Ford доктор за Ford прашања

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Вршено е сервисирање во Мида Моторс при што е променето некое црево кое било дупнато и свејчици но проблемот си остана. И други мајстори ја имаат видено колата и никој нема видено никаков квар во неа.
Прво разбери дека нема мотор на Форд било 1.25, 1.4, 1.6, 1.8 кој трпи плин. Кај сите страдаат вентилите. Ни капалка не те спасува. Едноставно плин не е пожелно на тие мотори.
Така се проектирани тие мотори.
 
Член од
11 март 2008
Мислења
144
Поени од реакции
60
Прво разбери дека нема мотор на Форд било 1.25, 1.4, 1.6, 1.8 кој трпи плин. Кај сите страдаат вентилите. Ни капалка не те спасува. Едноставно плин не е пожелно на тие мотори.
Така се проектирани тие мотори.
Ама никаде не спомнав дека колата е на плин. На бензин си е
 
Член од
11 март 2008
Мислења
144
Поени од реакции
60
да не ти е прљав иберлауфот па се дупнало едно од двете тенки цревца?
Вака сега, бидејќи сум аналфабет за коли абер немам шо ми зборуваш но моја претпоставка е дека проблемот не е толку очигледен (ми личи на очигледен проблем дупнато цревце). После толку сервисирања ќе се откриеше такво нешто
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Прво разбери дека нема мотор на Форд било 1.25, 1.4, 1.6, 1.8 кој трпи плин. Кај сите страдаат вентилите. Ни капалка не те спасува. Едноставно плин не е пожелно на тие мотори.
Така се проектирани тие мотори.
Ford fusion 1.4i на плин без капалки го издишаа во такси компанија.
Доказ дека капалките се жива превара.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Ford fusion 1.4i на плин без капалки го издишаа во такси компанија.
Доказ дека капалките се жива превара.
Ako bil 1.4 16v nema teorije da napravil kojznae kolku km na plin bez da gi smenat ventilite (i sedalata). Toj ti e eden od najskart motorite na ford.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ako bil 1.4 16v nema teorije da napravil kojznae kolku km na plin bez da gi smenat ventilite (i sedalata). Toj ti e eden od najskart motorite na ford.
Месечно поминува 4-5к км а како такси се вози скоро 3 години без никаков дефект,па сеа види дали моторот е шкарт.
Него што ќе кажеш за најубавите и најфалените коли фолксваген на кои им се кршат/пукаат клипови и клипњачи(фолксваген широко) или целосно цркнување на шалт таблата(фолксваген голф 6)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Zadniot VW(audi) so jas bi go zel e a6 do 2003. Sve so e nad 2005 e gjubre, bez razlika na znackata. Najarni se korejcite.
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Pred nekoj den zemav Ford focus 2003 godina tdci so fabrickoto radio 6000cd rds e.o.n. i koga go smenivme akumulatorot se restartirase radioto i bara kod. Kodot go imam, ali na radioto ne moze da se pritiska nisto osven on/off, ako znae nekoj kako da se napravi neka pomaga...
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Pred nekoj den zemav Ford focus 2003 godina tdci so fabrickoto radio 6000cd rds e.o.n. i koga go smenivme akumulatorot se restartirase radioto i bara kod. Kodot go imam, ali na radioto ne moze da se pritiska nisto osven on/off, ako znae nekoj kako da se napravi neka pomaga...
Нешто од чичо гугл не помогна?
https://www.google.com/search?q=6000cd+rds+e.o.n.&oq=6000cd+rds+e.o.n.&aqs=chrome..69i57&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8#q=6000cd+rds+eon+how+to+enter+code
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Pred nekoj den zemav Ford focus 2003 godina tdci so fabrickoto radio 6000cd rds e.o.n. i koga go smenivme akumulatorot se restartirase radioto i bara kod. Kodot go imam, ali na radioto ne moze da se pritiska nisto osven on/off, ako znae nekoj kako da se napravi neka pomaga...
Здраво,
во принцип треба да го внесете кодот кој го пишува во фиоката, внесете го кодото и би требало да стартува радиото со работа.
Поздрав[DOUBLEPOST=1443521653][/DOUBLEPOST]
Pred nekoj den zemav Ford focus 2003 godina tdci so fabrickoto radio 6000cd rds e.o.n. i koga go smenivme akumulatorot se restartirase radioto i bara kod. Kodot go imam, ali na radioto ne moze da se pritiska nisto osven on/off, ako znae nekoj kako da se napravi neka pomaga...
Здраво,
во принцип треба да го внесете кодот кој го пишува во фиоката, внесете го кодот и би требало да стартува радиото со работа. Како и да е во секое време сме на располагање да ја донесете колата да го ѕирнеме.
Поздрав
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Каблите и Бобините биле проблем ... 100евра за да се средат :)
Кога опиша одма знаев. Како да возев Тамче 40 години старо а колата релативно нова кога ми се деси првпат (3-4 год стара). Е сега на мојата имаше како 2 комплети бобини или така нешто и мислам дека исто пари беше 100 евра. после 3-4 години пак ги менував.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom