Најекономично греење и ладење

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Oд друга страна @moongoses знаеш како велат, хартија трпи се. :)
На таа хартија што ја залепиле на самите клими, вика Чејнџ 4.1KW a Ломо 3.67KW... Јас мислам дека меродавни податоци ќе бидат само искуствата кога темп. ќе падне ниско, и на маглите.

Мислам ако Кози е подобрата клима, како им се исплати да ја продаваат поевтино, од „послабата Ломо“?? :D
Ете го тој дечкото, Кодус вели дека дваестина Кози инсталирал месецов (или есенва?)... Идат во зијан овие Гримак? Брзо да покупуваме евтини Кози - додека не се сетиле Гримак дека се заебале со цените! ;)
Знам дека хартијата трпи се, ама ако не им веруваш за еден модел зошто би им верувал за другите модели?
Јас не знам зошто се такви ниту спецификациите ниту цените, затоа и барам одговор, каде лежи зајакот. Но очигледно никој не знае да одговори, освен рекла казала муабети.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.744
Поени од реакции
31.693
Така ќе да е. Затоа јас реков, реални искуства од луѓе, а градацијата според цените - нема економска логика да ти го продаваат поевтино подобриот модел.
Ломо на доверба го купив, не е дека има многу избор (Кози нејќев). Чејнџ ми е проверена работа, брат ми го има веќе 3 години, цел стан го грее со него (ОК во нова зграда е каде сите станови над/окулу него исто така се греат).
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Za cistenje na filtrite mnogu retko da se spomne ovde.
Jas gi cistam na 3 nedeli, i za tri nedeli se sobira poprilicno prasina. Ovaa sezona sakam i na dve nedeli da gi mijam, zasto mnogu mi se gledaat tri po prasinata sto se sobira.
Neznam kolku cesto drugite gi cistat, no siguren sum deka ima lugje i ednas do dvapati godisno sto ja sproveduvaat taa operacija.
A i na tri nedeli se osekja razlika vo rabotata na klimata, malku polesno dise, mozam da zamislam nekolku meseci neiscisteni-moknosta na klimata bi se namalila mozebi za cetvrtina.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ako nekome treba ima ovde nekih sertifikata za
Gree model GWH 12 TB S3DNA , to je valjda neki Hansol.
E sada sve zavisi da li je 1 G , 2 B , 6 B , 3 G , 1 C.....itd , svaka drugacija oznaka na kraju ima svoj poseban sertifikat.Razlika u jednom slovu , broju dobija poseban sertfikat i vodi se pod posebnim brojem dodeljenog sertifikata..
http://www.certipedia.com/certificates/50296197?locale=en&page_number=1
http://www.certipedia.com/certificates/50291689?locale=en&page_number=1

http://www.certipedia.com/certificates/50296209?locale=en&page_number=1

http://www.certipedia.com/certificates/50302428?locale=en&page_number=1

Ima toga jos mnogo ali da ne postavljam bas sve.Ovde ima jos podataka za ostale modele Gree.

http://www.certipedia.com/companies/14531/certificates?locale=en

Ima i za Toplotne pumpe voda - vazduh , VRV, Multi .....itd.Eto malo da vam pomognem .
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Za cistenje na filtrite mnogu retko da se spomne ovde.
Jas gi cistam na 3 nedeli, i za tri nedeli se sobira poprilicno prasina. Ovaa sezona sakam i na dve nedeli da gi mijam, zasto mnogu mi se gledaat tri po prasinata sto se sobira.
Neznam kolku cesto drugite gi cistat, no siguren sum deka ima lugje i ednas do dvapati godisno sto ja sproveduvaat taa operacija.
A i na tri nedeli se osekja razlika vo rabotata na klimata, malku polesno dise, mozam da zamislam nekolku meseci neiscisteni-moknosta na klimata bi se namalila mozebi za cetvrtina.
Ednas nedelno,ne e nekoja filozofija a vreme pomalku cista rabota:)[DOUBLEPOST=1446217334][/DOUBLEPOST]
Ednas nedelno,ne e nekoja filozofija a vreme pomalku cista rabota:)
A za posledniov post ne sum mesal prsti strelec zimi SVE:facepalm:
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Za cistenje na filtrite mnogu retko da se spomne ovde.
Jas gi cistam na 3 nedeli, i za tri nedeli se sobira poprilicno prasina. Ovaa sezona sakam i na dve nedeli da gi mijam, zasto mnogu mi se gledaat tri po prasinata sto se sobira.
Neznam kolku cesto drugite gi cistat, no siguren sum deka ima lugje i ednas do dvapati godisno sto ja sproveduvaat taa operacija.
A i na tri nedeli se osekja razlika vo rabotata na klimata, malku polesno dise, mozam da zamislam nekolku meseci neiscisteni-moknosta na klimata bi se namalila mozebi za cetvrtina.[/quote

Kako se cistat filtrite mozes da ni objasnis na nie sto neznaeme malce podetalno...Jas daikinov go zemav pre 3 meseci i uste ne sum zacistil vnatre. Barav tutoriali po netov ali nekako strav mi e da cepkam vnatre da ne zaebam nesto uste na pocetok (n)
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Читајчи ги мислејњата на форумов,се одлучив за mitsubishi msz-fh35ve thailand. Голема благодарност до Стрелец,кој објасни каде можи да се најди овој производ .Во хидросет им требаат многу пари и се поскапи за 350е,наспроти енергосистем.Стрелец дали би објаснил само уште на што треба да се внимава кон монтажерите кои ке ја местат климата,или нешто на што треба да се внимава при употребата конкретно за овој модел. со почит
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Читајчи ги мислејњата на форумов,се одлучив за mitsubishi msz-fh35ve thailand. Голема благодарност до Стрелец,кој објасни каде можи да се најди овој производ .Во хидросет им требаат многу пари и се поскапи за 350е,наспроти енергосистем.Стрелец дали би објаснил само уште на што треба да се внимава кон монтажерите кои ке ја местат климата,или нешто на што треба да се внимава при употребата конкретно за овој модел. со почит
A koj ke ti ja montira ? DeMargo ?
Tocno naveden Garanten Rok od 2godini glej da ti pisuva vo garancijata!
Najdi nekoj sto sigurno ke vakumira barem 15minuti, na vaservaga ramno da japostavi klimata i ako moze asolni gumici da ti stavi. Cevki najmalce 3metra (iako ke treba da se cenkas za tie 3m so monterite, sekogas gledaat da ushparaat na dolzina), kaj mene se malku pokratki od 3m pa se sllusa nekoe slabo zuenje na freonot nadvor koga raboti na poniski obrtai.
Ja tie demargo odma gi otkaciv posto na telefon si kazaa deka ne vakumirale instalcija...
@viktort38 Ovaa ke bide 5ta ili 6ta prodadena Mitsu FH35 za koja znam deka e po moi sugestii :)
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
1
Bas taa, 60240...u evra nesto pod 1000.
Bas sea ja pustiv sefte na greenje, merev izduv 47C :) vlecese 500 togas a ja podesiv na 28C zasto sobnata bese 23.5 i nekako mnogu slabo duvase.
@Zensen cestito klima...so zdravje da te sluzi i gree !! Cena?
Strelec vcera ja namontirav fh35ve
Zar i Taiwan moze da se najde kaj nas ?
Mojata od energositem e Made in Tailand, kompresorite spored servisnoto se Tajlandski, zaradi T nakrajot od oznakata(FRUMT) koe oznacuva deka e proizveden vo Tailand potocno vo "Siam Compressor Industry" a drug pogon za kompresori imaat i vo Kina "Mitsubishi Electric (Guangzhou) Compressor"
Tuka imas podatoci za site oddeli na Mitubishi i po ona sto moze da se procita Thailand ima mnogu poveke pogoni na Mitsu i verovatno im e pogolem centar od Taiwan, iskreno ne sum analiziral a i neznam kako bi mozel da znam koja e podobra od dvete.
[DOUBLEPOST=1446212178][/DOUBLEPOST]
Masala masala sve otislo....edno kafe da me castea za reklamiranjeto ovde :(
Od procent izgleda pak niso, od Gree bar imam poklon par teftercinja a i kafe sum piel moram da priznam...posto mi go zborat procentot tuka pa da si kazam ;)
I treba da te castat jas ja zedov pred 4-5 denovi a vcera ja montirav inaku pred da ja zemam se javiv vo enrgosistem i prasav dali ja imaat i kolku parcinja imaat i kazaa deka ima uste 4.E sega uste i se ucam vo koj rezim da ja stavam i sekako najmalku da trosi pa
A koj ke ti ja montira ? DeMargo ?
Tocno naveden Garanten Rok od 2godini glej da ti pisuva vo garancijata!
Najdi nekoj sto sigurno ke vakumira barem 15minuti, na vaservaga ramno da japostavi klimata i ako moze asolni gumici da ti stavi. Cevki najmalce 3metra (iako ke treba da se cenkas za tie 3m so monterite, sekogas gledaat da ushparaat na dolzina), kaj mene se malku pokratki od 3m pa se sllusa nekoe slabo zuenje na freonot nadvor koga raboti na poniski obrtai.
Ja tie demargo odma gi otkaciv posto na telefon si kazaa deka ne vakumirale instalcija...
@viktort38 Ovaa ke bide 5ta ili 6ta prodadena Mitsu FH35 za koja znam deka e po moi sugestii :)
Eve i jas sedmi, ja zemav vo ponedelnikot a vcera ja montirav,e sega uste i se ucam okolu funkciite pa ako imas nekoj korisen sovet ne e loso da ni kazes
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Dali nekoj moze da mi odgovori zosto e razlikata u cena skoro 10000den pomedju Vivax ACP-18CH50AECI i ACP-18CH50AEHI?
Pozz
Nadvoresnite edinici na 18kite po produkt kodot na delovite sto se vgradeni se razlikuvaat samo vo ovie 4delovi
Outdoor E-Parts Box Subassembly
Parts fn Right Side Plate
Radiator
Subassembly of Outdoor Main Control Board

Dodeka vnatresnite edinici na 18kive se sosema razlicni vo 90% imaat razlicni Product broevi.
AEFI18 i AEGI18 imaat 100% isti PCodovi za nadvoresnite edinici.
Za razlika od 18kive 12kite AEHI i AECI se mnogu razlicni, i po kompresor i ednata(AEHI) ima EEV a drugata e so kapilara.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
630
Поени од реакции
618
Подолго време ја следам темава и прочитав многу пофалиби за ГРЕЕ. Голем дел од работите ги разбирам, дел и не. Ама конкретно ме интересира што е подобро од ова да го земам:

http://tehnomarket.com.mk/products/09144345/gree-gwh12ma-k3dnc8l-k3dna3l
26.000 плус монтажа 3.000 денари (бидејки нема КИТ) 29.000

или ова :
http://tehnomarket.com.mk/products/09119451/neo-acv-inv-12led-r410a

26.000 (-1500 денара попуст) и монтажа 2000 денара (бидејќи има КИТ) = 26.500

Сервисерот ми советуваше Нео, демек немале проблеми тие што ги монтирал, а за ГРЕЕ-то сеуште немал некое поголемо искуство

Планирам да зимам 2 за основно греење за стан
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.744
Поени од реакции
31.693
Подолго време ја следам темава и ...

Сервисерот ми советуваше Нео, демек немале проблеми тие што ги монтирал, а за ГРЕЕ-то сеуште немал некое поголемо искуство

Планирам да зимам 2 за основно греење за стан
Штом чуствуваш макар и мала најпотреба да го прашаш ова - не, не си ја читал темава. :rolleyes:

Без навреда, ама постојано се вртат потполно истите прашања. Точно истото ова е прашувано и одговорено, неколку страници поназад.
Добронамерно: пролистај наназад. (y)
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Стрелец
Климата денеска ми ја донесоја од енергосистем кај нивните претставници за Прилеп,но тие само продаваат без монтажа. Најдов монтажер 4000 ден,30 до 45 мин вакумирање и да постави гумици под надворешниот дел од климата. Бидејки ке ми служи претежно за греење,а и така одговара повејке ке ја монтирам на јужната страна од кујката каде ке биди изложена цело време на сонце(исправете ме ако грешам со овој избор). Кое е најдобро висинско растојание надворешна со внатрешна единица,и колку растојание е најдобро да има до плафонот. Можеби монтажерот си има искуство,но имам лошо искуство со ткн(МАЈСТОРИ).Благодарнот до сите кои одвојуваат време. Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom