Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Dedo mi po poteklo od Sveti Nikole sudija vo toa vreme bil zeman od strana na Bugrskiot okopator odnesen i strelan! Nikogas ne e pronajdeno negoviot grob,telo.Znaci vo toa vreme nekoj gubel glava poradi svoi ubeduvanja i stavovi a ne materijalni dobra.
Vtoro, me intresira vo vrska so periodot vednas po vojnata,da receme Bravarot da ja izostavil Makedonija da ne vleze vo taa federacija onaka razrusena koja i predhodno bila livada so nekolku palanki so kup magarinja i konji bez bilo kakva infrastruktura,fabrika Kako ke se izgradese ovaa drzava?
Site tie stanovi opstestveni vakvi onakvi,bolnici,ucilista,patista,zeleznica,aerodromi,industrija,zemjodelie i se sto moze da se vidi okolu nas od koren se izgradilo vo toj sistem!
Амен, или со други зборови комунистите од селаните направија граѓани. До душа од тие селани имало многу сељаци и дел од тие сељаци ја водеа државата по осамостојувањето. Барем да беше 100 години Југославија тогаш дел од тие сељачките манири да се искоренеја (колку-толку) денес ќе бевме малку подобра држава.
Инаку не само Македонија, скоро цела Југославија се води по овој терк, едноставно сељаците незнаат да водат урбана средина и што потреби има таа, што е многу поразлично од село. Во село скоро секој гледа за себе, во град треба да гледаш и за другите (дали на пример, ако не ти се свиѓа станот ќе го редизајнираш и да смениш статика на зградата, а со тоа да загрозиш животи и на другите во зградата).
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Antikrist,Najmal problem e da se donese takov zakon za totalna amnezija vo vrska so SFRJ,na nekoj nacin toa l se pravi konstantno.Za mene e problem sto site nie ziveeme vo Reket drzava,kade sto nema prosperitet,kade moi prijateli so semeen prihod od okolu 70.000den aplicirat za Bg pasos a kaj se ostanatite?Imame premier koj bi trebalo da e Drzavnik a ne hostapler-biznismen na koj mu "iskocila prilika" za "djabaluk" da kupuva plac na Vodno koj vredi mislam 20.000.000evra.
p.s.Nasite vlasti sega stravuvaat od branot begalci sto bi se slucil na prolet poradi nedostatok na vojska za obezbeduvanje na granicata.Vojskata na SFRJ bese 4 vo Evropa!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.839
Поени од реакции
15.780
Antikrist,Najmal problem e da se donese takov zakon za totalna amnezija vo vrska so SFRJ,na nekoj nacin toa l se pravi konstantno.Za mene e problem sto site nie ziveeme vo Reket drzava,kade sto nema prosperitet,kade moi prijateli so semeen prihod od okolu 70.000den aplicirat za Bg pasos a kaj se ostanatite?Imame premier koj bi trebalo da e Drzavnik a ne hostapler-biznismen na koj mu "iskocila prilika" za "djabaluk" da kupuva plac na Vodno koj vredi mislam 20.000.000evra.
p.s.Nasite vlasti sega stravuvaat od branot begalci sto bi se slucil na prolet poradi nedostatok na vojska za obezbeduvanje na granicata.Vojskata na SFRJ bese 4 vo Evropa!
ај што лупаш за сфрј, незнаеш, си бил дете тогаш, ама глупости до бесвест... плац на водно вреди 20 милиони евра ??? оди лечи се и ти и сите будали што силуваат јавно мислење.... тој плац го продал приватник за ~ 1.1 милион евра , да не барам точна сума и е платен околу 95 еур/м2, што не е малку за голем плац, а на брдо, каде градбата е скапа, а пак прашање е колкав % од плацот и ќе може да се изгради... а за 2 - 3 милиони евра се купуваат помали острови во Егеј комплет со вили и јахти ..
а дека некој земале џабалук на Водно да, ама тоа биле комуњарите, кој за време СФРЈ добиле гратис куќи ( национализирани од сопственици) и си приватизирале во почетокот на 90-тите за по 4 -6000 ДМ од куќа ( а некој и за многу поефтино ) ; друга тура беше кога кошаркарот пратеник изнакупува кај Панорама и изнагради... така дека ова сега е тотално депласирана глупост што нема врска со реалноста...[DOUBLEPOST=1451260372][/DOUBLEPOST]
Преку ур више од таа сфрј. Треба да се донесе закон со кој би се забраниле сите симболи на тоиј диктаторски систем и да се забрани секоја дискусија во врска со тоа. Апсолвирана е таа работи и завршена засекогаш. Треба еднаш засекогаш да се заборави на таа темница во нашата историја. Се живеело подобро за лоповите па сеа плачат по тие времиња.
Еве една разлика меѓу СФРЈ и сегашните држави ( за сите важи)... во СФРЈ ги пишувавме чековите без датум и ни ги држеа во продавница со недели, а имаше случки и месеци, сега пуштаме картица, банката одма обсигува а продавницата кој знае кога ќе земе парите и плус ќе плати провизија...
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.402
Поени од реакции
5.875
interesna tema no po se izgleda site si gledaat od licen aspekt, ako nekomu bilo podobro za vreme na Jugoslavija togas toj e sklon da gi premolci losite raboti, isto i onie na koi denes im e podobro gi premolcuvaat odvratnite denesni raboti.
Vo poveketo aspekti koi bi go interesirale eden taka da kazeme obicen gragjanin, Jugoslavija bez somnenie bila podobra. Toa sto i posle 24 godini od krajot na Jugoslavija lugeto gledaat vo dalecnoto minato kako reper za stabilen zivot kazuva mnogu. Depresivno. I vo nikoj slucaj vo korist na novite drzavi.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Прегледај го приврзокот 135165 постот беше објаснување на овој твојот ,демек тито ја грабнал власта :facepalm:

гледаш не се пронајдуваш во ниедна тема со факти и докази ами брчиш нешто тебе како шо ти одговара
Баш се пронајдувам, а ти кажи ми каде немам факти. Не измислувај.[DOUBLEPOST=1451291242][/DOUBLEPOST]
Чесно зааботувал и оној кој на бугари или италијани или германци им продавал храна, гориво, издавал смештај. Се по пропис. Чесно им плаќале и давачки на окупатори. По закон. Значи закон мора да се поштува.
После 1945 година, се сменаа закони и систем и му се одзеде имоти на сите кои тргувале сорботувале со окупатори.
Закон бе. Ќе го почитуваш. Дедоти сигурно почитувал и закони на СФРЈ исто ко шо почитувал и Бугарски и српски закони.
Наведната глава сабја не сечи.
Многу јако. Па според тебе, може да се заклучи и оној кој почитува закони на Тито, Бране, Љубчо, Грујо... прави „грев“. Ти се чудам на умот кога браниш одземање на приватна своина. Некои луѓе во Америка здравјето го оставала, се вратиле со нешто пари... и голтари од планина (и не само такви, туку и нивни потрчковци), „Во името на народот“ им го одзедоа за да имаат и тие. Од колиби, „мрсулковци“ се вселуваа во убави куќи на чесни луѓе, есаф, домаќини... Луѓе кои не оделе по коцка, по кафани, пороци, туку го гледале семејството и вложувале. За да некои неспособни....
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Денес не зимаат насилно од чесните луѓе?

Ти доаѓа мистер икс и ти вика да му ја шитнеш фирмата за будизашто. Неќеш.
По некое време ти доаѓаат милион инспекции и ти пишуваат милион казни. "Морам да те казнам." - ќе чуеш од било кој од нив. Џабе што нема никаква причина за тоа.
После ти доаѓа пак мистер икс и ти ја бара фирмата за помалку од будизашто. Затвараат инаетчиите кои не сакаат да трпат неправди. Прагматичарите ја препуштаат фирмата на Фамилијата.

Примери милион. Коа ќе се тргнат од власт предавнициве, ќе испливаат на површина.
Кој го оправдува тоа? Тоа е незаконски. Се знае дека таквите треба да сносат законски казни. Јас зборувам за „во името на народот“.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Фала богу и што ја растурија.
Многу чеда македонски настрадаа во обидите и поради светата цел за осамостојување и обединување на Македонија.
Најмногу настрадаа во борба против Бугарските фашистички окупатори.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Дефинитивно подобро. Населението имаше работа, секое семејство имаше стан или градеше куќа. Умните луѓе се трудеше општеството да најде начин да ги задржи. Побезбедно беше, можеше да се спие насекаде . Пасошот секаде важеше. Многу помалку гладни луѓе имаше во државата. Образованието и здравството беше поквалитетно. На лицата на обичните луѓе имаше насмевка.
Вчера се шетам низ градот. Не сум ни гладна ни жедна, но тажна сум. Луќето кои поминуваат околу мене се како авети, никој нема насмевка, некои зборат сами со себе, многу просјаци, многу деца на улица боси, многу тага на обичниот човек. Едно не ми е јасно како некој може да биде среќен и да ужива во своето СЕ, а има толку тага околу него и негативна енергија. Не ми треба ништо повеќе од она што можат две раце да носат и да прегрнат.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.066
Поени од реакции
6.682
Фала богу и што ја растурија.
Многу чеда македонски настрадаа во обидите и поради светата цел за осамостојување и обединување на Македонија.


Должна почит и вечна чест за вистинските.
сега од милион и пол Македонци најмалку милион страдаат од ниските примања и безработицата,од државни инспектори и регулатори
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Фала богу и што ја растурија.
Многу чеда македонски настрадаа во обидите и поради светата цел за осамостојување и обединување на Македонија.


Должна почит и вечна чест за вистинските.
А од кој месен си пак сега ТИ?
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Најмногу настрадаа во борба против Бугарските фашистички окупатори.
А сега колку семејства страдаат кога децата си заминуваат во странство, колку случки слични на Фокус, езерото Смилковци и безброј такви кои сите ги знаеме.....колку луќе умираат од загадена храна и воздух во Македонија...Глобално кога ќе се пресмета сигурно е повеќе смрт.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Многу јако. Па според тебе, може да се заклучи и оној кој почитува закони на Тито, Бране, Љубчо, Грујо... прави „грев“. Ти се чудам на умот кога браниш одземање на приватна своина. Некои луѓе во Америка здравјето го оставала, се вратиле со нешто пари... и голтари од планина (и не само такви, туку и нивни потрчковци), „Во името на народот“ им го одзедоа за да имаат и тие. Од колиби, „мрсулковци“ се вселуваа во убави куќи на чесни луѓе, есаф, домаќини... Луѓе кои не оделе по коцка, по кафани, пороци, туку го гледале семејството и вложувале. За да некои неспособни....
Шо да ти кажам кога од секој твој збор, море од секоја запирка, се гледа огромно незнаење и непознавање на историја. Ти во твојата мала деска глава замислуваш дека некои страшни луѓе слезени од планини иделе од куќа до куќа и ги бркале сопствениците а внатре се вселувале други страшни планински луѓе и се плашиш од тие мисли?
Процесот на национализација на имоти не го измисли СФРЈ, си постоеше то многу од поодамна а постои се уште, национализација правеа и прават и Америка и Русија и Италија и англија и Полска и Шведска..... одземање на права на користење или управување, одземање на имоти на компании под разноразни причини имаш секаде. СФРЈ дојде како нов систем и ново општество, ај кажи ми ддека твоите чесни домаќини и еснаф луѓе имаа куќи бакалници имоти ниви, дуќани... оти не направија патишта низ македонија, оти не отворија факултети, болници, училишта, оти не донесоа струја зошто не направија мостови тунели хидро и термо централи рудници, амбуланти по селата....
Како тоа да Македонија со приватни еснаф луѓе во 1940 година изгледаше како феудална земја а во 1970 имаше автопатишта универзитети фабрики, струја во секое село, водоводи. комбинати??
Како не се собраа тие еснафџии да речат “Ај да направиме автопат... ај да направиме електрани и однесеме струја до секое село, Ај да отвориме медицински факултет, ај да направиме библиотеки, ај да отвориме театри??
Толку ли не им текна?[DOUBLEPOST=1451293830][/DOUBLEPOST]
А сега колку семејства страдаат кога децата си заминуваат во странство, колку случки слични на Фокус, езерото Смилковци и безброј такви кои сите ги знаеме.....колку луќе умираат од загадена храна и воздух во Македонија...Глобално кога ќе се пресмета сигурно е повеќе смрт.
околу 30-ина
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Шо да ти кажам кога од секој твој збор, море од секоја запирка, се гледа огромно незнаење и непознавање на историја. Ти во твојата мала деска глава замислуваш дека некои страшни луѓе слезени од планини иделе од куќа до куќа и ги бркале сопствениците а внатре се вселувале други страшни планински луѓе и се плашиш од тие мисли?
Процесот на национализација на имоти не го измисли СФРЈ, си постоеше то многу од поодамна а постои се уште, национализација правеа и прават и Америка и Русија и Италија и англија и Полска и Шведска..... одземање на права на користење или управување, одземање на имоти на компании под разноразни причини имаш секаде. СФРЈ дојде како нов систем и ново општество, ај кажи ми ддека твоите чесни домаќини и еснаф луѓе имаа куќи бакалници имоти ниви, дуќани... оти не направија патишта низ македонија, оти не отворија факултети, болници, училишта, оти не донесоа струја зошто не направија мостови тунели хидро и термо централи рудници, амбуланти по селата....
Како тоа да Македонија со приватни еснаф луѓе во 1940 година изгледаше како феудална земја а во 1970 имаше автопатишта универзитети фабрики, струја во секое село, водоводи. комбинати??
Како не се собраа тие еснафџии да речат “Ај да направиме автопат... ај да направиме електрани и однесеме струја до секое село, Ај да отвориме медицински факултет, ај да направиме библиотеки, ај да отвориме театри??
Толку ли не им текна?[DOUBLEPOST=1451293830][/DOUBLEPOST]
околу 30-ина
Тресеш зелени, онака индокриниран како што тебе (или на твоите претци) ти одговара. Јас историјата можеби и подобро ја знам, ти веројатно ја знаеш само она која што беше дозволена и исфабрикувана на „комунистите“ во 1945 г.
Кој зборува за патишта и слично? Кој тоа го оспорува или критикува? Јас изјавувам дека тогаш подобро се живееше, ако си послушен, ако не го критикуваш Тито (и партија), системот... Единствено, немаше можност да заработиш поголеми пари (легално), сем некои „избрани“ довчерашни пролетери, или нивни блиски. Моите немале богатства, немале имоти дуќани, имоти... Јас дадов еден мал пример за дедо ми, кој ја имал само таа „бакалница“ и тоа го работел за да егзистира неговото семејство. Не станува збор за богатства, луксузи, слуги, измеќари.... ДАЛЕКУ од тоа. Живееле со малата заработка од тој дуќан, месец за месец... За разлика од пролетерите кои од „голтари“ станаа буржуи. И тоа ЦРВЕНИ.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Кој зборува за патишта и слично? Кој тоа го оспорува или критикува? Јас изјавувам дека тогаш подобро се живееше, ако си послушен, ако не го критикуваш Тито (и партија), системот... Единствено, немаше можност да заработиш поголеми пари (легално), сем некои „избрани“ довчерашни пролетери, или нивни блиски. Моите немале богатства, немале имоти дуќани, имоти... Јас дадов еден мал пример за дедо ми, кој ја имал само таа „бакалница“ и тоа го работел за да егзистира неговото семејство. Не станува збор за богатства, луксузи, слуги, измеќари.... ДАЛЕКУ од тоа. Живееле со малата заработка од тој дуќан, месец за месец... За разлика од пролетерите кои од „голтари“ станаа буржуи. И тоа ЦРВЕНИ.
Шо напраи бе дедо ти за Македонија? ојде да се бори? Даде парите да се направи амбуланта? тури асфалт во населбата? напраи водовод во селото? или заработуваше на грб на народот? да беше тој патриот ќе отвореше бакалницата и ќе му поделеше на гладните а не да прави заработки иќарови.
Од таквите Македонија и не можеше да напредува, требаше да се смени системот да се одземе на експлоататори и профитери и да се даде на народот, додека таквите ко дедоти пикале парите заработени од народ под јоргани, Македонија беше во темница, без патишта деца умирале од туберколоза и маларија, дамо поповите биле писмени а во кенеф се одеше зад куќа. Ко му се одзеде неправедно спечаленото, кога му се даде на народот власт - се изгради Македонија за сте, дедо ти доби и струја и водовод и бесплатна лекарска заштита и можност да школува деца. Дур имаше бакалничето викаше ЖИВЕО КРАЉ ПЕТАР, па после и за Борис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom