Конфликтот во Сирија

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.129
Поени од реакции
15.082
многу едностран е во политичка смисла. како кај нас некои новинари кои слепо држат една страна и ``своите`` ги гледаат како светци, а другите како сатани. нема потреба од имиња, ги знаеме сите од двете страни
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Во последниве денови војската на Асад напредува во Латакија и на крајниот југ на земјата во близина на границата со Јордан.
Во меѓувреме ИС се спрема за офанзива на најголемото упориште - енклава на Асад во источна Сирија - Деир Ез Зор
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Во последниве денови војската на Асад напредува во Латакија и на крајниот југ на земјата во близина на границата со Јордан.
Во меѓувреме ИС се спрема за офанзива на најголемото упориште - енклава на Асад во источна Сирија - Деир Ез Зор
ИСИЛ доста котек јадат на сите фронтови, губат територија од Асад, горе Курдите полека им се приближуваат до Рака, во Ирак го изгубија Рамади,Ирачката Армија заедно со Курдите и Шиитските милитанти веке кројат планови за ослободување на Мосул...Се шири информацијата дела платите им ги намалиле за 50% и наводно се соочуваат со дезертација...Интересно е тоа што ова се случи по воздушниот напад на Американците врз позиција на ИСИЛ близу Мосул,кретените таму чувале милони долари во кеш. На ова кога ке се додадат секојдневните Руски бомбардирања( на нафтени и логистички конвои како и воени формациии, можеме да дојдеме до заклучок дека ИСИЛ полека почнува да ја губи војната.. Сето ова е поврзано со нападот на Деир Еззор, ИСИЛ е агресивна групација, нивната тактика се заснова на тоа да секогаш бидат во офанзива..Најлесен залак според мапава им е енклавата на Асад во Деир Еззор, на север курдите се се посилни, подржани од Русите и Американците, Асад ги зацврсти своите позиции во териториите што беа под негова контрола и тргна во мала контра офанзива, додека во Ирак, Курдите , шиитските милитанти и Ирачката армија ги ставија своите разлики на страна и тргнаа заедно против ИСИЛ.

Мислам дека Деир Еззор нема да падне, исто како што не падна Кобане. Во случајот на Кобане Американските бомбардирања беа клучни, а во случајов на Диер Еззор Русите од пред некој ден истурааат тони бомби од нивните стратешки бомбардери врз ИСИЛ.
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Одбиен нападот на ИСИС на Деир Еззор
http://test.almasdarnews.com/article/isis-retreats-after-sustaining-heavy-losses-in-deir-ezzor/

Анализа на Advance.hr за мировните преговори во Женева кои би требало да започнат утре
http://www.advance.hr/vijesti/hoce-li-sirijski-pregovori-u-zenevi-uopce-poceti-opozicija-i-dalje-prijeti-bojkotom-a-zbog-turskog-pritiska-pozivnica-nece-biti-poslana-sirijskim-kurdima/


Mark Sleboda
42 mins ·
Breaking News - West-backed, Riyadh-assembled S̶y̶r̶i̶a̶n̶ ̶O̶p̶p̶o̶s̶i̶t̶i̶o̶n̶ proxy jihadis refuse to attend Geneva peace talks - "until there's peace", obviously not quite understanding the definition of "peace talks".

:D
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.634
Поени од реакции
31.544
ИСИЛ доста котек јадат на сите фронтови, губат територија од Асад, горе Курдите полека им се приближуваат до Рака, во Ирак го изгубија Рамади,Ирачката Армија заедно со Курдите и Шиитските милитанти веке кројат планови за ослободување на Мосул...Се шири информацијата дела платите им ги намалиле за 50% и наводно се соочуваат со дезертација...Интересно е тоа што ова се случи по воздушниот напад на Американците врз позиција на ИСИЛ близу Мосул,кретените таму чувале милони долари во кеш. На ова кога ке се додадат секојдневните Руски бомбардирања( на нафтени и логистички конвои како и воени формациии, можеме да дојдеме до заклучок дека ИСИЛ полека почнува да ја губи војната.. Сето ова е поврзано со нападот на Деир Еззор, ИСИЛ е агресивна групација, нивната тактика се заснова на тоа да секогаш бидат во офанзива..Најлесен залак според мапава им е енклавата на Асад во Деир Еззор, на север курдите се се посилни, подржани од Русите и Американците, Асад ги зацврсти своите позиции во териториите што беа под негова контрола и тргна во мала контра офанзива, додека во Ирак, Курдите , шиитските милитанти и Ирачката армија ги ставија своите разлики на страна и тргнаа заедно против ИСИЛ.

Мислам дека Деир Еззор нема да падне, исто како што не падна Кобане. Во случајот на Кобане Американските бомбардирања беа клучни, а во случајов на Диер Еззор Русите од пред некој ден истурааат тони бомби од нивните стратешки бомбардери врз ИСИЛ.
Mање више точно, минус ’мурканскиот „придонес“ во борбата. Ама у реду е - те разбирам, во таа средина си бомбардиран од нивните медиуми и одреден бајас е неизбежен. ;)
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Mање више точно, минус ’мурканскиот „придонес“ во борбата. Ама у реду е - те разбирам, во таа средина си бомбардиран од нивните медиуми и одреден бајас е неизбежен. ;)
Мене многу ме плаши тој бајас. Разбирам дека рипортингот на терен кај огромен процент на уорлдуајд медиумите е пристрасен кон Мурика, ама секој од нас кој макар и како хоби се интересира за џиополитикс, мора да има интринсик инстинкт да направи дистинкшн помеѓу пропагандата на Мурдоците и вистината на терен во Сирија. Оти пази, тој бајас е ол-инкомпасинг и ако фати корен, тешко е после да се рилисне. Прво удира културолошки, преку ленгвиџот и ентертејнментот, па ако те индоктринира дека тие амерички велјус се супер, дека ленгвиџот им е кул и репликите од нивните мувис соодветни за секојдневна употреба, тогаш суптилно создава одреден бајас, кој, алас, потоа лесно е да се пренесе и на поадвенсд поле како што е џиополитикс или војна и без да знаеш да те индоктринира и направи нивен верен дог.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.634
Поени од реакции
31.544
...интринсик инстинкт да направи дистинкшн
Да беше женцко, ќе помислев дека ми се пушташ (уствари и вака помислувам, ама одбивам да се соочам со тоа).
Во секој случај, поласкан сум од вниманието. Поемата секако беше фин потег. Дури и ваквите недотупавени закачања, на некој начин се слатки... Сигурно не си 16-годишна Јапонка со големи гради и без нагон за повраќање?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Да беше женцко, ќе помислев дека ми се пушташ (уствари и вака помислувам, ама одбивам да се соочам со тоа).
Во секој случај, поласкан сум од вниманието. Поемата секако беше фин потег. Дури и ваквите недотупавени закачања, на некој начин се слатки... Сигурно не си 16-годишна Јапонка со големи гради и без нагон за повраќање?
Вејнлок, дјуд, ја тука сум во целосен агримент со твојата теза за бајасот и колку може да биде демиџинг, ти ми проектираш амерички фетишизам кон потенцијално риал тајм хентаи. Наместо заедно да ескејпнеме од културолошкиот пресинг, натежнувањето на ленгвиџот и вредностите кои го создаваат тој бајас, ти сега му правиш и екстеншн со мурикански хентаи дејдриминг.
Алас, дури и кога се согласува, пак не може да ви погоди човек енимор. :/
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
529
Поени од реакции
1.096
Вејнлок, дјуд, ја тука сум во целосен агримент со твојата теза за бајасот и колку може да биде демиџинг, ти ми проектираш амерички фетишизам кон потенцијално риал тајм хентаи. Наместо заедно да ескејпнеме од културолошкиот пресинг, натежнувањето на ленгвиџот и вредностите кои го создаваат тој бајас, ти сега му правиш и екстеншн со мурикански хентаи дејдриминг.
Алас, дури и кога се согласува, пак не може да ви погоди човек енимор. :/
Рипувај што си соувал, штом аргуираш со речити каури.
гарванот рече невермор!
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Mање више точно, минус ’мурканскиот „придонес“ во борбата. Ама у реду е - те разбирам, во таа средина си бомбардиран од нивните медиуми и одреден бајас е неизбежен. ;)
Нема потреба за грижа, јас сум прв критичар на Америка, односно на нејзината надворешна политика( до душа и за многу внатрешни политики не се согласувам,ама тоа е друга тема)..Јасно ми е дека борбата против ИСИЛ беше фингирана, не треба да е човек многу паметен да увиди како нафтените конвои се шетааа слободно по Сирија и Ирак до Турската Граница се додека ИСИЛ не го сруши Рускиот авион па Русите почнаа да ги пеглааат јако...Се работи за common sense, кога имаш по 10-20 воздушни напади на ден дека во најмала рака не вложуваш доволно еффорт, или пак фактот дека преку Анбар провинцијата ИСИЛ стигна до Рамади со конвои од Хумви наводно без да бидат приметени од Америчките сателити кои можат да видат што се случува во секоја глувчешка дупка на планетата... Единствено кога беше битката за Кобани, Американците се заинатија и нивните воздушни напади беа клуч зашто градот не падна, а не групата на Пашмерги што дојдоа од Ирак преку Турска.И за нападот врз депото со кеш Американците имаат заслуга, иако тоа го земав со резерва во моментот бидејки се имаше случено на СНН да ни покажуваат Руски бомбардирања врз нафтени конвои како да се Амерички.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.634
Поени од реакции
31.544
екстеншн со мурикански хентаи дејдриминг.
Mojoт фетиш е мој и само мој... РАЗБРА?? :cautious:


Наместо заедно да ескејпнеме од културолошкиот пресинг, натежнувањето на ленгвиџот...
Нишо чим не си 16-годишна Јапонка со големи гради и без гаг-рефлекс.

Но сериозно, како?
Како, кога ништо културно не можам да добијам, а да е сервирано на мојот мајчин јазик? Кога последен пат си читал добар превод? Дали воопшто си читал добар превод?? 99% од литературата што ја читам е на Англиски јазик. Кога сакам да изразам одредена мисла, често ми доаѓа потреба за одредени зборови, за кои немаме директна замена - треба целиот концепт на реченицата да ја менувам за да си ја изразам мислата, а и тогаш често не е отсликана првичната замисла.
Заморно е ебаго, не можеш со глава низ ѕид. Во јазикот одамна ни се навлезени стотици странски зборови (дури и не мислам на турцизмите, тие се доволно стари за да можеме да ги сметаме за одомаќинети). Не е дека и мене не ме нервира. Од нагоре до најдолу, сите во општеството употребуваат сТранцизми. Но ако тие што треба да се грижат за јазикот, блатантно си ја избегнуваат обврската - тогаш кој сум јас да се надевам дека ќе сменам нешто?

ЈБГ, најпосле јазикот е жива материја и постојано се менува. Вистина е дека на тој процес може да се влијае, но алас - само системски и на највисоко ниво.
Така да наместо мене да ми го потекуваш мандалово, шо не го насочиш талентот за какање таму каде што (теоретски) можеби и би направил некоја разлика - кон разните пацери на највисоки функции, кои секојдневно се во јавност иако се целосно скарани со литературниот Македонски јазик.
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
325
Поени од реакции
396
Пример за човек што си гледа своја работа,на 01.25минута
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Вејнлок, дјуд, ја тука сум во целосен агримент со твојата теза за бајасот и колку може да биде демиџинг, ти ми проектираш амерички фетишизам кон потенцијално риал тајм хентаи. Наместо заедно да ескејпнеме од културолошкиот пресинг, натежнувањето на ленгвиџот и вредностите кои го создаваат тој бајас, ти сега му правиш и екстеншн со мурикански хентаи дејдриминг.
Алас, дури и кога се согласува, пак не може да ви погоди човек енимор. :/
ти нели си од Велес? кој ти е дилер брат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom