Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Што сака авторот да праша со реченицава?
Авторот сака да праша, специјалното јавното обвинителство веќе започна да работи и треба детално да истражи се'. Ако има криминал, лицето треба правно да одговара за истиот. Тоа се однесува и на почетокот на настаните каде панично беше изреагирано со брзата пресуда.
Па ме интересира дали ова лице ќе биде ослободено (и дали може да биде ослободено?), како и оние кои беа политички гонети и на крајот беа обвинети само за поседување на некакво оружје или на пример некакво измислено силување, ќе бидат амнестирани доколку СЈО докаже дека тие се невини?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Авторот сака да праша, специјалното јавното обвинителство веќе започна да работи и треба детално да истражи се'. Ако има криминал, лицето треба правно да одговара за истиот. Тоа се однесува и на почетокот на настаните каде панично беше изреагирано со брзата пресуда.
Па ме интересира дали ова лице ќе биде ослободено (и дали може да биде ослободено?), како и оние кои беа политички гонети и на крајот беа обвинети само за поседување на некакво оружје или на пример некакво измислено силување, ќе бидат амнестирани доколку СЈО докаже дека тие се невини?
Не може да се ослободи некој што признал дека е виновен. Патем, истото лице и сега кога има СЈО си стои зад исказот. Да не треба да го тепаат додека почне да одрекува вина? :pos:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Не, локалните во 1996та. Па парламентарните во 1998ма. Па тек после претседателските во 99та. Од 2002ра натаму имаме чисти избори, сем претседателските во 2004та.
Сите изборни процеси, после претседателските 2004 г., се чисти!!! Ова е виц.
ВМРО дојде на власт на чесни и демократски избори, победуваа и чесно, не викам не. Но дека сите изборни победи им беа чисти и чесни, не би рекол.
Можеби сакаше да кажеш чисти победи!?, иако и тоа е шпекулативно.[DOUBLEPOST=1455646540][/DOUBLEPOST]
Не може да се ослободи некој што признал дека е виновен. Патем, истото лице и сега кога има СЈО си стои зад исказот. Да не треба да го тепаат додека почне да одрекува вина? :pos:
Не се работи да одрекување на вина, туку на политички монтиран процес. Постојат механизми за докажување на неговата невиност така што ќе се докаже кој, како, кога и колку снимал и прислушкувал. Дали ако се почне од таму, може да се докаже неговата вина/ невиност?
 

A3b

Член од
16 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Сите изборни процеси, после претседателските 2004 г., се чисти!!! Ова е виц.
ВМРО дојде на власт на чесни и демократски избори, победуваа и чесно, не викам не. Но дека сите изборни победи им беа чисти и чесни, не би рекол.
Можеби сакаше да кажеш чисти победи!?, иако и тоа е шпекулативно.
Vo svoite postovi imajte na um deka tuka nikoj ne e predstavnik na nikoja politichka pratija.
Site nie sme nezavisni svedoci na politichkite sluchuvanja vo RM, bez nasha vina.
Sakale nie ili ne zhiveeme vo takva atmosf-era.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Добредојде.
Кои политички страни учествуваа во формирањето на СЈО? Какви беа зборовите на поранешниот премиер Н.Г. за специјалната јавна обвинителка? Какви беа неговите ставови околу СЈО? Какви беа ставовите на останатите политички лидери кои се претставници на своите партиски членови и граѓани (гласачи)?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
I toa od tie 400 000 polovina 200 000 bile od albanskite podareni pasoshi.
Znachi zakluchok e deka SDSM i da proba da mesti, nema da uspee poradi limitiraniot vkupen broj na glasachi ako se znae deka VMRO sekogash imalo od 350 000 - 400 000 sigurni glasachi.
Hmmmmm...epa dzabe se ova ondak.:ROFLMAO:[DOUBLEPOST=1455646164][/DOUBLEPOST]
Kako shto pochnalo da raboti SJO, edinstveno sho nekoj treba pravno da odgovara vo celata taa lakrdija nametnata e toj shto im dava nasoki partijski za rabotata.
ВМРО-ДПМНЕ има околу 450.000 сигурни гласа, СДСМ околу 260.000. Тоа е пред нормализација, и вметнување на неодлучените во бројките. Ама апсолутните бројки и не се толку битни. Побитен е соодносот по изборни единици, бидејќи моделот е таков. Тој моментално вика дека ВМРО-ДПМНЕ очекува 60-62 пратеника (во зависност од излезноста кај дијаспората), СДСМ 33-36 (во зависност од излезноста на Албанците). Бидејќи политичката ситуација не е најстабилна, тие бројки до избори би можеле да се преместат во маргината од +- 2-3 пратеника.

И тоа е тоа што ја ебе кокошката кај СДСМ, а не е петел. Затоа нивното појавување на избори го уценуваат со пресови на Катица. Само не знам и Груевски до кога ќе толерира циркуз.
Сите изборни процеси, после претседателските 2004 г., се чисти!!! Ова е виц.
ВМРО дојде на власт на чесни и демократски избори, победуваа и чесно, не викам не. Но дека сите изборни победи им беа чисти и чесни, не би рекол.
Можеби сакаше да кажеш чисти победи!?, иако и тоа е шпекулативно.[DOUBLEPOST=1455646540][/DOUBLEPOST]
Не се работи да одрекување на вина, туку на политички монтиран процес. Постојат механизми за докажување на неговата невиност така што ќе се докаже кој, како, кога и колку снимал и прислушкувал. Дали ако се почне од таму, може да се докаже неговата вина/ невиност?
Не е битно јас што викам. Битно е што викаат тие што ги набљудувале изборите. Изборите во 1994, 96 и 99 се оценети како избори со големи нерегуларности кои влијаеле врз изборниот резултат. Изборите во 2004 се оценети како избори со големи нерегуларности кои не влијаеле врз изборниот резултат.

Сите избори после тоа се оценети како избори со ситни нерегуларности или избори без регуларности. Влијаење врз изходот на изборите воопшто и не е споменато.
 

A3b

Член од
16 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Не може да се ослободи некој што признал дека е виновен. Патем, истото лице и сега кога има СЈО си стои зад исказот. Да не треба да го тепаат додека почне да одрекува вина? :pos:
Gospodine, dozvolete da vi postavam edno prashanje(posho ja slabo stojam so brojkive politichki)
Prashanjeto e...
A, da...ok
A,ovie be kako gi vikaa LDP ili LP (ebem li gi) kolku imaat realno glasachi na izbori, dali ke imaat 25000-30 000 koja e vashata slobodna procenka procenka i kolku se toa pratenichki mesta.

Znaesh zasho me interesira? posho gleam deka imaat golemi ambicii na predstojnite izborni...e sea dali se realni ili ne realni stvarno neznam posho imam izgubeno podatoci za nivnata politichka brojnost.

Fala unapred.[DOUBLEPOST=1455647376][/DOUBLEPOST]
Добредојде.
Кои политички страни учествуваа во формирањето на СЈО? Какви беа зборовите на поранешниот премиер Н.Г. за специјалната јавна обвинителка? Какви беа неговите ставови околу СЈО? Какви беа ставовите на останатите политички лидери кои се претставници на своите партиски членови и граѓани (гласачи)?
Za mene se bitni delata e ne zborovite, taka ke se odlucham za kogo da go dadam glasot.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Gospodine, dozvolete da vi postavam edno prashanje(posho ja slabo stojam so brojkive politichki)
Prashanjeto e...
A, da...ok
A,ovie be kako gi vikaa LDP ili LP (ebem li gi) kolku imaat realno glasachi na izbori, dali ke imaat 25000-30 000 koja e vashata slobodna procenka procenka i kolku se toa pratenichki mesta.

Znaesh zasho me interesira? posho gleam deka imaat golemi ambicii na predstojnite izborni...e sea dali se realni ili ne realni stvarno neznam posho imam izgubeno podatoci za nivnata politichka brojnost.

Fala unapred.
ЛДП ако се паметни, ќе го уценат црпнатиот, и бидејќи тој не може да си дозволи да му се расцепка коалицијата пред избори, ќе добијат 5-6 пратенички места без никаква мака. Ама не се, удрени се во шасија бетер од тие од СДСМ, ќе пројдат само со 2-3.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.983
Поени од реакции
12.544
Ти си мислиш дека јас сум на интервју а ти си некоја божем непристрасна новинарка.
Прашуваш и прашуваш а никако да одговориш на прашањата кои ти се поставени кон тебе. Нити си ти новинарка нити сум јас на интервју во твојата емисија.
За Телма ти одговорив тоа што имав да ти кажам. Никој тебе не те брани да гледаш што сакаш и од кој извор сакаш. Зошто мене би ми го скратила тоа право? Само затоа што ти така мислиш. Не мислиш дека си имаш големо мислење за себе.
Значи да заклучиме. Ти ги сметаш за непристрасни и објективни јас ги сметам за опозициони и тоа е тоа. Тебе никој не ти брани што да гледаш и мене никој не ми брани што јас да гледам. Сите среќни и весели.
За партиски вработувања аман не почнувај. СДСМ го измислија партиското вработување само што ете тебе никој не ти кажал.
А за судски лавиринти, незнам можи ти паднал судија кој бил избран во еднопартискиот парламент ако знаеш која година беше тоа. Знам дека не беше родена тогаш ама сепак провери и не не било во социјализмот.
Ајде сега играј си непристрасна и објективна новинарка и следниот пост нека ти биди за изборот на судии од тој период, колкав број беше, кој ги донесе и како, каде се сега тие. Такви работи знаеш како права непристрасна новинарка.
Владе јас не те фатив за гуша да ми одговараш на прашања. Дискутираме на форумов, ако сакаш дискутирај ако не заобиколи ја темава.
Ти одговорив јас на твоето прашање околу непристрасните медиуми, те прашав тебе да ми посочиш каде Телма била пристрасна во известувањето. Што е проблемот, во текстот такво нешто не можеше да најдеш па сега ми менуваш тема? Нешто фрустриран си? Јас не сакам некој да ја укине Сител и Канал 5, сакам да се престане со тоа етикетирање и навредување на секој кој има поинаков став.
И аман прекини со тоа во времето на СДСМ. Тие ако го почнале, овие денес го продолжуваат, па и ги доусовршиле методите. Тоа ги прави подобри? Јас кажав и пред тоа дека секој кој направил криминал треба да плати, не ме интересира од која партија е.
 
W

wicked_1

Гостин
@Mafo1

И јас така мислам, но прашањето е кој стои позади ова, и зошто сета оваа фама?

А секој може да си праи "бајрам на умот", дека некого евентуално ќе заебе, ама реалноста вика дека до пред година дена беа богови, сега се шуткаат по распити и верувам, им се тресат гаќите. Со секој изминат ден, впечаток ми е дека само губат, а ефтина е таа присилена самоувереност која некој би сакал да ни ја презентира.
Зошто знаеме сите, дури и на дежурните курири им е јасно, ама си праат симултанки оти реално тешко е за џвакање ова да се прифати.
Може сме сведоци на најголемиот криминал десен досега, којзнае колку предмети се формирани, колку обвиненија, колку засегнати лица ќе има... ако судот не успее да ги процесуира случаите, најверојатно уште поголеми проблеми ќе имаме, посебно тоа што ќе се враќаме на гласање у собрание закон за нови институции кои ќе можат да процесуираат.

Како и да е, паниката и на едната и на другата страна ќе биде се поголема, посебно кај овие што ги гонат ако влезат у некој манијакален мод и се решат да ги активизираат тврдокорните маси т.е човечиња.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Не е битно јас што викам. Битно е што викаат тие што ги набљудувале изборите. Изборите во 1994, 96 и 99 се оценети како избори со големи нерегуларности кои влијаеле врз изборниот резултат. Изборите во 2004 се оценети како избори со големи нерегуларности кои не влијаеле врз изборниот резултат.

Сите избори после тоа се оценети како избори со ситни нерегуларности или избори без регуларности. Влијаење врз изходот на изборите воопшто и не е споменато.
Кој набљудувачи? Оние кои гледале како човечињата за рака фатени гласале? Нека има 100.000 набљудувачи, ако јас имам лична/и карта/и и ме има на избирачките списоци и во Центар, Ресен и Охрид, ќе гласам 3 пати. Нели? Тоа е патешестието за 50-те евра на гласачите од Пустец.

Ај сега нека објаснат како заклучно со 2012 избирачкиот список не бил прочистен? Значи околу 2 години, што им дава за право и на мртви, иселени, лажни двојни идентитети да гласаат. Тоа се однесува и за “фабриката за афери“ каде, да речеме 50.000 гласачи би биле негде вметнати и регуларно би гласале.
Класичен пример е Амди, кој треба да ја има гласната улога во „Титаник“. Миле, Бркуловска, Божиновски, лажниот патриот од Пустец......сите тие (сега за сега наводно) учествувале при изборни нерегулатности (истрагата нека докаже дали биле големи, мали или никави) треба да одговараат ако се виновни. А јас си останувам на своето.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Кој набљудувачи? Оние кои гледале како човечињата за рака фатени гласале? Нека има 100.000 набљудувачи, ако јас имам лична/и карта/и и ме има на избирачките списоци и во Центар, Ресен и Охрид, ќе гласам 3 пати. Нели? Тоа е патешестието за 50-те евра на гласачите од Пустец.

Ај сега нека објаснат како заклучно со 2012 избирачкиот список не бил прочистен? Значи околу 2 години, што им дава за право и на мртви, иселени, лажни двојни идентитети да гласаат. Тоа се однесува и за “фабриката за афери“ каде, да речеме 50.000 гласачи би биле негде вметнати и регуларно би гласале.
Класичен пример е Амди, кој треба да ја има гласната улога во „Титаник“. Миле, Бркуловска, Божиновски, лажниот патриот од Пустец......сите тие (сега за сега наводно) учествувале при изборни нерегулатности (истрагата нека докаже дали биле големи, мали или никави) треба да одговараат ако се виновни. А јас си останувам на своето.
Исселени секако имаат право да гласаат. Исселување не значи губење на правото на глас. Останатото се тешки глупости, кои ниту една набљудувачка мисија ги нема потврдено.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Исселени секако имаат право да гласаат. Исселување не значи губење на правото на глас. Останатото се тешки глупости, кои ниту една набљудувачка мисија ги нема потврдено.
Иселените си гласаат во дијаспората, барем онаму каде што можат.
Од каде тогаш толку лажни идентитети?

Дали се тешки глупости? Дали имаше организирани превози до гласачките места? Дали имаше политички пратеници пред избирачките места за попис кој се гласал? Дали се сеќаваш на аферата која ја обелодени А1? Онаа за 20-те гласови за работно место? И тоа повторно го имаше.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Иселените си гласаат во дијаспората, барем таму каде што можат.
Од каде тогаш толку лажни идентитети?

Дали се тешки глупости? Дали имаше организирани превози до гласачките места? Дали имаше политички пратеници пред избирачките места за попис кој се гласал? Дали се сеќаваш на аферата која ја обелодени А1? Онаа за 20-те гласови за работно место? И тоа повторно го имаше.
Исселените ако не се запишат да гласаат во дијаспора, остануваат во матичниот избирачки список. Не се бришат.

Да, тешки глупости се. Лажни идентитети не постојат. Тоа е шизофренија. Организирани превози пак ќе има. Политички претставници ќе има и пред и во гласачките места. Тие се викаат набљудувачи. Има од сите партии. Дали 20, дали 2000 гласачи си е внатрешно прашање во ВМРО-ДПМНЕ. Никого што е надвор од партијата не треба кур да го боли за тоа.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Исселените ако не се запишат да гласаат во дијаспора, остануваат во матичниот избирачки список. Не се бришат.

Да, тешки глупости се. Лажни идентитети не постојат. Тоа е шизофренија. Организирани превози пак ќе има. Политички претставници ќе има и пред и во гласачките места. Тие се викаат набљудувачи. Има од сите партии. Дали 20, дали 2000 гласачи си е внатрешно прашање во ВМРО-ДПМНЕ. Никого што е надвор од партијата не треба кур да го боли за тоа.
Ако тоа е твојата дефиниција за шизафренија, тогаш “фабриката за афери“ не треба да постои и нарачката на лични карти во страна на Миле е обична невистина, а има докази дека 2-та настани, случки се вистинити.
И едно е пратеник, друго е набљудувач. Набљудувач е оној што го прати целиот избирачки процес, а пратеник е оној човек пратен од некоја политичка партија да врши евиденција на гласачи пред избирачкото место. Сакаш видео? Иако е од “комуњарски извор“ ќе заврши работа.
А тоа внатрешно прашање воопшто не е во нормите на слободните избори, па дури и не е законско.

Сега дали се смири? Ако не дискусијата овде завршува. ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom