Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Здраво форумџии.
Од прочитаното на форумов сватив дека сепак тоа колку пари толку музика е ТОЧНО.
Е сега, имам ограничен буџет до 26000 и сакам да купам инвертер.
Во техномаркет ми нудат NЕО 3.5kw за 26(23к мкд).
Во Сет ми нудат Haier 3.5kw за 29 ( 21к мкд).
Vivax 3.5kw најдов за 23к, ( односно 27 со wifi? ).
Просторијата која треба да ја загревам е не поголема од 20 m2, и е со добра ( одлична ) изолација.
Ваше мислење? ( услови во кои ќе се користи уредот : локација Скопје, изолација 100%, смог 24/7, 20тина м2) .
Помош и совет за избор на правилниот уред?
Ви благодарам однапред.
Позз
Haier-ot e sega 22.000 denari vo SET.
Ako seuste nemas zemeno, za ovaa cena ne mu ja misli voopsto.
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Овие прашањава ме потсетуваат на прашања што ги поставуваат деца од 10год.
тебе друже не те топли воздухот од надвор низ климата, нити пак тој истиот ти влегува преку неа дома, туку те топли фреонот што го има во тој затворен систем и ...
повеќе прашај го google тој ќе ти даде најдобар одговор
Јас за тоа прашав, не сум баш упатен у оваа проблематика. МИслев дека влече воздух од надвор и го испушта внатре со самото дување....Ако прашаш 10 лаици за оваа тема, 10 од нив би го мислеле истото. Сепак фала на одговорот
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.685
Поени од реакции
3.982
Mala RETROSPEKTIVA okolu kombinacii na vnatresni T i relativni vlaznosti na vozduhot.
Site znaeme deka so porastot na T vo prostorijata relativnata vlaznost se namaluva i vozduhot se "susi"......
Smetam ce bide korisno da se potsetime na ona sto go pisuvav, so edna edinstvena pricina deka custvoto na zagreanost na naseto telo raste so porastot na relativnata vlaznost pri ista vnatresna T vo prostorijata. Deka e taka se uveriv i samiot kupuvajci ultrasonicen ovlazuvac na vozduhot ( ja rasprskuva vodata vo parea so pomos na vibracii na membrana i so pomos na mal ventilator ja otisnuva vo prostorot), seto toa izgleda kako cajnik samo sto pareata e ladna i ne mirisa nikakao. Elem mojata prostorija so relativna vlaznost od ne povece od 39% i T=22C za 3-4 casa ja napravi so rel. vlaznost od 50% i opa imav custvo deka e potoplo kako da e 24C, a za olesnetoto disenje i prijatniot vozduh ( kolku moze da bide prijaten pri ovie zagaduvanja od preku 1000 mikrogr/m3 denovive vo Tetovo mozete da zamislite) da ne zboruvame.
Eve sto pisuvav pred izvesno vreme, mislam deka ce bide korisno pak da se procita:

1.
Ima INTERESNI raboti so odnosite pomedju vlaznosta na vozduhot i T vo prostorijata:
-Koga e 18 C so 30 % vlaznost covekot go registrira kako PRESUVO!
-Na 20 C PRESUVO e koga e 20% vlaznosta, 30 % vece zadovoluva ,
-E sega na 16 C i ponisko interesno e sto i 70 % vlaznost e PRESUVO ,
-Prijatno ni koga na 18 C vlaznosta e 70 % ( !) ,
-Na 20 C najpriatno ce ni bide koga vlaznosta ce se dvizi od 38-68 %,
-Na 22 C e najsuper od 38 % do 60 %,
-Na 23 C najpriatno e od 37-45 % ,
-Na 24 C najpriatno e samo na 36 % , ce zadovoli od 20 % pa se do 65%,
-Na 27 C se preku 50 % e PREVLAZNO,
-GENERALNO za greenje od 20 -24 ce ni bide odlicno so vlaznost od 40- 60 %.
E sega doticniot so suvo grlo (moze vo sekoja doba da go isplakne ili da napravi gargara so dobra kapka) neka se pronajde tuka, neka meri vlaznost i T pa ce ustanovi tocno vo sto e problemot. Inace da ne zaboravi deka pri 22 C vo prostorijata ako grealkata raboti 1 cas i oseti suvo grlo, toa znaci deka isceznalo 500- 600 ml voda, pa koga ce stavi posuda so voda MORA TOLKU I DA ISPARI za eden cas. Vo sprotivno nema vrska muabetot.
Ona sto go pisuvam merenje pritisok so manometar na trokrakiot ventil na potisnata strana ( na potenkata cevka na izlezot oo nadvoresnata edinica) i vrz osnova na izmereniot pritisok dijagnosticiranjeto FALI freon brat ili MNOGU ima e cista glupost, bas poradi ovie "cudni" osobini koga ce se pomesaat razni nadvoresno/vnatresni T so razni nadvoresno/vnatresni vlaznosti.

2.
KADE ISCEZNUVA VODATA pri zagrevanje? Me kopka cel den i mislam deka "otkriv" kade isceznuva! Ne isceznuva nikade! Ova e samo moe mislenje i ne mora da e tocno!
Imeno, koga go susime vozduhot mozeme da mu ja odzememe vodata i so toa go napravime posuv SAMO i SAMO so kondenzacija (kade dobivame nus proizvod voda) preku poladno telo so T na ROSA za dadenata T na vozduhot, ili so apsorpcioni materijali koi ja "pijat" vodata od vozduhot i taka go susat....
E sega, koga ja zagrevame vodata do tocka na vrienje taa isparuva vo vozduhot i nikade ne se gubi, samo molekulite od voda "naodjaat" prazen prostor pomedju molekulite na vozduhot i tuka se "smestuvaat". Znaci koga go zagrevame vozduhot nie vsusnost gi zgolemuvame rastojanijata pomedju molekulite i so toa otvarame povece prostor za novi molekuli na voda (zatoa potopol vozduh moze da primi mnogu povece vlaga). Bidejci vo prostorijata apsolutnata kolicina na vlaga e ista (ako ne susime nesto ili kuvame itn) so zagrevanje samo relativnata vlaznost se namaluva, apsolutnata kolicina na vodata vo vozduhot ostanuva ista, nie ne ja "gorime" vodata so grejnite tela pa makar tie bile i uzareni (vsusnost uzarenite tela gi gorat cestiskite na prasina i se sto leta vo vozduhot). Ova "susenje" na vozduhot so negovo zagrevanje i negova spremnost da primi povece vlaga ne e linearno tuku e po nekoja eksponencijalna kriva ......
Znaci da rezimirame, so zagrevanjeto nie go susime vozduhot samo NAMALUVAJCI ja negovata relativna vlaznost, so stavanje cinivcinja za da isparuva ja ZGOLEMUVAME samo relativnata vlaznost na nekoe prifatlivo nivo za da se custvuvame ubavo. Prema toa NIKADE ne isceznuva vodata na misteriozen nacin.
Uste nesto, sega mozam da si ja objasnam i pojavata na slana i ona neprijatno mrznenje prozorite na kolite vo zima. Preku den vozduhot se zagreva i se zasituva so kolicina na vlaga pogolema nod onaa sto ja imal za vreme na prethodnata noc, pa koga ce zaladi preku noc visokot na vlaga ednostavno go otfrla od sebe (ako ne moze da najde telo koe e na T na rosa za da kondenzira i smrzne- kaj klimite naodja i mrzne) i toa nie go gledame kako inje ili slana.

Koga gi pisuvav ovie postovi ne ni znaev deka vodata moze da se pretvori vo magla so ultra zvuk, mislev deka e mozno samo so zagrevanje ili pod golem pritisok niz mal otvor (kako kaj vozilata so pomos na diznite).
Sega gledam deka ova e epten zgodno i elegantno resenie so mnogu niska potrosuvacka od 30W so kontinuirana regulacija na kolicestvoto na parea....plus gi otepuva site mikrobi vo vodata....
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.088
Поени од реакции
8.138
Greemak mnogu utepan sajt imaat.
Se prasuvam dali i priznavaat garancija za ne daj boze nekoj defekt da ti izleze.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Realno potrosena struja za sredina Noemvri-sredina Dekemvri x.xxx denari. Smetkata ne e seuste gotova, no pobitno mi e realno kolku sum potrosil otkolku dali evn citale mesecov ili ne.
Aj ne pisuvam sumi da ne pocnat povtorno standardnite komentari.
Citano e, samo 9kw razlika od smetkata do koga jas sum cital-na 14.12 vecerta.
2.336 den. (sepak ideme so cifri)
Greenjeto vo ovaa suma e max 1000 den.

Za razlika od prethodnite godini, ovaa go gasime navecer. Do sega temperaturite bea odlicni, nema fateno zima seuste.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
22
Поени од реакции
25
mn eftina klima vo alfi tehnocentar, made in italy, so visok SCOP 4.04 ja ima nekoj razgledano???

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ova Arielli e bugarska "marka", od tipot na nasite Neo, ST, Max. Toa "made in italy" samo imeto zvuci italianski.
Za ista cena so Haier ovie denovi, ne vredi za razmisluvanje.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Јас за тоа прашав, не сум баш упатен у оваа проблематика. МИслев дека влече воздух од надвор и го испушта внатре со самото дување....Ако прашаш 10 лаици за оваа тема, 10 од нив би го мислеле истото. Сепак фала на одговорот
мој прв комшија 4 метри не делат од прозор до прозор е бурекџија и заедно со жена му секој трет ден во дворот ( 2 метра од климата пржат кромид по 50-60кг) па мене внатре не ми мириса на пржен кромид. Ова го пишувам за ептен да ти се разјасни убаво работата, а од мојата клима верувај дека нема да најдеш полоша што и да земеш, значи и пожар да гасат надвор ти ќе си го дишеш тој воздух што ти е во собата, ништо не ти влегува низ надворешната единица внатре[DOUBLEPOST=1450389544][/DOUBLEPOST]
mn eftina klima vo alfi tehnocentar, made in italy, so visok SCOP 4.04 ja ima nekoj razgledano???

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
тој вториот камин што е 16К го има мој другар ама од тие бугарските прити, и грее соба од ~50м2 со помалку од 15м3 дрва на Т никогаш помала од 25с. Пред пола час си тргнав од кај него беше 28 на другиот крај од собата кај што е термометарот поставен на 1.4м. од подот[DOUBLEPOST=1450390609][/DOUBLEPOST]
Haier-ot e sega 22.000 denari vo SET.
Ako seuste nemas zemeno, za ovaa cena ne mu ja misli voopsto.
0.37KW мин. само тоа не ме бендисува
во живо испод 400 вати нема да биде никогаш
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
mn eftina klima vo alfi tehnocentar, made in italy, so visok SCOP 4.04 ja ima nekoj razgledano???

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
Kede e tuka klimata "Made in Italy" ? Gleam pecki a klima nema, ako si u blizina na Kumanovo slikaj ja i pisi model da znaeme za koja klima zboris, i cena normalno!
@yamaha10 @ogledaloogledalo Haier-ot nikogas i nevredel poveke od toa sto sega ima cena, prassajte se zasto e sega cenata takva i pored Euroventot ;)
Ferski ke bide poso buckate za Haier a pojma nemate sto ima u klimava da im ostavite broevi na telefoni na @kabomH i ostali sto sakaat da kupat klima da moze da ve najdat ko nema da gi gree, i koga ke pcujat po klimava ;)
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Mene haierot mi izgleda kako eden smesen inverter sto go prodavaja bas set, na koja vnatresnata bese dolga edvaj "50cm" so edno cudno ime da-ichi??? Ili nesto slicno, a oni forsiraja deka ima toshiba kompresor koja isto taka se prodavase 22.000 denari. Mislam deka se raboti za istata klima so malu izmeneti plastiki. Nekoj znam spomena tuka deka vadela nadvoresnata voda ko luda
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.088
Поени од реакции
8.138
Kede e tuka klimata "Made in Italy" ? Gleam pecki a klima nema, ako si u blizina na Kumanovo slikaj ja i pisi model da znaeme za koja klima zboris, i cena normalno!
@yamaha10 @ogledaloogledalo Haier-ot nikogas i nevredel poveke od toa sto sega ima cena, prassajte se zasto e sega cenata takva i pored Euroventot ;)
Ferski ke bide poso buckate za Haier a pojma nemate sto ima u klimava da im ostavite broevi na telefoni na @kabomH i ostali sto sakaat da kupat klima da moze da ve najdat ko nema da gi gree, i koga ke pcujat po klimava ;)
Се заебаваш или стварно не ја гледаш климата на сликата?
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Kede e tuka klimata "Made in Italy" ? Gleam pecki a klima nema, ako si u blizina na Kumanovo slikaj ja i pisi model da znaeme za koja klima zboris, i cena normalno!
@yamaha10 @ogledaloogledalo Haier-ot nikogas i nevredel poveke od toa sto sega ima cena, prassajte se zasto e sega cenata takva i pored Euroventot ;)
Ferski ke bide poso buckate za Haier a pojma nemate sto ima u klimava da im ostavite broevi na telefoni na @kabomH i ostali sto sakaat da kupat klima da moze da ve najdat ko nema da gi gree, i koga ke pcujat po klimava ;)
A podobro ke mu bide so NEO ili Vivax najeftiniot ili ST ako kupi?????
@kabomH si pisa deka ima 26000den i gi navede tie klimi. Mozebi Gree Cozy mu vleguva vo kombinacija, no sigurno ne e podobra od Haier-ot.
Ti mu vikas voopsto da ne zima klima, ili pak za tvoite Gree ke se fatis.
Plus si pisa deka ima dobra izolacija i 20m2 ke gree. Do -7 ne treba da ima problem, osven na magla mozebi, no i dosta poskapi klimi na magla ke imaat problem.[DOUBLEPOST=1450424284][/DOUBLEPOST]Jas se mislam dali da gi s'skam moite za Haier-ot. Majkami sakase/zborese on-off za ladenje da zima letoska, pa za 100eur plus zasto da ne zemat inverter barem. I taka se grejat na panelki, a sobata kaj bi bila klimata e 16-tina m2 (no so nikakva izolacija i prozori-promaja)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom