Охрид

Член од
13 март 2009
Мислења
1.968
Поени од реакции
1.868
За овие што тресат бројки од ракав за иселени од Македонија и Охрид, еве ги правите бројки:

Иселени од МКД
2010 - 1007
2011 - 1290
2012- 1415
2013 - 1041
2014 - 839

Доселени во МКД
2010 - 2715
2011 -3211
2012-3787
2013 - 3991
2014 -4208


Публикација МИГРАЦИИ од Статистика: http://www.stat.gov.mk/Publikacii/2.4.15.08.pdf[DOUBLEPOST=1454017184][/DOUBLEPOST]

Ама затоа околу 16, 17 и 18 часот чаршијата е преполна. Таков менталитет на излегување во град постои во Охрид.
Значи прво не знам дали сам си вервиш на глупостиве шо ги пишиш, а не ние другиве да ти вервиме. Сакаш да кажиш дека последениве 5 години во Македонија се појќе доселени, него отселени? Сигурно е поради растечката економија, економски центар на Балканов станавме, од секаде идет луѓе да живеет во Македонија.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Среќа што имаме паметни претприемчиви луѓе што знаат дека блискиот аеродром, планираните автопат, жичници и ски терени на Галичица ќе донесат огромен економски бенефит на охридскиот крај, нови вработувања и зголемени примања на охриѓани.

Автопатот како еколошко решение со кое ќе се намали времето на патување и помалку загадување на Галичица (не е исто ако се патува 1 саат до Св. Наум или 30 минути да се испуштаат издувни гасови низ Галичица), охридскиот аеродром, правењето на ски терени и жичници на Галичица, ќе го направат Охрид туристички активен цела година, наместо сегашните неколку месеца. Плус тоа, скијачките терени би биле повиско над шумскиот појас на Галичица и нема да има никакво уништување на зеленилото.

Ние не можеме еден асален зимски туристички центар да направиме и да се инвестира во големи додатни ски терени, поради малите сместувачки капацитети на постоечките зимски места како Маврово, Шапка, Пониква, Пелистер? Па зарем со 10тина хотели може да се развива зимски туризам? Охрид веќе има изградено голема туристичка инфраструктура со стотици сместувачки капацитети и штета да седат празни од септември до мај.[DOUBLEPOST=1453990086][/DOUBLEPOST]

Странските туристи доаѓаат да шетаат на охридското езерско крајбрежје, колку странци си видел да шетаат по планината?? Странците пешачат од хотелите од Пешчани - Лагадин - Св. Стефан до градот Охрид преку крајбрежните патеки.
И што е лошо ако Охрид има туристичка сезона преку цела година и се испоотворат нови работни места?[DOUBLEPOST=1454017748][/DOUBLEPOST]
Значи прво не знам дали сам си вервиш на глупостиве шо ги пишиш, а не ние другиве да ти вервиме. Сакаш да кажиш дека последениве 5 години во Македонија се појќе доселени, него отселени? Сигурно е поради растечката економија, економски центар на Балканов станавме, од секаде идет луѓе да живеет во Македонија.
Јас ништо не кажувам, статистиката кажува.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
И што е лошо ако Охрид има туристичка сезона преку цела година и се испоотворат нови работни места?.


Изградбата на патот значи ново големо задолжување - сѐ некој треба да го врати заемот од банката.... Галичица ќе добие огромна лузна...Ќе се прекине движењето на луѓето и животните...Ќе се предзивика ерозија на земјиштето....Ќе има звучно, хемиско, светлосно загадување вдолж целиот пат...Месното население ќе отвори споредни патишта до своите имоти и ќе почне да гради куќи или колиби со што уништениот појас ќе биде поширок од планираниот...Вдолж патот ќе се фрла отпаден материјал... Ќе се избркаат странските туристи зш тие сакет природа, за патишта и домаму имет.

И како мојш да тврдиш дека во Охрид после 18 сатот излегвеле луѓе ко на неколку наврати кажа дека идаш во Охрид само во Мај? Од кај знајш кога излегвиме и колку и шо? Како знајш појќе од нас шо нонстоп сме таму? Одговори ми како?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.141
Абе кого да прашам, планират нешто странство да бегат ако можит, туристичка населба ќе станиме.
Јас сум од дамна киднат на страна, сестра ми со зет ми и две деца уште малку ќе ми се придружет, нивни пријатели со две деца ќе бегет во Шведска, итн...
Битно онај акрепон од Битуше ќе кажвит прикаски овде, дека имало прилив на луѓе во Охрид. :tapp:
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
За овие што тресат бројки од ракав за иселени од Македонија и Охрид, еве ги правите бројки:

Иселени од МКД
2010 - 1007
2011 - 1290
2012- 1415
2013 - 1041
2014 - 839

Доселени во МКД
2010 - 2715
2011 -3211
2012-3787
2013 - 3991
2014 -4208


Публикација МИГРАЦИИ од Статистика: http://www.stat.gov.mk/Publikacii/2.4.15.08.pdf[DOUBLEPOST=1454017184][/DOUBLEPOST]

Ама затоа околу 16, 17 и 18 часот чаршијата е преполна. Таков менталитет на излегување во град постои во Охрид.
Не треси глупости која чаршија е полна ? Барем мене не ми кажувај до неделата секој ден бев таму нормално на работа сега одмарам , жив чоек нема после 15 саат ![DOUBLEPOST=1454019953][/DOUBLEPOST]
Јас сум од дамна киднат на страна, сестра ми со зет ми и две деца уште малку ќе ми се придружет, нивни пријатели со две деца ќе бегет во Шведска, итн...
Битно онај акрепон од Битуше ќе кажвит прикаски овде, дека имало прилив на луѓе во Охрид. :tapp:
Сега ами ко ќе ги пребројат мигрантиве ете ти уште 10к :)
 
A

Avenger99

Гостин
Коjа вегера не работат појќе? Под хавана шо беше ?
Да, прејѓе поминав затворена беше.. Изглеа само за викенди ќе работит :D Иначе дај бе не се замарајте со битушанец, така му е речено да пишит по нет, немат тој мозок сам да размислуват, амеба.[DOUBLEPOST=1454023150][/DOUBLEPOST]
Јас сум од дамна киднат на страна, сестра ми со зет ми и две деца уште малку ќе ми се придружет, нивни пријатели со две деца ќе бегет во Шведска, итн...
Битно онај акрепон од Битуше ќе кажвит прикаски овде, дека имало прилив на луѓе во Охрид. :tapp:
Страшна и загрижувачка е работава во Охрид, ваква бела чума немало досеа.. Али не ги кривам ич лугево, да ми се нудит и мене можност и јас фаќам џаде од пустелијава.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.187
Edvaj go cekam denot koga bitusanec ke ostane samo so uste 10 takvi kako nego vo gradov. E kogo ke lazite togas kurtoni edni?

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Edvaj go cekam denot koga bitusanec ke ostane samo so uste 10 takvi kako nego vo gradov. E kogo ke lazite togas kurtoni edni?

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
Работата е шо тој не е во градов. Идет во Охрид на одмор и на митинзите од вмро.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Пред една недела гледав на фејс некои врв колачиња. Имаше и новогодишни еленчиња, дедомразовци абе се! Е сега појма немам како се викаше жената шо ги праеше. Единствено знам дека беше потпишана со Охрид на пример Сара Охрид. Ако ја имат некој на фејс многу ќе ми поможит.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100008515456623&fref=ufi

Случајно ми излезе ова на ФБ, и ми текна на постов, ама, не бев сигурен шо бараше, кој бараше и кај бараше.
Пола сат ми требеше да те најдам кој си за да те цитирам, и на крај испадна сосем десетта работа.
Нарачај една капа, за маката.

 
Член од
29 јануари 2016
Мислења
26
Поени од реакции
5
Град на многу убаво место...штета само што терсене народ живее таму.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
https://www.facebook.com/profile.php?id=100008515456623&fref=ufi

Случајно ми излезе ова на ФБ, и ми текна на постов, ама, не бев сигурен шо бараше, кој бараше и кај бараше.
Пола сат ми требеше да те најдам кој си за да те цитирам, и на крај испадна сосем десетта работа.
Нарачај една капа, за маката.

Хаха фала ја најдов веќе. Еве на некој друг ако му требит е Mary's cookies-Ohrid. Имате сега и за Валентајн избор хуху:D
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Steta ,temava za Ohrid stana politicko prepukuvanje!Ama to e izbori se blizat.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Хаха фала ја најдов веќе. Еве на некој друг ако му требит е Mary's cookies-Ohrid. Имате сега и за Валентајн избор хуху:D
За Трифун со вино од Тинекс ќе поминиме. ☺

Sent from my D2403 using Tapatalk
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Јок бе, каков ти Тинекс то од таму само аристократи пазарет.
Море со вино од КАМ или евентуално од Шик маркет.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Јок бе, каков ти Тинекс то од таму само аристократи пазарет.
Море со вино од КАМ или евентуално од Шик маркет.
Социјалка брат од пелистерка виноно 2л 89 денари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom