Најекономично греење и ладење

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ne kazav deka imam PVC stolarija so 3 stakla,od nadvor stiropor 8cm,ali na prv sprat sum i odozdola se ducani koi voopsto ne se grejat.OK neka bide Gree 18-ka,a pri ekstremno niskite temperaturi ke dogrevam so radijatorite.Ne znam dali javno da pisuvam,od Greemak malku se bezobrazni,mi baraat uste 30e za patni do Kumanovo troskovi bidejci striktno barav niven monter da ja montira klimata.
Ke ti dadat toj podarokot sto go spominjaa ovlaznuvac li bese? Ako ne ti treba toa cudo, vo Technomarket, Agrotehna i kaj li uste gi prodavaat davaa 5200 den. vaucer za nesto drugo ako ti treba za po doma. A mozebi ke se iscenkas i da ti gi iracunaat kako montaza tie pari, pa da ja zemes po cena od 52000 so vklucena montaza.
I oni ne veruvam deka ke ti pobaraat 30eur+ za montaza vo KU.
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Ako ja zemam klimata direktno od niv ke go dobijam i ovlazuvacot za koj epten ima sturi informacii,duri trae promocijata,no ke platam dodatni 30e transport.Mi rekoa na tel. deka ke ja ima u Technomarket so vaucer od 5000,samo kaj nas seuste ja nema pristignato.Ja ne znam sto kompliciraat so tie podaroci,vauceri...Ednostavno "decko ako ne sakas nisto od toa,imas minus tolku od redovnata cena" i cao...Ja bev spremen sto e najcovecki da dodadam 20e za patni troskovi,ama ova so 30e e vece ucenuvacki i pocna inat da me faca...Koga davam tolkavi pari 10e +- ne se nisto,ama najbiten e odnosot sprema kupuvacot.[DOUBLEPOST=1446032942][/DOUBLEPOST]I od koga montazata koja bese 50-60e se kaci na 80e? Ovaa demek 18-ka,pa poskapo.Ja 23god. imam ducan za popravka na TV-Audio-Video,toa e isto kako eden isti kondenzator sto ide u TV i u 32'' i u 42'' da go prodadam poskapo zasto e za 42" :(
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ako ja zemam klimata direktno od niv ke go dobijam i ovlazuvacot za koj epten ima sturi informacii,duri trae promocijata,no ke platam dodatni 30e transport.Mi rekoa na tel. deka ke ja ima u Technomarket so vaucer od 5000,samo kaj nas seuste ja nema pristignato.Ja ne znam sto kompliciraat so tie podaroci,vauceri...Ednostavno "decko ako ne sakas nisto od toa,imas minus tolku od redovnata cena" i cao...Ja bev spremen sto e najcovecki da dodadam 20e za patni troskovi,ama ova so 30e e vece ucenuvacki i pocna inat da me faca...Koga davam tolkavi pari 10e +- ne se nisto,ama najbiten e odnosot sprema kupuvacot.
Tocno, korekten odnos kon kupuvac mnogu retko se srekava kaj nas. Mentalitet e vo prasanje.
I jas sum takov, za 30eur mozam da otkazam kupuvanje.[DOUBLEPOST=1446033069][/DOUBLEPOST]I da dadam i 100eur i poveke za drug proizvod
A da go slusnes ti majstor Zoki, so slikite od pred nekoja strana. On bi mozel da ti sredi so klimata i da ti ja montira.
 
Член од
24 март 2013
Мислења
65
Поени од реакции
50
@Vlatko 967 jas zemav klimi od Gree direktno, a mi gi montiraa monteri od Kumanovo shto rabotat za Tehnomarket, 70evra od klima-Dejan I Sasho mislam bea iminjata.
Ne se loshi deckite I zavrshija dobra rabota, samo vakumiranjeto mi beshe nekako prekratko, okolu 3 minuti otprilika I na moja zabeleshka odgovorija jaka e pumpata ...Od Gree mi gi dadoa monterite za kumanovo....
Prashaj go Vanlock da ti dae broj od Zorba pa mozebi I so nego moze da se dogovorish
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.765
Поени од реакции
31.704
I od koga montazata koja bese 50-60e se kaci na 80e? Ovaa demek 18-ka,pa poskapo.Ja 23god. imam ducan za popravka na TV-Audio-Video,toa e isto kako eden isti kondenzator sto ide u TV i u 32'' i u 42'' da go prodadam poskapo zasto e za 42" :(
За ова повеќето од нас се смеевме наназад на темата кога сите почнаа така да наплатуваат поскапа монтажа за 18ките, после некој објасни дека тоа било заради тоа што надворешната единица била потешка... ;)
Како и да е, некој почна и сега сите така наплаќаат.
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
За ова повеќето од нас се смеевме наназад на темата кога сите почнаа така да наплатуваат поскапа монтажа за 18ките, после некој објасни дека тоа било заради тоа што надворешната единица била потешка... ;)
Како и да е, некој почна и сега сите така наплаќаат.
A ne se podebeli cevkite kaj 18-ka?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.765
Поени од реакции
31.704
Не, тоа е Cozy моделот. Тешко 30м2, можеби ако си во стан во зграда која има добра изолација и дограма, и ако на сите 5 страни имаш станови кои се грејат. Дури и така на пониски температури највероватно ќе трокира...
Gree Lomo, тоа ти треба. Ако имаш големи топлотни загуби (немаш добра изолација), и многу висок плафон, тогаш можеби и 18ка наместо 12ка би ти требала.
Се зависи од топлотните загуби на твојот стан/куќа.



[DOUBLEPOST=1446034512][/DOUBLEPOST]
Cisto da znaete izgleda ja ima povtorno na lager Vivax ACP-12CH35GEYI vo advance media, izgleda svatija Vivax deka bez ovaa klima nema biznis samo so tia mideite.
Znaci na sajtot stoi deka ja ima a i od pakom najnoviot cenovnik vidov deka e so oznaka "L" sto znaci lager

http://www.advancemedia.com.mk/shopping/klima-ured-vivax-cool-inverter-acp12ch35geyi-/p/55603
Ова беше ремаркираниот Хансол?
Нели кажаа дека Gree и Vivax прекинале соработка, од каде сега ова? Да не не е Хансол ова, туку друго нешто со иста ознака?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.117
Поени од реакции
8.187
Не, тоа е Cozy моделот. Тешко 30м2, можеби ако си во стан во зграда која има добра изолација и дограма, и ако на сите 5 страни имаш станови кои се грејат. Дури и така на пониски температури највероватно ќе трокира...
Gree Lomo, тоа ти треба. Ако имаш големи топлотни загуби (немаш добра изолација), и многу висок плафон, тогаш можеби и 18ка наместо 12ка би ти требала.
Се зависи од топлотните загуби на твојот стан/куќа.



[DOUBLEPOST=1446034512][/DOUBLEPOST]
Ова беше ремаркираниот Хансол?
Нели кажаа дека Gree и Vivax прекинале соработка, од каде сега ова? Да не не е Хансол ова, туку друго нешто со иста ознака?
Aко ти гарантира -15 не разбирам зошто би трокирала?
Грее Ломо каде ги има?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.765
Поени од реакции
31.704
Aко ти гарантира -15 не разбирам зошто би трокирала?
Грее Ломо каде ги има?
Тоа -15 не значи ништо друго, освен дека уредот „некако“ ќе работи на таа температура. Но ништо не ти грантира како ќе работи на -15. Конкретно за тој Gree Cozy, се знае дека е инфериорен во однос на другите модели на Gree, како Gree Lomo.
Разгледај, или пребарај, наназад на темава - се има правено муабети и споредби.


Грее Ломо каде ги има?
На истите места каде има и Gree Cozy. ;)
Или погледај директно кај увозникот, Гримак.
 
Член од
29 март 2012
Мислења
15
Поени од реакции
5
GREE GWH12MA-K3DNC8L/K3DNA3L

другари и другарки :) мислење за грее климата 3.5 .. за 30 м2 ми е потребно, имам добра изолација на куќата..
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
За*би тема која има катаљарда постови а нема модератор, па истите глупости се пишуваат повторно на секоја втора страна. @Acid

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
izborot mi se stesni na:
1. GREE GWH18QD-K3DNA1G LOMO cena 845 evra (gratis ovlaznuvas navodno sto vredi 240Evra ili preku tehnomarket vaucer od 85 evra). Cena montaza 70evra.
Tehnicki karekateristiki sto me interesiraa: (*spored izvori na Gree)
SCOP +7 stepeni C: 5.4 KW toplina: 5.3
SCOP -7 stepeni C: 4.0 KW toplina: 4.1
SCOP -15 stepeni C: 3.1 KW toplina: 6.2
max airflow: 800m3/h

2. Daikin FTX50GV cena 945 evra. Cena montaza 90evra.
Tehnicki karekateristiki sto me interesiraa: (*spored oficijalni merenja)
SCOP +7 stepeni C: ?? KW toplina: ??
SCOP -7 stepeni C: 4.08 KW toplina: 4.6KW
SCOP -15 stepeni C: ?? KW toplina: ??
max airflow: 882m3/h

Se raboti za lokacija vo Veles i vo dvata slucai instalater e lokalen servis vo Veles.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.738
Поени од реакции
2.554
Тоа -15 не значи ништо друго, освен дека уредот „некако“ ќе работи на таа температура. Но ништо не ти грантира како ќе работи на -15. Конкретно за тој Gree Cozy, се знае дека е инфериорен во однос на другите модели на Gree, како Gree Lomo.
Документите за Gree баш и не се во согласност со ова. Еве од 38-ма страна за Gree - GWH12MA
upload_2015-10-28_15-55-17.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom