Конфликтот во Сирија

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.218
Поени од реакции
4.842
1. Не споредуваш мене и тебе, со тајните служби и вооружувањето на ИСИС? Мислиш дека такви воено индустриски комплекси, тајни служби од највисок ранг, кои имаат буџети од трилиони долари не знаат кому му даваат оружје и поради што? Не знам што да кажам, наивност на највисоко ниво.
2. САД ги поддржуваат Курдите во Сирија, и ќе го поддржуваат секого на кому можат да му продадат оружје и од кого ќе извадат одредена корист, Турција ниту може ниту смее да се побуни за тоа. Приказната пак со Саудијците е јасна веќе со децении.
3. Тоа тврдење не е мое, не знам дали ти читаш воопшто нешто од линковите кои сум ги постирал.
Тоа е тврдење од документи, од разузнавачки информации, изјави од официјални лица, по не знам кој пат ќе го спомнам Весли Кларк, од историските врски помеѓу високите фаци во САД/Британија и терористичките исламски организации.
Тоа што тебе те буни зошто американците финансирале "умерени" терористи е тоа што не си прочитал ништо од постираните линкови, каде јасно се кажува за информациите со кои располагале тајните служби, дека знаеле со кого си имале работа и дека знаеле во кој правец ќе одат работите, но продолжиле со помошта затоа што тоа е тоа што во моментот им одговара. Секако дека кога ќе си ја завршат работата ќе бидат тргнати од терен, барем тие што треба, како што завршија мал милион други "пријатели" на САД (Садам, Гадафи, итн).
Работите официјално се претставуваат многу поплитко отколку што навистина се, затоа се тие забуни од типот зошто финансираат борци кои преоѓаат во ИСИС, зошто Турција само лае а ништо не презема (протерување на амбасадор на САД, забрана за користење на турски бази, забрана за прелет на авиони кои даваат помош на Курдите, - така би требало да постапи одредена држава ако некој помага нејзин воен непријател) кога американците рекоа дека ги поддржуваат Курдите во Сирија, итн итн.
Ги разгледав извештаите, и тоа е она што јас го пишав, но ти појде чекор понатаму нагласувајќи дека ИСИС се создадени од САД. Што не е точно, таа група постоеше и порано. САД едноставно го искористуваат ИСИС за да ги остварат своите цели, но НЕ соработуваат со нив, тука е битната разлика, која ја пишав во претходниот пост (како што и пишува во една од статиите).
Никаде и не спомнав умерени терористи, бидејќи не постои такво нешто. Терминот умерени го употребуваат САД за пофино да звучат во јавноста.
Да разграничиме, постојат еден куп вооружени групи во Сирија, од нив САД активно поддржуваа(т) неколку, но не и таканаречената ИСИС. ИСИС е искористена индиректно за целите на САД. Како камион без кочници на надолнина, немаш целосна контрола над камионот, но можеш да го насочиш каде ќе удри.

И уште нешто, за Турција, С. Арабија и останатите. Сите држави имаат свои интереси. Да, САД може да влијаат, но никако да ги пренасочат. Не се марионетки, без разлика колку личи така.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Ги разгледав извештаите, и тоа е она што јас го пишав, но ти појде чекор понатаму нагласувајќи дека ИСИС се создадени од САД. Што не е точно, таа група постоеше и порано. САД едноставно го искористуваат ИСИС за да ги остварат своите цели, но НЕ соработуваат со нив, тука е битната разлика, која ја пишав во претходниот пост (како што и пишува во една од статиите).
Никаде и не спомнав умерени терористи, бидејќи не постои такво нешто. Терминот умерени го употребуваат САД за пофино да звучат во јавноста.
Да разграничиме, постојат еден куп вооружени групи во Сирија, од нив САД активно поддржуваа(т) неколку, но не и таканаречената ИСИС. ИСИС е искористена индиректно за целите на САД. Како камион без кочници на надолнина, немаш целосна контрола над камионот, но можеш да го насочиш каде ќе удри.

И уште нешто, за Турција, С. Арабија и останатите. Сите држави имаат свои интереси. Да, САД може да влијаат, но никако да ги пренасочат. Не се марионетки, без разлика колку личи така.
Немав намера пак да ти реплицирам но морав. Навистина со цел памет мислиш дека Турција и С.Арабија не се марионетки на САД ? И што сега демек американците неможат да влијаат на овие две земјии. Турција и С.Арабија колку и да бидат гласни во регионот сепак без САД неможат да водат независни надворешни политики.Истото важи и за Израел..
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Лошо изигра Лавров денеска, Исламистите се набиени во тесно, продолжува офанзивата на владините сили. Преговорите во Женева пропаднаа поради условите кои џихадистите ги поставуваа како небаре ја ставиле Русија пред капитулација. Така да тој однос на таканаречената опозиција беше добар изговор да продолжат Русите и Сириските владини сили, Иран и Хезболах со офанзивата. Вака ова ми наликува како прекин на огнот со која ке се запре офанзивата, исламистите ке преживеат и што е најлошо ке добијат на време да се реорганизираат, да добијат нови залихи на оружје и регрути и целиот труд во последните 3-4 месеци ке им биде за џабе на Русите и Асад. Откако ке се спремат добро пак ке тргнат во офанзива кон Дамаск и Латакиа. Така да ова е грешка, голема грешка на Лавров и Путин.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Ги разгледав извештаите, и тоа е она што јас го пишав, но ти појде чекор понатаму нагласувајќи дека ИСИС се создадени од САД. Што не е точно, таа група постоеше и порано. САД едноставно го искористуваат ИСИС за да ги остварат своите цели, но НЕ соработуваат со нив, тука е битната разлика, која ја пишав во претходниот пост (како што и пишува во една од статиите).
Никаде и не спомнав умерени терористи, бидејќи не постои такво нешто. Терминот умерени го употребуваат САД за пофино да звучат во јавноста.
Да разграничиме, постојат еден куп вооружени групи во Сирија, од нив САД активно поддржуваа(т) неколку, но не и таканаречената ИСИС. ИСИС е искористена индиректно за целите на САД. Како камион без кочници на надолнина, немаш целосна контрола над камионот, но можеш да го насочиш каде ќе удри.

И уште нешто, за Турција, С. Арабија и останатите. Сите држави имаат свои интереси. Да, САД може да влијаат, но никако да ги пренасочат. Не се марионетки, без разлика колку личи така.
Таа група не е содздадена од нигде никаде. Таа група е создадена од луѓе кои им се добро познати на САД, создадена со нивно знаење, со нивно оружје и нивна помош и нивни амин. За терминот соработка односно искористување, мислам дека зборуваме за истата работа со различни поими. Пишав и во претходниот пост, тие соработуваат со одредена група, организација додека преку нив можат да остварат свои цели, кога истите тие пиони ќе си ја одиграат својата улога ќе бидат жртвувани.
Впрочем тоа е и начинот на работа на овие (да ги наречам) луѓе. Креираат одредена организација преку која ќе остварат одредена стратешка цел. Ја финансираат и вооружуваат, (без разлика дали тоа е директно или индиректно). Кога ќе ја постигнат целта и кога таа група веќе нема да е потребна или кога ќе почне да застранува од иницијалната патека, ќе биде прогласена за непријател, па ќе стане цел за воени дејствија, директни или индиректни (преку трета група што ќе се роди на терен). Ова се случува постојано и во недоглед. Така да, дали ти ова ќе го ословиш со терминот соработка или искористување е сеедно. Иако можеби терминот искористување би бил покомплетен. Така да овде генерално се согласуваме, со исклучок на различната терминологија што ја користиме.
За Турција и Саудијците пак воопшто не се согласувам, од причини што надворешната политика на Саудијците е комплетно субординирана на американската,
а за Турција веќе дадов и пример. Американците јавно изјавија дека (ќе) ги поддржуваат Курдите, реакцијата на Турција освен лаењето на нејзиниот политички врв ја нема никаде. Се знае како се реагира кога некој го помага твојот воен непријател: стопирање на економско-политичката соработка, преземање на конкретни мерки кое нормално дека нема да се случи и Турција ќе ја прифати вака или така секоја одлука на Американците.
 
Последно уредено:

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Лошо изигра Лавров денеска, Исламистите се набиени во тесно, продолжува офанзивата на владините сили. Преговорите во Женева пропаднаа поради условите кои џихадистите ги поставуваа како небаре ја ставиле Русија пред капитулација. Така да тој однос на таканаречената опозиција беше добар изговор да продолжат Русите и Сириските владини сили, Иран и Хезболах со офанзивата. Вака ова ми наликува како прекин на огнот со која ке се запре офанзивата, исламистите ке преживеат и што е најлошо ке добијат на време да се реорганизираат, да добијат нови залихи на оружје и регрути и целиот труд во последните 3-4 месеци ке им биде за џабе на Русите и Асад. Откако ке се спремат добро пак ке тргнат во офанзива кон Дамаск и Латакиа. Така да ова е грешка, голема грешка на Лавров и Путин.
Сите страни во кофликтот се свесни дека доколку успеат преговорите за прекин на огнот тоа ќе биде само тактичка пауза. Главната опозиција во Сирија не е FSA за која сите западни медиуми тврдат дека е (поради тоа што е една од малкуте несалафитски воени формации). Тие се само воени дезертери, самопрогласени борци против "системот", без јасна визија за воспоставување паралелна/нова власт. Диверзанти од типот на партизанските одреди во ВСВ.

Главниот воено-тактички и идеолошки противник на армијата на терен е Исламскиот фронт - организација која обединува неколку салафистички парамилитарни организации (Џаиш-ал-ислам, Ахрар-аш-Шам, Ансар-ал-Шам..) кои се залагаат за воспоставување на шаријатско право и управување на Сирија како исламистичка држава. Тие добиваат вооружување и финансиска помош од салафитската/вахабистичка тројка - Саудиска Арабија, Катар и Турција. Одлично соработуваат со Ал-Каеда/Ал-Нусра и под своја контрола држат околу половина (ако не и повеќе) од таа територија за која се тврди дека е под контрола на опозицијата. И фактички голем дел од нивните водачи се поранешни членови и соработници на Ал-Каеда. Според нивната реторика не постои простор за соработка со владата на Асад.
Токму заради ова Русија инсистираше да бидат прогласени за терористички организации, но во тој случај САД преку вахабистичката тројка ќе останат со многу мало влијание на терен и нема да успеат да вршат никаков сериозен притисок за смена на Асад и промена на гео-политичката ориентација на Сирија.
Ова би било пауза за оладување на главите на кучињата на САД (големите сили не сакаат голема регионална војна која би им избегала од контрола, плус се појави проблемот со поплавување на Европа како засолниште за воените бегалци), а војната на терен ќе еволуира и најверојатно конфликтот нема да заврши до конечен макар и неофицијален пораз на едната страна.
ИСИС и Ал-Каеда на терен вршат одлична работа за САД и нејзините сојузници во регионот. Да ја оправдаат поддршката на десетиците други не толку познати салафистичко-вахабистички организации. И тие ќе постојат се додека на САД им се потребни брадосаните идиоти. А ќе им бидат потребни поприлично долго време оти ретко кој малку понормален човек би го прифатил нивниот начин на воспоставување демократија. Впрочем главните сојузници на САД во регионот се приврзаници на антидемократска идеологија. Но според @Realen. нема ништо чудно во тоа волк да биде поставен за чувар на стадото.

Според Сорос Путин е по голема закана од ИСИС
http://www.cnbc.com/2016/02/11/putin-bigger-threat-than-isis-soros.html
Ако е за демократијата - Путин е помала опасност.
Ако е за американската доминација - да, Путин е поголема опасност од ИСИС.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Лошо изигра Лавров денеска, Исламистите се набиени во тесно, продолжува офанзивата на владините сили. Преговорите во Женева пропаднаа поради условите кои џихадистите ги поставуваа како небаре ја ставиле Русија пред капитулација. Така да тој однос на таканаречената опозиција беше добар изговор да продолжат Русите и Сириските владини сили, Иран и Хезболах со офанзивата. Вака ова ми наликува како прекин на огнот со која ке се запре офанзивата, исламистите ке преживеат и што е најлошо ке добијат на време да се реорганизираат, да добијат нови залихи на оружје и регрути и целиот труд во последните 3-4 месеци ке им биде за џабе на Русите и Асад. Откако ке се спремат добро пак ке тргнат во офанзива кон Дамаск и Латакиа. Така да ова е грешка, голема грешка на Лавров и Путин.
Чекај сега а Хезболах не беше терористичка и исламистичка организација ? Ако според тебе и неколкумина овдека на форумот бунтовниците во Сирија се исламисти и терористи тогаш Хезболах што е ?? Лелеее бреее колку сте лицемерни вие русофилите. И после ќе јадете гомна дека НАТО ги поддржува исламистите во Сирија.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.230
Поени од реакции
16.766
Хезболах, како политичко движење, ужива и поддршка од Христијани и нивните политички претставници во Либан и официјално се оградуваат од секаков вид на тероризам над невино население, за разлика од цел широк дијапазон на исламистички говна на Блискиот Исток, од типот на Ал-Нусра и ИСИЛ, конкретно, бидејќи говориме за Сирија, кои се одговорни за смртта и прогонот на бројни Христијани и разни етничко-религиозни групации кои не се согласуваат со нивната идеологија. Секој со две чисти во главата знае дека Хезболах не може да биде ставен во иста реченица со сунитско-исламистичките говна и дека есенцијалната причина за неговата егзистенција е анти-ционизмот, што и не е така лошо.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Еве кој му се чита за тоа како настанува тероризмот, кои се главните играчи зад кулисите и за која цел се користи истиот.
Преку операцијата Нортвудс, до талибанците и Ал-Каеда. Потоа информации за некои од клучните играчи, за инволвираноста на разузнавачките агенции како ЦИА и нејзините пандани во Саудиска Арабија и Пакистан, за помошта во оружје и финансии, за перењето на мозок на авганистанските деца преку книгите и учебниците итн.
За почетоците на Ал-Каеда зборува Бжежински:

The former director of the CIA, Robert Gates, stated in his memoirs [From the Shadows] that American intelligence services began to aid the Mujahadeen in Afghanistan six months before the Soviet intervention. In this period you were the national security adviser to President Carter. You therefore played a role in this affair. Is that correct?
Brzezinski: Yes. According to the official version of history, CIA aid to the Mujahadeen began during 1980, that is to say, after the Soviet Army invaded Afghanistan, December 24, 1979. But the reality, secretly guarded until now, is completely otherwise. Indeed, it was July 3, 1979, that President Carter signed the first directive for secret aid to the opponents of the pro-Soviet regime in Kabul.

За врската на Бин Ладен - Буш, и за нивната инволвираност во Carlyle Group.

Young George also received fees as director of a subsidiary of Carlyle Corporation, a little-known private company which has, in just a few years of its founding, become one of America’s biggest defence contractors. His father, Bush Senior, is also a paid adviser. And what became embarrassing was the revelation that the bin Ladens held a stake in Carlyle, sold just after September 11.

За помошта на Ал-Каеда:

The November 1, 1998, British Independent reported that one of those charged with the 1998 bombings of US embassies in Kenya and Tanzania, Ali Mohammed, had trained “bin Laden’s operatives” in 1989.
These “operatives” were recruited at the al Kifah Refugee Centre in Brooklyn, New York, given paramilitary training in the New York area and then sent to Afghanistan with US assistance to join Hekmatyar’s forces. Mohammed was a member of the US army’s elite Green Berets.


Исто така:

Sudan offered Bill Clinton the ideal opportunity to apprehend bin Laden and prevent future terrorist attacks. Instead, the US pressured Sudan to make bin Laden leave, “despite their [the Sudanese] feeling that he could be monitored better in Sudan than elsewhere”


Ова се само ееептен малецки извадоци од тоа што може да се прочита.

Може постот не е директно за состојбата во Сирија, но сепак истата состојба произлегува од дејствијата на овде споменативе, така да врската е тука.

http://www.conspiracyarchive.com/2013/12/21/the-hidden-face-of-terrorism/
http://www.conspiracyarchive.com/2013/12/21/how-the-cia-created-osama-bin-laden/
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.194
Поени од реакции
85.803
Лелеее бреее колку сте лицемерни вие русофилите. И после ќе јадете гомна дека НАТО ги поддржува исламистите во Сирија.
Ако ние сме лицемерни, тогаш што си ти пичка ти мајчина говнарска? Колку говна ти изеде на темава ѓубре едно ретардирано?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.230
Поени од реакции
16.766
Лошо изигра Лавров денеска, Исламистите се набиени во тесно, продолжува офанзивата на владините сили. Преговорите во Женева пропаднаа поради условите кои џихадистите ги поставуваа како небаре ја ставиле Русија пред капитулација. Така да тој однос на таканаречената опозиција беше добар изговор да продолжат Русите и Сириските владини сили, Иран и Хезболах со офанзивата. Вака ова ми наликува како прекин на огнот со која ке се запре офанзивата, исламистите ке преживеат и што е најлошо ке добијат на време да се реорганизираат, да добијат нови залихи на оружје и регрути и целиот труд во последните 3-4 месеци ке им биде за џабе на Русите и Асад. Откако ке се спремат добро пак ке тргнат во офанзива кон Дамаск и Латакиа. Така да ова е грешка, голема грешка на Лавров и Путин.
Ситуацијата е идентична на таа од Украина кога се вршеа огромни дипломатски притисоци, чинам котелот околу Дебалцево и сломот на украинската војска, што пак мене ми е показател дека Алепо, бидејќи се ова баш сега се случува откако се појави можност да опкружување на градот, им е исклучително важен и веројатно неговиот пад ќе ја трасира победата на САА, иако долг е патот до конечно окончување на војната. Сепак и ова е добар чин на некој начин, затоа што навистина ситуацијата драматично би се влошила доколку решат да интервенираат Турците, што сепак мене повеќе ми личи на блеф, но се е можно посебно кога имаш неодмерен и неурамнотежен исламист како противник. Затоа ќе повторам уште еднаш, Русите се покажуваат како добри војувачи, т.е. како едни од најдобрите од областа на војувањето.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.293
Поени од реакции
1.791
Многу геополитика започна да се дискутира во темава.
Главното е што станува со светот, кое е тоа задкулисие кое што ги движи тие процеси, зашто, кој се мотивите и која му е крајната цел?
Факт е дека системот е фашизам, мала група луѓе ја има завладејано САД и ЕС т.е целиот тој запад, тотална контрола на медиумите, еднопартиски систем маскиран под формата на 5-10 партии, без опозиција, всушност народот нема никаква шанса за промена на тој систем. Слично со Хитлер кој имаше идејата за голема Германија и завладување на светот, овој денешен фашизам е многу сличен со него, само што користи помодерни методи и не е толку очигледен, но сепак и сега една од целите е нацизам еден богоизбран народ сака да ги пороби и убие останатите Гои, но не е важно какви цели има дури и да се други, фашизам си е фашизам. Таа елита сега исто како и Хитлер следи определена цели и ги наметнува со сила, без да ги праша народите во државите дали сакаат или не такви промени и без можност за промена на системот без револуција или вооружена борба.
Сирија е само дел од таа матрица Нов Светски Ред, гледаме дека како идеологија една од целите им е да го завладеат целиот свет, постојана експанзија во сите насоки, више не прашуваат а анексираат во ЕС, НАТО, по методите и жестокостта со која се рашируваат, бомбардирања, војни, создавање на тероризам, Заев, треба да ни е јасно дека таа идеологија нема да е убава за обичните луѓе, сега сме во средината на тој проект, ако успеат да го завладеат целиот свет мислите ли дека можеме да очекуваме нешто добро или тогаш ќе разбереме кој всушност им се целите, но нема да има кој да им се спротивстави.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.468
Поени од реакции
12.240
Не се работи за класично примирје туку за делумно бидејќи Руската авијација сеуште ќе врши бомбардирања на терен врз ИСИС и Ал Нусра.

Претежно е насочено примирјево кон достава на хуманитарна помош кон граѓаните кои се погодени од хуманитарна криза.


Според информациите на УНХЦР откако започна акцијата на Русија во Сирија, бројот на бегалци регистирани од Сирија се намали.

Russian air-to-surface military operation in Syria began September 30, 2015 at the request from the Syrian government.
AND the most important: Starting with September 2015 the amount of Syrian refugees in the EU are falling, not rising.

During September, 602 Syrians were newly registered with UNHCR, while 412 individuals closed their cases. 30/09/2015


During October, 547 Syrians were newly registered with UNHCR, while 240 individuals closed their cases. 31/10/2015



During November, 109 Syrians were newly registered with UNHCR, while 23 5individuals closed their cases. 30/11/2015


There are no indication about the new cases opened in December and January according to UNHCR


http://data.unhcr.org/syrianrefugees/highlights.php? Page=1&Country=0&Region=0&Settlement=0




Ова е потврда кое го побива мислењето на @Realen. тука кој ја обвини Русија виновна за бегалската криза :facepalm:




Бегалската криза се интензивираше во 2014 откако ОНН го прекина фондот за достава на хуманитарна помош во Сирија поради недостаток на финансирање. Што мене ми е многу зачудувачки, земјите вмешани во целава ситуација имаат пари за вооржување но не и за хуманитарна помош. Тука уште станува јасно дали се искрени намерите за во Сирија да се прекине воениот судар.


According to UNCHR in first 6 months of 2015 there were 4.2 million refugees from Syria in countries like Turkey, Jordan, Lebanon. http://www.unhcr.org/56701b969.html

Syrian refugees started arriving to the EU from 2014, AFTER the UN and US cut funding for the Syrian refugees.

Dec 1 2014, 10:39 am ET

U.N. Suspends Food Aid for 1.7 million Syrian Refugees

http://www.nbcnews.com/news/world/u-n-suspends-food-aid-1-7-million-syrian-refugees-n258991

GENEVA — A lack of funds has forced the U.N. World Food Program to stop providing food vouchers for 1.7 million Syrian refugees in Jordan, Lebanon, Turkey, Iraq and Egypt, the agency said on Monday. "Without WFP vouchers, many families will go hungry. For refugees already struggling to survive the harsh winter, the consequences of halting this assistance will be devastating," said WFP, which needs $64 million to support the refugees for the rest of December.

http://www.theguardian.com/world/2015/sep/05/lack-of-funds-world-food-programme-drops-aid-to-one-third-of-syrian-refugees

http://www.npr.org/sections/parallels/2015/09/14/440280540/for-syrian-refugees-needs-are-growing-and-aid-is-declining

Seven factors behind movement of Syrian refugees to Europe Briefing Notes, 25 September 2015

1)Loss of hope

2)High costs of living/Deepening poverty

3)Limited livelihood opportunities

4)Aid shortfalls

5)Hurdles to renew legal residency

6)Scant education opportunities

7)Feeling unsafe in Iraq

http://www.unhcr.org/560523f26.html





Но бидејќи членот е русофоб кај кого постои психичка блокада на умствената способност за размислување, и понатаму според него Путин и Русија се виновни и покрај информацииве кои ги доставува УНХЦР.

Али тоа е, човек од горе кај бањите:D
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.218
Поени од реакции
4.842
Таа група не е содздадена од нигде никаде. Таа група е создадена од луѓе кои им се добро познати на САД, создадена со нивно знаење, со нивно оружје и нивна помош и нивни амин. За терминот соработка односно искористување, мислам дека зборуваме за истата работа со различни поими. Пишав и во претходниот пост, тие соработуваат со одредена група, организација додека преку нив можат да остварат свои цели, кога истите тие пиони ќе си ја одиграат својата улога ќе бидат жртвувани.
Впрочем тоа е и начинот на работа на овие (да ги наречам) луѓе. Креираат одредена организација преку која ќе остварат одредена стратешка цел. Ја финансираат и вооружуваат, (без разлика дали тоа е директно или индиректно). Кога ќе ја постигнат целта и кога таа група веќе нема да е потребна или кога ќе почне да застранува од иницијалната патека, ќе биде прогласена за непријател, па ќе стане цел за воени дејствија, директни или индиректни (преку трета група што ќе се роди на терен). Ова се случува постојано и во недоглед. Така да, дали ти ова ќе го ословиш со терминот соработка или искористување е сеедно. Иако можеби терминот искористување би бил покомплетен. Така да овде генерално се согласуваме, со исклучок на различната терминологија што ја користиме.
За Турција и Саудијците пак воопшто не се согласувам, од причини што надворешната политика на Саудијците е комплетно субординирана на американската,
а за Турција веќе дадов и пример. Американците јавно изјавија дека (ќе) ги поддржуваат Курдите, реакцијата на Турција освен лаењето на нејзиниот политички врв ја нема никаде. Се знае како се реагира кога некој го помага твојот воен непријател: стопирање на економско-политичката соработка, преземање на конкретни мерки кое нормално дека нема да се случи и Турција ќе ја прифати вака или така секоја одлука на Американците.
Не се согласувам со тоа дека Турција и С. Арабија се комплетни марионетки на САД. Да, прават скоро се што ќе им се каже, но тераат своја агенда и интереси. Едноставно полека пробуваат да се ослободат од стегите на САД. Кога ќе начекаат шанса, сигурно ќе ја искористат, нема прво да го контактираат САД:
Еве, ќе видиме за брзо како ќе изиграат Турците со Курдите во Сирија.
Ако ги нападнат, тоа ќе биде спротивно на тоа што САД го сакаат.
Кога сме тука, САД намерно ги ослабуваат своите непријатели, но и своите сојузници, барем онаму каде што треба. Последен е примерот со Турците и Курдите.

Значи во најголем дел да, им се поклонуваат на САД, но бркаат и свои интереси.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Ситуацијата во Украина неможе да се споредува со Сирија, Западот имаше целосна контрола врз Порошенко, односно го држеше во рака бидејки тие го наместија и леб што Украинците денес го јадат е од ММФ, Американскиот такспејер и ЕУ. Така ако Порошенко не го прифатеше Минскиот договор, со кој се замрзна конфликтот и де факто Украина го изгуби Донбас, тогаш ММФ ЕУ и УС ке го му го запреа финансирањето. Со споредба ситуацијата во Сирија е сосема различна, имаш исламиски фанатици на терен на кои животен сон им е да се разнесат со експлозив, и на кои оваа војна им дава шанса да го прават тоа што им е дел од животната идеологија. Исто така, како ке контролираш односно ке веруваш дека група како Исламски Фронт, Џаиш Ал Ислам, и други слични ке го почитуваат договореното, како ке им веруваш на терористи и џихадисти. Второ тие и не сакаат мир, не сакаат и одбиваат да преговараат со Асад, за нив има една можна развршница, да се сруши Асад, да се освои Дамаск и Латакиа и да се убијат сите Алавити. Плус за секое срање што се случува во Сирија,Западов ги обвинува Асад и Русија, неможеш ТВ да пуштиш а да не шири ваква пропаганда( нешто слично на Латас со неговата долгогодишна Куртон програма за оцрнување на опозицијата во МК)

Што се однесува до ФСА, тоа е само име на кое се повикуваат многу помали и поголеми фракции и групации во Сирија, нема централна командна структура. Многу од групите што се повикаат дека се ФСА воопшто не си знаат мегу себе односно за нивното постоење. Ова е тоа што остана од ФСА, најголем дел од преминаа во ИСИЛ, Нусра и другите формации. Дури и Америка крена раце од митот на ФСА, затоа и ЦИА ја креираше таканаречената нова група Сириски Демократски Сили која е составена од поранешни групации кои се бореле под џадорот на ФСА и во најголем дел 80% Курдските ПЈД И ЈПГ. Оваа група е таа што се бори против ИСИС и сериозно се доближи до Рака. Исто така се во сојуз и добиваат помош од Русија. Еден интересен настан за мене е што при офанзивата на Асад врз северниот дел на Алепо, Сириските Демократски Сили односно курдите во најголем дел, почнаа офанзива кон градот Азаз - главно упориште на исламистичката опозиција и главна магистрала на патот до Турската граница преку која се снабдуваат со залихи исламистите[DOUBLEPOST=1455335913][/DOUBLEPOST]
Оружје од Југословенско производство во рацете на Ансар Ал Ислам
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom