Правна помош и совети

Т

Триптико

Гостин
@theprince зависи што прави. Еден кај мене 4 дрва ги сечеше (што за безбедност на куќата, што за тоа што е морон) и тоа траеше 2-3 дена. Ако работи, можеш да го пријавиш. Или да му кажеш барем од 10 натаму, да се разберете како луѓе.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Ај за помош правна...лесно е, значи комшијава од 07.30 сабајле пали пила моторна, сечи дрва, свеста ми ја зеде, не еднаш, ако беше еднаш двапати имам толеранција ќе ризикувам од сонот, прашањето ми е Дали има основ да го пријавам за нарушување на јавен ред и мир... плс за помош пошо останав не наспан
Во зависност од локацијата, предвидено е дозволено ниво на гласност во околината (кое се изразува во децибели). Е сега и да ти ги кажувам вредностите ништо нема да ти значи така да пробај разбери се со него, ако не пријави го.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
@theprince зависи што прави. Еден кај мене 4 дрва ги сечеше (што за безбедност на куќата, што за тоа што е морон) и тоа траеше 2-3 дена. Ако работи, можеш да го пријавиш. Или да му кажеш барем од 10 натаму, да се разберете како луѓе.
сечи дрва со пила моторна од 07.30 сабајле помеѓу повеќе куќи и тоа дава силен оддек, а инаку човеков е на 15 20 метра од мене, јас сакам да го пријавам пошо очигледно нема разбирање, јас разбирам дека треба да ги исечи океј ама може подоцна, прашањево мие од колку насабајле може да почне со такви активности...
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
сечи дрва со пила моторна од 07.30 сабајле помеѓу повеќе куќи и тоа дава силен оддек, а инаку човеков е на 15 20 метра од мене, јас сакам да го пријавам пошо очигледно нема разбирање, јас разбирам дека треба да ги исечи океј ама може подоцна, прашањево мие од колку насабајле може да почне со такви активности...
Zakonski ne mu mozes nisto. Posle 5h nisto ne mu mozes. Osobeno vo 7:30h e otpocnat i rabotniot den, taka da ni policija ni nikoj ne ti pomaga sem dogovor so nego.

ROMA ROMA ROMA
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Колата што сакам да ја купам односно заменам,сопственик е физичко лице а планирам да дадам две од кои едната е сопственост на правно а другата на физичко лице но во двата случаи станува збор за едно исто лице па ме интересира каква е процедурата при склучување купопродажен договор-смената на сопственоста односно дали купената кола треба да гласи на правното или физичкото лице или долколку гласи на физичко лице која е постапката со колата од правното лице односно дали прво треба да ја отпишм и платам данок па отуѓам.
 
Член од
23 декември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
Здраво нов сум и пред се поздрав до сите.
Имам еден проблем т.е судски спор за легализација на куќа. За куќата од предходно е воден судски спор и имам правосилна пресуда за сопственост уште од 98 год. но поради катастарот никогаш небеше спроведена иако со години се обидував. Сега со легализацијата по катастарска "грешка" на мојот комшија му е запишан пола од првиот спрат и сега тој тврди дека е негов. Судијката еднаш го отфрли делото со образложение дека веќе имам пресуда но од катастарот бараат нова. Од апелација и го вратија случајот назад и пред некој ден излегоа на лице место и госпоѓата судијка вели дека не требало да тужам бидејќи тој не ми го спорел користењето на спорниот дел. Сега иако тужбата беше само делот од спратот таа го однесе судскиот процес во сосема друга насока т.е поново расправа за целата куќа и сега кога беа на лице место му додели од вкупно 7.5м ширина таа му додели 4м нужен пат иако досега не сум го спорел пристапот до неговата куќа. Ми се чини дека има нешто во позадина и со катастарот и со судијката. Па доколку има некое стручно лице би ве замолил за совет.
Благодарам. Поздрав.
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
Dali nekoj znae kako se dobiva so tuzba imot po pat na Odrzuvacka.i dsli moze da se tuzi drug sopstvenik ili jas mislam deka Odrzuvacka tuzba se dobiva od drzavno zemjiste a ne od privaten imot..jas sum tuzen vo slucajov i komsijata saka da mi odzeme del od zemjisteto koe e vo moj imoten list i moja sopstvenost no pred dve godini mi stavi ograda kon moeto mesto bespravno se razbira no izgleda sudot mu pomaga vo toa..pomognete ve molam..
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Пријател сака да купи стан. Е сеа,При купување стан во постара зграда тоест од приватно лице не од изведувач, дали имотниот лист е доволен документ за проверка на товар и сопственост? Не мислам на сметки од евн,парно и такви работи туку за хипотеки, судски постапки,други договори и такви работи у смисла утре да не се појави на врата некој и да ти рече кој ти крив,те заебале
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
31.март.2016 г.
До 31 март 2016 е рокот за земање нови бројчиња, а рокот за легализација е до крајот на 2016 година.
Пријател сака да купи стан. Е сеа,При купување стан во постара зграда тоест од приватно лице не од изведувач, дали имотниот лист е доволен документ за проверка на товар и сопственост? Не мислам на сметки од евн,парно и такви работи туку за хипотеки, судски постапки,други договори и такви работи у смисла утре да не се појави на врата некој и да ти рече кој ти крив,те заебале
Ако има било каков товар запишано на одредена парцела, во имотниот лист ќе биди запишан сигурно. Така да имотниот лист ти е доволен за да провериш.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Dali nekoj znae kako se dobiva so tuzba imot po pat na Odrzuvacka.i dsli moze da se tuzi drug sopstvenik ili jas mislam deka Odrzuvacka tuzba se dobiva od drzavno zemjiste a ne od privaten imot..jas sum tuzen vo slucajov i komsijata saka da mi odzeme del od zemjisteto koe e vo moj imoten list i moja sopstvenost no pred dve godini mi stavi ograda kon moeto mesto bespravno se razbira no izgleda sudot mu pomaga vo toa..pomognete ve molam..
Член 124 од Законот за сопственост и други стварни права вели:
„Совесниот држател на недвижна ствар, на која друг има право на сопственост, стекнува право на сопственост на таа ствар со одржувачка по истекот на време од 20 години.“
За да го добие твоето земјиште, твојот сосед требало 20 години да го држи под владение, и да биде совесен држател (bona fide), без притоа да ти го окупира земјиштето со твое противење. Во твојов случај тој противправно се обидува да присвои туѓо земјиште без правен основ. Тој буквално ти ја повредува сопственоста и владението за што ти треба да реагираш со Тужба за смеќавање на владение.
 
Член од
16 октомври 2015
Мислења
23
Поени од реакции
4
дечки ако имаш 2 кривични пријави за тепачка,дали може да влезиш војник негде или слабо,т.е и дали после 5-6 год тие пријави ке може дасе избришат или како оде процедурата незнам законски,да ми помогнете една е направена на 14 год друга на 16 ништо нагоре и то е :D како малолетник
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Ај вака народе, ми треба помош.
Имено се работи за следното: имам луда комшика што секојдневно тресе теписони, теписи, ќебиња и се` останато и сета нечистотија ми влегува на терасата. Финиот збор кај мене (во Чаир) не поминува. Сакам да прашам, во кој испекторат да се обратам за да лупне некоја казна? И секако, дали да имам снимено, за како материјален доказ да го приложам истото?
Размислував за испекторатот за животна средина и просторно планирање, но сакам да се консултирам и со вас.
Благодарам на секој(а) што ќе ми предложи некој вид на помош :)[DOUBLEPOST=1451069383][/DOUBLEPOST]Ај вака народе, ми треба помош.
Имено се работи за следното: имам луда комшика што секојдневно тресе теписони, теписи, ќебиња и се` останато и сета нечистотија ми влегува на терасата. Финиот збор кај мене (во Чаир) не поминува. Сакам да прашам, во кој испекторат да се обратам за да лупне некоја казна? И секако, дали да имам снимено, за како материјален доказ да го приложам истото?
Размислував за испекторатот за животна средина и просторно планирање, но сакам да се консултирам и со вас.
Благодарам на секој(а) што ќе ми предложи некој вид на помош :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
На правнициве не им се делат совети без пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom