Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ако пример пишува преписката е нередовна,неопходно е да се донесат дополнителни документи.Е сега ако дополнителните документи околу потеклото се добри,од каде ќе знаеме што фали? Дали здраственото,дали за неосудуваност,дали недостасува нешто во податоците? Ти си на дополнителна ама не знаеш зошто. Па не е валда дека само дополнителните документи од роднини се проблем.И како ќе дознаеме што фали ако со документите каде си поврзан со роднини блгари е се во ред? Како тогаш известуваат и што да корегираш?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
Ако пример пишува преписката е нередовна,неопходно е да се донесат дополнителни документи.Е сега ако дополнителните документи околу потеклото се добри,од каде ќе знаеме што фали? Дали здраственото,дали за неосудуваност,дали недостасува нешто во податоците? Ти си на дополнителна ама не знаеш зошто. Па не е валда дека само дополнителните документи од роднини се проблем.И како ќе дознаеме што фали ако со документите каде си поврзан со роднини блгари е се во ред? Како тогаш известуваат и што да корегираш?
и јас незнам до што може да е проблемот, дополнителните документи ги однесов јули 2015 година , постапката ја имам започнато 2012 година а во фебруари 2013 бев на интервју, не сум осудуван е сега незнам документот за осудуваност колку време важи дали и тоа гледаат
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Ако пример пишува преписката е нередовна,неопходно е да се донесат дополнителни документи.Е сега ако дополнителните документи околу потеклото се добри,од каде ќе знаеме што фали? Дали здраственото,дали за неосудуваност,дали недостасува нешто во податоците? Ти си на дополнителна ама не знаеш зошто. Па не е валда дека само дополнителните документи од роднини се проблем.И како ќе дознаеме што фали ако со документите каде си поврзан со роднини блгари е се во ред? Како тогаш известуваат и што да корегираш?
А ако пишува Образувана преписка N:2392/2015/25.05.2015

Тоа значи дека уште е во исчекување,така?
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Неможев да ве цитирам, КОГА ПРЕПИСКАТА Е НЕРЕДОВНА тоа означува на некој проблем со некој одреден недостаток на документи значи, треба да се оди лично до министерството и да се праша на шалтер што точно документи се потребни во случајов.
Информацијава ми е директно од Софија, моментално икс луѓе се дојдени овде баш за истото што и вие се прашувате.
Да така не чекајте и побрзајте да одите да прашате кој документ ви фали или не е во ред.

Друга работа преписките од 2013 се некаде до максимум до 6000 стигнати, не само вие слушнав и од многу други луѓе деновиве што им одобрија државјанство од број 5000 па нагоре/2013.
 
Член од
16 јануари 2015
Мислења
17
Поени од реакции
23
До кој број стигна од 2014 има некој информација?Како да се закочи нешто,од декември се до 10000.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Неможев да ве цитирам, КОГА ПРЕПИСКАТА Е НЕРЕДОВНА тоа означува на некој проблем со некој одреден недостаток на документи значи, треба да се оди лично до министерството и да се праша на шалтер што точно документи се потребни во случајов.
Информацијава ми е директно од Софија, моментално икс луѓе се дојдени овде баш за истото што и вие се прашувате.
Да така не чекајте и побрзајте да одите да прашате кој документ ви фали или не е во ред.

Друга работа преписките од 2013 се некаде до максимум до 6000 стигнати, не само вие слушнав и од многу други луѓе деновиве што им одобрија државјанство од број 5000 па нагоре/2013.
Тоа и ми беше муабетот треба да те известат кој документ да донесеш, а не да одиш да прашаш па после пак да се враќаш. Колку време, нерви и пари треба. Па 21 век е сите имаме дадено е маил или телефон нека обавестат, вака сами си прават непотребни гужви и место за корупција за најразлични посредници.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Прашање:

Указот ми е излезен, имам поднесено преку конзулат.. има поминато 2 години така да не се сеќавам дали реков дека ќе си го земам во Софија или во Битола.. на страната за проверка на преписките не ми дава опција да кликнам записаване и да резервирам час на получување на указот..

Во конзултатот ѕвонам не ми креваат..

Како и пред се каде да си го земам указот???

Сакам од поручек да излезм од работа за одам да прашам во конзулат.. ако има некој да ми даде информација много ви благодарја
 
D

dimitars

Гостин
Прашање:

Указот ми е излезен, имам поднесено преку конзулат.. има поминато 2 години така да не се сеќавам дали реков дека ќе си го земам во Софија или во Битола.. на страната за проверка на преписките не ми дава опција да кликнам записаване и да резервирам час на получување на указот..

Во конзултатот ѕвонам не ми креваат..

Како и пред се каде да си го земам указот???

Сакам од поручек да излезм од работа за одам да прашам во конзулат.. ако има некој да ми даде информација много ви благодарја
Конзулатот има приемно време или работи со странки од 09-12 00 час.

Sent from my SGH-M919
 
Член од
21 јануари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
115
да ве замолам за мала помош,. некаде пред околу 100 страни во темава еден член имаше постирано на бугарски како им има испратено емаил т.е до каде му е постапката и дали е се во ред
вака сега јас во стариот систем бев на дополнителна , а во новиот ми пишува дека Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи , па ке се обидам да ги исконтактирам, носев дополнителни документи од 1 братучетка, и сум 2***/ 2013 позз
Isti slučaj sme 230x2013[DOUBLEPOST=1455015437][/DOUBLEPOST]
Неможев да ве цитирам, КОГА ПРЕПИСКАТА Е НЕРЕДОВНА тоа означува на некој проблем со некој одреден недостаток на документи значи, треба да се оди лично до министерството и да се праша на шалтер што точно документи се потребни во случајов.
Информацијава ми е директно од Софија, моментално икс луѓе се дојдени овде баш за истото што и вие се прашувате.
Да така не чекајте и побрзајте да одите да прашате кој документ ви фали или не е во ред.

Друга работа преписките од 2013 се некаде до максимум до 6000 стигнати, не само вие слушнав и од многу други луѓе деновиве што им одобрија државјанство од број 5000 па нагоре/2013.
Eve jas go imam proglemot isti i Bev Licno vo Sofija vo pravosudije na šalter kazav deka sum vo ne redovna taa ženata mi go zema pasosot i brojceto od prepiskata mi vika vred se čekaj .a na sistemot mi pisuva ne redovna ostanuva da pocekam uste. Malku .
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2015
Мислења
45
Поени од реакции
112
Поздрав до сите членови на Кајгана форум.
Имам да споделам една информација до сите, здружението '' МАКЕДОНСКО БУГАРСКО ПРИЈАТЕЛСТВО " ,ги поканува сите кои имаат потреба од информација околу бугарското државјанство, можаат да присуствуваат на свеченото отварање на канцеларијата во Скопје.
Свеченото отварање ќе се одржи во ресторанот " Журнал" на 20.02.2016 во 19 часот во населба К.Вода во Скопје.
контакт телефон;
Владо - 070 445 069
Зоран - 072 566 124
Мариан - 078 411 974
Себастијан -078 436 963
Пожелно е да се собереме во поголем број.
На свеченоста ќе бидаат присутни преседателот на ДАБЧ господин Борис Вангелов , господин Дејан Мартиновски главен експерт во Дабч, господин Петар Колев главен преставник на бугарите од Македонија во Бугарија како и советник на Красимир Каракачанов преседател на ВМРО-БГ,господин Красимир Каракачанов преседател на ВМРО-БГ,преставник од бугарското министерство за правда отсек за бугарско државјансто, господин Јулијан Джамбаски европратеник и иницијатор за новиот закон за бугарско државјанство и госпоѓа Маринела Петревска преседател на здружението МАКЕДОНСКО БУГАРСКО ПРИЈАТЕЛСТВО
image-515b658d4d8cf6266bdcc54a96e40d2b0e267df905e926f587a2b22350991339-V.jpg
 
Член од
12 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
43
Zdravo,
Me interesira dali ke mozi da se vlezi slobodno vo pravosudie i da se prasa informacija za brojceto. Dali ke ima problem na vratata?
Dali bil nekoj samo da prasa na salter za procedurata do kade e?
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Zdravo, me interesira dali ako roditel ima eu (bg) pasos ima nekoi pogodnosti za decata vo procesot na naoganje rabota/rabotna dozvola vo eu/bg?
Fala :)
 
Член од
21 август 2010
Мислења
139
Поени од реакции
210
Zdravo, me interesira dali ako roditel ima eu (bg) pasos ima nekoi pogodnosti za decata vo procesot na naoganje rabota/rabotna dozvola vo eu/bg?
Fala :)
конкретно во германија ако си до 21 година имаш секакви поволности како и носителот на пасошот, секако ако има доволно приходи да те издржува а тоа се докажува со докумменти. кј мене е така, сестрами е под 21 година и доби престој, работна дозвола итн итн. а јас што сум над 21 година не можам. ова ти гарантирам дека целото мое семејство замина и е во германија а јас не можам
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom