Прашање за Христијанството III

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
Прашај било кој свештеник нека ти објасни што е грев. Те гледма дека само инает водиш.
Не е инает, едноставно прашувам.
Дали народната традиција која влече корени од паганството ако се практикува е грев или не е ? Неможеш да биде и добар верник и добар практикувач на пагански обичаи. Или може ?
Сега ако сакаш да си олесниш дека ти со вртење на паричка на бадник уствари си добар верник иако МПЦ вели поинаку тогаш е друга работа.
И незнам што ти е толку тешко да кажиш кога вртиш паричка. Јас ако незнам, бог знае , ако грешиш секако ке те казни сум знаел јас или не. Или сите други останати кои вртат за Василица. Некој ке гори?
Прашање е кој ? Ние или вие?[DOUBLEPOST=1452202566][/DOUBLEPOST]
Te читам и ти се чудам. И не можам да ти се изначудам. Си месел лепче со паричка за Василица и сметаш дека си постапил исправно?

Знаеш ли кој бил Св. Василиј Велики?

Еве читај: СВ. ВАСИЛИЈ

И како ти му оддаваш чест? Со тоа што ќе замесиш лепче со паричка додека ги пречекуваш џамаларите/бабарите/сироварите маскирани во маски кои го претставуваат паганскиот бог Велес, одбележувајќи го со нив култот на фалусот и пеејќи песни од Црвен Бан?
Јас и најголемиот дел од Македонија врти мазник на Василица онака како што кажува МПЦ. Јас не измислив нешто или не правам на своја рака. Така вели МПЦ така правиме. Сакаш да кажиш дека МПЦ е грешка а СПЦ( пошто од таму ми вадиш извадоци за упатство за употреба ) е во право.
Дека сите ние грешиме а ти и останатите кои практикувате обичаи на СПЦ иако МПЦ вели поинаку сте во право ? Да не си србин нешто или србоман скраја да е кога не си ја почитуваш својата црква или туѓата ја преферираш повеќе од својата. Или си ја преферираш онаа на која припаѓаш па тука шириш пропаганда на туѓа црква. Добро е кога ке се отворат картите.
Значи ти си бил припадник на СПЦ а не на МПЦ , нема друго објаснување кога иако МПЦ вели поинаку ти одиш спротивно на тоа и практикуваш она што налага СПЦ.
Дури и на линкот од Бигорски убаво јасно и недвосмислено пиши дека паричка се става за Василица а не на Бадник.
Мислам дека мене и на другите верници кои читаат тука им должиш објаснување. Дали си ти припадник на туѓа црква која патем речено не ни ја признава нашата и правиш како таа ти налага или си припадник на МПЦ но ете си решил да тераш спротивно на тоа што твојата матична црква ти налага?
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.946
Поени од реакции
8.448
Јас и најголемиот дел од Македонија врти мазник на Василица онака како што кажува МПЦ. Јас не измислив нешто или не правам на своја рака. Така вели МПЦ така правиме. Сакаш да кажиш дека МПЦ е грешка а СПЦ( пошто од таму ми вадиш извадоци за упатство за употреба ) е во право.
Дека сите ние грешиме а ти и останатите кои практикувате обичаи на СПЦ иако МПЦ вели поинаку сте во право ? Да не си србин нешто или србоман скраја да е кога не си ја почитуваш својата црква или туѓата ја преферираш повеќе од својата. Или си ја преферираш онаа на која припаѓаш па тука шириш пропаганда на туѓа црква. Добро е кога ке се отворат картите.
Значи ти си бил припадник на СПЦ а не на МПЦ , нема друго објаснување кога иако МПЦ вели поинаку ти одиш спротивно на тоа и практикуваш она што налага СПЦ.
Дури и на линкот од Бигорски убаво јасно и недвосмислено пиши дека паричка се става за Василица а не на Бадник.
Мислам дека мене и на другите верници кои читаат тука им должиш објаснување. Дали си ти припадник на туѓа црква која патем речено не ни ја признава нашата и правиш како таа ти налага или си припадник на МПЦ но ете си решил да тераш спротивно на тоа што твојата матична црква ти налага?
Да не бидеш во дилема, јас припаѓам на МПЦ. А Србите со својот паганизам гледаш и самиот до каде стигнаа.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
Да не бидеш во дилема, јас припаѓам на МПЦ. А Србите со својот паганизам гледаш и самиот до каде стигнаа.
Оти тогаш вртиш паричка за Бадник кога единствено правилно е да се врти за Василица?
Или ја МПЦ кажува ја тропа тенџере. Исто е.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не е инает, едноставно прашувам.
Дали народната традиција која влече корени од паганството ако се практикува е грев или не е ? Неможеш да биде и добар верник и добар практикувач на пагански обичаи. Или може ?
Сега ако сакаш да си олесниш дека ти со вртење на паричка на бадник уствари си добар верник иако МПЦ вели поинаку тогаш е друга работа.
И незнам што ти е толку тешко да кажиш кога вртиш паричка. Јас ако незнам, бог знае , ако грешиш секако ке те казни сум знаел јас или не. Или сите други останати кои вртат за Василица. Некој ке гори?
Прашање е кој ? Ние или вие?
Знаеш ли ти што е воопшто грев?

Смртни греси за хришћане су следећи: jepec, раскол, богохулство, отпадништво, врачање, очајање, самоубиство, блуд, прељуба, противприродни блудни греси, родоскрвнуће, пијанство, светогрђе, убиство, крађа, лоповлук и свака сурова, нечовечна озледа.

Према одређењу ап. Јована, грех је безакоње (Јн. 3:4). Наравствено богословље схвата грех као свако одступање од заповести Божије и нарушавање закона Божијих (речју, делом, мишљу; хотимично или нехотично).


ARHIMANDRIT RAFAIL KARELIN
SA HRISTOM KA VISOTAMA OBOŽENjA
O podvižničkom životu u Crkvi




JEDNA, SVETA, SABORNA I APOSTOLSKA CRKVA



Šta je to Crkva ?

Šta znači ova definicija? O kakvim svojstvima Crkve ona govori?



Crkva je živi organizam. Crkva je ljubav i blagodat Božija, koja obuhvata sva slovesna stvorenja i svu tvorevinu. Crkva je večna i božanska, ona je spasonosno dejstvo večnih Božanskih energija, ona je životvorna svetlost koja se izliva iz dubina Triipostasnog Boga na svu tvar. Crkva obuhvata sva stvorenja Božija stvorena u vremenu. Cilj Crkve je da ostvari jedinstvo između Tvorca i Njegove tvorevine, da izvede svet i čoveka iz njegovog palog i ograničenog postojanja u slobodu i punotu Božanskog života, u učestvovanje u Božanskim savršenstvima.

Šta je to raskol?


Sama reč "raskol" znači razdeljivanje, raščlanjivanje, drobljenje, odvajanje dela od celine Crkve. Raskol je greh protiv ljubavi na kojoj je utemeljeno jedinstvo. A gde nema ljubavi ne može biti ni blagodati, kao i obrnuto.

Raskol ima tri ravni: eklisiološku (crkvenu), psihološku i okultnu.

Eklisiološka ravan raskola jeste otpadanje od obećanja koja je Spasitelj dao Crkvi, drsko narušavanje svih crkvenih kanona, pokušaj da se stvori nova "crkva" bez Svete Pedesetnice i bez Duha Svetoga.

Psihološka ravan raskola je gordost, vlastoljublje i neposlušnost.

Okultna ravan raskola je satanska borba protiv blagodati Božije koja deluje u Crkvi i koja spasava svet.

Подетално овде

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/DuhovnoUzdizanje/KaVisotamaObozenjaKarelin/Lat_KaVisotamaObozenjaKarelin19.htm
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.946
Поени од реакции
8.448
Оти тогаш вртиш паричка за Бадник кога единствено правилно е да се врти за Василица?
Или ја МПЦ кажува ја тропа тенџере. Исто е.
Вртам на Бадник ради таквите како вас. Подобро да вртам на Бадник кога на врата ми тропаат коледарчиња, отколку за Василица кога ми тропат поклониците на паганизмот и ласцивноста што е крајно недолично за прослава на христијаснки празник.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
Вртам на Бадник ради таквите како вас. Подобро да вртам на Бадник кога на врата ми тропаат коледарчиња, отколку за Василица кога ми тропат поклониците на паганизмот и ласцивноста што е крајно недолично за прослава на христијаснки празник.
Немој бе . Кој си ти да кажваш што е недолично за прослава на христијански празник. Има кој да кажи а тоа е МПЦ. Ти треба да слушаш и да извршуваш а не да правиш како што ти одговара. Тогаш Ти и најголемиот неверник сте едно те исто. Џабе се чукате по гради како божем големи верници кога си правите онака како вас ви одговара од чисто ваши лични интереси. Па стиганвте тука да ни попувате за верата, а самите не ја практикувате онака као што тоа го налага МПЦ. Утре можи ке ти текни дека за бадник се мрси и ке земиш ке мрсиш оти тебе така ти одговара и сметаш дека е недолично да бадник да се пости. Или за Велигден нема да вапцуваш јајца пошто според тебе не требало така.И тогаш по што ке те разликуваме тебе од останатите неверници. И тие и ти си правите онака како што ви чини а не онака како што ви налага Верата и МПЦ. Незнам зошто и се претставуваш едно како верник друго како припадник на МПЦ, кога можи си верник ама на друга црква но сигурно не на МПЦ. МПЦ јасно и недвосмислено кажа дека паре се врти за Василица и крај. Нема ти тука што да мислиш многу и да тумачиш. Се спротивно на тоа не е во духот на христијанството и на она што го кажува МПЦ а таа тука е што треба да кажи како и што треба. Таман работа секој верник да си прави онака како него му чини .
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Вистина ли е дека верата/Христијанството забранува тетовирање? И ако да, дали причината за тоа е дека не смееме да го уништуваме нашето тело кое ни е дадено од Господ и дека со тоа го нарушуваме мирот на нашата душа или има некоја друга причина?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
Знаеш ли ти што е воопшто грев?

Смртни греси за хришћане су следећи: jepec, раскол, богохулство, отпадништво, врачање, очајање, самоубиство, блуд, прељуба, противприродни блудни греси, родоскрвнуће, пијанство, светогрђе, убиство, крађа, лоповлук и свака сурова, нечовечна озледа.

Према одређењу ап. Јована, грех је безакоње (Јн. 3:4). Наравствено богословље схвата грех као свако одступање од заповести Божије и нарушавање закона Божијих (речју, делом, мишљу; хотимично или нехотично).


ARHIMANDRIT RAFAIL KARELIN
SA HRISTOM KA VISOTAMA OBOŽENjA
O podvižničkom životu u Crkvi




JEDNA, SVETA, SABORNA I APOSTOLSKA CRKVA



Šta je to Crkva ?

Šta znači ova definicija? O kakvim svojstvima Crkve ona govori?



Crkva je živi organizam. Crkva je ljubav i blagodat Božija, koja obuhvata sva slovesna stvorenja i svu tvorevinu. Crkva je večna i božanska, ona je spasonosno dejstvo večnih Božanskih energija, ona je životvorna svetlost koja se izliva iz dubina Triipostasnog Boga na svu tvar. Crkva obuhvata sva stvorenja Božija stvorena u vremenu. Cilj Crkve je da ostvari jedinstvo između Tvorca i Njegove tvorevine, da izvede svet i čoveka iz njegovog palog i ograničenog postojanja u slobodu i punotu Božanskog života, u učestvovanje u Božanskim savršenstvima.

Šta je to raskol?


Sama reč "raskol" znači razdeljivanje, raščlanjivanje, drobljenje, odvajanje dela od celine Crkve. Raskol je greh protiv ljubavi na kojoj je utemeljeno jedinstvo. A gde nema ljubavi ne može biti ni blagodati, kao i obrnuto.

Raskol ima tri ravni: eklisiološku (crkvenu), psihološku i okultnu.

Eklisiološka ravan raskola jeste otpadanje od obećanja koja je Spasitelj dao Crkvi, drsko narušavanje svih crkvenih kanona, pokušaj da se stvori nova "crkva" bez Svete Pedesetnice i bez Duha Svetoga.

Psihološka ravan raskola je gordost, vlastoljublje i neposlušnost.

Okultna ravan raskola je satanska borba protiv blagodati Božije koja deluje u Crkvi i koja spasava svet.

Подетално овде

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/DuhovnoUzdizanje/KaVisotamaObozenjaKarelin/Lat_KaVisotamaObozenjaKarelin19.htm
Значи кога ке видам кога ми вадите од српски извори ми се гади. И вие ми сте некој верници.
Кажими зошто не практикуваш да го славиш празникот онака како налага МПЦ, не туку ми врти одоколу.
Ако ти е помила СПЦ( повеќе од очигледно) терај си работа и слави си према српски обичаи и традиции и не се претставувај како голем верник туку како слуга на СПЦ кој има задача тука да шири пропаганда на СПЦ.
Значи уште еднаш зошто не славиш онака како налага МПЦ ?[DOUBLEPOST=1452205919][/DOUBLEPOST]
Вистина ли е дека верата/Христијанството забранува тетовирање? И ако да, дали причината за тоа е дека не смееме да го уништуваме нашето тело кое ни е дадено од Господ и дека со тоа го нарушуваме мирот на нашата душа или има некоја друга причина?
Зависи. Тука како што гледаш неможат да се договорат што е исправно а што не околу еден одно вртење паричка , не пак за тетовирањето и тоа во имте на сите христијани.
Значи најубо за секоја црква да си прашаш посебно. Можи спрема СПЦ е дозволено, спрема МПЦ не е, спрема друга ако тетовираш крст е дозволено. Како што реков зависи , кој како му одговара.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Значи кога ке видам кога ми вадите од српски извори ми се гади. И вие ми сте некој верници.
Кажими зошто не практикуваш да го славиш празникот онака како налага МПЦ, не туку ми врти одоколу.
Ако ти е помила СПЦ( повеќе од очигледно) терај си работа и слави си према српски обичаи и традиции и не се претставувај како голем верник туку како слуга на СПЦ кој има задача тука да шири пропаганда на СПЦ.
Значи уште еднаш зошто не славиш онака како налага МПЦ ?
Џабе зборам јас со тебе, ти давам да научиш нешто ти не сакаш, викаш ти се гади. Чим ти се гади словото божје без разлика на кој јазик е напишано нека ти биде.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
Џабе зборам јас со тебе, ти давам да научиш нешто ти не сакаш, викаш ти се гади. Чим ти се гади словото божје без разлика на кој јазик е напишано нека ти биде.
Тој ќе ме учел мене а сам греши. Незнам по кој пат те прашав зошто не вртиш паре како што налага МПЦ? Тоа одговорими.
Нејќам мене да ме учи некој што практикува обичаи од црква која не не признава.
Фала учи некој друг.
Мене а на сите тука одговорими тоа што те прашав и онака христијански немој да лажиш и да вртиш одоколу.
Значи зошто одиш спротивно од тоа што го налага МПЦ. Кратко и јасно.
П.с словото божје према МПЦ вели дека се врти паре за Василица. Значи ти не го поштоваш словото божје а мене ми држиш предавања.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Значи кога ке видам кога ми вадите од српски извори ми се гади. И вие ми сте некој верници.
Кажими зошто не практикуваш да го славиш празникот онака како налага МПЦ, не туку ми врти одоколу.
Ако ти е помила СПЦ( повеќе од очигледно) терај си работа и слави си према српски обичаи и традиции и не се претставувај како голем верник туку како слуга на СПЦ кој има задача тука да шири пропаганда на СПЦ.
Значи уште еднаш зошто не славиш онака како налага МПЦ ?[DOUBLEPOST=1452205919][/DOUBLEPOST]
Зависи. Тука како што гледаш неможат да се договорат што е исправно а што не околу еден одно вртење паричка , не пак за тетовирањето и тоа во имте на сите христијани.
Значи најубо за секоја црква да си прашаш посебно. Можи спрема СПЦ е дозволено, спрема МПЦ не е, спрема друга ако тетовираш крст е дозволено. Како што реков зависи , кој како му одговара.
Прашањето не ми е насочено во однос на тоа што мисли МПЦ или СПЦ, туку дали е грев ако се истетовираш? Затоа што го прочитав ова, па ме остави во мисла.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.747
Прашањето не ми е насочено во однос на тоа што мисли МПЦ или СПЦ, туку дали е грев ако се истетовираш? Затоа што го прочитав ова, па ме остави во мисла.
Па ти реков зависи. Кој како ке му текне. Така испадна работата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Вистина ли е дека верата/Христијанството забранува тетовирање? И ако да, дали причината за тоа е дека не смееме да го уништуваме нашето тело кое ни е дадено од Господ и дека со тоа го нарушуваме мирот на нашата душа или има некоја друга причина?
Основна причина за недопуштањето на тетовирање не е толку унакажување на телото, кое ни е од Бога дадено, како и се‘ друго, туку затоа што тетовирањето е својствено за паганите, некоганшите, а и денешните, посебно низ Африка, источно азиските острови и Австралија, кај кои тетовирањето, поточно обоењето на кожата, означува отпочнување на нивите пагански ритуали на повикување на демоните, кои (ритуали) се нераздвојно поврзани со силна „музика„ (бучава!), произведена од удирачки музички инстрименти.[DOUBLEPOST=1452207638][/DOUBLEPOST]
На една служба по цркви ќе се соберат 20, или 100 или 500 луѓе, на Цеца во Пивофест дојдоа 120.000 народ. То е разлика меѓу народ и група луѓе.
Не е чедо Божјо, тоа е разликата помеѓу верните. кои се очистуваат од страстите и се стремат кон вечноста, и неверниците, на кои Цеца, Меца и њима слични, им ги пумпа страстите до стоиедна и назад, водејќи ги кон гарантирана смрт...

Да не се лажеме (ш‘о би рекол ја‘...) дека квантитетот ѓоамити значел и квалитет...Мислим.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Да не се лажеме (ш‘о би рекол ја‘...) дека квантитетот ѓоамити значел и квалитет...Мислим.
Цеца е и квантитет и квалитет.
Од вистинскиот пат божји, сатаната ќе одвои само еден грст луѓе, инаку би испаднало дека е понадмоќен од госпот[DOUBLEPOST=1452208793][/DOUBLEPOST]
Знаеш ли ти што е воопшто грев?

Смртни греси за хришћане су следећи: jepec, раскол, богохулство, отпадништво, врачање, очајање, самоубиство, блуд, прељуба, противприродни блудни греси, родоскрвнуће, пијанство, светогрђе, убиство, крађа, лоповлук и свака сурова, нечовечна озледа.
Исус на двајца крадци (арамии, лопужи...) шо беа распнати со него зарад нивни злодела им ветил дека ќе бидат во рајот
Шо воопшто преставува смртен грев за христијанството? постои ли неопростлив грев?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Тој ќе ме учел мене а сам греши. Незнам по кој пат те прашав зошто не вртиш паре како што налага МПЦ? Тоа одговорими.
Нејќам мене да ме учи некој што практикува обичаи од црква која не не признава.
Фала учи некој друг.
Мене а на сите тука одговорими тоа што те прашав и онака христијански немој да лажиш и да вртиш одоколу.
Значи зошто одиш спротивно од тоа што го налага МПЦ. Кратко и јасно.
П.с словото божје према МПЦ вели дека се врти паре за Василица. Значи ти не го поштоваш словото божје а мене ми држиш предавања.
А ти мене кажи ми според кој закон ќе ги осудиш тие што ја вртат паричката за бадник? Кој грев го направиле? Ако некој мисли дека среќа ќе му донесе паричката за бадник нека прави така, ако некој мисли за василица нека прави тогаш. Јас сабајле кога ќе станам првин левата чорапа ја облакам па послњ десната. Да не треба и за ова некој да ми каже дека грешам? Значи од бебе до сега има луѓе што орават за бадник, нивните дедовци исто, тоа е традиција преку 100 години и сега мпц ова сака да го промени кај луѓето. Запто мпц се меша во ова народно верување? Кој ќе ми каже мене дали десната или левата чорапа првин да ја облакам?

Sent from my EBM8000NBD using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom