Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Vodnata pumpa e OK .si zagreva normalno ...slabo mi e parnoto....mi rekoja da menuvam dihton ili kazanceto od parnoto da ne e zatnato
Абе другар температура ти крева ли?Ти работи ли мерачот за температура на шалт таблата?Перките уклучуваат ли?Доволно вода имаш ли во системот?Да не имаш воздух во системот за ладење,и од тоа загрева..
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Vodnata pumpa e OK .si zagreva normalno ...slabo mi e parnoto....mi rekoja da menuvam dihton ili kazanceto od parnoto da ne e zatnato
Абе другар температура ти крева ли?Ти работи ли мерачот за температура на шалт таблата?Перките уклучуваат ли?Доволно вода имаш ли во системот?Да не имаш воздух во системот за ладење,и од тоа загрева..
Hladnjakot moze da ti e zatnat isto taka

ROMA ROMA ROMA
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Hladnjakot moze da ti e zatnat isto taka

ROMA ROMA ROMA
Ако му е затнат купи си 3-4 пакетчиња сода бикарбона,раствори ги во пола литро вода,и истури ги во казанчето за вода,провози 2-3 дена,и испушти се,убаво измиј,испери,стави нов антифриз измешан со дестилирана вода и капата настрана.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Колку ќе ме коштаат сите давачки до регистрација да го увезам овај автомобил од бугариа
http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11443432455736112&slink=b8j8yc

аudi A6 2,5TDI/КАТО НОВ
/Технически характеристики и разход на гориво/

Цена

Дата на производствосептември 2004 г.
Тип двигателДизелов
Моштност180 к.с.
Скоростна кутијаАвтоматична
КатегоријаКомби
Пробег132000 км
Цвјат

Безопасност
• GPS система за проследјаване
• Автоматичен контрол на стабилността

• Адаптивни предни светлини

• Антиблокирашта система

• В'здушни в'зглавници - Задни
• В'здушни в'зглавници - Предни
• В'здушни в'зглавници - Странични
• Ел. разпределјане на спирачното усилие

• Електронна програма за стабилизиране

• Система за динамична устојчивост

• Система за заштита от пробуксуване

• Система за изсушаване на накладките

• Система за подпомагане на спирането

Други
• 4x4
• Buy back
• Лизинг
• Нап'лно обслужен
• Нов внос
Екстериор
• 4(5) Врати
• Ксенонови фарове
• Лети джанти
• Металик
• Отоплјаеми чистачки
• Халогенни фарове
Заштита
• Аларма
• Имобилајзер
• Централно заклјучване
Интериор
• Кожен салон
Комфорт
• Bluetooth \ handsfree система
• Steptronic, Tiptronic
• USB, audio\video, IN\AUX изводи
• Блокаж на диференциала
• Бордкомпјут'р
• Датчик за светлина
• Ел. Огледала
• Ел. Ст'кла
• Ел. регулиране на седалките
• Ел. усилвател на волана

• Климатроник

• Мултифункционален волан
• Навигација
• Подгрјаване на предното ст'кло
• Подгрјаване на седалките
• Регулиране на волана
• Сензор за д'жд
• Серво усилвател на волана
• Система за измиване на фаровете
• Система за контрол на скоростта (автопилот)

• Стерео уредба
• Филт'р за тв'рди частици
• Хладилна жабка

Т'мно син мет.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Колку ќе ме коштаат сите давачки до регистрација да го увезам овај автомобил од бугариа
http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11443432455736112&slink=b8j8yc

аudi A6 2,5TDI/КАТО НОВ

/Технически характеристики и разход на гориво/

Цена

Дата на производствосептември 2004 г.
Тип двигателДизелов
Моштност180 к.с.
Скоростна кутијаАвтоматична
КатегоријаКомби
Пробег132000 км
Цвјат

Безопасност
• GPS система за проследјаване
• Автоматичен контрол на стабилността

• Адаптивни предни светлини

• Антиблокирашта система

• В'здушни в'зглавници - Задни
• В'здушни в'зглавници - Предни
• В'здушни в'зглавници - Странични
• Ел. разпределјане на спирачното усилие

• Електронна програма за стабилизиране

• Система за динамична устојчивост

• Система за заштита от пробуксуване

• Система за изсушаване на накладките

• Система за подпомагане на спирането

Други
• 4x4
• Buy back
• Лизинг
• Нап'лно обслужен
• Нов внос
Екстериор
• 4(5) Врати
• Ксенонови фарове
• Лети джанти
• Металик
• Отоплјаеми чистачки
• Халогенни фарове
Заштита
• Аларма
• Имобилајзер
• Централно заклјучване
Интериор
• Кожен салон
Комфорт
• Bluetooth \ handsfree система
• Steptronic, Tiptronic
• USB, audio\video, IN\AUX изводи
• Блокаж на диференциала
• Бордкомпјут'р
• Датчик за светлина
• Ел. Огледала
• Ел. Ст'кла
• Ел. регулиране на седалките
• Ел. усилвател на волана

• Климатроник

• Мултифункционален волан
• Навигација
• Подгрјаване на предното ст'кло
• Подгрјаване на седалките
• Регулиране на волана
• Сензор за д'жд
• Серво усилвател на волана
• Система за измиване на фаровете
• Система за контрол на скоростта (автопилот)

• Стерео уредба
• Филт'р за тв'рди частици
• Хладилна жабка

Т'мно син мет.
Okolu 2000-2300 evra komplet.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Како ојт ова со ваѓањето на филтерот за воздух и редење спорски филтер како би добила колата на звук и демек 3-4 коња плус? Знам дека на бензините е возможно, мене ме интересират за дизелот?
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Како ојт ова со ваѓањето на филтерот за воздух и редење спорски филтер како би добила колата на звук и демек 3-4 коња плус? Знам дека на бензините е возможно, мене ме интересират за дизелот?
Da bi dobila sekoja kola so toa sto sportskiot filter raboti na drug princip pa dobivas malce povekje vozduh no edino sto kje osetis e kako ti otisle parite od dzeb druga razlika nema da osetis. Taka da ako parite ne ti se problem se drugo e ok ;)

ROMA ROMA ROMA
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Da bi dobila sekoja kola so toa sto sportskiot filter raboti na drug princip pa dobivas malce povekje vozduh no edino sto kje osetis e kako ti otisle parite od dzeb druga razlika nema da osetis. Taka da ako parite ne ti se problem se drugo e ok ;)

ROMA ROMA ROMA
Без разлика дали ќе добијаш на сила, повеќе ме интересира звукот, дали ќе се осети разлика и на дизел моторот како и на бензинот, пошо таму се осетаќат многу помоќен звук, и дали имат некоја негативна страна освен тоа за парите што го спомна, како на пример да предизвика некоја друга штета или проблем на колата или поќе потрошна?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Без разлика дали ќе добијаш на сила, повеќе ме интересира звукот, дали ќе се осети разлика и на дизел моторот како и на бензинот, пошо таму се осетаќат многу помоќен звук, и дали имат некоја негативна страна освен тоа за парите што го спомна, како на пример да предизвика некоја друга штета или проблем на колата или поќе потрошна?
Nema nisto da osetis,badijala pari. Dizelot e dizel, tocno se znae kolkava kolicina na nafta ide, tocno se znae kolicina na vozduh.Nemozes mnogu eksperimenti da pravis,na site koli dizelskiot zvuk e toj.Mozes samo poveke steta da napravis,ako vo motorot ide pogolema kolicina na vozduh,da se izmesti smesata ITN.Ti ako si resen da ja pojacas,najcista varijanta ti e eden chip, 20-Tina KS i dovolno e.So 50 evra ke zavrsis rabota.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Без разлика дали ќе добијаш на сила, повеќе ме интересира звукот, дали ќе се осети разлика и на дизел моторот како и на бензинот, пошо таму се осетаќат многу помоќен звук, и дали имат некоја негативна страна освен тоа за парите што го спомна, како на пример да предизвика некоја друга штета или проблем на колата или поќе потрошна?
Zvuk nema da osetis bidejki dizelot retko koga kje izvadi dobar zvuk pa i so izduv. Dodeka za pogolema potrosnja nema da imas bidejki vozduhot kako i gorivoto se vnesuvaat so elektronika edino sto kje se olabavi motorot. Jas na Mercedes C220 dizel imav i toa i izduv pa mozam da ti kazam deka ne osetiv nesto mnogu golema razlika sem na povlekuvanjekoga imas puna gas. A za cip ako sakas da sjebes motor stavi si.

ROMA ROMA ROMA
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Zvuk nema da osetis bidejki dizelot retko koga kje izvadi dobar zvuk pa i so izduv. Dodeka za pogolema potrosnja nema da imas bidejki vozduhot kako i gorivoto se vnesuvaat so elektronika edino sto kje se olabavi motorot. Jas na Mercedes C220 dizel imav i toa i izduv pa mozam da ti kazam deka ne osetiv nesto mnogu golema razlika sem na povlekuvanjekoga imas puna gas. A za cip ako sakas da sjebes motor stavi si.

ROMA ROMA ROMA
Nekoi vikaat deka cipot stedi gorivo,dava zabrzuvanje, i ja pokacuva maksimalnata brzina,ali od druga strana go forsira motorot.Me interesira oti vikas deka ke go sjebe motorot?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.197
Поени од реакции
15.245
Со спортски филтер нормално е дека се добива помоќен звук. Многумина го запоставуваат делот од звукот кој доаѓа од УСИСОТ , и секогаш обрнуваат внимание на лонци и ауспуси. истото е и кај дизелите , но нормално не е тој ефектот како кај бензинците.

 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Nekoi vikaat deka cipot stedi gorivo,dava zabrzuvanje, i ja pokacuva maksimalnata brzina,ali od druga strana go forsira motorot.Me interesira oti vikas deka ke go sjebe motorot?
Poradi toa sto drugarot ednas golf5 ednas audi5 gi cipuvase i dvata gi izgore brgu. Koga prasuvav jas za istoto kaj glavniot vo Pezo mi rece vaka :
- Nemoj da mislis deka nekoi decki koi cipuvaat se popametni od cela elita koi gi pravi kolite. Toj motor i tie delovi vo nego se napraveni za taa sila i toa zagrevanje, ne se napraveni za toa pojacuvanje koe tie go davaat i togas nesto se razjaduva pobrzo ili izvitoperuva. Tocno e deka ima namalena potrosuvacka na gorivo no toa e na steta na motorot. Mi dade sporedba so covekot i steroidite. Znaes sto moze covek so steroidi, ama znaes i kolku posle niv moze i koi se stetite sto gi pravi toa.

ROMA ROMA ROMA
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Poradi toa sto drugarot ednas golf5 ednas audi5 gi cipuvase i dvata gi izgore brgu. Koga prasuvav jas za istoto kaj glavniot vo Pezo mi rece vaka :
- Nemoj da mislis deka nekoi decki koi cipuvaat se popametni od cela elita koi gi pravi kolite. Toj motor i tie delovi vo nego se napraveni za taa sila i toa zagrevanje, ne se napraveni za toa pojacuvanje koe tie go davaat i togas nesto se razjaduva pobrzo ili izvitoperuva. Tocno e deka ima namalena potrosuvacka na gorivo no toa e na steta na motorot. Mi dade sporedba so covekot i steroidite. Znaes sto moze covek so steroidi, ama znaes i kolku posle niv moze i koi se stetite sto gi pravi toa.

ROMA ROMA ROMA
Ima logika.A sto im bese na motorite na drugarti konkretno?Turbovcite li se ebaa?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom