Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Пак грешка во чекори, СЈО треба да се фати на кривичните за мениците.
Мениците се главното оружје за лојалност, доколку ги ослободат од мениците, да знаете само колку луѓе ќе пропеат онака од душа.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Има такви гласови кои се збирани со брашно, ветување некоја услуга, негде притисок, негде закани....но од тоа ништо не е пријавено во надлежни институции. И тоа е факт. од морален аспект криви ко црн ѓаол, но правно тука нема што да се прави.

Правно ``спорни`` се само оние гласачи каде е прифатено живеалиуште врз основа на склучен договор на ``закупец`` и станар, кои на некои места се и по 50 на 40 м2. Но нигде во законот тоа не наведено дека има огранучување, и правилата се исти како и за ромите.

Лично знам од луѓе кои ги испрашувале типови од катица за што се зафаќале, и каде ``пронаоѓале маани``.

Во тие 80 000 што ги кажуваш спаѓаат и овие со брашното и маслото, а ќе повторам-правно се спорни само тие од Пустец
Значи јас да ти припишам 100 гласачи на твоја адреса ти нема да се љутиш?
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
Твоја несреќа што си роден/а во 21 век. Во 19 век само благородниците и аристократите можеле да гласаат. Е сега не сум сигурен дека би Анон спаѓа во таа категорија но сепак...
Како и да е, латентниот фашизам е интересна работа.
јас би додадил дека само самобендисани треба да гласат, секој има право на глас и тоа само на еден и тој со ај кју 65 и деген и морон и оној со 200, лудите грдите, клемпавите и замисли сите гласот им има иста важност, како е можно тоа, кај го има тоа јас како надреден мојот глас да важи исто со тој под мене мрсулко,хахахха, е тоа е латентен фашизам и јас се чудев ама не веќе.[DOUBLEPOST=1455564760][/DOUBLEPOST]
Не се само во прашање луѓето од Пустец, гласано е од жители од Аеродром во Центар од Велес и многу други.
Не е играчка издадената тужба.

Пак ќе ти кажам види го пресот од петокот па после коментирај.
и од кавадарци, потивко се снима, ќе не чуат[DOUBLEPOST=1455564937][/DOUBLEPOST]
За преку 80.000 гласа станува збор. Без оние за кило брашно што гласаат.
легитимно право е секој да си го продади својот глас, ако човекот си постави цена, нели? некој си го продават, некои земат брашно од сите партии, ама пак на крајот си гласа за тој шо си замислил уште пред да му понудат брашно, за мене тој е најпаметен од сите
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
јас би додадил дека само самобендисани треба да гласат, секој има право на глас и тоа само на еден и тој со ај кју 65 и деген и морон и оној со 200, лудите грдите, клемпавите и замисли сите гласот им има иста важност, како е можно тоа, кај го има тоа јас како надреден мојот глас да важи исто со тој под мене мрсулко,хахахха, е тоа е латентен фашизам и јас се чудев ама не веќе.[DOUBLEPOST=1455564760][/DOUBLEPOST]
и од кавадарци, потивко се снима, ќе не чуат
Ајде баш нека потегне од мене.

Во приватна порака ке кажам кој сум.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
Единствено нешто во целава ситуација што е сигурно е фактот дека ке има избори на одредениот датум.

Го Мразам Зоран Заев и Радмила Шекеринска.:drk:
лично сакам да има избори ама со чист список, навистина, медиумите се небитни за мене, досега еве ги нема владините реклами што е добро, уште треба добро балансирање во кампања и ок е.
Ама, не верувам дека ќе има избори, ќе видете во петок америте секогаш испаѓале поуспешни од глупите европејци, на европа и одговара избори во април, но пак ќе изгубат они немат добиено битка со америте, изборите ќе се одложат за два месеци, без разлика шо за тие два месеци ќе ни сместат едно 100000 бегалци, дај боже да згрешам, ама некако ќе ни го спопикат јако, после нема да биде важно ништо ни кој владее ни кој ќе лежи во притвор, едноставно ќе крахираме како држава.
прогноза изборите ќе бидат на 19ти јуни
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.308
Поени од реакции
22.109
Значи според тебе, убаво е вака, ќе биде исто ако дојде СДСМ ?
Според мене треба на секој 4 години да се менува власта и да нема предвремени избори, ако на некој му текне да си го мери, кој е подобар, туку издржана аргументација зошто предвремени (како на пример, криминал на власта). Исто така до сега требаше да министерот за здравство/образование едно 1000 пати да се смени заради пропустите што ги има во нивните ресори.
Тоа го нема кај нас барем во времето на СДСМ имаше одредени луѓе што си поднесоа оставки од вакви причини, у времето на ВМРО оставки си поднесоа луѓето што не можат да веруваат дека криминал се прави пред нивни очи.
Опозицијата очајнички сака да се врати, ама незнае како од едноставна причина, поголем дел од СДСМ глумат (а и некои се) интелектуала и вакви селски финти како што прави Груевски, многу тешко е да ги расклинкаш, едноставно не го разбираат сељачкото од Груевски и незнаат како треба да му се спротистават и прават грешки.
Тоа дека и у времето на СДСМ правеле криминал правеле, ама тоа е останато на шпекулации, денес тоа што го слушаме од бомбите, па мислам дека треба да си луд или заљубен у Груевски да не видиш криминал, на тацна сервиран криминал без никакви шпекулации, што како зошто од нивна уста кажано и на тоа да се правиш дека не е така, тогаш незнам што да ти кажам освен да ти побарам сексуално да општам со твоја жена, да се снимаме и да ти пуштам и ти да викаш, жена ми не ме вара.
Нема да биди исто, ќе биди бетер. Многу побетер. Добро бе да не имаш амнезија случајно?
Интересно е како сите предложени решенија ви се нешто од типот да се менува на четири години власта, еднаш тие еднаш вие, од кој едните би требало по дифлот да бидат СДСМ. Па после по автоматизам СДСМ се елитата, интелектуалата , тие се оние паметните. Овие другите сељаци и се служат со селски финти. И нормално ке ве акнат на избори и плачите. Не еднаш, не два пати туку толку пати да досега требаше или да се распадните како партија или барем да се реформирате. Не ви влегува во глава како бе вие така паметни, се професори, судии, доктори не добивате на избори. Мора да се фалсификувани. Нема шанси да не се.
И народот ги слушна снимките и знаеш што е она што вас најповеќе ве боли. Му е гајле. Пак вас ве смета за поголемо зло од нив. Ете до толку сте дно. И сега како малце да ви беше тоа дека сте дно дна туку побрзавте да им го превземете приматот на албанците кој ке биди поголем петтоколонаш во државата. Од вас неможат на ред да дојдат во амбасада. Сега не е битно што кажал народот, тој и така е глуп и неписмен , побитно е што рекле амбасадорите на странски земји. Искрено подолу од ова незнам дали можите да слезите, ама познавајќи ја СДСМ пошто таму ништо посебно не е сменето од кога уште беше СКМ-ПДП ништо не ме чуди.
И си се запрашал што ако на следните избори кога и да бидат тие ( во превод кога странските амбасадори ке одлучат за тоа ) пак изгубите дебело. Што после?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
јас би додадил дека само самобендисани треба да гласат, секој има право на глас и тоа само на еден и тој со ај кју 65 и деген и морон и оној со 200, лудите грдите, клемпавите и замисли сите гласот им има иста важност, како е можно тоа, кај го има тоа јас како надреден мојот глас да важи исто со тој под мене мрсулко,хахахха, е тоа е латентен фашизам и јас се чудев ама не веќе.[DOUBLEPOST=1455564760][/DOUBLEPOST]
и од кавадарци, потивко се снима, ќе не чуат[DOUBLEPOST=1455564937][/DOUBLEPOST]

легитимно право е секој да си го продади својот глас, ако човекот си постави цена, нели? некој си го продават, некои земат брашно од сите партии, ама пак на крајот си гласа за тој шо си замислил уште пред да му понудат брашно, за мене тој е најпаметен од сите
Тоа те чекав бе алал да ти е!
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
Колку опции имаш бре ти, кој би можел да прислушкува ако не тој кој ја има позицијата за да успее во тоа? На кој сумњаш ти? На странските служби? Саше политико?

Користите ли мозок барем малце коа веќе сакате да дебатирате?
пак исто, еве кажи ми ти јас немам шо немам мозок, ај да не забегуваме, можеби и во право си да власта ја има цела моќ да прислушкува, се сложувам, ама нека се докажи, ни ја смеам да тврдам, ни ти, може некој на своја глава го правел тоа, само викам МОЖЕ, сакам и јас да знам, верувај исто колку и ти.
само харикирам еве работиш во матично, над тебе имаш шеф, нели може на своја глава да менуваш податоци за родените. Без налог на надредениот, џаст сејин. Кога ставаме на маса се да ставиме
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
Ајде баш нека потегне од мене.

Во приватна порака ке кажам кој сум.
сакав да кажам дека ги видов тое шо гласале во Центар, ги познавам лично, ама само онака низ град ги гледам,гласале во центар оти таму имале лична карта, Но ги немаше во список во Кавадарци милион %, лично проверив, системот ги избацил дека се со еден матичен број. Они се правдаа дека таму гласат оти се студенти и смениле лична карта, а можеби и да иако јас не верувам
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.794
Поени од реакции
6.208
Има такви гласови кои се збирани со брашно, ветување некоја услуга, негде притисок, негде закани....но од тоа ништо не е пријавено во надлежни институции. И тоа е факт. од морален аспект криви ко црн ѓаол, но правно тука нема што да се прави.

Правно ``спорни`` се само оние гласачи каде е прифатено живеалиуште врз основа на склучен договор на ``закупец`` и станар, кои на некои места се и по 50 на 40 м2. Но нигде во законот тоа не наведено дека има огранучување, и правилата се исти како и за ромите.

Лично знам од луѓе кои ги испрашувале типови од катица за што се зафаќале, и каде ``пронаоѓале маани``.

Во тие 80 000 што ги кажуваш спаѓаат и овие со брашното и маслото, а ќе повторам-правно се спорни само тие од Пустец
уставот велит поинаку
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
тешко тебе, одма те етикетират, пази се сеа си и мегафон, како да дебатираш а си постави прашање само.
исто и од другата страна е не културно кога ќе речат соросоиди, екпертутки такви дебати нема пар екселанс миленко, после оној покојниот беличанец, па оној шо му го запалија џипот, срамота. такви работи ме плашат, толку луѓе сме замразени еден према друг, и вчера реков подобро да се затвори оваа тема и цела политика.
Тоа е. Не може да се издискутира нешто. Ниту некого нападнав, ниту бранев. Знаев дека ќе има недолични коментари, место дискусија. Но, мојата теза е многу конкретна и издржана и НИТУ ЕДЕН не ме поби со аргументи. Додуша, забележувам дека на форумов има доста неуки пишувачи. Не ги ни разбираат термините.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Владе ние и тропаме на Европа на врата или Европа ни тропа нас?
Ние сме тие кои сакаме да се интегрираме во ЕУ,или не влечат Европјаните за уши, аман дојдете во ЕУ? За да си ја исполниме таа цел Европјаните викаат ова, ова и ова ви треба, а вие немате ништо во моментов. Еве ви наш кадар, еве ви наш предлог, имплементирајте го.
Не сме слепи ни глупи, ако не си патувал во некоја европска држава сигурно си гледал на тв како се живее таму, нели се стремиме кон тоа? Нели имплементираме Кембриџ систем како во Англија, модернизација во здравството по модел на (вметни европска држава ). Тоа не е мешање на нивната политика? Дајте ако не да се изолираме од сите.
Јас не застапувам став на ниедна политичка партија, знам како се живееше во времето на СДСМ,знам како се живее во времето на ВМРО. Моите не видоа аир ни од едните ни од другите. Поентата ми е дека двете партии правеа ( некои сеуште прават ) криминали. Јас сакам некој да плати за се тоа што го правел. Не ме интересира дали е од ВМРО, од СДСМ, или единствениот градоначалник во Албанија. Може да е единствениот Македонец во вселената што е до мене, ако правел нешо спротивно на законот треба да си лежи. Сакам да почне да се применува системот на правна држава во која законот важи еднакво за сите. Пошо сега ако не осудат никој и никој не доживее срам пред народот, секој во иднина ќе си зема право да се понаша како сака и да манипулира со сите институции, медиуми, со правосудниот систем, и ништо не сме направиле. Ама баш нишо, во 25 години постоење нема да сме ни на позитивна нула, во минус ќе сме.
Е ова ми е поентата Владе. Да се смени цела гарнитура, и од едните и од другите. 25 години се обвинуваат меѓусебно, лопов каже држте лопова. Тешко е ова да се направи?
Убаво се си напишала само за тоа што опозицијата се залага се спротивно прават
А нелегалното и противуставното сјо се повеќе ми личи на циркус
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Не, битушанец, најважен факт е дека овие гомнарите дојдоа на власт со фалсификат и со сеење страв!
Те фатија за врат да гласаш за нив
За 350к гласачи знаеме како се прави фалсификат а бидејќи тврдиш дека дошле со фалсификат објасни како се прави на 500-600к гласачи
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom