ти уште леташ со паметот и затоа ти простувам. А кога требаше читав и многу повеќе од тебе, а сега си читам доволно за свој ќеиф и профит.
Не инсинуирај друг пат како албанец си станал. Многу ми личиш. Пази и физички да не ти се пренесе после враќање нема.
Од кај знаеш па дека не сум ?
Може ников ми е за да ве излажам вас каурите.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Puno, mozes li da kazes, sto e/bese celta stavanjeto na ovoj spomenik sega, za koj sto smetam deka navistina e bez potreba, za kogo e I zosto znacaen,jas duri si mislam deka se bara iznudena reakcija, pocnuvam da mislam deka nekoj go stegnal dalinskoto.
Што да биде целта?Дали видовте некој Албанец да бара споменик?
Што задоволство ќе ми претстави мене овој споменик бе? Леб ќе ми носи? Пари ќе ми дава? Да даваше немаше да одам надвор од државата за работа.
П.С извинете што ви навлегов во дискусијава,само сакав да кажам тоа што мислам.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Што да биде целта?Дали видовте некој Албанец да бара споменик?
Што задоволство ќе ми претстави мене овој споменик бе? Леб ќе ми носи? Пари ќе ми дава? Да даваше немаше да одам надвор од државата за работа.
П.С извинете што ви навлегов во дискусијава,само сакав да кажам тоа што мислам.
zatoa prasav,ne rekov deka nekoj od albancite barase, samo probuvam da najdam nekoja logika na sto se dolzi ovoj potez, da povtoram, dobivam vpecatok deka se raboti za bespotrebna provokacija so namera.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.579
на времето Велија од А1 направи мал споменик и сакаше набрзина да го постави, па немајќи дозвола во камион го качи и го шеташе...сега е поставен во близина на многу поголемиот , што пак нема смисла, нека го преместат малиот на друго место..
Проблемот со орлите е што зад орлите застанаа општински и партиски функционери...е сега наводно Град Скопје бара отстранување, топката е префрлена кај Градежна инспекција ама и МВР ќе треба да асистира... јас пак мислам дека МВР треба за јавниот простор и без градежна инспекција да бара документација, па ако може да се бркаат и казнуваат тие што поставуваат тезги без одобрение, зошто не би се спречувало ако се поставува градба или врши друга градежна активност на јавен простор ?? Еве сега да земе секој самоволно без дозвола да руши или поставува легнат полицаец, рекламни паноа и друго, нема ли полиција да интервенира и да побара одобрение ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom