Огревно дрво (проблем со достава на ЈП МП)

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Знам многу фамилии верни гласачи на владеачкава гарнитура кој се без дрва за огрев за престојнава сезона, ќе речев дека ги жалам, ама не ги жалам ич. ЈП Македонски шуми е криминално гнездо кое е срамота што постои, треба да биде затворено, запечатено и никогаш повеќе да не проработи, а секој од чистач до директор да одлежи барем 10 години затвор.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Ај за тие што им се платени па што чекаат тоа е посебна приказна. Ама за овие другиве што ќе треба да купат по цена кубик од 3500ден, зар не им се исплаќа повеќе на струја да истераат годинава?
 
Член од
24 октомври 2015
Мислења
25
Поени од реакции
19
Ај за тие што им се платени па што чекаат тоа е посебна приказна. Ама за овие другиве што ќе треба да купат по цена кубик од 3500ден, зар не им се исплаќа повеќе на струја да истераат годинава?
Koga loshite naviki teshko umiraat, ekoloshkata svest e na najnisko nivo.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.217
Поени од реакции
36.430
Ај за тие што им се платени па што чекаат тоа е посебна приказна. Ама за овие другиве што ќе треба да купат по цена кубик од 3500ден, зар не им се исплаќа повеќе на струја да истераат годинава?
И јас сум правел таква математика, ама се снајдов со ефтини дрва во последен момент и се премислив.
Инаку еве за мене кога ја правев математиката: Трошам 7-9 кубици дрва во период од средина на Октомври до крај на Март, значи 5.5.-6 грејни месеци. Ако 9 кубици * 3400 ден= 30 600 денари, делено на 6 ти е 5100 ден, дополнителна фора на сметката за струја за зимава. Е сега не сум се греел никогаш дома со струја и тоа ме стави во мисла, јас живеам одвоен од моите во стан и се греам на струја, али стан е друга приказна, а куќа е сосема друга. Додатно јас сум по цел ден надвор од дома и се прибирам навечер, па уклучувам само 3-5 саати струја и ми се има случено да платам 1500 денари во Декември, a најмногу до 3900 денари кога беше тоа глупостите во ЕВН со паушалот во Јануари.[DOUBLEPOST=1445666952][/DOUBLEPOST]
Ние имавме едно непријатно искуство со говеда шо приватно носат дрва.
Ти продава 3500 денари од кубик.
Ти истовара дрва и тврди дека се 6 кубика.
Гледаш дека у камионот останале цел ред дрва дури 2 скоро.
Му викаш дека нема 6 кубика.
Ти се инаети дека има 6 кубика.
Зимаш да ги мериш и излегуват 4 кубика.
Се расправаш со него.
Ќе ги однел на некој друг.

И ги носи на друг и му ги продава како 6 кубика по цена пд 3500 денари..

На тв викат дека дрва има.

ДА ЖИВЕЕ ЛОПОВСКА ДРЖАВА!
Тие пичлемињата крадат нон стоп, али се кучиња кои го лижат газот на тие во општина или ги држи некој од горе, па си го ладат и изиграваат шерифи.
Оваа година еден зелкар од тие приватниците ми вети да ми донесе дрва по 2800 денари, најпрво го чекав 2 недели и не се ни јавуваше за жив, го барам на телефон и ми вика еј немај гајле ќе те побарам јас, те пишав во списокот и по која цена и колку кубици. Го чекам уште месец дена, го нема, пак го барам ми вика немај гајле уживај, но почнаа драстично да ги поскапуваат и му се јавувам пак по неколку дена. Вика друже те заборавивме деновиве, али да си знаеш сега цената им е 3300. Во тој момент да ми беше пред мене, гарантирам дека ќе завршеше со некоја цепеница измеѓу очи, мамето да му го ебам идиотско, али во држава без судство и правен систем, каде што и со потпишан договор ги ебаваат луѓето, ваквите се најмал проблем.
 
Последно уредено:

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Јас дρвата ги платив во маρт и ги добив на κρајот на јуни. Κупив 18 κубиκа.
Можам да κажам деκа имав сρеќа гледајќи што се случува.
Сеρиозно ρазмислувам за наρедната сезона да пρеминам на гас или пелети, иаκо и во двата случаи, и аκо ја изземам инвестицијата, излегува посκапо.
Од дρуга стρана, неρвозите за дρва се навистина големи... во договоρот стои достава најдоцна два месеци по уплата, јас чеκав тρи..
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
дека не се однесени дрвата на тие шо платиле точно е, на околу 25% платени дрва преку синдикати и список за физички лица не им се однесени, друга работа идат денеска со свежи пари бил директор бил партиски бил овој ониј ајде преку ред плати денес земи утре.....и тоа не е фер, сеа најново им носат половина од уплатените оти фатило грејна другата половина до нова година и така кругот е мали во него сме сите.....приватните се прикаска за себе, ем те крадат ем нема кај да се жалиш, ајде од шумското ако те украдат нивните ке се жалиш ке дое комисија ке премере и ке ти ги надокнадат ама со приватниве ни закон ги брка ни ниш

Инаку да си нзаете дрвата се мерат стрикно на камион, на земја после не се признава, оти секое редење не е исто, тоа е субјективно, дрвата нормално се со дупки затоа се вика метар просторен а не кубен, кубен е метро на три димензии ама полн простор коефициентот е 0,7 или 1,43 затоа се буне народот ми донесоа 5 а 7 уплатив оти на документот пишело 7*0,7=4,9
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
И ние дома сме со истиот проблем со Македонски Шуми. Лани исто се побунавме ради тие "мали неприметливи" дупчиња меѓу дрвото и ни рекоа само или ги сакаме или има други на листа шо чекаат. Плус кога ги зедовме плативме дополнително за постари и посуви дрва, тие ни ги носат водени. Цела зима прво да ги печиш, па после да ги ставиш во каминот.
Годинава сме од мај на листа на чекање,ама уште ни трага и глас од дрвата,а цело време цената се менува. Нормално дека имаат приоритетни фамилии кои и сега се пишат за дрва и ги добиваат наредниот ден, ама тоа си е поврзано со партиската книшка.
За од приватни дома не се осмелуваме да земиме, пошо имаме легендарни комшии и лани ни викнаа шумарска полиција да ни проверува сред Јануари документи за дрвата.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
И ние дома сме со истиот проблем со Македонски Шуми. Лани исто се побунавме ради тие "мали неприметливи" дупчиња меѓу дрвото и ни рекоа само или ги сакаме или има други на листа шо чекаат. Плус кога ги зедовме плативме дополнително за постари и посуви дрва, тие ни ги носат водени. Цела зима прво да ги печиш, па после да ги ставиш во каминот.
Годинава сме од мај на листа на чекање,ама уште ни трага и глас од дрвата,а цело време цената се менува. Нормално дека имаат приоритетни фамилии кои и сега се пишат за дрва и ги добиваат наредниот ден, ама тоа си е поврзано со партиската книшка.
За од приватни дома не се осмелуваме да земиме, пошо имаме легендарни комшии и лани ни викнаа шумарска полиција да ни проверува сред Јануари документи за дрвата.
I privatnite skladovi ti davaat legalen document za drvata,nemas od so da se plasis.Komsiite mozat samo da ti go pusat.E sea dali imas plus 800-1000 denara poveke da platis za kubice.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.675
Поени од реакции
2.620
Не се грееме на дрва па не ги знаев цените, сега кога ги видов па и не било баш ефтино, инаку ова со шумското секаде е исто, само ние шо живееме во јужниот регион не е некој проблем бидејќи на диво има колку ти душа сака, дедо ми ги зеде 2500 кубикот, нормално од човек на црно шо продава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom