Најекономично греење и ладење

Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Зависи колку имаш изолација на тој ѕид, како и подот. Какви прозори (стара дограма, или нови ПВЦ)...

Јас би те прашал дали имаш инфо дали се добри овие Vaillant конвектори? Не сум запознаен со брендот.
Инфо баш конкретно немам, мајстор ми ги препорача, на нет што гледав германски бренд се а ги има низ цела европа, во споредба со другите конвектори се дупло поскапи, 2000w нивните се 5 700 денари, во нептун има 2 000w за 2 000 денари, па ко што викаат, ако не знаеш што е добро, прашај што е скапо :) валда се некој квалитетни, иначе изолацијата е супер, под мене и над мене има стан, прозори нови пвц, спална соба е во зграда од 83то годиште...
одприлика ме интересира ете со убава изолација, колкав простор може да загрее 2 000w
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Abe drugar imase ponazad na.slikite edno fujitsu sto model e ?
To je Fujitsu 12 LT.[DOUBLEPOST=1445440680][/DOUBLEPOST]
и

Тошибата е во салонот, треба да грее некои 34м2.

Немам појма Зоран. Не прашував.
Мислам дека Gree слабо аплицираат за еуровент сертификати (не знам од кои причини). Одлуките за купување ги правев врз база на искуства од форуми, помеѓу кои и од вашиот http://www.elitemadzone.org
Gree bas ima dosta razlicitih oznaka .Pretpostavljam da ima razlike za koje je trziste namenjen za prodaju a naravno da i cena uredjaja utice.
Kako sam razumeo ovo je tvoja treca klima i sa ovom klimom si pokrio ceo stan.Zavrsio si sa kupovinom klima i grejanjem..
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.780
Поени од реакции
31.720
Gree bas ima dosta razlicitih oznaka .Pretpostavljam da ima razlike za koje je trziste namenjen za prodaju a naravno da i cena uredjaja utice.
Погоре се пишуваше дека овие модели на Gree Lomo што се достапни во Македонија, се LCLH, и со EEV (не со капилара).
GWH12QC K3DNA1G/O
GWH12QC K3DNB4G/I

Дали навистина е така, искрено не знам. Ќе се обидам да најдам информации на нет, ако воопшто има некаде. Но како и да е, тоа е тоа што е достапно, и за тие пари нема баш некој избор. Барем не овде во Македонија.
Кај вас во Србија барем Фуџитсу имате различни модели на избор, и со релативно нормални цени. Овде во Македонија Фуџитсу држи само една фирма, носи само некои модели, и има ретардирано напумпани високи цени.

Затоа и увозниците на Gree овде во Македонија имаат успех. Во тој сегмент на пазарот (најевтиниот), едноставно немаат конкуренција. За тие пари има само уште Вивакс (кои во најдобар случај се ремаркиран Gree, или Мидеа, или којзнае што), Мидеа (тапа), и разни Беко, корејците ЛГ или Самсунг, и разни ѓубриња од клими како Нео/мео/кватро/криптон/итн

Искрено дури и увозниците на Gree почнаа да се занесуваат, па заради успехот ги покачија цените за некои 10%. Но тоа е тоа, мал пазар е Македонија. Тоа значи и високи цени.
Се надевам некој ќе почне да носи конкурентски производи од таа класа, ете како поевтините модели на Фуџитсу кои се одлични за цената.



Kako sam razumeo ovo je tvoja treca klima i sa ovom klimom si pokrio ceo stan.Zavrsio si sa kupovinom klima i grejanjem..
Со купување на клими завршив. Но не и со греење генерално. Следното лето следува прект за бекап на греењето со клими - печка на rocket stove принцип на согорување. Исто сакам и да направам сончев панел од лименки (пиво), за воздушно греење во преодните периоди (пролет и есен).
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
To je Fujitsu 12 LT.[DOUBLEPOST=1445440680][/DOUBLEPOST]

Gree bas ima dosta razlicitih oznaka .Pretpostavljam da ima razlike za koje je trziste namenjen za prodaju a naravno da i cena uredjaja utice.
Kako sam razumeo ovo je tvoja treca klima i sa ovom klimom si pokrio ceo stan.Zavrsio si sa kupovinom klima i grejanjem..
Kako si zadovolen so greenje ako si go koristel i so pari e u srbia,bas toj model
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Bas tako , veliki uticaj imaju uvoznici i njihove marze ali i zainteresovanost za trziste.Generalno svi mi smo malo trziste.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Погоре се пишуваше дека овие модели на Gree Lomo што се достапни во Македонија, се LCLH, и со EEV (не со капилара).
GWH12QC K3DNA1G/O
GWH12QC K3DNB4G/I

Дали навистина е така, искрено не знам. Ќе се обидам да најдам информации на нет, ако воопшто има некаде. Но како и да е, тоа е тоа што е достапно, и за тие пари нема баш некој избор. Барем не овде во Македонија.
Кај вас во Србија барем Фуџитсу имате различни модели на избор, и со релативно нормални цени. Овде во Македонија Фуџитсу држи само една фирма, носи само некои модели, и има ретардирано напумпани високи цени.

Затоа и увозниците на Gree овде во Македонија имаат успех. Во тој сегмент на пазарот (најевтиниот), едноставно немаат конкуренција. За тие пари има само уште Вивакс (кои во најдобар случај се ремаркиран Gree, или Мидеа, или којзнае што), Мидеа (тапа), и разни Беко, корејците ЛГ или Самсунг, и разни ѓубриња од клими како Нео/мео/кватро/криптон/итн

Искрено дури и увозниците на Gree почнаа да се занесуваат, па заради успехот ги покачија цените за некои 10%. Но тоа е тоа, мал пазар е Македонија. Тоа значи и високи цени.
Се надевам некој ќе почне да носи конкурентски производи од таа класа, ете како поевтините модели на Фуџитсу кои се одлични за цената.





Со купување на клими завршив. Но не и со греење генерално. Следното лето следува прект за бекап на греењето со клими - печка на rocket stove принцип на согорување. Исто сакам и да направам сончев панел од лименки (пиво), за воздушно греење во преодните периоди (пролет и есен).
Gleam po slikive u kuka zivees mozda se lazam taka mi izglea na so se greese pred klimive,cestito klimive dolgo da.te sluzat normalno
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Kako si zadovolen so greenje ako si go koristel i so pari e u srbia,bas toj model
To je odlicna klima.Dobro drzi kapacitet i dobro je podesena za grejanje.Uvek krece snazno sa grejanjem i registruje svaku promenu ( otvaranje prozora , vrata .....)Najbolje greje kada je podesena na FAN 2 , 3, ( 550 , 750 m3/h vazduha )
Ja sam tu klimu testirao i na - 20 c , jer sam je kupio jos 2011 god , to su bile one prve serije sa Sanyo kompresorom.( twin rotary ). Odlicna klima za grejanje.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
To je odlicna klima.Dobro drzi kapacitet i dobro je podesena za grejanje.Uvek krece snazno sa grejanjem i registruje svaku promenu ( otvaranje prozora , vrata .....)Najbolje greje kada je podesena na FAN 2 , 3, ( 550 , 750 m3/h vazduha )
Ja sam tu klimu testirao i na - 20 c , jer sam je kupio jos 2011 god , to su bile one prve serije sa Sanyo kompresorom.( twin rotary ). Odlicna klima za grejanje.
(Twin)vikas me zacudi so ova braos ne znaev a moze da se najde nesto takvo u srbija ili samo poskapite ltca li bese modelot
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.780
Поени од реакции
31.720
Gleam po slikive u kuka zivees mozda se lazam taka mi izglea na so se greese pred klimive...
Нова (до)градба е тоа, сега тек финиширам и сеуште не сум се вселил - немало греење до сега.

...cestito klimive dolgo da.te sluzat normalno
Фала, да си земеш поубави, или ако веќе си ги набавил - да те служат долго и добро.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
(Twin)vikas me zacudi so ova braos ne znaev a moze da se najde nesto takvo u srbija ili samo poskapite ltca li bese modelot
Da ( twin rotary ) model 808-884-80.Sanyo je ovaj kompresor ugradjivao u klime koje se prodaju na Japanskom trzistu.Pogledaj ovde.
http://ctlg.panasonic.co.jp/sanyo/products/support/delivery/pdf/SAP-E280A.pdf
http://panasonic.jp/sanyo-aircon/p-db/SAP-E280A(W).html
U Srbiji imas kompletnu ponudu i mozes da kupis koju hoces klimu,naravno za Evropsko trziste.
Za Fujitsu LT manual
http://www.frigotrade.hu/webshop/letoltesek/Fujitsu ASYG LTCA 12 service manual (5,9 MB).pdf
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Нова (до)градба е тоа, сега тек финиширам и сеуште не сум се вселил - немало греење до сега.


Фала, да си земеш поубави, или ако веќе си ги набавил - да те служат долго и добро.
Da bre sea mi tekna deka vikase use spremam,zemeno e klimce pred 3 god sluzi sea za sea dobra e tu tu...:-D
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
http://kajgana.com/pridobivki-od-greenjeto-na-peleti
(на порталот на Кајгана денес)
Камините на пелети како систем за греење во последните години се сè позастапени во современите домаќинства. Со текот на годините нивниот изглед и функционалност еволуирале, па денес освен што се ефикасни, камините на пелети се и модерен декор во домот. Овие камини имаат и многу други предности, а во продолжение издвоивме неколку од нив.



Ефикасност

Поради ниското количество на влага, пелетите се мошне ефикасен начин на греење. Ниското количество на влага значи дека полесно можете да ги запалите, а и дека полесно согоруваат. Напредната технологија со која се изработени камините на пелети овозможува висока искористеност и до 94%, а воедно можат да бидат иповрзани со парно греење.
итн и тн....
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Pred 2 ipol godini prasuvav vo hisroset za Fujitsu lt, togas bese moj favorit ama,,,,

http://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-128#post-5836526

cenite se na strana 128
LT okolu 1600evra
U Srbiji je cena 1000 Eura za model 12 LT , i Fujitsu Nocria isto je oko 1000 Eura.
Mozes da pogledas ovde orjentacione cene.
1 Euro iznosi 120 dinara

http://www.acs-klime.rs/klima-uredaji/inverter.html?vrsta_unutrasnje_jedinice=53

http://www.coolshop.rs/inverter-klima-uredjaji
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom