Правна помош и совети

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Вака, пред година-две (незнам точно кога), еден човек дојде кај нас дома (не е роднина ќе објаснам подоле)
и бараше од мајка ми да оди заедно со него на нотар, да се потпише во името на прабабами на нотар за да можел да сече дрва оти на тој имотен лист се 5 парцели на 4 куќи,
незнам како се нашле заедно оти тие 4 куќи не се во блиска роднинска врска (за далечна незнам), мајка ми одби оти знаеме дека не бива без согласнос на останатите наследници,
а и тој бараше да сече на парцела поголема од тоа што тој имаше дел.

Вчера сличајно дознавме, дека тој човек си ја препишал таа парцела само на него,
отидовме во катастарот и ни кажаа дека донел судско решение за физичка делба од 03.07.2015 и овие го спровеле.

На тој имотен лист има 5 парцели и се запишани 9 души, од кој 2 или 3 се починати, прабаба ми која има 22 законски наследници (имала 8 деца затоа) и уште 1-2 кој имаат по 2 наследници
значи севкупно се некаде 28 души кој треба да дадат согласност, тој да ја добие таа парцела.

Сега според тоа што го дознавме имало судење во Штип на кој биле присутни чичото на мајка ми (само тој и една тетка се живи) и уште двајца од сопствениците, сите кој од кој поглупи.
Бил и кај друг од сопствениците и му барал полномоштво за да одреде некакви граници и овој му се потпишал дома (значи не е кај нотар) и сега му нудел решение за 2200 да му дал,
па ние му се смеевме дека каде ги прелжал за земјата сега и за пари да ги прелаже.

Е сега овие ако дале согласност дека се откажуваат од таа парцела, останатите воопшто не се согласиле и незнам како сидујата донел одлука тој да ја добие таа парцела,
а и оваа тој не е избришан од другите парцели, таа парцела сега е на друг имотен лист.

И оваа каква е таа физичка делба кога тој си лапнал цела парцела дупло поголема од тоа што треба да го има,
а на сите останати парцели пак се истите што и беа (не поделени). Којзнае каков криминал е правен.


Онаа што мене ме интересира како можеме да дојдеме до тоа решение (го имаме бројот, ни го кажа човек што работи во катастарот),
дали се поднесува некое барање до судот во Штип и колку време се чека за тоа
и дали ќе треба да поднесеме жалба, некое поништување и сл.

Значи некој ако може некако да даде совет што ние би требало да правиме.
Го најдов решението на интернет и го изанализирав сличајот ,
тие 5 парцели се на два имотни листови, поради тоа што братучет му му го има отстапено својот дел на една од парцелите.

Судот прво направил преседан со тоа што уредно повикал починати лица (парабаба ми е повеќе од 30 години умрена) цитирам:
по одржано рочиште на ден 03.07.2015 година, во присуство на предлагачот лично, за противниците никој - уредно поканети, го донесе следното....

и судот по изготвениот геодетски елаборат од прифатна фирма поделил како сакал, всушност не делел туку како да имал нешто да дели, видете на сликата.

еве линк нешто онака не ми ја отвара сликата http://prntscr.com/9w3krm

Е сега судиката што одлучувала незнам како дури и без нивно присуство можела да делиод рака, не на еднакви делови.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Ima li zakon za podelba na shuma? Kako se deli shuma na 10 naslednika i dali moze katastarski da se podeli ?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
ne e bash taka, razlicno bilo, ima minimum kvadratura?
Како што е мојот случај погоре.
Ќе поднесеш тужба за физичка делба и ако има умрени од тие 10 лица уште подобро, потоа ако случајно другите не дојдат на суд, ти ќе предложиш целиот имот да ти се подели на тебе:aplauz: патем треба да имаш и среќа да ти се погоди судијата (ако си од Штипско имаш веќе таква) и на останатите сопственици можеш да им покажеш :kuracc:.

Само да знаеш дека ако се обжали на суд 100% паѓа, како што и ние сега ќе направиме!!!
 
Т

Триптико

Гостин
ne e bash taka, razlicno bilo, ima minimum kvadratura?
Каква минимум квадратура? 10 лица - 10 дела. Кој е жив наследува директно. Кај починатите, нивните деца делот од наследството го делат меѓу себе. Дали е плац, нива, корија, шума...исто е.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Ај бе некој да ми каже дали е изводливо да земам материјални трошоци од фирмата за да купам кола која ќе биде на фирмата
Slobodno mozes da si kupis kola na firma bez da vadis materijalni trosoci. I kolata se racuna kako sredstvo potrebno za rabota isto kako penkalo ili kompjuter ili pak objekt. Ne e bitna sumata. Sto vise ako si DDV obvrznik kje si go prebies DDVto.
 
Член од
29 јануари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sakam da prasam za zakonot za legalizacija na divogradbi, dali vazi I za pomosni objekti izgradeni na zemjodelsko zemjiste I koi ne se povrzani so kukja?
Mi baraa da podnesam smetka za struja/voda ama bidejci nema, mi rekoa deka togas mora da ima objekt za ziveenje za koj ce se dostavat smetkite so koj e povrzan pomosniot objekt.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Slobodno mozes da si kupis kola na firma bez da vadis materijalni trosoci. I kolata se racuna kako sredstvo potrebno za rabota isto kako penkalo ili kompjuter ili pak objekt. Ne e bitna sumata. Sto vise ako si DDV obvrznik kje si go prebies DDVto.
Да ама продавачот сака строго во готово[DOUBLEPOST=1454076987][/DOUBLEPOST]
Sakam da prasam za zakonot za legalizacija na divogradbi, dali vazi I za pomosni objekti izgradeni na zemjodelsko zemjiste I koi ne se povrzani so kukja?
Mi baraa da podnesam smetka za struja/voda ama bidejci nema, mi rekoa deka togas mora da ima objekt za ziveenje za koj ce se dostavat smetkite so koj e povrzan pomosniot objekt.
Тоа малце е зафркнато.
Како обичен смртник прво треба со сите процедурида направиш трансформација од земјоделско во гадежно па да го внесат во дуп па да бараш дозвола а ако ти е дивоградба да го легализираш па пак да се внесе во дуп ама со нашава паразитска администрација додека го реализираш тој проект има да се окозиш
Доколку мислиш па да подмитуваш има да те соголат до коска

Да ти ебам државата во која место да ги решава овие проблеми партиите нецивилизациски и недемократски се тепаат да дојдат на власт кој повеќе да краде
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Да ама продавачот сака строго во готово
Ako e polovno voziloto prasaj si smetkovoditelot sto i kako e zakonot. Ama kako i da e pak mora parite da mu legnat na smetka posto treba bankarski izvestaj za da go prefrlite na notar za da napravite kupoprodazen dogovor. Nego neka ne go interesira parite dali se od privatna smetka ili od firma koga on kje gi podigne kako gotovina.
 
Т

Триптико

Гостин
Ај бе некој да ми каже дали е изводливо да земам материјални трошоци од фирмата за да купам кола која ќе биде на фирмата
Направи позајмица. Ти купија со лични пари, а фирмата "ќе ти должи". Ќе платиш во готово и договорот е доказ за цената, а фирмата "ќе ти ги врати" на твоја сметка со враќање позајмица. И толку е. Прво договор во фирма меѓу тебе и фирмата, после е лесно. Се книжи најнормално. Е, колата ќе ја броиш во основни средства, што значи фирмата ќе има зголемен капитал.
И не ја враќајте позајмицата одма. Почекај месец, два. На рати... Ти текнува? Да не испадне, немам пари денес, ама утре имам и враќам.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Дали може стан кој е во сопственост на таткото да поклони 50% од станот на ќерката и со тоа двајцата да бидат сопственици?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Ајде помош. Некој?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Zdravo decki, mi treba vase mislenje pred da se obratam kaj advokat..
e vaka: denes na tatko mi mu stigna tuzba od svojot brat vo koja toj bara majkovnina. kukata e prepisana kako podarok na tatko mi, vo podarokot pisuva deka baba mi i dedo mi mu podaruvaat na tatko mi za da gi dogleda ( baba mi i dedo mi se pocinati) podareno e vo 1991god a vo 1986 tatko mi e vencan so majka mi. prasanjeto mi e dali go sledva nesto "cicko" mi? i dali majkami ima svoj del bidejki i taa gi dogleduvase, i tatko mi bese vo brak koga go dobi poklonot, no vo poklonot nikade ne e spomnata majka mi... sto mislite vie?

P.S. "cicko" mi imase tuzeno za tatkovnina posle 1 god otkako dedo mi pocina - ne go sledvase i padna na sud.
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Zdravo decki, mi treba vase mislenje pred da se obratam kaj advokat..
e vaka: denes na tatko mi mu stigna tuzba od svojot brat vo koja toj bara majkovnina. kukata e prepisana kako podarok na tatko mi, vo podarokot pisuva deka baba mi i dedo mi mu podaruvaat na tatko mi za da gi dogleda ( baba mi i dedo mi se pocinati) podareno e vo 1991god a vo 1986 tatko mi e vencan so majka mi. prasanjeto mi e dali go sledva nesto "cicko" mi? i dali majkami ima svoj del bidejki i taa gi dogleduvase, i tatko mi bese vo brak koga go dobi poklonot, no vo poklonot nikade ne e spomnata majka mi... sto mislite vie?

P.S. "cicko" mi imase tuzeno 1 god otkako dedo mi pocina za tatkovnina - ne go sledvase i padna na sud.
Не ја следува мајка ти бидејќи е договор за дар,би и следувало во оставинска постапка али не како имот стекнат во брак...а чичко ти би го следувало само ако успее да докаже дека договорот за дар бил склучен под закана измама и сл и тој да се поништи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom