Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Читам многу заостанати има на форумов и не им е нешто јасно, и демек сите се глупи и само они паметни. Ако некој напише нешто против вас, незначи дека тоа му го рекле во штабот, не се сите како вас да треба некои да им каже, некои знаат да си го користат мозокот којшто го имаат. Мислите дека ќе и биде подборо на Македонија ако падне ДПМНЕ т.е. Груевски (пастирот)?
Ќе биде само тогаш кога народот ќе види подобар политичар и подобра опција. А моментално сите знаеме дека ако падне ДПМНЕ, дека ќе дојдат СДСМ на власт. Партија којашто го продаде името и знамето стари 2-3.000 години и ги уништи сите успешни компании, па останаа многу луге без работа.
Тоа е коренот на проблемот што денес се исселуваат младите, а оваа влада им олесни со тоа што не им требаат визи за да излезат од Македонија.
Не велам дека ДПМНЕ се сјајни, туку подобри. И затоа додека некој од СДСМ чека да дојде на власт, ни 100 СЈО и 2000000000 снимки нема да го променат мислењето на народот.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Кај Чауш полицајците колку лични податоци најдоа?
Ќе видиме што ќе покаже истрагата. Мене ми е сумњиво тоа, отишле да бараат дрога а нашле лични карти. Од каде да знаеме дека не се подметнати? Нема логика сдсм да прави лични карти. Све се прислушкувало 10 години, све се знае и баш сега ги најдоа личните карти? Па не сме до толку глупи као што не замислуваат дека ќе пројде прича за жуто комбе што прислушкувалео на странсли служби.[DOUBLEPOST=1455441718][/DOUBLEPOST]
Читам многу заостанати има на форумов и не им е нешто јасно, и демек сите се глупи ама само они паметни. Мислите дека ќе и биде подборо на Македонија ако падне ДПМНЕ т.е. Груевски (пастирот)?
Ќе биде само тогаш кога народот ќе види подобар политичар и подобра опција. А моментално сите знаеме дека ако падне ДПМНЕ, дека ќе дојдат СДСМ на власт. Партија којашто го продаде името и знамето стари 2-3.000 години и ги уништи сите успешни компании, па останаа многу луге без работа.
Тоа е коренот на проблемот што денес се исселуваат младите, а оваа влада им олесни со тоа што не им требаат визи за да излезат од Македонија.
Не велам дека ДПМНЕ се сјајни, туку подобри. И затоа додека некој од СДСМ чека да дојде на власт, ни 100 СЈО и 2000000000 снимки нема да го променат мислењето на народот.
И ти си во заблуда кога се повикуваш во име на народот. 2006 дпмне победи со 5-6 илјади гласа разлика. Тоа не значи дека цел народ стои позади него и дека може да прави што сака? 2 милиона народ сме. За сдсм и дпмне гласаат по 200 до 300 илјади жители. Што правиме со другите 1.7 милиони жители? Значи тоа што кај нас нема свест да излегуваат 80 - до 90 % на гласање е проблем кој треба да се реши да се подигне свеста на народот дека треба да го искористи правото кое му е дадено.

п.с. може некој да направи список за овие 10 години колку луѓе се затворени и биле во притвор? За докажан и недокажан криминал. А сега има исти такви обвиненија, е сега тие биле патриоти, не требало да се апсат не требал ода се докажува дали се виновни или не? Епа гледате дека кај вас нема правда?

А1 грешел? Грешел, го затворија, епа сега овие ако грешеле да им опростиме пошто се патриоти?
 
Последно уредено:

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Ќе видиме што ќе покаже истрагата. Мене ми е сумњиво тоа, отишле да бараат дрога а нашле лични карти. Од каде да знаеме дека не се подметнати? Нема логика сдсм да прави лични карти. Све се прислушкувало 10 години, све се знае и баш сега ги најдоа личните карти? Па не сме до толку глупи као што не замислуваат дека ќе пројде прича за жуто комбе што прислушкувалео на странсли служби.[DOUBLEPOST=1455441718][/DOUBLEPOST]

И ти си во заблуда кога се повикуваш во име на народот. 2006 дпмне победи со 5-6 илјади гласа разлика. Тоа не значи дека цел народ стои позади него и дека може да прави што сака? 2 милиона народ сме. За сдсм и дпмне гласаат по 200 до 300 илјади жители. Што правиме со другите 1.7 милиони жители? Значи тоа што кај нас нема свест да излегуваат 80 - до 90 % на гласање е проблем кој треба да се реши да се подигне свеста на народот дека треба да го искористи правото кое му е дадено.

п.с. може некој да направи список за овие 10 години колку луѓе се затворени и биле во притвор? За докажан и недокажан криминал. А сега има исти такви обвиненија, е сега тие биле патриоти, не требало да се апсат не требал ода се докажува дали се виновни или не? Епа гледате дека кај вас нема правда?

А1 грешел? Грешел, го затворија, епа сега овие ако грешеле да им опростиме пошто се патриоти?
Читај ме чедо.
Јас сакам СДСМ да се затвори како партија. Да се земе имотот и богатството од сите оние коишто се стекнаа со истото за време на приватизацијата и ги исфрлија лугето на работа, и сите пари и фирми пак да станат народни. И истите тие луге да бидат или на принудна работа, или нивните органи (срце, дроб, бубрези) да им се дадат на болни луге на коишто навистина им треба.
Не ми е гајле дали ВМРО ги прислушкувал или се заканувал против нив. Да ги бесат нема око да ми трепне, а не пак да ми е гајле оти поради нешто не победиле на избори.
П.С. А Б.Ц. сакам да го шетаат од град во град, врзан и да може народот да го плука, тепа, кине мрвки од него, моча врз него итн додека не цркне.

Ако сакате правда, барајте ја од 1991 наваму, а не таа правда што ви одговара на вас. Ако треба да одговараат политичарите напоменете дека треба да одговараат скоро СИТЕ коишто досега имаа функција, а не само да ги критикувате ДПМНЕ. Со тоа давате слика дека ви одговара СДСМ и дека имате ментална блокада.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Колку државјанства даде Сдсм на мигранти од Косово од 1994 до 1996, а и во периодот 2002-2006???
па побарај на нет ако те интересира некој податок. Можи ќе најдеш податок и за тоа колку и за кого гласале во Античка Македонија.
Притоа пресметај колкава е разликата од 509000 до 484000.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Читај ме чедо.
Јас сакам СДСМ да се затвори како партија. Да се земе имотот и богатството од сите оние коишто се стекнаа со истото за време на приватизацијата и ги исфрлија лугето на работа, и сите пари и фирми пак да станат народни. И истите тие луге да бидат или на принудна работа, или нивните органи (срце, дроб, бубрези) да им се дадат на болни луге на коишто навистина им треба.
Не ми е гајле дали ВМРО ги прислушкувал или се заканувал против нив. Да ги бесат нема око да ми трепне, а не пак да ми е гајле оти поради нешто не победиле на избори.
П.С. А Б.Ц. сакам да го шетаат од град во град, врзан и да може народот да го плука, тепа, кине мрвки од него, моча врз него итн додека не цркне.

Ако сакате правда, барајте ја од 1991 наваму, а не таа правда што ви одговара на вас. Ако треба да одговараат политичарите напоменете дека треба да одговараат скоро СИТЕ коишто досега имаа функција, а не само да ги критикувате ДПМНЕ. Со тоа давате слика дека ви одговара СДСМ и дека имате ментална блокада.
Па беа твоите 10 години на власт што не открија криминал што не ги похапсија тие за кои коментираш? Така да тоа е више завршена прича. Тоа сега останува во Божјите судови и Божјата правда.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Па беа твоите 10 години на власт што не открија криминал што не ги похапсија тие за кои коментираш? Така да тоа е више завршена прича. Тоа сега останува во Божјите судови и Божјата правда.
Не се МОИ.
И не е криминал, туку се е законски.Закони коишто сами си ги донесоа. Ако е законски не значи оти е правилно. Не требаше да се одигра така приватизацијата, барем да ги оставаа фирмите во рацете на луге коишто знаат да ги работат фирмите.

Не е завршена прича, истата партија е активна со истите политичари, финансирана од истата гарнитура.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не се МОИ.
И не е криминал, туку се е законски.Закони коишто сами си ги донесоа. Ако е законски не значи оти е правилно. Не требаше да се одигра така приватизацијата, барем да ги оставаа фирмите во рацете на луге коишто знаат да ги работат фирмите.

Не е завршена прича, истата партија е активна со истите политичари, финансирана од истата гарнитура.
Епа имаше во собрание барање ама ти не си гледал, од пратеници на сдсм кои тогаш во време на приватизацијата биле млади, да донесе закон во собрание сите пратеници да го изгласаат и да се отвори секоја фирма поединечно што е приватизирана и да утврди вината кој е виновен. Епа другата не прифати. И сега што правиме? Претеравте со ова тема.
 
W

wicked_1

Гостин
Не се МОИ.
И не е криминал, туку се е законски.Закони коишто сами си ги донесоа. Ако е законски не значи оти е правилно. Не требаше да се одигра така приватизацијата, барем да ги оставаа фирмите во рацете на луге коишто знаат да ги работат фирмите.

Не е завршена прича, истата партија е активна со истите политичари, финансирана од истата гарнитура.
Ти смета тебе што ги процесуираат твоиве за тешки криминали, па сега пробуваш да изиграваш некој поборник за социјална правда како и многу тука.. да не ти сметаа немаше да пишеш за 91 и некакви продажби на органи.
Тоа уствари е дното, честито.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
подобро да се затвори пак политикава
премногу навреди, инсинуации, поделби, ваши наши, срамота е. Дебатирајте бе луѓе 80% сте академски граѓани, со над 25 години сигруно не паѓате толку ниско, едните вакви другите накви. соземете се
Најмногу мразам кога се препукуваме ако некои ставови ти се поблиски до едните или другите одма ти маат етикета, или си сороспиец или си платеник на власта за 12к. Полека малце, секој си има право на свое мислење и во истовреме да не е партиски член, не е убаво така.
Мојот став е дека кој си згрешил нека си одговара, иако на почетокот не го подржувам СЈО , се претворивме протекторат, на пат сме сега и специјално судство, нека одговрата тие шо краделе гласови, печателе лични карти нови матични, нека се одговара и за маѓар телеком и надеж случајот на бране и провизии од автопати и преслушкување и се нека се исчисти списокот нека има и попис. Но најмногу се плашам да не се закрвиме меѓунационално, оти како ни ја прават натаму оде работата за жал, дај боже да грешам.

п.с само да прашам ако победиш на избори и ја имаш власта не е битно за колку си ја освоил важно е да имаш мнозинство во парламентот тоа е 62 пратеника, некој рече ааа вмрето победиле со неколку илијади гласови, ама и еден да е победа си е победа на нив народот дал најголема доверба, не размислувајте како апсолутисти, во Грција тоа е многу добро решено, победникот добива уште 30 пратенички места гратис за да има подобра позиција, кај нас тоа не е можно и не е ферски спрема албанците.

се на се подршка за СЈО, нека фрчат обвиненија ама да ме убедат дека се за подобра Македонија ќе треба да испорачат и за Маѓар и за Надеж и за Веруш. Ако за овие испадне само прдеж у гаќи тогаш ке им ги отворат устите на тие шо викат дека СЈО е диригирано од надвор и за потребите на опозицијата, јас имам надеж дека ќе победи правдата.

Инаку може да си кажам дека гласав за власта иако немам членска книшка, за следните избори сеуште не сум одлучил, зависи најмногу од одност на СЈО, ако прават хајка само и само против власта, големи се шансите да си гласам пак за вмро какви и да се, ако сјо се покаже конструктивна тогаш подобро ќе се размисли.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
И смета зошто ти се силиш и збориш за правда а Заев фатен на дело 3-4 пати за мито и држејќи говори за партизација во неговите општини си го лади на кауч и тебе ти е тоа океј. Дури викаш ХРАБРО ЧОВЕЧЕВО алал да му е.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Јас разбирам да си политички полтрон, и партиски вработен на убаво место со висока плата па да ги браниш интересите на премиерот во пензија.

Ама никако неможам да ги разберам оние луѓе кој едвај сами се прехрануваат па потоа фамилијата, едвај крај со крај сврзуваат месечно, не знаат дали живеат во Африка или во Македонија. Всушност и ти е се најголемите тапкачи во гради и "патриоти". Незнам дали толку му делиле ,или стварно се целосно деформирани во мозокот за да неможат да размислат дека можеби, со другата опција ќе биде подобро.

- Не ве познавам од форумов па неможам да ве етикирам вокоја група спаѓате од овие три.
Познавам само еден од форум шо е меѓу најгласните т.н "патриоти" тука, името нема да му го откријам знам дека претпоставувате за кого се станува збор. Работи како хигиеничар во Данска во еден трговски тоалет.И сега тој истиот овде убедува уште 100 други дека во оваа држава тече мед и млеко, а .тој самиот не живее тука. Жално и страшно е ова. Е од вакви чоечина дојдовме на ова дереџе.
 
Последно уредено:

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
И смета зошто ти се силиш и збориш за правда а Заев фатен на дело 3-4 пати за мито и држејќи говори за партизација во неговите општини си го лади на кауч и тебе ти е тоа океј. Дури викаш ХРАБРО ЧОВЕЧЕВО алал да му е.
Е ти си партискио член тука и пратен од штаб.!!!!

200 страни ми мрсеш против заев и шекеринска, абе гласај за вмро нека умрат копиљаците нека стане Н.Г цар на МКД, 10 години не сме мрднале напред, нервира ме што ме ебат у здрав мозок, ти како војниче партиско ако се исправни зошто ми перат мозок преку 5 медиуми од мои пари.

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
п.с само да прашам ако победиш на избори и ја имаш власта не е битно за колку си ја освоил важно е да имаш мнозинство во парламентот тоа е 62 пратеника, некој рече ааа вмрето победиле со неколку илијади гласови, ама и еден да е победа си е победа на нив народот дал најголема доверба, не размислувајте како апсолутисти, во Грција тоа е многу добро решено, победникот добива уште 30 пратенички места гратис за да има подобра позиција, кај нас тоа не е можно и не е ферски спрема албанците.
Ти не си ми ја сватил поентата. Он кога ќе стане Премиер треба да биде Премиер на сите граѓани или само на тие што го гласале? Па тоа е проблмеот што партијата се изедначува со државата. Он треба да води цел народ а не само партиските определни.
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
Ти не си ми ја сватил поентата. Он кога ќе стане Премиер треба да биде Премиер на сите граѓани или само на тие што го гласале? Па тоа е проблмеот што партијата се изедначува со државата. Он треба да води цел народ а не само партиските определни.
Абе и у бомбите се гледа гледат за нивните, абе све нека праве нека краде, ама тоа што убива за да остане на власт.

Иначе за овие партиските војничиња што сорос и е крив, иако незнам што е сорос, кај ви е душата на вас, ќе го заврте к*ро накрај накај вас.

Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom