Правна помош и совети

uff

Член од
17 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
фала многу дечки за помошта..па ке видиме сеа на 22 е заказано рочиште па ке видиме ...:)
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
фала многу дечки за помошта..па ке видиме сеа на 22 е заказано рочиште па ке видиме ...:)
Со среќа и да не известиш шо бидна :salut:
 

uff

Член од
17 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Со среќа и да не известиш шо бидна :salut:
Бев денес на суд и расказав на судиката што и како и рече дека ке го запре процесот бидејки не бил во право полицаецот само уште да го донесам другарот да даде исказ сега за 2 дена ми заказа и рече ке го затворам процесот :salut:
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Имам едно прашање..Ми стигна покана дома која ќе ви ја постирам сега..

На 01.04.2009 година во 10.30h пред гимназијата таа и таа
било констатирано нарушување на ЈРМ со вршење на физички напад
во група на други лица на јавно место.На Горенаведената дата време и место од страна на обвинетиот е нарушен ЈРМ со вршење на физички напад
во група брз лицата без лични имиња!!!!! ученици во гимазијата таа и таа.. удирајќи ги со тупаници и клоци во пределот на главата и телото од Кои удари кај оштетените немаше видливи повреди. Бла Бла ..
Сведоци : без лични имиња!!!!!
Прашањево е следно..Дали тоа болдираното може да ми послужи бидејќи
убаво пишува немаше видливи повреди..А и исто така тепаните(оштетените)
се сведоци..Значи може и ние обвинетите да бидеме сведоци така ?? Или??
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Имам едно прашање..Ми стигна покана дома која ќе ви ја постирам сега..

На 01.04.2009 година во 10.30h пред гимназијата таа и таа
било констатирано нарушување на ЈРМ со вршење на физички напад
во група на други лица на јавно место.На Горенаведената дата време и место од страна на обвинетиот е нарушен ЈРМ со вршење на физички напад
во група брз лицата без лични имиња!!!!! ученици во гимазијата таа и таа.. удирајќи ги со тупаници и клоци во пределот на главата и телото од Кои удари кај оштетените немаше видливи повреди. Бла Бла ..
Сведоци : без лични имиња!!!!!
Прашањево е следно..Дали тоа болдираното може да ми послужи бидејќи
убаво пишува немаше видливи повреди..А и исто така тепаните(оштетените)
се сведоци..Значи може и ние обвинетите да бидеме сведоци така ?? Или??
Обвинетиот неможе да биде сведок, но може во своја одбрана да си повика сведоци, и да се брани на начин на кој најмногу му одговара.
Може болдираното да ти послужи, но и не мора :)
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
Имам едно прашање..Ми стигна покана дома која ќе ви ја постирам сега..

На 01.04.2009 година во 10.30h пред гимназијата таа и таа
било констатирано нарушување на ЈРМ со вршење на физички напад
во група на други лица на јавно место.На Горенаведената дата време и место од страна на обвинетиот е нарушен ЈРМ со вршење на физички напад
во група брз лицата без лични имиња!!!!! ученици во гимазијата таа и таа.. удирајќи ги со тупаници и клоци во пределот на главата и телото од Кои удари кај оштетените немаше видливи повреди. Бла Бла ..
Сведоци : без лични имиња!!!!!
Прашањево е следно..Дали тоа болдираното може да ми послужи бидејќи
убаво пишува немаше видливи повреди..А и исто така тепаните(оштетените)
се сведоци..Значи може и ние обвинетите да бидеме сведоци така ?? Или??
Sorry :icon_roll

Обвинетиот неможе да биде сведок, но може во своја одбрана да си повика сведоци, и да се брани на начин на кој најмногу му одговара.
Може болдираното да ти послужи, но и не мора :)
Во изјавата пишува дека 2цата од обвинетите се и сведоци..
Истото и пред 8 месеци у Станица Карпош таа инспекторката истото ми го кажа и тоа на многу груб начин ! А кога и понудив опција дека и ние сме сведоци дека немало никаква тепачка она тоа го отфрлаше и не го зимаше у предвид..:tapp: Заклучок..не знаат како да перат пари па ај со глупости..
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Бев денес на суд и расказав на судиката што и како и рече дека ке го запре процесот бидејки не бил во право полицаецот само уште да го донесам другарот да даде исказ сега за 2 дена ми заказа и рече ке го затворам процесот :salut:
Одлично,мило ми е шо ќе заврши добро случајов:bravo::salut:

Бев денес на суд и расказав на судиката што и како и рече дека ке го запре процесот бидејки не бил во право полицаецот само уште да го донесам другарот да даде исказ сега за 2 дена ми заказа и рече ке го затворам процесот :salut:
Имам едно прашање..Ми стигна покана дома која ќе ви ја постирам сега..

На 01.04.2009 година во 10.30h пред гимназијата таа и таа
било констатирано нарушување на ЈРМ со вршење на физички напад
во група на други лица на јавно место.На Горенаведената дата време и место од страна на обвинетиот е нарушен ЈРМ со вршење на физички напад
во група брз лицата без лични имиња!!!!! ученици во гимазијата таа и таа.. удирајќи ги со тупаници и клоци во пределот на главата и телото од Кои удари кај оштетените немаше видливи повреди. Бла Бла ..
Сведоци : без лични имиња!!!!!
Прашањево е следно..Дали тоа болдираното може да ми послужи бидејќи
убаво пишува немаше видливи повреди..А и исто така тепаните(оштетените)
се сведоци..Значи може и ние обвинетите да бидеме сведоци така ?? Или??

Во изјавата пишува дека 2цата од обвинетите се и сведоци..
Истото и пред 8 месеци у Станица Карпош таа инспекторката истото ми го кажа и тоа на многу груб начин ! А кога и понудив опција дека и ние сме сведоци дека немало никаква тепачка она тоа го отфрлаше и не го зимаше у предвид..:tapp: Заклучок..не знаат како да перат пари па ај со глупости..[/quote]

Без разлика дали кај повредените постојат или не видливи знаци на повреди,сепак вас ве теретат за делото Нарушување на Јавен Ред и мир.,а може да се додаде и делото учество во тепачка.
Доколку се утврдат последици од ударите во некоја тепачка,тоа е добар основ да се бара и парична отштета за претпрените повреди(но тоа е веќе во друга постапка-граѓанска-тоа зависи од оштетените дали сакаат да бараат надоместок)

Добро ви кажа Струмикс-вие не можете да давате изјави во улога на сведоци:nenene:
Иако сте ДИРЕКТНИ учесници во случката,вие ќе бидите сослушани во својство на обвинети,осомничени,или на подруг начин кажано вие сте странка/учесник во кривичната постапка.
Кога ќе почне процесот,вас(обвинетите)први ќе се сослушаат(или ќе го прочитаат записникот од вашата изјава што сте ја дале во истражната постапка,(пред истражен судија),па ќе ве праша судијата дали се согласувате со тоа што се го изјавиле тогаш итн,итн-ќе ви објасни вашиот застапник(доколку ангажирате адвокат) шо треба да правите.
Имате право и да молчите низ целиот процес,зошто во кривичната постапка целиот терет на докажувањето на вината паѓа врз ОБВИНИТЕЛСТВОТО!!!
Но сепак ќе ви треба адвокат кој добро ќе ја подготви и насочи вашата одбрана.
Па потоа ќе се сослушаат оштетените во улога на сведоци на настанот.
Па ако предложат странките(вашиот адвокат/и,или Обвинителството)можат да се повикаат и дополнителни сведоци.
 

uff

Член од
17 декември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Имам едно прашање..Ми стигна покана дома која ќе ви ја постирам сега..

На 01.04.2009 година во 10.30h пред гимназијата таа и таа
било констатирано нарушување на ЈРМ со вршење на физички напад
во група на други лица на јавно место.На Горенаведената дата време и место од страна на обвинетиот е нарушен ЈРМ со вршење на физички напад
во група брз лицата без лични имиња!!!!! ученици во гимазијата таа и таа.. удирајќи ги со тупаници и клоци во пределот на главата и телото од Кои удари кај оштетените немаше видливи повреди. Бла Бла ..
Сведоци : без лични имиња!!!!!
Прашањево е следно..Дали тоа болдираното може да ми послужи бидејќи
убаво пишува немаше видливи повреди..А и исто така тепаните(оштетените)
се сведоци..Значи може и ние обвинетите да бидеме сведоци така ?? Или??

А вас ви дојдоа полицајци на лице место после некоја пријава,или само ти стигна дома поканата?
 
Член од
28 март 2009
Мислења
98
Поени од реакции
22
Dali mopze nekoj da mi kaze kako da go ostvaram pravoto molcenje na administracija? Na 25 istekuva 1 mesec od moeto dadeno baranje i do sega nisto ne mi e odgovoreno:toe:
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
5
вака сега сакам да прашам еве брат ми е ученик во средно училиште и има неколку учебници добиено е сега по еден предмет од неговиот клас имаат добиено пола од учениците за него и за околу 8-9 деца сеуште нема учебници професорката им рекла толку им дале од министерство е сега дали таа професорка може да става единици на оние кој немаат учебник и да одговара со тоа не е мој проблем кога ке и кажат дека немаат од каде да учат а плус професорката не им дава ни планови во тетратка па да има од негде да се учи инаку тоа не ми е јасно некако сега и по други предмети нема учебник ама им дале барем скрипта а ова само кај една професорка се дешава прашањето ми е дали она смее да стави оцена така ??според кој закон она тоа го прави ?
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
вака сега сакам да прашам еве брат ми е ученик во средно училиште и има неколку учебници добиено е сега по еден предмет од неговиот клас имаат добиено пола од учениците за него и за околу 8-9 деца сеуште нема учебници професорката им рекла толку им дале од министерство е сега дали таа професорка може да става единици на оние кој немаат учебник и да одговара со тоа не е мој проблем кога ке и кажат дека немаат од каде да учат а плус професорката не им дава ни планови во тетратка па да има од негде да се учи инаку тоа не ми е јасно некако сега и по други предмети нема учебник ама им дале барем скрипта а ова само кај една професорка се дешава прашањето ми е дали она смее да стави оцена така ??според кој закон она тоа го прави ?
Ако ги давале од министерството стварно не е крива професорката,а треба на секого да му стави оценка,така да џабе ќе се натега брат ти со неа,нека земе од другарчињата да го исфотокопира учебникот и нека си учи така.
Не е фер да,он да нема учебник ко сите други ама дури бара правда кецот ќе му стои у дневник.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
А вас ви дојдоа полицајци на лице место после некоја пријава,или само ти стигна дома поканата?
Oва беше одамна пред 8 месеци..Тогаш бевме у станица кажавме што
имаме да кажеме и не пуштија .. ни а ни б.. сеа глеам дома покана :tapp: xD
 

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
Ме интересира дали правно можат да се тужат џамиине што вознемируваат народ со многу гласна „музика“?
 
Член од
17 март 2008
Мислења
58
Поени од реакции
0
Nikoj ne znae da mi odgovori ?
Moze da se javis kaj narodniot pravobranitel, tie ce pobaraat odgovor od institucijata sto e so tvoeto baranje.

Ме интересира дали правно можат да се тужат џамиине што вознемируваат народ со многу гласна „музика“?
Ne mozes da ja tuzis dzamijata, zatoa sto i kabanite na crkvata isto taka go narusuvaat javniot red i mir.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom