Правна помош и совети

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.298
Поени од реакции
15.532
Ај малце помош т.е. да ми каже некој како ми стојат работите?
Значи на фудбалска утакмица(официјална) го удрив судијата(не беше силен удар, немаше никакви скршеници, потреси итн) и нормално ја прекинаа утакмицата... И сега нели има полиција и полицијата си потполнила извештај(или пријава неам поим како се вика стручно) и сега е во тек прекршочна постапка, а јас ни сум се потпишал ни ништо(а и исто така не играв под моја книшка т.е. играв како друг играч, али пријавата е на мое име)....

Сеа колкава казна да очекувам, колку време трае прекршочната постапка, дали има некој дупка зашто не играв под мое име и не сум потпишал ништо...????
 
Член од
9 јуни 2006
Мислења
62
Поени од реакции
3
Mala pomos!!
Dali postoi vozmoznost firma da se stavi vo privremeno miruvanje(bez plakanje pridonesi)i dali e limitiran rokot?

odnapred blagodaram,
 

ververice

leto"8o
Член од
11 декември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
14
Ve molam za objasnuvanje.Se raboti za postapka za nasledstvo-pari kaj notar od pocinat roditel,naslednici soprugata i dvata sina.Me interesira kako se vrsi raspredelbata,dali na tri ednakvi delovi...ili kako...BLAGODARAM
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ve molam za objasnuvanje.Se raboti za postapka za nasledstvo-pari kaj notar od pocinat roditel,naslednici soprugata i dvata sina.Me interesira kako se vrsi raspredelbata,dali na tri ednakvi delovi...ili kako...BLAGODARAM
Да, брачниот другар и потомците (синовите, ќерките) се наследници од прв наследен ред, и по начинот на следство (наследниот ред) доаѓаат на прво место и целата оставина се дели рамномерно меѓу нив. Е сега, постојат одредени случаеви, кога на пр. децата имаат големи парични средства (на пр. заработуваат многу пари и се во добра материјална состојба) а брачниот другар едвај опстојува и со неговиот дел од наследството и нема доволно средства за себеиздржување. Во тој случај дел од наследството на децата се одбива и се доделува на брачниот другар.
 

ververice

leto"8o
Член од
11 декември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
14
blagodaram za odgovorot,ama izgleda notarot ne izigra.Toj raspredelbata ja napravi na sledniot nacin:polovina na soprugata(iako e dobro situirana)a drugata polovina na tri ednakvi delovi.Sto treba da pravime vo slucajot,notarot ni procita nekoj zakon po koj taka ja izvrsi raspredelbata ...
...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.298
Поени од реакции
15.532
Јас мислам дека првин се е најдобро да отиде кај живиот родител зашто ако даваат и на децата они плаќаат некој данок... распрашај се за ова што ти го кажав да не треба да се утепате од давање пари, го имам слушната како муабет...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
blagodaram za odgovorot,ama izgleda notarot ne izigra.Toj raspredelbata ja napravi na sledniot nacin:polovina na soprugata(iako e dobro situirana)a drugata polovina na tri ednakvi delovi.Sto treba da pravime vo slucajot,notarot ni procita nekoj zakon po koj taka ja izvrsi raspredelbata ...
...

Znaci notarot voopsto ne ve izigral tuku si postapil spored zakon.
Znaci pola zema majkata a drugata polovina od pokojniot se deli na tri dela: 1 del maktata 1 del edniot sin, 1 del drugiot sin..
Ednata polovina sto ja zema majkata e poradi toa sto taa ima pravo na imotot steknat vo brak i toj e ZAEDNICKI...a drugata polovina od imotot so e na pokojniot se deli na niv trojca RAMNOMERNO...
ako ima uste nesto drugo nejasno pisete.. pozz
 
Член од
28 март 2009
Мислења
98
Поени од реакции
22
Mojata majka koja sto polni 62 godini ne saka da odi vo penzija bidejki nejzini kolegi prodolzija da rabotat do 65 god. Na kakov nacin da go dobie ova pravo ili ako ne pod koj domen spaga ova ? Fala
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Синоќа бев сведок како млади дечки со кола беа нападнати од друга поголема група на младинци, пришто овие побројните им ја искршија колата на другите и побегнаа, после овие другите пријавија у полиција, за тоа време дојдоа другите насилници и пак ги напднаа пред полицајците и од нив никој ништо не изреагира, туку само им кажаа на овие послабите дека никој ништо не им можел на тие заебаните дечки у градот и да си идат што побрзо за да не ја наебат уште поише, а плус разбрав дека тие претходно биле осудени на казна затвор поради напад на истите дечки и нанесување тешки телесни повреди...
што може да се направи у оваква ситуација каде полицијата и судот се вмешани и никој ништо не им може, секоја пресуда е џабе... ?
1. sedi si doma i gledaj TV, eventualno po gosti , nikako kafici, barovi i slicno
2. plati taksa da ne te maltretiraat
3. plati reket na zastitari... ova ne e bash preporaclivo
4. iseluvanje vo stranstvo, no nekoja pravna drzava ( ne se ni site destinacii med i mleko, ovakvi raboti ima i vo Hrvatska sto e na portite na EU)
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Dali ima nekoj koj shto moze da mi objasni vo vrska so prefrlanje na imot posle smrta na sopstvenikot kako odi taa postapka imalo nesho imotot da bide prepishan kako poklon so koe imotot po smrta na sopstvenikot direkno se prefrlal na toj na koj shto mu e poklonat i vo toj slucaj nishto ne se plajcalo, a dokolku imotot se prepishi na nekoj drug dodeka sopstvenikot e ziv se plajcalo golema suma na pari..????
Neznam dali ova go objasnav najdobro no se nadevam ke razberite shto sakam da prasham.. :helou:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Dali ima nekoj koj shto moze da mi objasni vo vrska so prefrlanje na imot posle smrta na sopstvenikot kako odi taa postapka imalo nesho imotot da bide prepishan kako poklon so koe imotot po smrta na sopstvenikot direkno se prefrlal na toj na koj shto mu e poklonat i vo toj slucaj nishto ne se plajcalo, a dokolku imotot se prepishi na nekoj drug dodeka sopstvenikot e ziv se plajcalo golema suma na pari..????
Neznam dali ova go objasnav najdobro no se nadevam ke razberite shto sakam da prasham.. :helou:
Целата оставинска постапка иде преку нотар....така да, обрати се таму, ќе ти ја објасни цела процедура.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Dali ima nekoj koj shto moze da mi objasni vo vrska so prefrlanje na imot posle smrta na sopstvenikot kako odi taa postapka imalo nesho imotot da bide prepishan kako poklon so koe imotot po smrta na sopstvenikot direkno se prefrlal na toj na koj shto mu e poklonat i vo toj slucaj nishto ne se plajcalo, a dokolku imotot se prepishi na nekoj drug dodeka sopstvenikot e ziv se plajcalo golema suma na pari..????
Neznam dali ova go objasnav najdobro no se nadevam ke razberite shto sakam da prasham.. :helou:
ako vodite ostavinska postapka nema da platite nisto (mislam na danok). ako pravite dogovor za dar (poklon) ne se plaka samo od roditel na dete, vo sprotivno se plaka danok koj iznesuva od 3 do 5% od procenetata vrednost na imotot.
A za ostavinska postapka ke si podnesete baranje za poveduvanje ostavinska postapka u sud posle 2-3 dena ke odite na salter da vi kazat kaj koj notar ste rasporedeni, ke se javite kaj notarot ke vi zakaze rociste, ke si platite 200 evra za uslugata kaj notarot i so resenieto sto ke go donese notarot ke odite u uprava ili vo maticnata opstina ke vi udrat pecat deka ste odlobodeni od danok i so toa resenie u katastar ke si upisete pravo na sopstvnost, odnosno ke si izvadite imoten list na ime na naslednikot (naslednicite).

p.s. posle smrta na sopstvenikot nemozes nikakov dogovor da pravis, posto nemozes da go stanes da potpise, odnosno ne se sklucuva dogovor so umren coek :pos2:.znaci samo ostavina. sea ne te razbrav u slucajov dali e coekov umren ili ne, posto na edn mesto vikas umren, na drugo meto vikas dodeka sopstvenikot e ziv...pozz
 

ververice

leto"8o
Член од
11 декември 2009
Мислења
39
Поени од реакции
14
Ve molam nekoj da mi pomogne so praven sovet.Eve za sto se raboti:moj rodnina pred 6 god.poradi bolest zamina vo invalidska penzija,togas podnese i baranje za telesno ostetuvanje-no bese odbien so obrazlozenie deka telesnoto ostetuvanje nastanalo vvo vreme koga liceto ne bilo vo raboten odnos.Pred tri godini mu se sluci amputacija na eden ekstremitet,znaci sega kako na korisnik na invalid.penzija,prasanjeto mi e - dali sega ima pravo da podnese baranje za nadomestok za telesno ostetuvanje.Ce vi bidam blagodarna ako mi odgovorite.......
 

KRK

Член од
19 април 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Почитувани имам една недоумица итоа
Што и докога може да трае постапка по стар закон ако во меѓувреме е донесен нов закон
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom