Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
zatoa si se dava kopija zs mn dusi se sliznaja baska i tvrdat deka gi vrajkaat dokumentite nazad ama od to nema nisto i sto znam posrednik ne e bitno koj so tujgi dokumenti pominuvaat i dr imala nekoja varijanta a neznam tocno koja e ama mozelo da se sredi i so tujg dokument taka da pocekaj mozebi ke ti ja vratat postapkata ponovo ke go smenat statuso kako sto ti bil pozz i mn srejka
Dokumentot ke go vrate i da mi ispadne i da ne mi ispadne pasost mora da go vrati ..., ako ne sam ke mu go zemam abe brat sekakov narod ima do sega 480 evra imam dadeno i dokument pod drvo i kamen go baram go najdov i sega dojde red da me zaebava ... ke go vrate i toa kako so kamata
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
mozebi .. ama jas samo spodeluvam moe iskustvo :) i vi kazuvam sto se slusuva so mojata procedura .. zs i jas ne znam zosto vaka .. ke cekam do nedela da se slusnam so posrednicka
Druze ti pisav vo Inbox, dosta od lugeto gi zbuni! Inaku e razjasneto drugarot brojceto mu e za proishod, uste ne mu e zemen pa da zakaze za intervju!
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
zatoa si se dava kopija zs mn dusi se sliznaja baska i tvrdat deka gi vrajkaat dokumentite nazad ama od to nema nisto i sto znam posrednik ne e bitno koj so tujgi dokumenti pominuvaat i dr imala nekoja varijanta a neznam tocno koja e ama mozelo da se sredi i so tujg dokument taka da pocekaj mozebi ke ti ja vratat postapkata ponovo ke go smenat statuso kako sto ti bil pozz i mn srejka
Враќаат стари документи кога си го зимаш државјанството ако си пишал у мобла да ти ги вратат.
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
Враќаат стари документи кога си го зимаш државјанството ако си пишал у мобла да ти ги вратат.
при предавање на дополнителните тогаш се пишува молба или ....?

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
2
zdravo nov sum sakam da prasam no seriozno koj znae neka pise koj ne znae neka me odmine imam podneseno 2012 11 mesec bev naintervju posle 1.5god me vratija na dopolnitelna proverka pred 6 meseci dadov na posrednikot dokumenti od tetka na tatkomi sestra i pred nekoj den mi napisa pak Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции kolku vreme se ceka i prifakaat li od sestra na tatko
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
zdravo nov sum sakam da prasam no seriozno koj znae neka pise koj ne znae neka me odmine imam podneseno 2012 11 mesec bev naintervju posle 1.5god me vratija na dopolnitelna proverka pred 6 meseci dadov na posrednikot dokumenti od tetka na tatkomi sestra i pred nekoj den mi napisa pak Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции kolku vreme se ceka i prifakaat li od sestra na tatko
Ti od Zvegor da ne si? Haha
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Само Струмица е била во Б'лгарија по турското, но само за 1912-1919г., а по тоа цела денешна Македонија е во "Кралство на словенци, х'рвати и с'рби".
Во ц'рквите во Македонија тешко ке се најдат кр'шттеници "напишани на б'лгарски" (барем јавно достапни), бидејки повекјето се уништени најверојатно по времето на комунистическиот режим, а пак и уште по '18 година (предпуставам, инаку со срека на сите, нека има повеке најдени).
БПЦ може да има некакви копија или останали документи от 19-20 век за Македонија. Има сајт со емајл/телефон/адрес и слично за тие кои барат документи за овој период.
За потв'рдите - зборувај со ДАБЧ за најсигурно.
Па ако не можеш да истанлираш било каква "Кирилица" можеш да користиш "copy-paste" за тоа што бараш и да пишуваш на латиница во БГ верзијата на Гуг'л и тоа веднагаш ти го прави на кирилица, така можеш да го копираш и да бараш во темата тоа што сакаш.
ке може да ми го пишеш сајтот за да барам некои документи ако ги имат
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
zdravo nov sum sakam da prasam no seriozno koj znae neka pise koj ne znae neka me odmine imam podneseno 2012 11 mesec bev naintervju posle 1.5god me vratija na dopolnitelna proverka pred 6 meseci dadov na posrednikot dokumenti od tetka na tatkomi sestra i pred nekoj den mi napisa pak Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции kolku vreme se ceka i prifakaat li od sestra na tatko
zavisi na kolku vreme zasedava komisijata za grazdanstvo od 2 do 3 meseci,,,,,, prifakjaat ako ne im se dopagjal dokumentot vednas ke te prekratat ;)
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
ке може да ми го пишеш сајтот за да барам некои документи ако ги имат

Телефони на Св. Синод:

- Централа: (2) 987 56 11

- Архива: в'тр. 219

- Пропуск: в'тр. 201

http://www.bg-patriarshia.bg/index.php?file=contacts.xml

Не постои возможност за баране на лични документи (барем во сајтот), тоа става конкретно за секој човек, кој што бара нешто.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ЛУГЕ ДАЛИ НЕКОЈ ЗНАЕ НЕШТО ЗА ЗАКОНОТ ШТО ТРЕБА ДА СЕ ГЛАСА???нешто ново има ли????
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Тукa е прoблемoт. Мислaм декa вooпштo ги немa дoстaвенo. Немa шaнси дa не ти oдoбрaт сo стaри дoкументи. Нaјдoбрo е тaкви дoкументи дa се дoстaвувaaт личнo
Zdravo ako ti e sumlivo za dokumetite dali se odneseni cim si prekraten odi vo Sofia baraj gi nazad dokumetite ke koga ke gi zemis ke vidis sto ima odneseno.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
moj drugar dopolnitelni odnese posle mene i veke mu e potpisan ukazot toj cekase 45 dena za potpis jas sum veke 70 dena i nemam potpis dali gi teraat po red ili kako im tekne koj znae?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom