Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 февруари 2016
Мислења
45
Поени од реакции
46
[DOUBLEPOST=1454959077][/DOUBLEPOST]Neznam posrednikot go odnese sigurno vo pravosudie.
dopolnitelnite dokumenti se nosat na shalter vo ministerstvoto na pravosudie, kade sto se odi i na intervju samo ovie shalteri se na prizemje odma levo posle aparatot za detekcija na metal :)
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
120
i jas sum vo toj kos so vas 12..7/2013
ama kako gledam ovie so 4 cifri ne se pominati a nise so 5 cifri ne znam koga
a ima i nesto od 2012 godoina seuste. a ovie od 2014/2015 kako citam ovde si odat po red
dokolku ima dokunemt validen od rodnina.taka da mi se cini cela vecnost ke cekame................................................................:(
Pa da se nadevame deka ima i dosta dobieno megu tie broevi a moze im se posebno staveni za pregled onie sto imaat odneseno dop. dokumenti pa da se nadevame deka koga ke gi otvorat tie fioki ke ne isteraat mnogu brzo.
 
Член од
3 мај 2015
Мислења
213
Поени од реакции
181
Да ве замолам за мала помош, лекарско се вади исклучиво кај матичен лекар или во било која амбуланта, и дали задолжителни мора да се поминат тестовите за крв итн. или даваат и така без некои процедури. Поздрав
 
Член од
2 февруари 2016
Мислења
45
Поени од реакции
46
Да ве замолам за мала помош, лекарско се вади исклучиво кај матичен лекар или во било која амбуланта, и дали задолжителни мора да се поминат тестовите за крв итн. или даваат и така без некои процедури. Поздрав
lekarskoto e samo formalnost, se kupuva list od bilo koja knizara i na toj list pisuva komora na lekari na makedonija ili taka nesto bese, i se nosi toj list kaj doktor koj sto moze da izdava lekarski uverenia i se plakja tamu 400-500 zavisi i toa e se, barem ja taka pominav pozz
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
lekarskoto e samo formalnost, se kupuva list od bilo koja knizara i na toj list pisuva komora na lekari na makedonija ili taka nesto bese, i se nosi toj list kaj doktor koj sto moze da izdava lekarski uverenia i se plakja tamu 400-500 zavisi i toa e se, barem ja taka pominav pozz
A koj doktor moze da izdava takvo cudo? Maticnite mozat li? Tebe na koj doktor ti izdadoa?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Една информација за тие со финален статус. Разговарав со правник од Софија кој се занимава со секаков вид на документација воедно и добивање блгарско гражданство и е добро информиран. Да напоменам дека не ми е посредник и нема причина да ме лаже. Јас му го копирав во целост статусот и неговиот одговор беше дека предметот е при крај и ќе има указ. Го прашав дали имал случај како мојот рече дека имал и дека сите добиле указ. Сега таков бил редоследот од образувана преписка оди или на дополнителна ако не е во ред со документите или во финален статус ако се е во ред па потоа се чека потпис и на крај указ.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Една информација за тие со финален статус. Разговарав со правник од Софија кој се занимава со секаков вид на документација воедно и добивање блгарско гражданство и е добро информиран. Да напоменам дека не ми е посредник и нема причина да ме лаже. Јас му го копирав во целост статусот и неговиот одговор беше дека предметот е при крај и ќе има указ. Го прашав дали имал случај како мојот рече дека имал и дека сите добиле указ. Сега таков бил редоследот од образувана преписка оди или на дополнителна ако не е во ред со документите или во финален статус ако се е во ред па потоа се чека потпис и на крај указ.
Ova e mn ubava I vazna vest za site nas ti blagodaram za informacijata :)
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
119
Поени од реакции
176
Ke ve molam za edna informacija dali nekoj bil na intervju vo brzo vreme i kako pominal tamu pred komisijata sto prasuvaat i kolku vreme trae intervuto?
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
849
Поени од реакции
40
slusnav deka za 3000 evra go dobivas (redot) odnosno pasosot ,za eden mesec , ova vazi za tie sto podnele baranje ,
i jas ne bev mnogu siguren , pa zatoa postaviv prasanje , da vidam dali nekoj znae nesto poveke
Другарче и јас пред да го добијам државјанството почнав да барам начин како побргу да стигнам до истото. Наидов на еден човек од Ќустендил со кого по телефон не можевме многу да се разбереме освен дека ќе ми требало мои документи и документи од мои родители и пари ама за парите ќе сме се договориле дополнително и не кажа ништо конкретно. После кога се обидов пак да го исконтактирам беше недостапен неколку дена и тука се заврши се.
Друг ми ветуваше дека некој многу јак човек (генерал некој - поранешно обезбедување на бугарскиот премиерот) доаѓал често во Македонија и ми бараше број за да му го даде нему и тој ќе средел се без одење на интервју и без никаква процедура ама тој човек не се појави ниту пак некогаш ми се јави така да ако си имаш документи поднеси си чекај си поштено и што е твое ќе си биде.
 
Член од
8 декември 2015
Мислења
33
Поени од реакции
34
По ова што следам гледам дека се стигнати од прилика до 5000 плус,минус од 2013 год.Тие што ги кажааа бројчињата на последните 5 ,6 страни што им иакочи указот сите се од прилика до 5000 бројче.Јас сум 96** се надевам дека ке биде скоро и за нас
 
Член од
26 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
47
Ke ve zamolam za edna infromacija, koga ke si go iskucam brojot na web stranata mi kazuva deka dokumentite mi se na finalno razgleduvanje i posle ke bidat predadeni na Sovetot za gragjanstvo. Sto znaci ova i sto se slucuva posle od koa ke go dobies ovoj odgovor. Pozz do site .
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
да ве замолам за мала помош,. некаде пред околу 100 страни во темава еден член имаше постирано на бугарски како им има испратено емаил т.е до каде му е постапката и дали е се во ред
вака сега јас во стариот систем бев на дополнителна , а во новиот ми пишува дека Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи , па ке се обидам да ги исконтактирам, носев дополнителни документи од 1 братучетка, и сум 2***/ 2013 позз
 
Член од
8 декември 2015
Мислења
33
Поени од реакции
34
да ве замолам за мала помош,. некаде пред околу 100 страни во темава еден член имаше постирано на бугарски како им има испратено емаил т.е до каде му е постапката и дали е се во ред
вака сега јас во стариот систем бев на дополнителна , а во новиот ми пишува дека Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи , па ке се обидам да ги исконтактирам, носев дополнителни документи од 1 братучетка, и сум 2***/ 2013 позз
Уважаеми,

името ми е *****от град, Македонија, роден на ** ** **** г. с преписка номер **** от 2013 г. Преди повече от два месеци подадох доп'лнителни документи. Дали са достат'чни?

С почит
Име Презиме
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
Уважаеми,

името ми е *****от град, Македонија, роден на ** ** **** г. с преписка номер **** от 2013 г. Преди повече от два месеци подадох доп'лнителни документи. Дали са достат'чни?

С почит
Име Презиме
ти благодарам Ивица. меилот ако го знаеш пиши го
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom