Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Dobro de, strumichani si znaat komu mu davaat doverba, istoto si go znae i narodot makedonski pa si dava doverba da ne broime na kolku vonredni i redovni izbori. I se'a sh'o prajme.
Да така е , само што на последните избори братучетка моја беше во комисија вработена е во администрација
На семеен ручек на зафрканции ми кажа дека баба ми и дедо ми гласале за вмро, но бидејки не можеле самите да дојдат ( затоа што се одамна 2 метри под земја ) таа наместо нив заокрожувала.
Исто и од прва рака можам да го посведочам,мајка ми која што беше во комисија, а сега веќе е во пензија дека гласале мртви луѓе и иселени лица,кога рекла дека тоа е криминал ја избркаа од избирачко место Нема потреба ти да седиш тука оди си дома,парите ќе си ги добиеш,за да потоа следуваат телефонски закани во 3-4 часот после полноќ.
Да видиме без мртвите и без оние со 4/5 лични карти каква ќе бидат резултатите.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
P.S. на темата пошто мал број од вас се упатени. Секое приведено лице од страна на полицијата во рок од 24 часа мора да биде изведено пред судија кој ќе реши дали ќе му одреди притвор или не. Обвиненија нема, ова е предистражна постапка.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Па тоа е заклучокот - полнеле, тепале, уценувале. Ако не го правеле тоа ќе тепал СДС.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
P.S. на темата пошто мал број од вас се упатени. Секое приведено лице од страна на полицијата во рок од 24 часа мора да биде изведено пред судија кој ќе реши дали ќе му одреди притвор или не. Обвиненија нема, ова е предистражна постапка.
Има обвинение, за чија основаност најверојатно (ако го обжалат, а ќе го) ќе одлучува надлежен суд. Доколку надлежниот суд ја потврди основаноста, тогаш обвинението ќе стигне да се процесира.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Пак тој за изборите. За апсења зборуваме, за криминал. И избран криминалец е повторно криминалец.
На членот над мене му одговарав не знам што се најде повикан.
Има обвинение, за чија основаност најверојатно (ако го обжалат, а ќе го) ќе одлучува надлежен суд. Доколку надлежниот суд ја потврди основаноста, тогаш обвинението ќе стигне да се процесира.
нема прифатено обвинение, исправка:)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Па тоа е заклучокот - полнеле, тепале, уценувале. Ако не го правеле тоа ќе тепал СДС.
Ова по втор пат ти го кажувам, се надевам последен. Не постојат малку фалсификувани избори, исто како што не постои малку трудна жена.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ова по втор пат ти го кажувам, се надевам последен. Не постојат малку фалсификувани избори, исто како што не постои малку трудна жена.
Па се согласувам. Сега увидов дека ги украле изборите. Народот одлучил едно ама била фалсификувана неговата волја. Затоа се радувам што на следните фер и демократски избори ќе можеме сите да гласаме за СДС.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Иначе на пример можеа да го поканат да даде изјава и да ги уапсат вистинските виновници. Нормално дека како градоначалник од Пустец зависиш од Македонската држава оти не може да очекуваш помош од Албанија. Ама на крај Темелко нема никаква моќ да издава лични карти но овој потег има грда симболика а и сигурен сум дека свесно е направено тоа.
И нашине општини од Западна Македонија да не бараат пари од братска албанија ?
Гарант нашава централна власт не им дава пари, нели ?
Пустец не добивал пари од албанската централната власт, па нормално било Македонија да ја финансира, ма немој...

И шо е битно он ако не ги издавал личните карти и државјанствата ?
Он е соизвршител и се казнува исто како извршителите.


Иначе околу онаа дебата за правна држава, ја не би сакал правна држава туку владеење на правото, а меѓу двата поими има разлика.
Пример нацистичка Германија била правна држава.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom