Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
D

Daniel_faca

Гостин
Дај те помош малце сакам да подадам дополнителен документ во министерството како иде постапката?
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Дај те помош малце сакам да подадам дополнителен документ во министерството како иде постапката?
Молбата ја напишав сам на бугарски јазик, во неа замолив да ми ги примат документите кои ги наведов во истата. Тоа беа венчаница од прадедо ми, умреница од баба ми, извод од мајка ми. Отидов на незакажано во министерство за правосудие во Софија и таму на шалтер само ги предадов. Во документите имав и копија од бројчето и од пасошот. венчаницата, умреницата и изводот беа преведени од овластен судски и легализирани во амбасадата во скопје. тетката на шалтер ги зеде документите, нешто чепкаше во компјутерот и ми рече довиждање.
 

Attachments

D

Daniel_faca

Гостин
Молбата ја напишав сам на бугарски јазик, во неа замолив да ми ги примат документите кои ги наведов во истата. Тоа беа венчаница од прадедо ми, умреница од баба ми, извод од мајка ми. Отидов на незакажано во министерство за правосудие во Софија и таму на шалтер само ги предадов. Во документите имав и копија од бројчето и од пасошот. венчаницата, умреницата и изводот беа преведени од овластен судски и легализирани во амбасадата во скопје. тетката на шалтер ги зеде документите, нешто чепкаше во компјутерот и ми рече довиждање.
Фала ти многу со среќа со бг државјанството ;)
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
malku i jas da pomognam,,posto go sledam forumov,,kako uspeav da dostavam stari dokumenti,, jas bev na dopolnitelna proverka podolgo vreme posto nemozev da gi najdam svidetlstvata na dedo mi tie od 42,,43 godina ama''' me poucija u skolata kaj so ucel dedo mi da ja pobaram glavnata kniga ,,u nea mnogu pedantno pisuva koj e koga e roden podanstvo cie mu e grazdanstvo cie mu e se kompletno'' za dwa ipol meseci mi izleze drzavljanstvoto bez nikakov problem samo sto kopiite morav da gi zaveram u skoloto kaj sto ucel dedo mi i na niv da pisuva verno na original i da ima uste eden pecat od skoloto posto orginalot ne ti go dawaat od skoloto taaa golema kniga ,,za site koi se rodeni od 1930 do 1935 36 mozat da gi pobaraat podatocite u skolite kaj sto se ucele, nivnite dedovci babi znaci se kopira samo celoto odelenie kaj sto e ucelo liceto tie dwe tri strani i normalno koricata ,,,ima eden bugarski pecat na sredina i toj da se umetne megju listovite na knigata i seto toa ubavo spakuvano pravec sofia ,,so toa zemate sto posto drzavljanstvo,, so srekja na site :)
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
591
Поени од реакции
604
koj znae ve molam neka pise, imam umrenica od brat na dedo mi ama treba da ja iskoristime i jas i brat mi, druga ne mozeme da izvadime od maticno zosto familijata na bratot na dedo mi e iselena od makedonija i samo tie mozat da izvadat nov izvod. Prasanjeto mi e dali moze da napravam kopija zaverena na notar i dali moze eden od nas da odi so original umrenica a drugiot da odnese kopija od umrenicata zaverena na notar? pozdrav i mnogu ke mi pomognete dokolku nekoj znae...
Mozhe da ja koristi te i ti i brat ti ti da odnesesh orginal a brat ti :D da ja odnese kopijata i da pishe deka orginalot e vo prepiska primer 5**0/2014 !![DOUBLEPOST=1444243744][/DOUBLEPOST]Inache za site sho vikaat deka ne mozhe da se vrati od prekratena u zadolzhitelna greshat ja sum eden od vratenite,prepiskata mi beshe prekratena pochetok na mart a sredina na april bev vo zadlzhitelna procedura i posle eden mesec pishuvashe deka molbata e uvazhena i chekam samo potpis od viceprezidenta ! Pozdrav
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
93
Поени од реакции
125
malku i jas da pomognam,,posto go sledam forumov,,kako uspeav da dostavam stari dokumenti,, jas bev na dopolnitelna proverka podolgo vreme posto nemozev da gi najdam svidetlstvata na dedo mi tie od 42,,43 godina ama''' me poucija u skolata kaj so ucel dedo mi da ja pobaram glavnata kniga ,,u nea mnogu pedantno pisuva koj e koga e roden podanstvo cie mu e grazdanstvo cie mu e se kompletno'' za dwa ipol meseci mi izleze drzavljanstvoto bez nikakov problem samo sto kopiite morav da gi zaveram u skoloto kaj sto ucel dedo mi i na niv da pisuva verno na original i da ima uste eden pecat od skoloto posto orginalot ne ti go dawaat od skoloto taaa golema kniga ,,za site koi se rodeni od 1930 do 1935 36 mozat da gi pobaraat podatocite u skolite kaj sto se ucele, nivnite dedovci babi znaci se kopira samo celoto odelenie kaj sto e ucelo liceto tie dwe tri strani i normalno koricata ,,,ima eden bugarski pecat na sredina i toj da se umetne megju listovite na knigata i seto toa ubavo spakuvano pravec sofia ,,so toa zemate sto posto drzavljanstvo,, so srekja na site :)
Има школи кој веќе не работат подолго време. На пример во некои села кој веќе нема жив човек таму. Тешко дека ќе најдеш ако си таков случај.
 
Член од
23 август 2015
Мислења
43
Поени од реакции
10
Mozhe da ja koristi te i ti i brat ti ti da odnesesh orginal a brat ti :D da ja odnese kopijata i da pishe deka orginalot e vo prepiska primer 5**0/2014 !![DOUBLEPOST=1444243744][/DOUBLEPOST]Inache za site sho vikaat deka ne mozhe da se vrati od prekratena u zadolzhitelna greshat ja sum eden od vratenite,prepiskata mi beshe prekratena pochetok na mart a sredina na april bev vo zadlzhitelna procedura i posle eden mesec pishuvashe deka molbata e uvazhena i chekam samo potpis od viceprezidenta ! Pozdrav
a kako se toa go napravi ako sakas da mi kazes i kako ti glasese molbata zosto i mene denes mi pisuva prekratena fala pozz
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
591
Поени од реакции
604
a kako se toa go napravi ako sakas da mi kazes i kako ti glasese molbata zosto i mene denes mi pisuva prekratena fala pozz
Neznam duri nemav pishano nikakva molba jas dopolnitelni dokumenti dostaviv pochetok na dekemvri 2014 i vo mart 2015 bev prekraten , za posle vo april da bidam vraten vo procedura ama vazhno bev vraten!ete ako sakash prochitaj postovi moj od april mesec kje vidish deka i togash sum pishal . Poz !!
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
Има школи кој веќе не работат подолго време. На пример во некои села кој веќе нема жив човек таму. Тешко дека ќе најдеш ако си таков случај.
epa mora tie dokumenti da se nekade odneseni vo nekoja od najbliskite skoli so se rabotele ili se cuvaat vo tie skolski arhivi
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Конечно дупликат произходот ми е издаден,поднесов средина на Јули со дополнителни документ-копија од пасош на сестра ми.
Е сега ме интересира дали изводот от матична на родени треба да биде не постар од 6 месеци без разлика дали се оди преку амбасада или директно во Софија во правосудие?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Mozhe da ja koristi te i ti i brat ti ti da odnesesh orginal a brat ti :D da ja odnese kopijata i da pishe deka orginalot e vo prepiska primer 5**0/2014 !![DOUBLEPOST=1444243744][/DOUBLEPOST]Inache za site sho vikaat deka ne mozhe da se vrati od prekratena u zadolzhitelna greshat ja sum eden od vratenite,prepiskata mi beshe prekratena pochetok na mart a sredina na april bev vo zadlzhitelna procedura i posle eden mesec pishuvashe deka molbata e uvazhena i chekam samo potpis od viceprezidenta ! Pozdrav
Vo vrska so ovoj del koj sto go napisa - "Mozhe da ja koristi te i ti i brat ti ti da odnesesh orginal a brat ti da ja odnese kopijata i da pishe deka orginalot e vo prepiska primer 5**0/2014 !!"

Kakva kopija treba da se odnese?
  • Samo obicna kopija napravena na fotokopir?
  • Kopija zaverena na notar?
  • ...?
Pozdrav[DOUBLEPOST=1444287629][/DOUBLEPOST]Ve molam za informacija!

-Kolku cini prevod i legalizacija na dokument kaj nas i, vo Sofija?
-Vo Sofija, dali vo centar nekade lesno moze da se najde kancelarija za prevod i legalizacija na dokumenti?[DOUBLEPOST=1444287836][/DOUBLEPOST]
Za site sto gi mrzi da skrolaat nanazad:

POD 13.) i 14.) se stari odgovori.


13. КОј Е МИНИСТ'Р ПРЕДСЕДАТЕЛ(ПРЕМИЕР)?

-ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ. ----------- BORIS BORISOV


14. КОј Е МИНИСТ'Р НА ПРАВОС'ДИЕТО?

-ДИАНА КОВАЧЕВА. ----------------- HRISTO IVANOV
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom