Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
38
i jas cekam mesec ipol za potpis ajde belkim vo drugata tura ke ne potpise viceprezidentot deneska ne skoknaa
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Epa vaka jas bev na intervju 13.07 denes gi se javuvam mi veli javi se sredina na Noemvri da vidi dali e dojdeno brojceto pa ti vidi..... a za proizhod kolku cekav da bide gotov podobro ne prasuvaj
Прашај директно во министерството за бројот да не чекаш и да ја следиш преписката.И јас се јавив во ДАБЧ и ми го рекоа бројот под кој сум заведен
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
100 evra e taksata za D viza[DOUBLEPOST=1444399631][/DOUBLEPOST]A ako si student e bezplatna ![DOUBLEPOST=1444400177][/DOUBLEPOST]Eve i jas proveriv i mene molbata mi e uvazhena!! Sakam pak da povtoram deka prepiskata mi beshe prekratena mart mesec , april bev vraten vo zadolzhitelna i nekade krajot na maj chekav potpis od vice prezidenta .Zatoa drugite ne gubete nadezh inache dopolnitelnite dokumenti mi beja od prv bratuched. Pozdrav do site
добро луге ВИЕ ПРЕКРАТЕНИТЕ не ЛАЖЕТЕ нас овде на форумов???дали може некако да ми докажете???затоа што јас сум прекратен од мај и луге до петар колев ми рекоа дека невозможно е да те вратат назад од прекратен во процедура,МОРА СЕ НАНОВО барем така мене ми кажаа,НЕ ПОМАГАТЕ никому со тоа што давате лажна надеж некому,овде има луге кои таја тоалетна хартија(ПАСОШ) им е стварно ВОЛЈА ЗА ЖИВОТ,последна надеж,грев е тоа да го правите..не ми е целта никого да навредам само ве молам не ширете моабети слушнати посело САМО ФАКТИ И ДОКАЗИ........да не се лажиме ПРЕКРАТЕН значи ,ОТКАЗ,ОДБИЕН,ОТПУШТЕН,ЗАБОРАВЕН,УНИШТЕН,ОТФРЛЕН,ЗГАЗЕН,,,,,--//.xxXXидр.да не ненабројувам,како сакате........аман луге доста со ширење дензинформациииии,,не помагате никому само некого ке заглавите..............................................................................................................
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Еве да ви се пофалам, ми пишува дека молбата ми е уважена и е вклучена во Указ ..... Пишав и претходно дека сум од 2012 год, бев на дополнителна и однесов документи од прв братучед што има бугарски пасош.

Со среќа на сите.

Поздрав!!!
Колку време ти зема процедурата од апликација до потврда?
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Најпрво здраво на сите.Имам еден проблем а тое е дека немам никакви дополнителни документи ниту па близок роднина кој има извадено бугарски пасош односно дали е можно да се добие бугарско дрќавјанство со само потврда од бугарско здружение во македонија?
бате додека ТИ САМ непробаш,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,нема никогаш да дознаеш.....................................ништо негубиш освен се на се отприлика 50 евра......се мислам истото да го направам
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
7
Поени од реакции
11
Ja pratam temata od poodamna , samo da kazam deka i jas cekam potpis od viceprezidenta veke mesec i polovina. Brojceto mi e od 2013 7 meseci bev vraten na dopolnitelna , pa okolu 2 vo zadolzitelna i eve sega mesec i polovina cekam potpis ,najverojatno vo slednata tura se nadevam ke bideme potpisani :) a kako dopolnitelen dokument odnesov ucenicka knishka od baba mi ne se sekavam od koja godina bese pozdrav i se najdobro vi pozeluvam na site clenovi na forumov ;)
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
добро луге ВИЕ ПРЕКРАТЕНИТЕ не ЛАЖЕТЕ нас овде на форумов???дали може некако да ми докажете???затоа што јас сум прекратен од мај и луге до петар колев ми рекоа дека невозможно е да те вратат назад од прекратен во процедура,МОРА СЕ НАНОВО барем така мене ми кажаа,НЕ ПОМАГАТЕ никому со тоа што давате лажна надеж некому,овде има луге кои таја тоалетна хартија(ПАСОШ) им е стварно ВОЛЈА ЗА ЖИВОТ,последна надеж,грев е тоа да го правите..не ми е целта никого да навредам само ве молам не ширете моабети слушнати посело САМО ФАКТИ И ДОКАЗИ........да не се лажиме ПРЕКРАТЕН значи ,ОТКАЗ,ОДБИЕН,ОТПУШТЕН,ЗАБОРАВЕН,УНИШТЕН,ОТФРЛЕН,ЗГАЗЕН,,,,,--//.xxXXидр.да не ненабројувам,како сакате........аман луге доста со ширење дензинформациииии,,не помагате никому само некого ке заглавите..............................................................................................................
@Pepibe , izgleda ima 2 situacii. Edna, nema nikakvi dokumenti sto bi dokazale poteklo i gi prekratile. Po koj osnov bi gi vratile vo zadolzitelna? Druga, go prekinale, naknadno nasol dokument, go podnesuva i go vracaat vo zadolzitelna.
Mozda se 'prijateli', zavrtele nekoj broj telefon i e vraten vo zadolzitelna. Mozda e sreca. Mozda e Gospod! ...[DOUBLEPOST=1444452939][/DOUBLEPOST]
Месец и пол сум на Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ. Па ќе видиме :)
Najmnogu mi e krivo koga ce vidam kako nekoja grand droca ima povece samodoverba, a ludje dobri, skromni.... "ce vidime", "shto znam", "najverojatno"... :)
Gazi bre covece, kazi jasno i glasno - ce bide, mora da bide; zasto mora da bide? zatoa sto po zakonite za izdavanje na BG drzavjanstvo, koga ednas ce bide objaveno - drzavjanstvoto ti e odobreno i se ceka da go potpise Viceprezidentot, "toa znaci toa", napisano i objaveno zvanicno od drzava. Drzavata objavila deka ce ti bide potpisan ukazot !
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
10
Поени од реакции
12
Дечки ќе ве замолам за една информација.
Моментално сум на дополнителна проверка ,бројчето ми е од 2014 .
Пратив по посредникот дополнителни документи декларација од Струмица .
Ве молам прашањето е : Како ќе бидам сигурна дека документите се предадени, дали можит да проверам некаде и што да очекувам понатака каков статус ?
Благодарам
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Едно прашање,ама ве молам без шпекулации,туку одговор само од оние кои веќе го земале државјанството.Вчера ми излезе бројчето во протокол,закажав термин за прием.Треба да се изврши уплата на сметка на министерството,ама има наведено повеќе суми.Која сума ја уплаќаме ние што сме од Македонија?
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
добро луге ВИЕ ПРЕКРАТЕНИТЕ не ЛАЖЕТЕ нас овде на форумов???дали може некако да ми докажете???затоа што јас сум прекратен од мај и луге до петар колев ми рекоа дека невозможно е да те вратат назад од прекратен во процедура,МОРА СЕ НАНОВО барем така мене ми кажаа,НЕ ПОМАГАТЕ никому со тоа што давате лажна надеж некому,овде има луге кои таја тоалетна хартија(ПАСОШ) им е стварно ВОЛЈА ЗА ЖИВОТ,последна надеж,грев е тоа да го правите..не ми е целта никого да навредам само ве молам не ширете моабети слушнати посело САМО ФАКТИ И ДОКАЗИ........да не се лажиме ПРЕКРАТЕН значи ,ОТКАЗ,ОДБИЕН,ОТПУШТЕН,ЗАБОРАВЕН,УНИШТЕН,ОТФРЛЕН,ЗГАЗЕН,,,,,--//.xxXXидр.да не ненабројувам,како сакате........аман луге доста со ширење дензинформациииии,,не помагате никому само некого ке заглавите..............................................................................................................
Pepi sakam da ti kazam deka slucajot - prekraten pa vraten vo procedura t.e. na resavanje e mozen.Jas bev "prekraten" a kerka mi ne.Taa vo 2012 bese na intervju 2 meseci pokasno od mene.Vo Maj mene mi bese prekratena prepiskata a jas dva dena pokasno go najdov baraniot dokument za poteklo.Mene mi rekoa od Min. deka za zal nemoze da se reaktivira mojata prekinata prepiska i me upatija na nova procedura.Jas izvadiv duplikat na proizhod so toj dokument i vekje zakazav intervju vo Noem.Istiot dokument jas vo Juni go odnesov vo Min.za Pravosudie za vo prepiskata na kerkami kako dopolnitelen dokument.Edna nedela potoa nejzinata prepiska bese prekratena a po nasa intervencija deka sme podnele validen dokument istata bese vratena vo regularna procedura t.e. dopolnitelna proverka i ocekuvame pozitiven ishod.
Pozdrav,
 
D

Daniel_faca

Гостин
Прашај директно во министерството за бројот да не чекаш и да ја следиш преписката.И јас се јавив во ДАБЧ и ми го рекоа бројот под кој сум заведен
Da da jasna e situacijata ama sekako ima cekanje od kaj i da ides ja sum preku sofija i sakam da podadam dopolnitelen dokument preku ambasada poeftino i posigurno otkolku preku posrednik...
 
Член од
1 октомври 2015
Мислења
21
Поени од реакции
34
добро луге ВИЕ ПРЕКРАТЕНИТЕ не ЛАЖЕТЕ нас овде на форумов???дали може некако да ми докажете???затоа што јас сум прекратен од мај и луге до петар колев ми рекоа дека невозможно е да те вратат назад од прекратен во процедура,МОРА СЕ НАНОВО барем така мене ми кажаа,НЕ ПОМАГАТЕ никому со тоа што давате лажна надеж некому,овде има луге кои таја тоалетна хартија(ПАСОШ) им е стварно ВОЛЈА ЗА ЖИВОТ,последна надеж,грев е тоа да го правите..не ми е целта никого да навредам само ве молам не ширете моабети слушнати посело САМО ФАКТИ И ДОКАЗИ........да не се лажиме ПРЕКРАТЕН значи ,ОТКАЗ,ОДБИЕН,ОТПУШТЕН,ЗАБОРАВЕН,УНИШТЕН,ОТФРЛЕН,ЗГАЗЕН,,,,,--//.xxXXидр.да не ненабројувам,како сакате........аман луге доста со ширење дензинформациииии,,не помагате никому само некого ке заглавите..............................................................................................................
ako mislish deka ne mozno od prekratena da te vratat vo zadolzitelna toa e do tebe.kolku primeri ti go kazuvaat sprotivnoto.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom