Правна помош и совети

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Dali mopze nekoj da mi kaze kako da go ostvaram pravoto molcenje na administracija? Na 25 istekuva 1 mesec od moeto dadeno baranje i do sega nisto ne mi e odgovoreno:toe:
Порано важеше правилото-доколку државниот орган не одговори во рок од 30(максимум 60 дена) на даденото барање тогаш се сметаше дека барањето ќе добие негативен став,односно е одбиено од државниот орган,без да се донесува решение и да се извести странката која го поднесла барањето-тоа е класично молчење на администрацијата.
Во 2008 година се предложија измени,во кои се предлагаше обратна ситуација,доколку во рок од 30 дена администрацијата молчи,тогаш странката добива право да и биди уважено нејзиното барање-односно ако за 30 дена не донесат решение,ќе се смета дека позитивно се изјасниле по барањето на странката.
Секако ова повеќе ќе им одговара на граѓаните.:mist:
Е сеа дали се прифатија и имплементираа овие предлози за промени во законот за Општа Управна постапка не знам точно да ти одговорам.
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Vo vrska so molcenjeto na administracijata rabotite stojat taka:

ZID od 2008 na Zakon za opsta upravna postapka

Член 129-а
(1) За работите во кои според закон или според природата на работите
постапката се поведува по барање на странката во форма и содржина утврдени
со закон, органот што ја води постапката е должен да донесе решение по
барањето во рок пропишан со материјалниот закон.
(2) Во случаите од ставот (1) на овој член, ако надлежниот орган не донесе
решение во пропишаниот рок ќе се смета дека барањето на странката е уважено,
во постапка и под услови пропишани со закон.”
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Dali mopze nekoj da mi kaze kako da go ostvaram pravoto molcenje na administracija? Na 25 istekuva 1 mesec od moeto dadeno baranje i do sega nisto ne mi e odgovoreno:toe:
Vo vrska so molcenjeto na administracijata rabotite stojat taka:

ZID od 2008 na Zakon za opsta upravna postapka

Член 129-а
(1) За работите во кои според закон или според природата на работите
постапката се поведува по барање на странката во форма и содржина утврдени
со закон, органот што ја води постапката е должен да донесе решение по
барањето во рок пропишан со материјалниот закон.
(2) Во случаите од ставот (1) на овој член, ако надлежниот орган не донесе
решение во пропишаниот рок ќе се смета дека барањето на странката е уважено,
во постапка и под услови пропишани со закон.”
Тоа значи дека измените на Законот за Општа Управна постапка се прифатени.
ostoun@
Доколку не ти одговарат во предвидениот рок можеш да сметаш дека твоето барање е уважено(секако доколку е основано:wink:)
 
Б

Бат Елохим

Гостин
ajde помош.
Од агенција за наплата на долгови (народски кажани рекетари) ми стигна писмо за наплата на долг од 2006, 2007 и 2008 година. Инаку најдолу на писмото има забелешка дека долговите се редовно утужувани и заради тоа не се застаранени.
Јас претходно немам добиено никаква опомена, писмо од суд, или потврда некаква дека сум тужена. Можат навистина да ме тужат или бајрам си прават? И ако не можат да ме тужат, на кој начин и како да ги откачам. Фала.:smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
ajde помош.
Од агенција за наплата на долгови (народски кажани рекетари) ми стигна писмо за наплата на долг од 2006, 2007 и 2008 година. Инаку најдолу на писмото има забелешка дека долговите се редовно утужувани и заради тоа не се застаранени.
Јас претходно немам добиено никаква опомена, писмо од суд, или потврда некаква дека сум тужена. Можат навистина да ме тужат или бајрам си прават? И ако не можат да ме тужат, на кој начин и како да ги откачам. Фала.:smir:
Мој совет седи и уживај.
Ако те тужеле тогаш зашто немаш ниедна покана за на суд, зашто не ти ја доставиле тужбата, зашто не си била повикана да дадеш одговор итн.
Второ ако досега не те тужеле кажи за какви долгови станува збор и колку време е поминато можеби се застарени. поздрав

За молчење на администрација:
доколку во рок од 2 месеци државниот орган не ти одговори на твоето барање ќе поднесеш тужба пред управен суд
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Мој совет седи и уживај.
Ако те тужеле тогаш зашто немаш ниедна покана за на суд, зашто не ти ја доставиле тужбата, зашто не си била повикана да дадеш одговор итн.
Второ ако досега не те тужеле кажи за какви долгови станува збор и колку време е поминато можеби се застарени. поздрав
Долг е за вода. ама 2009 ми се редовно плаќани сметките. Само за вода. не за смет. :)))
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Komunalnite taksi zastaruvaat za edna gogina (voda i struja za doma)! Cim za 2009 ti se plateni- nisto ne ti mozaat. I da te tuzat, ce se povikas na zastarenost i problemot e resen! Ne se letaj da placas zastareni pobaruvanja, ako si tuzena, dosega sigurno ce razberese, kako sto kaza koleskata pogore!

Pozdrav i Srecni praznici!
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Мој совет седи и уживај.
Ако те тужеле тогаш зашто немаш ниедна покана за на суд, зашто не ти ја доставиле тужбата, зашто не си била повикана да дадеш одговор итн.
Второ ако досега не те тужеле кажи за какви долгови станува збор и колку време е поминато можеби се застарени. поздрав

За молчење на администрација:
доколку во рок од 2 месеци државниот орган не ти одговори на твоето барање ќе поднесеш тужба пред управен суд

Молчење на администрацијата не значи дека можеш да поднесеш тужба, туку дека за одредени работи, доколку бараш од државн орган нешто, во рок од 15 дена или 30 дена(не се секавам тоцно) неодговоарањето ти значи одобрување, т.е дека ако си побарала да ти дозволат градба, и не ти одговорат ниакако значи дека можеш, при што ќе приложиш документи дека си побарала нешто од државен орган.
 
Член од
28 март 2009
Мислења
98
Поени од реакции
22
Vo mojov slucaj podnesov baranje da mi bidat vrateni pari uplateni za postdiplomski bidejki me izvestija deka godinava nema da ima studii od mojata grupa i iako go podnesov baranjeto pred 1 mesec i toa uredno so revers nisto ne mi odgovorija se uste
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
[/b]
Молчење на администрацијата не значи дека можеш да поднесеш тужба, туку дека за одредени работи, доколку бараш од државн орган нешто, во рок од 15 дена или 30 дена(не се секавам тоцно) неодговоарањето ти значи одобрување, т.е дека ако си побарала да ти дозволат градба, и не ти одговорат ниакако значи дека можеш, при што ќе приложиш документи дека си побарала нешто од државен орган.
ОД ЗАКОН ЗА УПРАВНИ СПОРОВИ
Член 22
(1) Ако второстепениот орган во рок од 60 дена или во пократок рок
определен со посебен пропис не донел решение по жалбата на странката
против првостепеното решение, а не го донесе ниту во рок од седум дена
по повторното барање, странката може да поведе управен спор како да е
одбиена жалбата.
(2) На начинот пропишан во ставот 1 на овој член може да постапи
странката и кога по нејзиното барање не донел решение првостепениот
орган против чиј акт нема место за жалба.
(3) Ако првостепениот орган против чиј акт има место за жалба во рок од
60 дена или во пократок рок определен со посебен пропис не донел
решение по барањето, странката има право со своето барање да се обрати
до второстепениот орган. Против решението на второстепениот орган,странката може да поведе управен спор, а под условите од ставот 1 на овој
член и ако овој орган не донел решение.

п.с баш во моментов се бафтам со една ваква работа.Чекам фондот да ми исплати 30.000 денари.Барањето го поднесов во јуни, сеуште ми немаа одговорено па поднесов жалба(одговор сеуште немам) и сега чекам да поминат 2 месеци и ќе поднесам тужба пред управен суд.
Не е логично да сметам дека барањето ми е прифатено поради молчење на администрација, пошто ако е тоа тоа каде се парите?
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Сакам да ми објасните една ситуација, доколку некој знае. Земавме под наем дуќан во кој вложивме многу пари меѓутоа пред да се отвори дуќанот ни излезе проблем. Скалите кои се наоѓаат за моменталниот влез пред дуќанот не биле легални, односно се наоѓаат на земјиште на РМ. Тој дуќан е изведен од објект кој бил поделен на повеќе делови при што влезот треба да биде од внатрешната страна додека сега влезот е од друга страна, надворешна, а на нас ни требаат скали од надворешната страна за она што сакаме да го работиме. Сега каде што е влезот на дуќанот за да се користи мора да постојат скали кои општината не ги дозволува и сака да ѓи урне. Со газдата на дуќанот се договоривме да ги вовлече скалите кон внатрешноста на дуќанот на влезот каде што е сега, односно да има скалички во дуќанот кои нема да бидат на земјиште на РМ туку во самиот дуќан. Ме интересира сега дали можат да не оспорат некако бидејки влезот се наоѓа на место каде што не е предвидено влез (односно е предвиден од друга страна) дали некој може да го затвори влезот и да бара де се отвори стариот влез или како може да се легализираат скалите или како може да остане влезот во дуќанот на место каде што сакаме?
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
47
Поени од реакции
1
Neznam dokolku ce Vi pomogne mojot sovet, ali jas bi napravila taka:

Gazdata na ducanot treba da otide do Urbanizmot i da si vzeme eden Izvod od urbanisticki plan( kosta 200 den i za nekolku dena ce Vi go izgotvat), na koj se gleda povrsinata na negovata parcela i na drzavnata парцела, koja e vo sosedstvo. AKO negovata parcela ima povrsina povece od 30% od drzavnata parcela- imate osnov da ja otkupite drzavnata parcela i so poslednite namaluvanja na cenite na drzavno zemjiste, ce vi ispadne dzabe...
AKO nemate 30% od povrsinata ili ako ne sakate da ulozuvate uste pari, moze da si iznajmite od opstinata trotоarno pravo, koe Vi dava pravo da go koristite trotoarot. Toa verovatno nema da Vi dozvoli da napravite betonski skali, ali mozete da izvedete nekoja polesna konstrukcija (zelezo ili drvo).

Srecni praznici!
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Neznam dokolku ce Vi pomogne mojot sovet, ali jas bi napravila taka:

Gazdata na ducanot treba da otide do Urbanizmot i da si vzeme eden Izvod od urbanisticki plan( kosta 200 den i za nekolku dena ce Vi go izgotvat), na koj se gleda povrsinata na negovata parcela i na drzavnata парцела, koja e vo sosedstvo. AKO negovata parcela ima povrsina povece od 30% od drzavnata parcela- imate osnov da ja otkupite drzavnata parcela i so poslednite namaluvanja na cenite na drzavno zemjiste, ce vi ispadne dzabe...
AKO nemate 30% od povrsinata ili ako ne sakate da ulozuvate uste pari, moze da si iznajmite od opstinata trotоarno pravo, koe Vi dava pravo da go koristite trotoarot. Toa verovatno nema da Vi dozvoli da napravite betonski skali, ali mozete da izvedete nekoja polesna konstrukcija (zelezo ili drvo).

Srecni praznici!
За да се откупи земјиштето мислам деак нема да може бидејки се наоѓа во строгиот центар на градот, а за да го користиме тротоарот прашавме, но не дозволија од општината, поточно градоначалникот, со оправдание дека цврста градба скали не може да дозволат бидејки е дивоградба, логички, додека монтажни не дозволуваат бидејќи градоначалникот не можел да мисли дали некој малолетник случајно ќе падне па тој да биде крив, тоа беа негови зборови ( иако и сега скалите се на некој начин монтажни само прицврстени за ѕидот со железна и многу добра конструкција, не се цврста градба).
Мене ме интересира сега дали можат да ја забранат и влезната врата како влез, бидејки скалите ќе ги тргнеме и ќе ги вовлечеме внатре односно ќе бидат внатрешни скали во дуканот. Ако можат да ја забранат вратата, влезот, е тогаш ќе бидеме во многу лоша ситуација.
Инаку фала на советот ќе се распрашам и за тоа.

Среќни Новогодишни и Божиќни празници и се најубаво во Новата Година !
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.878
Поени од реакции
1.092
Работев на терен годинава и нормално за тоа земав плата.Е сеа наслушав некој информации дека требало да идам мислам во УЈП, да пријавам колку пари сум земал,па ми треба совет дали треба сам да отидам,или да цекам да ми стигне писмо,засто некој и така зборат дека требало они да ни пратат,и што ми е нај чудно оваа работа првпат се случува.До сега никогаш немало потреба од вакви работи.
Благодарам однапред...:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom