Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Кола ко кола, ама и покрај самиот ентериер со борд компјутер и навигации, самата пластика, материјалот кој што е употребен, колата делува многу ефтино во споредба со едно ауди од 1999 на пример.
Добρо... јасно е деκа не може да има κонκуρенција меѓу бρендови од ист κонцеρн. Κолκу и да е ρазлиκата во години, ρазлиκата во κласи останува
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Дали ми треба интернационална возачка дозвола за надвор од државата или не?
Глупости, поголем процент немаат извадено и немале никакви проблеми. Ни ја не извадив, ќе шибам така утре.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
858
Поени од реакции
412
Дали ми треба интернационална возачка дозвола за надвор од државата или не?


Зависи за каде... Република Македонија има договор со некои држави за признавање на возачките дозволи...Конкретно :
Министерството за внатрешни работи информира дека со цел да им се излезе во пресрет на граѓаните, склучени се договори за реципрочно признавање на возачките дозволи со Италија, Шпанија, Албанија, Србија и Црна Гора.

-Освен тоа врз основа на Виенска конвенција за патен сообраќај (1968 година) меѓусебно признавање на возачките дозволи има и со Бугарија, Хрватска, Словенија, Романија, Унгарија, Кралство Белгија како и со Австрија (Б категорија). Во тек се и договори за признавање на возачките дозволи со Косово, Турција и Германија, соопштуваат од МВР. ( статија објавена на порталиве на 23 Јули 2015 )

А во тек биле преговори за признавање и со Косово, Турција и Германија ... Значи за по Балкан-ов ти ја признаваат секаде, освен во Босна, Косово и Гејлада ... Мене на косовска граница ми имаат побарано меѓународна и тоа ми се има случено само тогаш и само таму ...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.071
Поени од реакции
14.980
Дали некој пробал на грчка граница да помини без меЏународна дозвола? Јас сум ја покажувал ама незнам дали можи некако де се прошверцува, бидејќи важат само 3 години и не се баш евтини-850 денари плус слики=1000
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Дали некој пробал на грчка граница да помини без меЏународна дозвола? Јас сум ја покажувал ама незнам дали можи некако де се прошверцува, бидејќи важат само 3 години и не се баш евтини-850 денари плус слики=1000
Во гужвите редовно без меѓународна. Во некој период без гужви и ми барале и не.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Дали некој пробал на грчка граница да помини без меЏународна дозвола? Јас сум ја покажувал ама незнам дали можи некако де се прошверцува, бидејќи важат само 3 години и не се баш евтини-850 денари плус слики=1000
Ni sam neznam kolku pati imam pominato granica i NIKOGAS ne mi pobarale megjunarodna, dodeka zelen karton SEKOGAS. Edino pred nekolku godini koga se vrakjav od Turcija mi pobaraa na vlez vo Grcija no se napraviv naudren i se pravev deka neznam, navodno so novive dozvoli ne treba i tolku. Ali kako i da e ne ti treba. Na kraj kraeva kje se vratis do Gevgelija inkje izvadis za 5 min sem ako nema na granica neznam.

ROMA ROMA ROMA
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
33
Може ли да ми каже некој колку би чинел целиот сет на ребрест каиш за renault megane 2002 1.9 dci
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
За меѓународните, не ти треба. Ако направиш беља, а немаш....не ти важи осигурувањето. :)
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
724
Поени од реакции
1.829
Може ли да ми каже некој колку би чинел целиот сет на ребрест каиш за renault megane 2002 1.9 dci
za moeto grand scenic , rebras so ulje so filtri koplet mi izleze 10800 mkd, sovet smeni si go so vreme ne cekaj
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
858
Поени од реакции
412
Дали некој пробал на грчка граница да помини без меЏународна дозвола? Јас сум ја покажувал ама незнам дали можи некако де се прошверцува, бидејќи важат само 3 години и не се баш евтини-850 денари плус слики=1000


Со новиот закон мислам дека ги направија 5 години... Имаше таков предлог и мислам дека го усвоија ...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.071
Поени од реакции
14.980
Ок, фала за инфромациите . Се надевам дека е на 5 години. Кај се утепувам од вадење на пасоши за детето( тие се на 2 години кога се помали децата), зелени картони, осигурања...уште ова фали за цехот да е комплетен
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Колку кошта промена на антифриз отприлика или конкретно кој знае? И од која боја марка е најдобро да му ставам и колку литри собира. Работи се за опел астра ф дизел? Фала
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Колку кошта промена на антифриз отприлика или конкретно кој знае? И од која боја марка е најдобро да му ставам и колку литри собира. Работи се за опел астра ф дизел? Фала
Ако ладилникот е оние од тенките најубаво црвената и не мора најскапите може и оние средната цена ќе брка работа ,чинењето зависи од сервис до сервис


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Колку кошта промена на антифриз отприлика или конкретно кој знае? И од која боја марка е најдобро да му ставам и колку литри собира. Работи се за опел астра ф дизел? Фала
Од тоа попроста работа не постои..Сам да си смениш антифриз..Отиди на некој напуштен канал,качи ја колата,и види дали имаш штопна на хладњакот..Ако имаш,ја отвораш капачката на казанчето за антифриз,отштрафуваш штопната,цела вода истекува,ја палиш колата,едно 6-7 секудни да поработи,и да ја исфрли цела вода..Затвораш,истураш антифризот и возиш..Е сеа,некои коли немаат штопна,па е потребно најдолното црево од термостатот што влегува во хладњакот да го извадиш,да ја олабавиш стегата,и само да го повлечеш..Ете тоа е целата процедура..А за антифриз,имаше еден од 220 денара на Тотал,овака нешто.И сум користел на ФАМ-Српски,180 денара концетрат..Е сеа јас си купувам 2 литра 100%-тен концетрат,и околу 3 литра дестилирана вода,и сам си ја правам мешавината..Кај мене собира околу 6 литра течост за ладење,1 литро секако неможам да го испуштам оти се наоѓа во блокот,а таму нема штопна..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Така е, и јас никогаш не сум го однел колата на сервис за менување антифриз и си имам канал и сам си менувам антифриз и истото и за масло,а сега за маслото ќе мора на сервис поради ресетирање н компјутер и тоа попросто здравје тука нема филозофија


Sent from my iPhone 5s using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom