Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Tocno. Predlog na Krasimir Karakacanov 654-01-10
http://parliament.bg/bills/40/654-01-10.pdf[DOUBLEPOST=1450603751][/DOUBLEPOST]
Da, imase predlog 'полагање на историјата и културата на Бугарија', ali ne se usvoi. Tocno velis za predlog zakonot, skroz se slagam so tebe, @paparak .
Prepiskite se pregledani i redovno se pregleduvaat. @kafe_nes ima tocni informacii i mnogu nabrzo so izglasuvanje na zakonot ce bidat objaveni kako reseni predmeti.
Се прегледуваат преписките но многу има вратени на дополнителна да докажат предок блгарин.Што со нив?Ќе дадам пример еден колега зама грчко дрзавјанство за една година.Уште кога ги поднесуваше документите му рекоа во Атина дека ако не се бара по Интерпол ќе добие .И доби,без закони менување,без перипетии.И друго во ЕУ човек што бил осуден и ја одлежал казната се третира како слободен човек и тоа не е пречка да добие ЕУ пасош
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Zdravo @Pepibe
Drugarceto @kafe_nes ni prenese mnogu dobra vest "Predlogot za dopuna na zakonot na graganstvo ide dirkno na potpis informacija od prva raka taka da neka e so sreka.", no zakonski mora da odi i na vtoro citanje.[DOUBLEPOST=1450592468][/DOUBLEPOST]
@paparak sto odgovori, toa e toa. I licno bi zel i bkk deklaracija.
tetka moja ima bugarsko drzavjanstvo na majkami prva bratucedka[DOUBLEPOST=1450605749][/DOUBLEPOST]
Не е далечна роднина, му паѓа тетка, а децата нејзините му се втори братучеди. Ако се поврзеш со извод и пасоши од нив со новиот закон може да се докажува блгарски происход до втори братучеди.
da mene mi e tetka, decata nejzini mi se vtori bratucedi, znaci mozi da si dokazam so izvodi, a od tetkava taa ima bugarsko drzavjanstvo od neze sho treba da odnesam izvod drzavjanstvoto pasos ?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
tetka moja ima bugarsko drzavjanstvo na majkami prva bratucedka[DOUBLEPOST=1450605749][/DOUBLEPOST]
da mene mi e tetka, decata nejzini mi se vtori bratucedi, znaci mozi da si dokazam so izvodi, a od tetkava taa ima bugarsko drzavjanstvo od neze sho treba da odnesam izvod drzavjanstvoto pasos ?
Изводи од тебе,од мајка ти,изводи или умреници од баба или дедо зависно како ти е тетка,нејзин пасош ,копија од твој пасош .Ако нешто сум испуштил нека некој дополни
 
Член од
8 септември 2015
Мислења
220
Поени од реакции
209
zdravo na site sakam da prasam dali ima nekoj od 2013 sto e dali ima kaj nekoj nekoja promena ili do kade se stasani imam podadeno so prv bratucet i vejke 1g i 1 mesec nema nikakva promena inaku brojkata mi e 84xx sepak i vi blagodaram na site odnapred sepak nekoe mislejne pozz i so srejka na site sto pobrgu do pasos vo mk vejke ne biva pozz
 
Член од
6 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
69
zdravo na site sakam da prasam dali ima nekoj od 2013 sto e dali ima kaj nekoj nekoja promena ili do kade se stasani imam podadeno so prv bratucet i vejke 1g i 1 mesec nema nikakva promena inaku brojkata mi e 84xx sepak i vi blagodaram na site odnapred sepak nekoe mislejne pozz i so srejka na site sto pobrgu do pasos vo mk vejke ne biva pozz
. Ima mnogu od 2013 i do pred eden mesec stignaa nekade do 7000 vrakanje vo zadolzitelna i zastanaa prodolzija da rabotat so 2014
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
196
Поени од реакции
156
Изводи од тебе,од мајка ти,изводи или умреници од баба или дедо зависно како ти е тетка,нејзин пасош ,копија од твој пасош .Ако нешто сум испуштил нека некој дополни
ok fala mnogu
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Поздрав до сите членови, поготово оние кои можеле да ми помогнат ;)

Значи вака, денеска видов дека статусот за Бугарски поризход се променил во : Удостоверението е издадено. Е сега, знам дека треба потврда - уверение од Судот дека си неосудуван и дека нема правна пресуда против тебе. Но читајќи низ 800-тотините страници, видов и мислења дека треба потврда и од МВР ?!

Второ знам дека треба и лекарско уверение, е сега исто читајќи видов дека требало лекарско кое вклучува и ХИВ тест, колку од ова е точно ?!

И дали може некој точно да ми каже кои останати документи се потребни.

1. Произход
2. Потврда за неосудуваност од суд
3. Лекарско
4..

Ви благодарам однапред !
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Поздрав до сите членови, поготово оние кои можеле да ми помогнат ;)

Значи вака, денеска видов дека статусот за Бугарски поризход се променил во : Удостоверението е издадено. Е сега, знам дека треба потврда - уверение од Судот дека си неосудуван и дека нема правна пресуда против тебе. Но читајќи низ 800-тотините страници, видов и мислења дека треба потврда и од МВР ?!

Второ знам дека треба и лекарско уверение, е сега исто читајќи видов дека требало лекарско кое вклучува и ХИВ тест, колку од ова е точно ?!

И дали може некој точно да ми каже кои останати документи се потребни.

1. Произход
2. Потврда за неосудуваност од суд
3. Лекарско
4..

Ви благодарам однапред !

Какво мвр ? Нема врска тоа.....значи идеш во Основен суд 1, вадиш Уверение за Кривична евиденција-нагласуваш за бугарско државјанство.

2. Лекарското треба да вклучи Хив и сифилис- ако си од Скопје, извади го од Железничка, позади полиција Беко-најбрзо-најевтино. Преведени и Легализирани

3. Извод твој, легализиран и преведе.

4. Уплатница , молба, и некои др документи се, не знам конкретно, тие посредникот ми ги среди.

И 2 слики ти требаат и гледај електронски закажи си термин за во министерство, некако на сајтот се закажува зошто иначе мн се чека пред министерство и мн споро иде редот...обавезно закажи термин

Ако си без посредник, и не можеш да се снајдеш со молбата и автобиографијата, отиди кај Ајсја во палома бјанка, преведувач е, ќе ти склопи се
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Moze li leksrsko da se izvadi bez pregled vo Skopje ve molam kade sto kako? Znae li nekoj?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Tie sto nemaa dokumenti od rodnini, zvanicno po izjavata na ex ministerot, pocetokot na mesec oktomvri, podnesuvaat bkk deklaracii.
"Walkman, ГОСПОД ДА ТЕ БЛАГОСЛОВИ сакам да ти честитам за информациите што ни ги постираш (ЈАВНО) и барам некој да те одликува со медали,,ППРРИИДДООННЕЕССУУВВААШШ навистина многу за нас рајата/суријата...фала,мерси,,,,, поздрав до тебе кој-ја и да си
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
"Walkman, ГОСПОД ДА ТЕ БЛАГОСЛОВИ сакам да ти честитам за информациите што ни ги постираш (ЈАВНО) и барам некој да те одликува со медали,,ППРРИИДДООННЕЕССУУВВААШШ навистина многу за нас рајата/суријата...фала,мерси,,,,, поздрав до тебе кој-ја и да си
Fala ti @Pepibe Koga se vkluciv na ovoj forum, vidov kako ostanatite clenovi pomagaat na drugite.
Sekoj kako znae i umee ovde dava svoj licen doprinos i toa e dobroto na ovoj forum. A najmnogu od se mi se dopagja sto celo vreme vladee toj pozitiven duh na uspeh.
Posakuvam, Novata Godina za site nas, da donese radosti za dobieno drzavjastvo i pasos vo raka!
 
Член од
23 март 2008
Мислења
685
Поени од реакции
165
значи. 18месеци сум во задолжителна па пред две недели сум на дополнителна вратен... муабетот ми беше камо среќа после месец време да ме вратат пак на задолжителна! се разбравме сеа? ;)
haha ne se razbirame pak znaci ne e nesto vo red 2 pati sum na dopolnitelna vo toa e problemot,namesto da mi se promeni staatusot vo molbata vi e ragledana .....mene me vrakt pak na dopolnitelna
 
S

Sukhoi-27

Гостин
haha ne se razbirame pak znaci ne e nesto vo red 2 pati sum na dopolnitelna vo toa e problemot,namesto da mi se promeni staatusot vo molbata vi e ragledana .....mene me vrakt pak na dopolnitelna
Господ знае што планираат со преписките од 2013.Ќе треба да почекаме повеќе највероватно бидејќи во таа година и најмногу преписки има.Се надевам на позитивен одговор нареднава година.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom