Обид за измама од приватна болница. Што понатаму?

T

templar55

Гостин
И јас не знам точно за тоа консултирај се со адвокат ама на кратко.

Да си ги добиваш парите назад и плус имаш отштета за загубено време, емоционален стрес, непрофесионалност и ваљда уште неколку други точки тоа треба адвокат да те ислуша и да ти каже за што се можеш да ги тужиш.

И како што ти кажав се договараш со адвокатот ако мисли дека може да добие за процент од добивката за да си има мотивација да ја сработи работата како што треба или како што викаат и волкот сит и овците на број.
Си ја сакам уплатената сума назад, ни денар повеќе. Останато оди на оние што немаат можност да се лекуваат во странство и % на адвокатот. Пари од хоштаплери не ми треба.[DOUBLEPOST=1453322859][/DOUBLEPOST]
Како е тоа мудро да им го ставиш со јајца? Ако планираш правдата да ја тераш преку правото, боље сам напрај си операција на живо.
Знаеш кој ги држи сите приватни болници и знаеш со кого се у комба тие ликови. Ја не би се заебавал.
Превише им даваш на значење и страхопочит, поради тоа се однесуваат така.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Си ја сакам уплатената сума назад, ни денар повеќе. Останато оди на оние што немаат можност да се лекуваат во странство и % на адвокатот. Пари од хоштаплери не ми треба.
Да де ама како што струмикс имаш прави и на процент од камата за поминатото време тоа е минимална сума што би требало да ја добиеш.
 
T

templar55

Гостин
Да де ама како што струмикс имаш прави и на процент од камата за поминатото време тоа е минимална сума што би требало да ја добиеш.
Недај Боже за потрошено време да им барам пари (ако тоа време сум го инвестирал во работа)...Луда ке излезе цифрата и ке излезе на големо. Си го сакам мојот дел и толку.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Си ја сакам уплатената сума назад, ни денар повеќе. Останато оди на оние што немаат можност да се лекуваат во странство и % на адвокатот. Пари од хоштаплери не ми треба.
Од кога ќе си ги земеш парите, ти предлагам целата сторија да и ја дадеш на Менче Точи, малку да ги фати во макази.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.981
Тешко тоа. Кога уплаќаш за нова кола у март, добиваш ли на писмено дека колата ке ја добиеш до април или можат да те дупат до 2056-та година само затоа што на писмено не сте се договориле до кога е рокот за добивање на колата, мислам дај...
Мене ми е јасно и јас се имам еднаш изгорено со приватните болници и баш конретно со истата, но тоа е сосема друга приказна.
Секогаш внимавај на договорите што ги склучуваш и барај промена на член доколку не ти се допаѓа, во голем дел од случаеви е можна корекција, посебно кога се даваат авансно пари.
Пробај разговарај со адвокат, но внимавај што и како ќе те советува, бидејќи тие се најголеми криминалци, колку да ти ги лапне парите ќе те матка, после никому ништо.
 
T

templar55

Гостин
Мене ми е јасно и јас се имам еднаш изгорено со приватните болници и баш конретно со истата, но тоа е сосема друга приказна.
Секогаш внимавај на договорите што ги склучуваш и барај промена на член доколку не ти се допаѓа, во голем дел од случаеви е можна корекција, посебно кога се даваат авансно пари.
Пробај разговарај со адвокат, но внимавај што и како ќе те советува, бидејќи тие се најголеми криминалци, колку да ти ги лапне парите ќе те матка, после никому ништо.
Па да, затоа и барам добри адвокати а не некои лешпери.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Е како ќе ја тужиш болницата на која парнтер сопственик е Орце Камчев (Со Мјале во позадина)? Губиш во старт или во најмала рака ќе го развлечат спорот додека не се откажеш и им ги платиш сите трошоци.
 
T

templar55

Гостин
Е како ќе ја тужиш болницата на која парнтер сопственик е Орце Камчев (Со Мјале во позадина)? Губиш во старт или во најмала рака ќе го развлечат спорот додека не се откажеш и им ги платиш сите трошоци.
И после ке ја тужам МК во Стразбур па они ке платат и за миле и за циле и за орце.
Ке се ебавам ако треба и до Стразбур.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Без разлика кој е сопственик, нема доволно докази и ниеден адвокот нема да прифати ваков случај.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
T

templar55

Гостин
Без разлика кој е сопственик, нема доволно докази и ниеден адвокот нема да прифати ваков случај.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Имам доказ дека сум платил за операција и доказ дека операција не е направена. Што доказ сакаш повеќе? Да не работиш како вратар во болницава?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
И после ке ја тужам МК во Стразбур па они ке платат и за миле и за циле и за орце.
Ке се ебавам ако треба и до Стразбур.
Има многу случаи во здравството ама луѓето преќутуваат.Власта се покажа како диктатура и им го зема стравот на сите.Еден ќе затворат,стотици се тресат.Ако имаше демократија во државава слободно ќе се зборуваше за неправилностите и злоупотребите на сите министерства.[DOUBLEPOST=1453324857][/DOUBLEPOST]
Без разлика кој е сопственик, нема доволно докази и ниеден адвокот нема да прифати ваков случај.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Има и докази,има и адвокати ама има и корумпирано судство.Никој случај н бил решен во разумен период,се развлечкува се додека делото не застаре.
 
T

templar55

Гостин
Има многу случаи во здравството ама луѓето преќутуваат.Власта се покажа како диктатура и им го зема стравот на сите.Еден ќе затворат,стотици се тресат.Ако имаше демократија во државава слободно ќе се зборуваше за неправилностите и злоупотребите на сите министерства.
Не знам зошто некој не би ја тужел државата кога му се нарушени правата од истата. Што, од преголема љубов? Од страв? Не ми е јасно...имаше пред десетина години статија за какви се бизарни работи Македонија била тужена во Стразбур и во 90% од случаите државата изгубила, само предалеку отидовме...највероватно стоката ке има малку совест па ке ми ги врати парите.
И не ме сфаќајте погрешно, не правам помпа од ова, туку македонецот е научен да молчи и да биде газен па можеби затоа ви изгледа чудна темата. Којзнае уште колку има вакви како мене.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Имам доказ дека сум платил за операција и доказ дека операција не е направена. Што доказ сакаш повеќе? Да не работиш како вратар во болницава?
Немаш никаков документ дека си се договорил за точен датум за операција. Они може да се бранат со тоа дека датумот на операцијата поради Х причини може да се одложува.



Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
T

templar55

Гостин
Немаш никаков документ дека си се договорил за точен датум за операција. Они може да се бранат со тоа дека датумот на операцијата поради Х причини може да се одложува.



Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Значи според тебе можат да одложуваат до 2070-та и немам апсолутно никакво право да си ги побарам парите назад? Каде има документ дека не смеам да си ги побарам парите назад? Каде има документ дека можат да одложуваат колку сакаат? Забораваш кој е оштетениот.
Значи утре јас можам случајно да го прегазам докторот на улица и да кажам така се договоривме, нека докаже дека не е така, нека покаже документ каде не сме се договориле да го прегазам со кола. Не биди бизарен.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Не знам зошто некој не би ја тужел државата кога му се нарушени правата од истата. Што, од преголема љубов? Од страв? Не ми е јасно...имаше пред десетина години статија за какви се бизарни работи Македонија била тужена во Стразбур и во 90% од случаите државата изгубила, само предалеку отидовме...највероватно стоката ке има малку совест па ке ми ги врати парите.
И не ме сфаќајте погрешно, не правам помпа од ова, туку македонецот е научен да молчи и да биде газен па можеби затоа ви изгледа чудна темата. Којзнае уште колку има вакви како мене.
Се е кажано во една реченица,тогаш имаше демократија народот не се плашеше да тужи во Стразбур.Зар не свакаш дека сега работите се затегнати.Секој се прашува ако тужи,нема ли да биде повикан од владините службеници помогнати со алфите и му биде одржана лекција за патриотизам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom