Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Mhm.. Ne zabelezav za takvo crevo i koja bi bila logikata naftata da se procistuva posle Boshot?
Bosot ja vlece naftata od rezervoar,ja sproveduva do filterot i taa preku diznite odi vo motor.Ima uste edno crevo koe visokot nafta go vraka nazad vo rezervoar.[DOUBLEPOST=1447700263][/DOUBLEPOST]
Нека е и 4000 кубика кога е атмосферец со само 70 кс, џабе е... И тоа не според моја логика, туку според секоја... Кубикажата не е најбитна, моќноста е побитна и вртежниот момент... А СДИ е 70 кс и макс .врт. момент од 133 Нм кој го стига дури на 2400-2500 вртежи, а тие 70 кс дури на 4200 врт / мин додека пример ТДИ 110кс има 235 Нм на 1700 врт / мин, на 4100 ги развива 110-те кс... Што значи во распон од 2 - 3000 врт / мин кај СДИ имаш на располагање 133 Нм и некои 50-тина кс, а кај ТДИ имаш 235 Нм и 90 и кусур кс... Да не го спомнувам тоа што го кажав погоре, за градско возење на 1600 - 1700 врт / мин... Па сега ти направи си ја математиката...[DOUBLEPOST=1447696684][/DOUBLEPOST]



Голф-от е околу 1200 кг, а Саксо-то нема ни 800 - 400+ кг е разликата, а тоа е како да имаш товарено 5 возрасни лица цело време ( 80 кг по лице нели ) ...[DOUBLEPOST=1447696832][/DOUBLEPOST]Чисто за споредба земи некоја кола како на пример постарите Мерцедеси со 3000 кубика и 50-60 кс и 1500+ кг и стави го на црта или на угорница со новото Поло 1.6 ТДИ 105 кс и маса под 1000 кг па ке видиш дали кубикажата е побитна или ова ја што зборам...
Jas imam videno eden mehanicar so Saxo (Velesani go znaat Silata go vikaat) ima vleceno do negovata garaza Golf 3.Zivee na najlosoto mesto vo gradot.I ne mi e jasno Saxo 1.5 obicen dizel da vlece Golf 3 na najlosoto I najvisokoto mesto vo Veles,od kade taa snaga za vlecenje.Ako te navlece patot ke ti go pokazam mestoto.[DOUBLEPOST=1447700512][/DOUBLEPOST]
Mhm.. Ne zabelezav za takvo crevo i koja bi bila logikata naftata da se procistuva posle Boshot?
Probaj druga opcija.Crevoto od rezervoarot bapni go direktno vo pumpata.Znaci da bide bez filter za nafta. Ako ti pali bez problem znaci problemot ke go baras okolu filterot.
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
14
Bosot ja vlece naftata od rezervoar,ja sproveduva do filterot i taa preku diznite odi vo motor.Ima uste edno crevo koe visokot nafta go vraka nazad vo rezervoar.[DOUBLEPOST=1447700263][/DOUBLEPOST]

Jas imam videno eden mehanicar so Saxo (Velesani go znaat Silata go vikaat) ima vleceno do negovata garaza Golf 3.Zivee na najlosoto mesto vo gradot.I ne mi e jasno Saxo 1.5 obicen dizel da vlece Golf 3 na najlosoto I najvisokoto mesto vo Veles,od kade taa snaga za vlecenje.Ako te navlece patot ke ti go pokazam mestoto.[DOUBLEPOST=1447700512][/DOUBLEPOST]

Probaj druga opcija.Crevoto od rezervoarot bapni go direktno vo pumpata.Znaci da bide bez filter za nafta. Ako ti pali bez problem znaci problemot ke go baras okolu filterot.
Vazi, fala brat utre che go probam toa pa che pisam :) tnx
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Vazi, fala brat utre che go probam toa pa che pisam :) tnx
Ако не ти е тешко,стави некоја слика,да видиме точно како изгледа тоа куќиштето,филтерот за нафта како е поврзан..Ми текна уште една идеја,т.е не е идеја,туку решение,кај мене успева до сега.[DOUBLEPOST=1447706113][/DOUBLEPOST]
Како беше она да испиташ дали е добар моторот?

Заборавив како беше мислам дека вака нешто беше...

Во прва го ставаш а меѓувреме колата да биде на успон и откако ќе ја ставиш во прва отпушташ малку кумплунг до трето ниво и ако тргне малку колата тоа значи дека е ок моторот?

Ова ми го кажуваа одамна ама исто така некаде и на форумов прочитав па ако има некој да потврди нека каже дали е точно тоа...
Тоа е за менувачот..За моторот дали е ОК се гледа потрошувачка на масло дали ја има,дали дими секој чад освен црн за дизел е неприфатлив,и како се понаша на угорници,дали убаво влече,и дали крева температура..И како пали на сабајле,кога е ладен,дали има компресија.Толку.Тие се најбитни работи.И нормално,да не капе нешто под него,масло,гориво,вода..Али тоа е секундарен проблем..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Како беше она да испиташ дали е добар моторот?

Заборавив како беше мислам дека вака нешто беше...

Во прва го ставаш а меѓувреме колата да биде на успон и откако ќе ја ставиш во прва отпушташ малку кумплунг до трето ниво и ако тргне малку колата тоа значи дека е ок моторот?

Ова ми го кажуваа одамна ама исто така некаде и на форумов прочитав па ако има некој да потврди нека каже дали е точно тоа...
Тоа е поинаку зависи дали е дизел или бензинец туку главното е вака, рачна дигнеш и прва брзина малку ќе спуштиш куплунгот и ако има сила да влече значи добро е,а ако е слаба сила значи ламелата е истрошна или потисната не е во ред и потоа кога е веќе загреано моторот провери од ауспухот како чади и многу други начини


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ако не ти е тешко,стави некоја слика,да видиме точно како изгледа тоа куќиштето,филтерот за нафта како е поврзан..Ми текна уште една идеја,т.е не е идеја,туку решение,кај мене успева до сега.[DOUBLEPOST=1447706113][/DOUBLEPOST]

Тоа е за менувачот..За моторот дали е ОК се гледа потрошувачка на масло дали ја има,дали дими секој чад освен црн за дизел е неприфатлив,и како се понаша на угорници,дали убаво влече,и дали крева температура..И како пали на сабајле,кога е ладен,дали има компресија.Толку.Тие се најбитни работи.И нормално,да не капе нешто под него,масло,гориво,вода..Али тоа е секундарен проблем..
Вака сега кај Алфава што е значи е 2,4, 163 коња. Ја пробав на мал успон со 2 брзина да тргнам значи малку поголема туража му дадов и тргна бар овде е така.

Е сега пошто со другар праевме моабет он сакал да зима кола си реков како совет да му го дадам тоа. Пошто кај алфава трга без проблем.

Инаку предница нова колку пари иде да не знае некој за Алфа Ромео 156 2,4
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Кога се проверува дали е добар моторот колата се става во 2ра брзина на удолница/угорница и по некое време ако сама се мрдне значи дека моторот има смалена компресија
Исто така дали е добар моторот пред прво палење се вадат свеќиците и се мери компресија.
Компресијата зависи од мотор до мотор а по измерената компресија се прави споредба со компресијата од нов мотор.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Кога се проверува дали е добар моторот колата се става во 2ра брзина на удолница/угорница и по некое време ако сама се мрдне значи дека моторот има смалена компресија
Исто така дали е добар моторот пред прво палење се вадат свеќиците и се мери компресија.
Компресијата зависи од мотор до мотор а по измерената компресија се прави споредба со компресијата од нов мотор.
На тоа болдираното се прави додека работи моторот? Или не треба да работи?

И дали тоа што го пишав јас има бар врска?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Вака сега кај Алфава што е значи е 2,4, 163 коња. Ја пробав на мал успон со 2 брзина да тргнам значи малку поголема туража му дадов и тргна бар овде е така.

Е сега пошто со другар праевме моабет он сакал да зима кола си реков како совет да му го дадам тоа. Пошто кај алфава трга без проблем.

Инаку предница нова колку пари иде да не знае некој за Алфа Ромео 156 2,4
Комплет предница за алфа 156 се движи од 16-26к денари без работна рака и во зависност од производителот и квалитетот
Во оваа сума се вклучени
- Горни виљушки х2
- Рамења х2
- Стабилизатори х2
- Јабучици х2
- Спони х2[DOUBLEPOST=1447708468][/DOUBLEPOST]
На тоа болдираното се прави додека работи моторот? Или не треба да работи?

И дали тоа што го пишав јас има бар врска?
Кога е изгасната колата[DOUBLEPOST=1447708563][/DOUBLEPOST]
Инаку предница нова колку пари иде да не знае некој за Алфа Ромео 156 2,4
Имаш проблем со предницата?Каков?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Комплет предница за алфа 156 се движи од 16-26к денари без работна рака и во зависност од производителот и квалитетот
Во оваа сума се вклучени
- Горни виљушки х2
- Рамења х2
- Стабилизатори х2
- Јабучици х2
- Спони х2
Пред некои 10 месеци беше репарирана ама ко што се гледа треба да се стави нова.

Плус позади на вилушките има некои ко гумици мајсторот кажа требало да се сменат на моменти крцкa..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Пред некои 10 месеци беше репарирана ама ко што се гледа треба да се стави нова.

Плус позади на вилушките има некои ко гумици мајсторот кажа требало да се сменат на моменти крцкa..
Кај Мите во Кисела Вода ја репарираше предництат или деловите ги зема од него?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Јас не ја репарирав тогаш не беше моја...
Не верувај многу на претходниот сопственик,
За да бидеш мирен и да не фрлаш пари џабе оди провери си ја предницата кај што центрираат предница.
 
Член од
16 ноември 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво! Имам CITROEN ZX 1.8i бензинец 1995. Ми протече хладњак за вода го лепев пак протече на истото и избива на други места дали е до самиот хладњак сакам да ставам нов, но да не е и проблем со дихтун на глава па да не го пробие и новиот хладњак. Што да правам. Фала однапред Поздрав
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Здраво! Имам CITROEN ZX 1.8i бензинец 1995. Ми протече хладњак за вода го лепев пак протече на истото и избива на други места дали е до самиот хладњак сакам да ставам нов, но да не е и проблем со дихтун на глава па да не го пробие и новиот хладњак. Што да правам. Фала однапред Поздрав
Ако е дихтунгот пробиен водата ќе ти ја фрла низ казанчето за вода..Ќе излегува пареа од таму..Инаку нема шанси да пробие хладњак од тоа што ти мислиш..Вода ти троши ли?Валјда пратиш температура на шалт-таблата.Крева ли температура?..Менувај хладњак,додека не си го сјебал моторот.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Не верувај многу на претходниот сопственик,
За да бидеш мирен и да не фрлаш пари џабе оди провери си ја предницата кај што центрираат предница.
Кај има добар мајстор за алфи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom