Конфликтот во Сирија

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Според сегашната развиеност дали е можна борба на дрон и борбен авион? Кој би имал предност?

Одоговорт е прост како грав
дрон нема можност за борба Воздух _ Воздух, едноставно не е правен за тоа.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.263
Поени од реакции
4.868
Според сегашната развиеност дали е можна борба на дрон и борбен авион? Кој би имал предност?
Не само што е можна, туку веќе се има случено. Предаторите и Риперите на САД можат да носат воздух-воздух ракети, а пред инвазијата на Ирак имаат пукано врз Ирачки авиони, но безуспешно.
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657
Браво за видеото. Уживав.[DOUBLEPOST=1444087868][/DOUBLEPOST]
Според сегашната развиеност дали е можна борба на дрон и борбен авион? Кој би имал предност?
Не бев во можност веднаш да ти одговорам, моментално не е можна таква борба дрон и авион(или имало но не сум ја нашол информацијата) авионите се по супериорни и би ги победиле дроновите во dog fight (прашање е против каков дрон, авион или хеликоптер ќе биде борбата, дали е постар модел, дали е надграден итн..), но за помалку од 5 години ќе почне употребата на моќни дронови со поголеми перформанси од авионите и појаки рефлекси од пилотите, така да како што ќе минуваат годините ќе се зголемуваат дроновите, а ќе се намалуваат овие борбени авиони кои ги познаваме, тоа би дошло како замената меѓу коњ и автомобил, сега сите јаваат коњи од задоволство, така ќе биде и со авионите. Сега за сега се користат дронови за бомбардирање воздух-земја.
Нај напредни се во тоа американците со нивниот Northrop Grumman X-47B, како што се збори за него, тој сам размислува, сам ја бира приоритетната метата, сам ја бира рутата и висината на летање, сам го бира начинот на слетување, би дошло нешто како skynet од terminator филмот.
Сигурен сум во тоа дека и русите работат на таков проект не седат со скрстени раце, но они секогаш чекаат последен момент за објавување или доколку некој ги разоткрие па да признаат.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Не само што е можна, туку веќе се има случено. Предаторите и Риперите на САД можат да носат воздух-воздух ракети, а пред инвазијата на Ирак имаат пукано врз Ирачки авиони, но безуспешно.
И радар да не носат???
Има рактои за ПО борба Хелфајр.

Сети се на Грузиското летло и МиГ-29 се повеке од ова е излишно да се коментира.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.552
Поени од реакции
12.455

Одлично видео.





Блиски средби помеѓу Руски СУ 34 и Амерички Ф16ки.
Зелените се авиони на НАТО, жолтите на Русија.



Ново интересно видео од министерството за одбрана на Русија.

Како терористиве ги засолнуваат борбените возила блиску до верски обејкт, т.е станува збор за Џамија, се со цел се знае кое сценарио да го исценираат.


Арно па Русиве излеа толку ги следат, буквално и на шоља кога се олеснуваат ги снимаат:cool:


Имаше амеби, кои беа уверени во Руски трупи, тенкови, Скадови, Букови, Искндери,Панцири навлезени во Украина.
Русија еве да сметаме дека нема толку престижна за надгледување, успева буквално цел терен да го сними во Сирија.
А пак Америте кои се најјаки како што уверува тој табор тука, не успеа да достави нути една видео снимка уверлива околу таа фамозна инвазија на Русија. :facepalm:
Што е најжално има уште такви амеби.
 
Член од
1 мај 2015
Мислења
477
Поени од реакции
657

Поздрав дечки од теренот


Со што е мавано до сега:






И да ги испочитуваме готвачите кои прават целиот камп да се чуствува како дома, пилотите нај веќе сакаат руски леб (нема јадење без леб,словенска работа:cool:) кој го печат во фурна исто така прават јадења од руската кујна, најбитна им е водата и големо внимание посветуваат на неа не ја користат не вриена, и готвачите играат голема улога во мисијата и сите придонесуваат за нејзината успешност секоја професија е битна.


За оние што сакаат повеќе да дознаат.
Како оди муабетот дечки до каде е работата ќе ја биде ли со Русија читам и Кина ја вовлековте:)
Без разлика на вашите мислења и денес се рока неуморно, фотки и ново инфо од теренот:





Има само една измена сега многу повеќе се трошат Kh-29(Х-29) за разлика од BETAB-500.

Повеќе информации во врска со авионите имате тука, а видеово е од вчера но е ставарно за уживање затоа повторно го објавувам
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.761
Поени од реакции
12.054



Блиски средби помеѓу Руски СУ 34 и Амерички Ф16ки.
Зелените се авиони на НАТО, жолтите на Русија.
Опа бато, 10 зелени наспроти 4 жолти и сепак НАТО во 1 година не успеа да постигне ни приближно колку што постигна Русија во 1 недела ?

А Либија ја срамнаа со земја и го масакрираа Моамер Гадафи за помалку од 9 месеца.

Патем, кои се овој плавиов и овој лилјаковиов на мапата ?
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.917
Поени од реакции
22.133
One Day After Warning Russia of Civilian Casualties, the U.S. Bombs a Hospital in Afghanistan
Yesterday afternoon, U.S. Ambassador to the United Nations Samantha Power marched to Twitter to proclaim: “We call on Russia to immediately cease attacks on Syrian oppo[sition and] civilians.” Along with that decree, she posted a statement from the U.S. and several of its closest authoritarian allies — including Saudi Arabia, Qatar and the U.K. — warning Russia that civilian casualties “will only fuel more extremism and radicalization.”

Early this morning, in the Afghan city of Kunduz, the U.S. dropped bombs on a hospital run by Doctors Without Borders (Médecins Sans Frontières (MSF)). The airstrike killed at least nine of the hospital’s medical staff, and seriously injured dozens of patients. “Among the dead was the Afghan head of the hospital, Abdul Sattar,” reported the New York Times.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Опа бато, 10 зелени наспроти 4 жолти и сепак НАТО во 1 година не успеа да постигне ни приближно колку што постигна Русија во 1 недела ?
Мешаш баби и жаби.
Едно е извршуване на air policing,друго е операциja во туга териториja за охрана, трето е удари по земни цели.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.596
Поени од реакции
36.549
Не разбирам сега. Од една страна американците се криви оти глумеле бомбардирање во Сирија, а од друга страна русите биле јачи оти за една недела средиле тоа што американците не можеле за година дена бомбардирање. Сега кое е од овие две :toe:
Оти исти членови на една страница едното го викаат на друга другото. "Пички америве глумат дека нешто прават" и следна страница "види ги јаки русиштава партал за една недела а америве година дена бомбардираа и ништо"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom