Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2015
Мислења
11
Поени од реакции
11
Дали некој знае од колку до колку е работното време на ДАБЧ и во кој период се подаваат документите за произход и во кој период се зема произходот?

На нивната страна нема податоци за работното време.
Примаат документи исклучиво ако имаш закажано термин преку интернет. Од септември па наваму, не можеш туку така да упаднеш и да очекуваш дека ќе бидеш услужен.
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Дали некој знае од колку до колку е работното време на ДАБЧ и во кој период се подаваат документите за произход и во кој период се зема произходот?

На нивната страна нема податоци за работното време.
Може би нема работно време но има телефонски броеви и е- маил адреса за контакти. На волкот му е дебел вратот затоа што сам си ја врши работата.

http://www.aba.government.bg/?show=32
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Доколку мажот ми има бугарски пасош дали ќе биде лесно да се замини одтука или ќе треба поднесување на дополнителни документи и ред други глупости за мене лично?
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Дали знаете за колку време се изработува ДУПЛИКАТ ПРОИЗХОД и притоа додадам стар документ од Бугарска Егзархија?
Имам поднесено на средина на Јули за дупликат.Се јавив во ДАБЧ на почеток на Септември и ми рекоа со прегледување на дупликати биле стигнати до 15 Јуни,така да би требало овие наредни денови да почнат со обработка на документи од средина на Јули.Горе-долу околу 70ина дена се чека.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
11
Поени од реакции
3
zdravo na site, ke moze li nekoj da mi objasni posle intervju sto sleduva... i ako go pomines dobro so poteklo od brat na majka mi (vujko) ima li moznost da dobies drzavjanstvo ?
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
69
Поени од реакции
142
АНДРЕЈ се правиш ПРОСТ сосила самиот себе ке ти се смее некој,слушај ИМАШ АДВОКАТ И ЕМИГРАЦИСКИ АДВОКАТ,,,,,,,едното е HYUNDAI а другото BMW,,,правник несум распрашајсе....не се лути ти ппооммааггааммм[DOUBLEPOST=1443485373][/DOUBLEPOST]
ВАКА другар ова е од ПЕТАР КОЛЕВ мене вака ми кажа,,,,велиш си извадил дупликат ПРОИСХОТ во моментов со овој закон тој ти е БЕЗВРЕДЕН нешто како да држиш тоалетна хартија во рацете,но но ако се смени законот можеш да аплицираш со него,,само кажи ми дали ти побараја дополнителни документи за потекло за него,или го издаваат само со барање????
Zdravo.
Dali mozes da mi kazes kakonda kontaktiram so G.Kolev?
Pozdrav
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
867
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Доколку мажот ми има бугарски пасош дали ќе биде лесно да се замини одтука или ќе треба поднесување на дополнителни документи и ред други глупости за мене лично?
TIGRICE MISLAM DEKA MOZE AMA PRVO KE TREBA ON DA ZAMINE I DA NAJDE RABOTA PA POSLE TI DA OTIDES U OPSTINA DA SE RPIJAVIS OVA KONKRETNO E ZA GERMANIJA TAKA MI ODGOVORIJA NA FORUMOV I JA IMAV SLICNO PRASANJE
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
дечко извини ама ти се посра со тој петар колев па петар колев... само шпекулации пфф... :)
ДЕЧКО со тебе не планирам да се натегам но кој го видел и разговарал со него знае дека не е преварант (БЕШЕ ЛИ ВО БИТОЛА) АКО сакаш сигурен посредник или адвокат обратимусе него,вработен е во бугарската влада а пред неколку дена слушнав дека основал и партија на бугарите во македонија...
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
zdravo, sakam da prasam dali zabranata za vlez vo Grcija kje vazi i so bugarskiot pasos??? Vi Blagodaram.[DOUBLEPOST=1443570129][/DOUBLEPOST]zdravo, sakam da prasam dali zabranata za vlez vo Grcija kje vazi i so bugarskiot pasos??? Vi Blagodaram.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Zdravo.
Dali mozes da mi kazes kakonda kontaktiram so G.Kolev?
Pozdrav
FACEBOOK......petar kolev slika so evropsko zname pozadinego,,,,odgovara na porakite....[DOUBLEPOST=1443570851][/DOUBLEPOST]
zdravo, sakam da prasam dali zabranata za vlez vo Grcija kje vazi i so bugarskiot pasos??? Vi Blagodaram.[DOUBLEPOST=1443570129][/DOUBLEPOST]zdravo, sakam da prasam dali zabranata za vlez vo Grcija kje vazi i so bugarskiot pasos??? Vi Blagodaram.
мислам не,,,небитребало,,,,друг чист пасош е!!!!!
 
Последно уредено:
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Имам поднесено на средина на Јули за дупликат.Се јавив во ДАБЧ на почеток на Септември и ми рекоа со прегледување на дупликати биле стигнати до 15 Јуни,така да би требало овие наредни денови да почнат со обработка на документи од средина на Јули.Горе-долу околу 70ина дена се чека.
Ovaa informacija e tocna.Od moeto iskustvo vi potvrduvam deka e taka.Podnesov na kraj na Juni go zedov na pocetok na Septemvri.[DOUBLEPOST=1443596394][/DOUBLEPOST]
Zdravo.
Dali mozes da mi kazes kakonda kontaktiram so G.Kolev?
Pozdrav
I jas bi sakal da dobijam negov tel.broj ili e-mail adresa ili pak adresa na kancelarijata vo Sofija...[DOUBLEPOST=1443596815][/DOUBLEPOST]
да ве замолам за совет за најевтин превод и легализација во бугарија, треба да преведен по 3 документи за мене и за брат ми значи 6 така да ми треба поеефтина варијанта од амбасадата во Скопје?
Imam covek koj vrsi prevod i legalizacija vo Bugarija za 15Eu po dokument.Se ceka 10-tina dena.Vo Skopje istoto cini 20Eu po dokument(prevod 5 + 15 legalizacija).[DOUBLEPOST=1443597006][/DOUBLEPOST]
Дали некој знае од колку до колку е работното време на ДАБЧ и во кој период се подаваат документите за произход и во кој период се зема произходот?

На нивната страна нема податоци за работното време.
Rabotnoto vreme za predavanje dokumenti e od 09h do 16h.Podignuvanje na Proizhod e od 15h-provereno licno od mene.Dojdov u Sofija sabajle i cekav do 15h da si go zemam od DABC.
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
20
@patorot69 dali nekako te izvestija od ministerstvo da dostavis takva notarska izjava ili ti sam proceni deka treba da odneses? pozdrav
Sam proceniv taka bidejki ne postoi drug nacin za da se dokaze deka ednoto isto lice se javuva na dokumentite. Ne sum siguren dali ke ja prifatat izjavata ama da se obideme koga veke ne postoi drug nacin. Dopolnitelen dokument mi baraa samo vo ministerstvo, vo drzavniot arhiv ne mi pobaraa
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Rabotnoto vreme za predavanje dokumenti e od 09h do 16h.Podignuvanje na Proizhod e od 15h-provereno licno od mene.Dojdov u Sofija sabajle i cekav do 15h da si go zemam od DABC.
Фала на информациите. Очигледно другите членови не го разбраа моето прашање па ми кажуваат дека треба да закажам на ДАБЧ[DOUBLEPOST=1443613657][/DOUBLEPOST]Да прашам дали некој има се најдено во ситуација како мене за мојот дедо презимето му е едно, а на мојот татко е друго. Во изводот на татко ми сепак стои дека тој му е татко со другото презиме. Дали ке ми прават проблеми во ДАБЧ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom