Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Речиси сите филмови во кои има геј врска мислам дека стартна оцена на имдб им е 8, живи глупости
Во спротивно, сите сме хомофоби!
Те молам немој да ги угнетуваш LGBT. Тоа си се реални оценки.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.663
Why? Мене ми беа тука некаде и двата. Не би можел да се одлучам кој е подобар.
creed dobi prolazna od mene oti sramno straightforward si ja izigra kartata nostalgija. Kako film sam po sebe ne mi ponudi nisto. Southpaw isto igrase pederski ama bese pointeresen za gledanje od aspect na cuvstva. Se punev adrenalin, socuvstvuvav etc.. znacitelno poizrazeno od Creed. Zatoa edniot dobi 4ka, drugiov 3ka.

Ali da tuka nekade se I dvata pa subjektivnoto odlucuva.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
creed dobi prolazna od mene oti sramno straightforward si ja izigra kartata nostalgija. Kako film sam po sebe ne mi ponudi nisto. Southpaw isto igrase pederski ama bese pointeresen za gledanje od aspect na cuvstva. Se punev adrenalin, socuvstvuvav etc.. znacitelno poizrazeno od Creed. Zatoa edniot dobi 4ka, drugiov 3ka.

Ali da tuka nekade se I dvata pa subjektivnoto odlucuva.
Да, за чувствата се сложувам, и јас тоа ќе го речев, во Creed недостасуваат емоции. Ама од друга страна, во Creed имаш два феноменално одиграни лика (и Роки, и Крид јуниор), а во Sauthpaw само Џејк отскокнуваше од кастот. Силвестер Сталоне мораш да признаеш дека беше подобар од било кога. Јас и на двата им дадов 7/10.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Сакам само да предложам неколку филмови кои ги гледав месецов и многу ми се допаднаа.

Time Lapse - тројца цимери наоѓаат апарат кој прави фотографии 24 часа во иднината. Ме воодушеви филмов. Мислам дека ќе им се бендиса особено на луѓето кои ги сакаат Timecrimes.
Coherence - Неколку пријатели се собираат на вечера, кога комета прелетува над Земјата. Снемува струја и двајца од нив одат до соседната куќа. Она што ќе го видат таму е многу чудно :)
La casa del fin de los tiempos - една мајка е обвинета за убиство на својот сопруг. По поминати многу години во затвор, таа се враќа во куќата во која се случуваат натприродни нешта.
Ex machina - ама овој верувам дека повеќето од вас го имаат гледано.

Исто така, ако некој од вас знае некое филмче да предлоќи слично на претходнонаведениве, ќе му бидам благодарна. Шпански трилери се плус, ама The hidden face, Fermat's room, Nine queens, The orphanage, The uninvited guest, The body, Sleep tight, Timecrimes ми се гледани.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Сакам само да предложам неколку филмови кои ги гледав месецов и многу ми се допаднаа.

Time Lapse - тројца цимери наоѓаат апарат кој прави фотографии 24 часа во иднината. Ме воодушеви филмов. Мислам дека ќе им се бендиса особено на луѓето кои ги сакаат Timecrimes.
Coherence - Неколку пријатели се собираат на вечера, кога комета прелетува над Земјата. Снемува струја и двајца од нив одат до соседната куќа. Она што ќе го видат таму е многу чудно :)
La casa del fin de los tiempos - една мајка е обвинета за убиство на својот сопруг. По поминати многу години во затвор, таа се враќа во куќата во која се случуваат натприродни нешта.
Ex machina - ама овој верувам дека повеќето од вас го имаат гледано.

Исто така, ако некој од вас знае некое филмче да предлоќи слично на претходнонаведениве, ќе му бидам благодарна. Шпански трилери се плус, ама The hidden face, Fermat's room, Nine queens, The orphanage, The uninvited guest, The body, Sleep tight, Timecrimes ми се гледани.
El methodo (2005), Pan's Labyrinth (2006), El secreto de sus ojos (2009), Wild Tales (2014)
 
B

Blade Torch

Гостин
Не ги пипам овие од новиве испод 7 оцена шо имат уште сега на имдб. Ирационален човек, Данска девојка:tapp: . Само квалитет бајо мој!!!
 
G

grande-juve

Гостин
Сакам само да предложам неколку филмови кои ги гледав месецов и многу ми се допаднаа.

Time Lapse - тројца цимери наоѓаат апарат кој прави фотографии 24 часа во иднината. Ме воодушеви филмов. Мислам дека ќе им се бендиса особено на луѓето кои ги сакаат Timecrimes.
Coherence - Неколку пријатели се собираат на вечера, кога комета прелетува над Земјата. Снемува струја и двајца од нив одат до соседната куќа. Она што ќе го видат таму е многу чудно :)
La casa del fin de los tiempos - една мајка е обвинета за убиство на својот сопруг. По поминати многу години во затвор, таа се враќа во куќата во која се случуваат натприродни нешта.
Ex machina - ама овој верувам дека повеќето од вас го имаат гледано.

Исто така, ако некој од вас знае некое филмче да предлоќи слично на претходнонаведениве, ќе му бидам благодарна. Шпански трилери се плус, ама The hidden face, Fermat's room, Nine queens, The orphanage, The uninvited guest, The body, Sleep tight, Timecrimes ми се гледани.
Borgman (2013)
Marshland (2014)
Magical Girl (2014)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.663
Сакам само да предложам неколку филмови кои ги гледав месецов и многу ми се допаднаа.

Time Lapse - тројца цимери наоѓаат апарат кој прави фотографии 24 часа во иднината. Ме воодушеви филмов. Мислам дека ќе им се бендиса особено на луѓето кои ги сакаат Timecrimes.
Coherence - Неколку пријатели се собираат на вечера, кога комета прелетува над Земјата. Снемува струја и двајца од нив одат до соседната куќа. Она што ќе го видат таму е многу чудно :)
La casa del fin de los tiempos - една мајка е обвинета за убиство на својот сопруг. По поминати многу години во затвор, таа се враќа во куќата во која се случуваат натприродни нешта.
Ex machina - ама овој верувам дека повеќето од вас го имаат гледано.

Исто така, ако некој од вас знае некое филмче да предлоќи слично на претходнонаведениве, ќе му бидам благодарна. Шпански трилери се плус, ама The hidden face, Fermat's room, Nine queens, The orphanage, The uninvited guest, The body, Sleep tight, Timecrimes ми се гледани.
Odlicni predlozi. Posebno od novive Coherence. Ja samo da te pozdravam, odamna ne si ne posetila tuka. :)

Не ги пипам овие од новиве испод 7 оцена шо имат уште сега на имдб. Ирационален човек, Данска девојка:tapp: . Само квалитет бајо мој!!!
Irrational Man e dobar. :D

Joaquin Phoenix, Emma Stone pod palka na Woody Allen. Od mene dobi 4/5.

A Eddie go smetam za favorit I godinava. Na negledano. :D
 
W

wicked_1

Гостин
The Hateful Eight, what a fucking masterpiece!! :coffee:

Добро што антипатичната Џенифер лоренс ја одбила улогата на Дејзи Домергју, успат... одлично издание на Џенифер Леј.

Тарантино throwback!! 8.5/10
 

Lenny

Seventh Son of a Seventh Son
Член од
16 февруари 2012
Мислења
335
Поени од реакции
406
Ве читам и се чудам , како може сериозно да има луѓе шо размислуваат дека Southpaw е подобар од Creed.Абе не би ги ставил ни у иста реченица а не да ги споредувам, ептен поитивно се изненадив од Creed ма-да не очекував ништо добро, а Southpaw, damn филмот го има секое можно клише од секој спортски филм направен у историјата и згора на тоа бедната глума на Форест Витакер,девојчето и 50 Cent става капаче на шишенцето.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Истите клишеа ги има и во Creed, Lenny.
И во двата филма боксерите испаѓаат победници, без разлика што Адонис Крид го изгуби мечот.
Што повеќе да очекуваш од една спортска драма? Не може да измислат топла вода. На иста карта поминуваат тие филмови. Имаше фалинки и едниот и другиот, имаше убави моменти и едниот и другиот, тоа е факт. Е сега - кој повеќе, кој помалку, мислам дека тоа е субјективно. За мене и двата беа ОК.

Туку, го изгледав The Walk. Многу антипатичен лик на Џозеф, навистина. Неговиот акцент ми идеше на нерви од почеток до крај, до толку звучеше лошо. И не само акцентот, туку целата негова појава иритираше. А филмот - досаден. Сцените каде е наратор се за тежок facepalm, не сфаќам што Земекис сакал да постигне со нив:
демек да си помислиме дека паднал, па мртов е и сега ја раскажува приказната од горе?
Цело време мислев - четворка (од десет) би била премија за ова. Се до моментот кога почнува "THE walk". Тие дваесетина минути буквално не дишев. На крај испадна да пуштам срце - 6/10 и тоа само зашто сум слаб на филмови за малите луѓе кои прават големи или „големи“ нешта.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
8 јули 2011
Мислења
107
Поени од реакции
62
The Hateful Eight, what a fucking masterpiece!! :coffee:

Добро што антипатичната Џенифер лоренс ја одбила улогата на Дејзи Домергју, успат... одлично издание на Џенифер Леј.

Тарантино throwback!! 8.5/10
Reservoir dogs + Pulp Fiction + Kill Bill смешани во вестерн.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom