Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.983
Поени од реакции
12.544
Значи имаше тука прашање. Како некој објективно и непристрасно би ги пренел моите и твоите ставови. И дали Телма и 24 се според тебе непристрасни?
После дали ти мислиш дека живееме во диктатура и зошто? Што тебе те натерало така да мислиш?
И од каде таква идеја дека сме најсилна економија на светот. Јас не мислам дека сме најсилна економија на светот, далеку од тоа. Мнооогу далеку.
П.с тоа пола пола некако не ми штима. И претходно ти напоменав, не зборувај во името на сите пошто ти не си сите, не си ни половината. Ти мислиш така, другите што мислат само тие си знаат. Така да во иднина ако сакаш не се расфрлај со мислење на другите, држи се до твојот став и мислење.
Нема зошо некој да ги пренесува моите и твоите ставови. Нема зошо некој воопшто да пренесува свои ставови при известувањето, разбираш? Ако се известува за случувањата во денот, треба тоа да е непристрасно, за да потоа јас и ти да си оформиме наши ставови. Пример кога се известуваше за пресот на Јанева, новинарот треба да даде информации со која цел бил пресот и да го пренесе. Мое е да одлучам дали Јанева била или не била пристрасна, дали се ујдисала со Заев, дали пресот е политички или не. Нека си отвори новинарот колумна и таму нека си пишува што сака.

Еве како тоа изгледаше во Телма:

Специјалното обвинителство објави денеска дека го отвора првиот случај поврзан со прислушуваните материјали, кој се однесува на изборните измами, со работно име "Титаник".

Меѓу осомничените се поранешните министри за внатрешни работи, за транспорт и врски и генералниот секретар на владата во 2012-таа година. Овие функции во тој период ги вршеа Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Тие се сомничат дека биле дел од злосторничко здружување за повреда на избирачките права, повреда на слободата на избирачите и злоупотреба на средства за финансирање на изборната кампања. Се работи за целосна криминализација на избирачкиот процес, соопшти специјалното обвинителство.

Едно лице веќе е лишено од слобода, како дел од истрагата. За кривичните дела се предвидуваат казни затвор во времетраење од 3 години и повеќе.

Отворена е истрага и против 5 судии на управниот суд и 4 членови на ДИК заради злоупотреба на службената должност во 2013-та година.

СЈО соопшти дека се уште не го презело случајот Монструм.

Повеќе детали за прес конференцијата на СЈО следуваат наскоро.

Еве како изгледаше на Сител

Политичка и полна со пристрасност прес-конференција одржа денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на која ја најави првата акција под името „Титаник“, за како што рече, дела поврзани со изборите.

Најотворено и безрезервно СЈО и Катица Јанева денеска ја покажаа пристрасноста на дело и воедно ги потврди пишувања на дел од медиумите дека таа и опозицискиот лидер имаат заеднички план за дејствување, односно токму Јанева е главниот адут на Заев на предвремените парламентарни избори.

Во стилот на Заев, Јанева денеска на политичката прес-конференција рече дека правдата ќе победела, а за тоа ја охрабрувала и поддршката од меѓународната заедница.

-Зарем некој може да биде рамнодушен како го чира извештајот од Прибе од 2015 година особено во дел кој се зборува за притисокот во Јавното обвинителство и судството, рече Јанева.

Во својот кус и несигурен денешен настап, Јанева не успеа ниту точно да го прочита тоа што и беше напишано. Дополнително, СЈО настапи со политички квалификации и го нападна Советот на јавни обвинители, орган кој е задолжен да врши контрола на нејзината работа. Со тоа Катица Јанева покажа класично непочитување на Уставот и законите на Република Македонија поставувајќи се над нив и си додели права кои ги нема никој во оваа земја.

За тоа пола пола може не знаеш пошо Брима Галуп или Павел Шатев не извршиле анкета, сепак тие се тие две институции кои се одговорни за сите истражувања и анкети.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Нема зошо некој да ги пренесува моите и твоите ставови. Нема зошо некој воопшто да пренесува свои ставови при известувањето, разбираш? Ако се известува за случувањата во денот, треба тоа да е непристрасно, за да потоа јас и ти да си оформиме наши ставови. Пример кога се известуваше за пресот на Јанева, новинарот треба да даде информации со која цел бил пресот и да го пренесе. Мое е да одлучам дали Јанева била или не била пристрасна, дали се ујдисала со Заев, дали пресот е политички или не. Нека си отвори новинарот колумна и таму нека си пишува што сака.

Еве како тоа изгледаше во Телма:

Специјалното обвинителство објави денеска дека го отвора првиот случај поврзан со прислушуваните материјали, кој се однесува на изборните измами, со работно име "Титаник".

Меѓу осомничените се поранешните министри за внатрешни работи, за транспорт и врски и генералниот секретар на владата во 2012-таа година. Овие функции во тој период ги вршеа Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Тие се сомничат дека биле дел од злосторничко здружување за повреда на избирачките права, повреда на слободата на избирачите и злоупотреба на средства за финансирање на изборната кампања. Се работи за целосна криминализација на избирачкиот процес, соопшти специјалното обвинителство.

Едно лице веќе е лишено од слобода, како дел од истрагата. За кривичните дела се предвидуваат казни затвор во времетраење од 3 години и повеќе.

Отворена е истрага и против 5 судии на управниот суд и 4 членови на ДИК заради злоупотреба на службената должност во 2013-та година.

СЈО соопшти дека се уште не го презело случајот Монструм.

Повеќе детали за прес конференцијата на СЈО следуваат наскоро.

Еве како изгледаше на Сител

Политичка и полна со пристрасност прес-конференција одржа денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на која ја најави првата акција под името „Титаник“, за како што рече, дела поврзани со изборите.

Најотворено и безрезервно СЈО и Катица Јанева денеска ја покажаа пристрасноста на дело и воедно ги потврди пишувања на дел од медиумите дека таа и опозицискиот лидер имаат заеднички план за дејствување, односно токму Јанева е главниот адут на Заев на предвремените парламентарни избори.

Во стилот на Заев, Јанева денеска на политичката прес-конференција рече дека правдата ќе победела, а за тоа ја охрабрувала и поддршката од меѓународната заедница.

-Зарем некој може да биде рамнодушен како го чира извештајот од Прибе од 2015 година особено во дел кој се зборува за притисокот во Јавното обвинителство и судството, рече Јанева.

Во својот кус и несигурен денешен настап, Јанева не успеа ниту точно да го прочита тоа што и беше напишано. Дополнително, СЈО настапи со политички квалификации и го нападна Советот на јавни обвинители, орган кој е задолжен да врши контрола на нејзината работа. Со тоа Катица Јанева покажа класично непочитување на Уставот и законите на Република Македонија поставувајќи се над нив и си додели права кои ги нема никој во оваа земја.

За тоа пола пола може не знаеш пошо Брима Галуп или Павел Шатев не извршиле анкета, сепак тие се тие две институции кои се одговорни за сите истражувања и анкети.
Во принцип е така, но сепак... секој со свој ум. Јас ти велам дека треба на 25 години да стапиш во брак бидејќи после тоа е потешко за деца и дрн дрн... Ама, ќе речеш дека секој по свое убедување. Така и медиумите. Не можеш да им наложиш што треба, сем во избори.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Еве ги Тузот новинарите во акција
Новинари на „А1он“ во Пустец се претставувале дека се новинари на „Република“
Новинари од Македонија од засега непознати причини денеска во Пустец лажно се претставувале дека се од неделникот „Република“
Ваквата вест ја потврдил и градоначалникот на општина, Едмонд Темелко, кој ги примил новинарите во својата канцеларија.
Според информациите се работи за новинарите Александар Тодески и Виктор Јованов. Новинарите се од порталот „А1 он“.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
Еве ги Тузот новинарите во акција
Новинари на „А1он“ во Пустец се претставувале дека се новинари на „Република“
Новинари од Македонија од засега непознати причини денеска во Пустец лажно се претставувале дека се од неделникот „Република“
Ваквата вест ја потврдил и градоначалникот на општина, Едмонд Темелко, кој ги примил новинарите во својата канцеларија.
Според информациите се работи за новинарите Александар Тодески и Виктор Јованов. Новинарите се од порталот „А1 он“.
Добро е што тие од тимот на Катица не се претставиле како такви...
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Во принцип е така, но сепак... секој со свој ум. Јас ти велам дека треба на 25 години да стапиш во брак бидејќи после тоа е потешко за деца и дрн дрн... Ама, ќе речеш дека секој по свое убедување. Така и медиумите. Не можеш да им наложиш што треба, сем во избори.
Batka tie mediumi imaat licenca da izvestuvaat objektivno.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Batka tie mediumi imaat licenca da izvestuvaat objektivno.
Не, тие имаат лиценца за работа како медиуми. Што е објективно? Каде е објективноста? Кој ќе дефинира? Секој со свој ум. Секако, во рамките на законот.
Секако дека и јас сакам објективно... но тоа е „растеглива категорија“.[DOUBLEPOST=1455625896][/DOUBLEPOST]Не можам да разберам која би можела да биде вината на Едмонд Темелко па беше приведуван. Не е никаков учесник, ниту функционер...
 
Последно уредено:
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Не, тие имаат лиценца за работа како медиуми. Што е објективно? Каде е објективноста? Кој ќе дефинира? Секој со свој ум. Секако, во рамките на законот.
Секако дека и јас сакам објективно... но тоа е „растеглива категорија“.[DOUBLEPOST=1455625896][/DOUBLEPOST]Не можам да разберам која би можела да биде вината на Едмонд Темелко па беше приведуван. Не е никаков учесник, ниту функционер...
Пиле... ,пиле дојди пиленце кај чичо малку. :ROFLMAO:

Ако падне ДПМНЕ сигурно ќе ја изгубиш работата што ја имаш. Затоа и крекаш тука како неарен.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Гледаш колку не сфаќаш што се бара? Значи кој сака нека победи на избори, јас барам правна држава. Сеој што направил криминал да одговара, без разлика дали бил министер или премиер. Значи докази има, а тоа на секој му е јасно. Ако ова се спореведе како што треба, ќе биде приемр дека секој нареден од било која партија кога ќе биде на власт ќе го чека исто ако прави криминал и биде фатен. Значи редно е време да тргнеме напред а не да бидеме заостанати.
Неколку поста наназад истото тоа и јас го велам

http://forum.kajgana.com/threads/Акција-на-СЈО-ТИТАНИК.80714/page-59#post-7601516

но одбивност, револт и омраза ми се ствара кога некој од надвор ми диригира во сопствена држава, никогаш немале добри намери према нас, така е и сега, на што личи државава, црно бело фатен лидер на опозиција како соработува со кој не... и не смее да биде апсен, па уште се шета и сили, продава ветер и магла, ствара омраза меѓу народ демек треба да искочи и по улици да се тепаме, за горде и компанија сите сме свесни дека парче напраиле на избори но проблемот е што треба да се докаже, разговорите не се сметаат како доказ, треба сведоци...нек ги обезбедат и нека ги затворат.
Јас лично попрво би поминал преку криминалот на вмро, него на сдсм предавството на својата држава.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.304
Поени од реакции
22.099
Нема зошо некој да ги пренесува моите и твоите ставови. Нема зошо некој воопшто да пренесува свои ставови при известувањето, разбираш? Ако се известува за случувањата во денот, треба тоа да е непристрасно, за да потоа јас и ти да си оформиме наши ставови. Пример кога се известуваше за пресот на Јанева, новинарот треба да даде информации со која цел бил пресот и да го пренесе. Мое е да одлучам дали Јанева била или не била пристрасна, дали се ујдисала со Заев, дали пресот е политички или не. Нека си отвори новинарот колумна и таму нека си пишува што сака.

Еве како тоа изгледаше во Телма:

Специјалното обвинителство објави денеска дека го отвора првиот случај поврзан со прислушуваните материјали, кој се однесува на изборните измами, со работно име "Титаник".

Меѓу осомничените се поранешните министри за внатрешни работи, за транспорт и врски и генералниот секретар на владата во 2012-таа година. Овие функции во тој период ги вршеа Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Тие се сомничат дека биле дел од злосторничко здружување за повреда на избирачките права, повреда на слободата на избирачите и злоупотреба на средства за финансирање на изборната кампања. Се работи за целосна криминализација на избирачкиот процес, соопшти специјалното обвинителство.

Едно лице веќе е лишено од слобода, како дел од истрагата. За кривичните дела се предвидуваат казни затвор во времетраење од 3 години и повеќе.

Отворена е истрага и против 5 судии на управниот суд и 4 членови на ДИК заради злоупотреба на службената должност во 2013-та година.

СЈО соопшти дека се уште не го презело случајот Монструм.

Повеќе детали за прес конференцијата на СЈО следуваат наскоро.

Еве како изгледаше на Сител

Политичка и полна со пристрасност прес-конференција одржа денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на која ја најави првата акција под името „Титаник“, за како што рече, дела поврзани со изборите.

Најотворено и безрезервно СЈО и Катица Јанева денеска ја покажаа пристрасноста на дело и воедно ги потврди пишувања на дел од медиумите дека таа и опозицискиот лидер имаат заеднички план за дејствување, односно токму Јанева е главниот адут на Заев на предвремените парламентарни избори.

Во стилот на Заев, Јанева денеска на политичката прес-конференција рече дека правдата ќе победела, а за тоа ја охрабрувала и поддршката од меѓународната заедница.

-Зарем некој може да биде рамнодушен како го чира извештајот од Прибе од 2015 година особено во дел кој се зборува за притисокот во Јавното обвинителство и судството, рече Јанева.

Во својот кус и несигурен денешен настап, Јанева не успеа ниту точно да го прочита тоа што и беше напишано. Дополнително, СЈО настапи со политички квалификации и го нападна Советот на јавни обвинители, орган кој е задолжен да врши контрола на нејзината работа. Со тоа Катица Јанева покажа класично непочитување на Уставот и законите на Република Македонија поставувајќи се над нив и си додели права кои ги нема никој во оваа земја.

За тоа пола пола може не знаеш пошо Брима Галуп или Павел Шатев не извршиле анкета, сепак тие се тие две институции кои се одговорни за сите истражувања и анкети.
Мојот и твојот став е земен за пример како два спротивни ставови и како некој трет непристрасно би ги пренел, а не дека се битни.
И јас никако да те натерам да кажеш дали според тебе Телма и 24 се објективни и непсристрасни. Толку ти е тешко или треба да читам меѓу редови.
Незнам како си го сфаќаш ти тоа обејктивно и непристрасно исто како незнам што ти подразбираш под диктатура( пошто не кажа). За да биде тоа технички изводливо треба да има еден медиум и толку. Тој што ке каже тоа. И тоа пази технички изводливо а не објективно. Независно и објективно новинарство непостои, никогаш не постоело и нема да постои. Не дека секаде е диктатура туку дека секогаш постои и друга страна на медаљата. За некој тоа што е објективно за некој не е и обратно. Во твојот случај провладини медиуми се Сител и Канал 5 пример а независни очигледно се Телма и 24 вести. За мене пак Телма и 24 вести се проопозициски. Она што е битно во случајот е дека и ТИ и ЈАС имам можност како и сите други да ги следиме двата( ако сакаме секако) како и сите граѓани на републиката . Сите тие се национални телевизии ( приватни) кои се емитуваат низ цела територија. И јас и ти имаме пристап до интернет, можеме да купиме весник. Значи и јас и ти и сите други имаат можност на избор што ке гледаат и што ке читаат и сами да проценат што е и како е. Така е или не е така ? Сега додуша ти ако се сметаш за посебно паметна и тебе никој неможе да те заведе за разлика од остатокот на народот па мора да им се сервира само твојата вистина е сосем друга работа , но во основа тоа би било спортивно на се она што ти наводно тука се залагаш.
Мислам на што би личело ако сите медиуми ја кажуваат само твојата верзија на објективност и непристрасност. Јас би рекол диктатура. Дај одлучи се сега ти си за диктатура или за демократија, пошто ова за што се залагаш не е демократија. Да не се имаш збунето нешто или пак скраја да е да не си подпаднала под влијание на некој независен медиум.[DOUBLEPOST=1455627571][/DOUBLEPOST]
Пиле... ,пиле дојди пиленце кај чичо малку. :ROFLMAO:

Ако падне ДПМНЕ сигурно ќе ја изгубиш работата што ја имаш. Затоа и крекаш тука како неарен.
Тебе пак работата во америчката амбасада сигурно ти е загарантирана па затоа толку се крстиш во нив или ?
 
W

wicked_1

Гостин
Јас лично попрво би поминал преку криминалот на вмро
ти и многу други тука би поминале, го знаеме тоа, ама има и нормален народ кој ќе сака да се процесуираат криминалците од историскиов скандал, сепак среќа што не е оставено на такви како тебе да гонат, што бeше случај некои 10 години
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
ти и многу други тука би поминале, го знаеме тоа, ама има и нормален народ кој ќе сака да се процесуираат криминалците од историскиов скандал, сепак среќа што не е оставено на такви како тебе да гонат, што и бeше случај веќе 10 години
не туку ми извртувај и цитирај делови, или ќе се процесираат од двете страни или предавниците нека си летаат од државава.
Златна Русија само, си забрани сорос морос и такви невладини организации за контрола на власт и народот внатре сам ќе одлучува а не платеници од надвор.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Тебе пак работата во америчката амбасада сигурно ти е загарантирана па затоа толку се крстиш во нив или ?
Мене овој режим ме закопа, верувај се ќе направам да падне!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom