Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
13 јануари 2015
Мислења
805
Поени од реакции
275
Gledam po oglasive prodavaat dosta parking senzori po 1.500-2.000 denari, pa me interesira dali se kvalitetni i t tocni (precizni) ili ne gi biva odma se rasipuvaat? (bidejki cenata e eftina)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Како ќе ти направи полномошно?
Мислел на овластување 100%.[DOUBLEPOST=1448670902][/DOUBLEPOST]
Купив ауди а4 1.9 тди 110 коњи автоматик 1997 г.
Колата е петка значи од мотор страна е перфект,е сега ми троши градска 11 12литри,ми се деси на два пати да ми гуши колата.Ја однесов кај мајстор ја стави на компјутер изваде грешка на усисната грана,ја избриша грешката јас филтер одма му сменав за воздух и во ред си беше. По некој ден пак почна да гуши како да препумпува турбото (така рече мајсорот),го извади сензорот што е за издувната грана го разгиба и пак го намести и колата ете ја пак е во ред ама потрошњата ми е пакј иста. Да напоменам на компјутер никаква друга грешка не изваде.
Дали е нормална потрошувачка за оваа кола да троши градска 11 12 а ја возам 50 60 цело време до 2 2,5 обртаи. Кажете ми кај да се обратам?
Како дозна дека ти троши толку?По Борд компјутер ли?Ако си при пари,најубава,точна и прецизна проверка е да го наполниш резервоарот комплет,скроз,да ја видиш ти нафтата во резервоарот,да извозиш 100 км низ град,и да отидеш пак до истата бензинска,да го дополниш..Количината на нафта што ќе ја дополниш ќе ти ја каже потрошувачката на гориво..Од ова поточен начин не постои.Нема врска турбото со потрошувачката,на таа твоја брзина..Турбото има врска со маслото.Многу е таа потрошувачка за таа кола.Да не ти капе нафта од некаде?Околу бошот да не е влажно со нафта,па таму да ти оди?[DOUBLEPOST=1448670934][/DOUBLEPOST]
Со нормално возење не би требало да ти троши повеќе од 8-8,5л/100 градска а со агресивно возење потрошувачката би одела и до 13л/100.
Провери да не е чипувана може би затоаа имаш поголема потрошувачка
Баш напротив,ако е чипувана потрошувачката треба да му биде помала,а на снага да добие повеќе.
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
309
Поени од реакции
609
so B moze da se vlece tezina do 3500kg Kolata+prikolkata+tovarot zaedno da ne nadminuvaat 3500kg, Za pogolema zaednica tezina od 3500kg treba BE. Ako e tovarot pogolem od 700kg prikolkata treba da ima aktivna-udarna kocnica.
Значи со Б можиш комотно да возиш кола со внатре 5 души плус товар во багажникот плус да влечиш камп приколка. Точно дека во Б категорија спаѓаат возила чија маса не надминува 3500 кг ама кога полагав пред месец и пол имаше прашање 'Возач кој поседува важечка дозвола од “Б“ категорија смее да влече приклучно возило чија маса не надминува:' и одговорот е 750 кг.
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
11
Мислел на овластување 100%.[DOUBLEPOST=1448670902][/DOUBLEPOST]

Како дозна дека ти троши толку?По Борд компјутер ли?Ако си при пари,најубава,точна и прецизна проверка е да го наполниш резервоарот комплет,скроз,да ја видиш ти нафтата во резервоарот,да извозиш 100 км низ град,и да отидеш пак до истата бензинска,да го дополниш..Количината на нафта што ќе ја дополниш ќе ти ја каже потрошувачката на гориво..Од ова поточен начин не постои.Нема врска турбото со потрошувачката,на таа твоја брзина..Турбото има врска со маслото.Многу е таа потрошувачка за таа кола.Да не ти капе нафта од некаде?Околу бошот да не е влажно со нафта,па таму да ти оди?[DOUBLEPOST=1448670934][/DOUBLEPOST]

Баш напротив,ако е чипувана потрошувачката треба да му биде помала,а на снага да добие повеќе.
Не капи ништо од колата,сув барут е моторот. Па и така напрајв последниот пат го наполнав скрос резервоарот и на 102 километри го наполнав пак и дојде некаде 630 денари,по то знам дека троши а за чипована валјда ко ја приклучи на ком мајсторот ке кажеше нешто...али ке го прашам утре.
Сепак фала на помошта ;)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Купив ауди а4 1.9 тди 110 коњи автоматик 1997 г.
Колата е петка значи од мотор страна е перфект,е сега ми троши градска 11 12литри,ми се деси на два пати да ми гуши колата.Ја однесов кај мајстор ја стави на компјутер изваде грешка на усисната грана,ја избриша грешката јас филтер одма му сменав за воздух и во ред си беше. По некој ден пак почна да гуши како да препумпува турбото (така рече мајсорот),го извади сензорот што е за издувната грана го разгиба и пак го намести и колата ете ја пак е во ред ама потрошњата ми е пакј иста. Да напоменам на компјутер никаква друга грешка не изваде.
Дали е нормална потрошувачка за оваа кола да троши градска 11 12 а ја возам 50 60 цело време до 2 2,5 обртаи. Кажете ми кај да се обратам?
Za automatik e donekade normalno tolku da trosi. U prosek 2-3 litra trosat poveke gradska automaticite, na otvoreno do litar. Moze i da se veke slabi lamelite ili kaisite vo samiot menjac pa pomalce prevrtuva na prazno, ako e taka skapa popravka e toa. Ne si trebal avtomatik da kupuvas, toa e samo za amerikancite.:D[DOUBLEPOST=1448709876][/DOUBLEPOST]
Значи со Б можиш комотно да возиш кола со внатре 5 души плус товар во багажникот плус да влечиш камп приколка. Точно дека во Б категорија спаѓаат возила чија маса не надминува 3500 кг ама кога полагав пред месец и пол имаше прашање 'Возач кој поседува важечка дозвола од “Б“ категорија смее да влече приклучно возило чија маса не надминува:' и одговорот е 750 кг.
Ako e bez aktivno kocenje tolku e 750kg, ako ima aktivna kocnica mozes da vleces i tonipol ako dozvoluva homologacijata na vlecnata kuka.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
805
Поени од реакции
275
Da mi preporacate vo Skopje kade ima kvalitetni i eftini akumulatori ? 80 Ah (amperski) mi treba
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
805
Поени од реакции
275
Zdravo, vo ponedelnik planiram da kupuvam akumulator za bmw 320d (dizel) model e90, 80 Ah(amperi), pa me interesira spored vas kakov da kupam, koj e najdobar? Varta, Topla, Vesna, Exide ili nekoj drug ? I ako znaete da mi preporacate prodavnica vo Skopje kaj sto se najeftini cenite. Fala mnogu
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.382
Поени од реакции
7.523
Zdravo, vo ponedelnik planiram da kupuvam akumulator za bmw 320d (dizel) model e90, 80 Ah(amperi), pa me interesira spored vas kakov da kupam, koj e najdobar? Varta, Topla, Vesna, Exide ili nekoj drug ? I ako znaete da mi preporacate prodavnica vo Skopje kaj sto se najeftini cenite. Fala mnogu
Болтов не иде некако заедно.
Ја би зел Варта, али у споредба со наброениве мислам дека нема да биде поевтин.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Zdravo, vo ponedelnik planiram da kupuvam akumulator za bmw 320d (dizel) model e90, 80 Ah(amperi), pa me interesira spored vas kakov da kupam, koj e najdobar? Varta, Topla, Vesna, Exide ili nekoj drug ? I ako znaete da mi preporacate prodavnica vo Skopje kaj sto se najeftini cenite. Fala mnogu
Monbat ќе брка работа инаку постои 75 и 80Амп, е сега тоа 75амп е магнезиумски и ќе трае како оние фабричките околу 6-9 години додека 80Амп е класичен и трае максимум 5год. Јас сум користел Монбат и нема утка со 2 год гаранција.
А топла не е тоа-тоа како што беше на времето оти Vesna се покажа подобра од Топла.

Види на фејсбук за Монбат и таму се ќе ти биде јасно.


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.018
Поени од реакции
14.868
Јас земам од тие црвените(Топла ли беа мислам) и ми траат точно 5 години, со тоа што воопшто не сум внимателен кон нив. Едниот сум го возел многу време сув скоро до ќелии, и издржа пак околу 5-6 години. Повторно зедов таков и тој држеше доста долго, а и третиот сега ми е од истиот тип(колата ја имам од 2003

Многу често го заборавам контактот со се радио вклучено цела ноќ и така многу пати
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Zdravo, vo ponedelnik planiram da kupuvam akumulator za bmw 320d (dizel) model e90, 80 Ah(amperi), pa me interesira spored vas kakov da kupam, koj e najdobar? Varta, Topla, Vesna, Exide ili nekoj drug ? I ako znaete da mi preporacate prodavnica vo Skopje kaj sto se najeftini cenite. Fala mnogu
Jas koristam Black Horse, 6 godini aktivno se vozi,go plativ togas 3300 denara,75 amperski,i nema maka uste,ali osekjam deka oslabnuva od ladnovo.Da sum na tvoe mesto bi zel akumulator so ima najgolema garancija,ili baraj Black Horse,ja sum prezadovolen od nego.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Zdravo, vo ponedelnik planiram da kupuvam akumulator za bmw 320d (dizel) model e90, 80 Ah(amperi), pa me interesira spored vas kakov da kupam, koj e najdobar? Varta, Topla, Vesna, Exide ili nekoj drug ? I ako znaete da mi preporacate prodavnica vo Skopje kaj sto se najeftini cenite. Fala mnogu
Prvo dve raboti. Ako fabricki ti bil 80Ah zemi si malce pojak od pricina sto kolata e postara i treba sigurno uste dva-tri kruga verglanje povekje. Zatoa se zima malce pojak so toa sto keliite ne se trosat tolku i traat duplo nego 80kata. Dodeka do sega jas sum prezadovolen od Monbat i za kolite i za kamionite. Samo pak ti kazuvam ako zimas bilo sto, zemi si pojak od toa sto ti e fabricki iako kje te ubeduvaat deka ne sum vo pravo, no poubavo veruvaj mu na patalec nego na gatalec. Imam 4 koli i 8 kamioni insite koristat Monbat.

ROMA ROMA ROMA
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Па донекаде не е препорачливо со појак акумулатор тоа варира автомобили до автомобили зависи од квалитетот на електрична инсталација и дотраеност затоа најубаво според фабричките колку-толку и таква ампеража сум видел слабите коли со никакви квалитети на електрична инсталација и пожар му направи како резултат на лоша електрична инсталација и со појак акумулатор да не зборам .
Ако пак поради стара кола со неколку верглање тогаш се става додатно или да замени нешто како електричен реглер што овозможува подобро палење.




Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2014
Мислења
12
Поени од реакции
11
Za automatik e donekade normalno tolku da trosi. U prosek 2-3 litra trosat poveke gradska automaticite, na otvoreno do litar. Moze i da se veke slabi lamelite ili kaisite vo samiot menjac pa pomalce prevrtuva na prazno, ako e taka skapa popravka e toa. Ne si trebal avtomatik da kupuvas, toa e samo za amerikancite.:D[DOUBLEPOST=1448709876][/DOUBLEPOST]
Ako e bez aktivno kocenje tolku e 750kg, ako ima aktivna kocnica mozes da vleces i tonipol ako dozvoluva homologacijata na vlecnata kuka.
Супер е автоматикот,мењачот му е супер не се слуша ко ќе менва брзини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom