Да можев да го вратам времето назад... (Батерфлај Ефект)

Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Па нe би сакала баш да вратам нешто назад....Зошто?Па од каде би знаела дека не би завршла мртва ако изберам друга опција,или пак полошо од нешто што сум сега.....Јас одам само на напред,без разлика колку и да е лошо можам да се потрудам да може да тргне на подобро......Можеби зависи и од други личности и од други околности тоа што ни се случува,но сепак најповеќе зависи од нас,колку ние ги прифаќаме работите "здраво за готово",или пак се трудиме да го оствариме тоа што го сакаме........
 
L

LEPOTICKA_SWEET

Гостин
I ja bi sakala da se vrati nekoj del od vremeto...na primer...da prestanem da ziveem u minataoto i da ne ja propusatm segasnosta...mnooou iubavi raboti propusti:nesum:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.507
ја не би мењал ништо.. од кај да знам дека ако сменам ќе ми биде подобро?
За ова си во право:)

Но сепак, доколку би можел да се вратам во времето назад и доколку би можел да направам работите да бидат подобри..... тоа би го направил за некои си 10-20 работи, а можеби и повеќе :)
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Не би се вратила назад. Има работи за кои се каам што сум ги направила, ама не вреди да менувам ништо затоа што ми се свиѓа каде сум сега и не сакам да се смени тоа :)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Јок не би сакал сепак што и да се случило било лошо или добро си оставило некоја порака, сепак и добра лекција е научена од сето тоа. Но сепак би испаднала добра книга за читање.
 
Член од
20 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
106
Хмм интересно прашање... човечката психологија е малце зезната... али сепак мислам дека не... не ако има „butterfly“ ефект кон останатото и денешницата, само некои периоди би ги убрзал истото да се случува само за многу побрзо време :D Може така?
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Zaso mislam deka ne e tocno definiran baterflaj efektot u temava?
Baterflaj ne e ona deka sekoj so svoite postapki ustvari nesvesno moze i katastrofa u svetot da predizvika ili pak nesto dr bez da e svesen?
na primer nesvesno da predizvikas soobrakjajka bez da bides del od istata, da receme si pretrcal na ulica, radi tebe zastanala kolata, nekolku minuti ponatamu vo druga ulica istata pravi sobrakjajka, da ne zastanal za tebe on kje ja izbegnel soobrakjajkata.
Ili na primer bilo kakva postapka kolku i da e mala mоze sa predizvika golemi promeni vo svetot. Ja taka go sfakjam
??
 
Член од
20 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
106
Zaso mislam deka ne e tocno definiran baterflaj efektot u temava?
Baterflaj ne e ona deka sekoj so svoite postapki ustvari nesvesno moze i katastrofa u svetot da predizvika ili pak nesto dr bez da e svesen?
na primer nesvesno da predizvikas soobrakjajka bez da bides del od istata, da receme si pretrcal na ulica, radi tebe zastanala kolata, nekolku minuti ponatamu vo druga ulica istata pravi sobrakjajka, da ne zastanal za tebe on kje ja izbegnel soobrakjajkata.
Ili na primer bilo kakva postapka kolku i da e mala mоze sa predizvika golemi promeni vo svetot. Ja taka go sfakjam
??
Епа токму тоа е и поентата, ако би го вратил времето како „butterfly effect“ би имало кон иднината и ништо не би било исто. Butterfly effect не се однесува само кон големи промени, токму тоа го укажува овој ефект. Со секоја мала промена и одлука би можеле многу работи да се случат различно без разлика дали тоа е катастрофа или некое добро.

Барем јас така мислам.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Епа токму тоа е и поентата, ако би го вратил времето како „butterfly effect“ би имало кон иднината и ништо не би било исто. Butterfly effect не се однесува само кон големи промени, токму тоа го укажува овој ефект. Со секоја мала промена и одлука би можеле многу работи да се случат различно без разлика дали тоа е катастрофа или некое добро.

Барем јас така мислам.
ama mislam ne e toa poentata na baterflaj efektot, ti i da go vratis vremeto i da gi smenis site postapki pak narednite postapki kje vlijaat na nekoj bez ti da se svesen.
Nesvesno so nekoja banalna postapka go paljis fitiljot a toa puka negde na petnaesto mesto u svetot, potoa ti mozes za toj nastan bilo dobar ili los da slusnes i na vesti a da ne si svesen deka ustvari ti si go predizvikal a nikoj ne moze da gi povrze rabotite od kaj e izvorot.
Na priimer so eden obicen telefonski povik kon nekogo mozes da gi izmestis rabotite od normala i krajniot rezultat da e na nekoe skroz nepoznato mesto za tebe.
Bez razlika ti kolku i da mozes go vrakjas vremeto i da gi menuvas rabotite toa pak se slucuva sekojdnevno, ako ne edno, drugo kje predizvikas i taka natamu.
 
Член од
20 декември 2014
Мислења
99
Поени од реакции
106
ama ne e toa poentata na baterflaj efektot, ti i da go vratis vremeto i da gi smenis site postapki pak narednite postapki kje vlijaat na nekoj bez ti da se svesen.
Nesvesno so nekoja banalna postapka go paljis fitiljot a toa puka negde na petnaesto mesto u svetot, potoa ti mozes za toj nastan bilo dobar ili los da slusnes i na vesti a da ne si svesen deka ustvari ti si go predizvikal a nikoj ne moze da gi povrze rabotite od kaj e izvorot.
Na priimer so eden obicen telefonski povik kon nekogo mozes da gi izmestis rabotite od normala i krajniot rezultat da e na nekoe skroz nepoznato mesto za tebe.
Bez razlika ti kolku i da mozes go vrakjas vremeto i da gi menuvas rabotite toa pak se slucuva sekojdnevno, ako ne edno, drugo kje predizvikas i taka natamu.

Баш тоа пробувам и да ти го објаснам, дека авторот спојува две работи, враќање на времето + „butterfly effect“. Како јас што го разбирам авторот би го вратил времето но цената на тоа би било се да се промени во иднината како „butterfly effect“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom