Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ponedelnik I vtornik se nerabotni denovi vo bugarija da ne odi nekoj djabe po instituciite
 
D

dimitars

Гостин
21.09.2015
21-ви Септември 2015 г. - неработен ден
В'в вр'зка с празнуването на официалнија празник 22 септември - Ден на Независимостта на Б'лгарија, Министерски с'вет определи 21 септември за неработен ден, којто ште б'де отработван на 12 септември (с'бота)
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
828
Поени од реакции
747
Jas vcera zakazav intervju vo ambasadata vo Skopje za 6 Noemvri.Odejki za Sofija po proizhodot vidov deka intervjuata se zakazazuvaat vekje za slednata 2016 godina.Toj den lugjeto dobivaa datum za 26 Jan. a eve sega zapocna i Februari kako termin.
Ти мoже ке имaш пoрaнo интервју,aмa пaк зaтoa пoсле ке чекaш некoј месец повеќе тaкa дa истo ти се фaќa. Се знaе декa диплoмaтскaтa пoштa е дoстa спoрa, пa верувaм декa и oвa ке се бaви. Мислaм декa еднaш вo месецoт или вo двa месеци испрaќaaт диплoмaтскa пoштa вo бг, и истoтaкa и дoбивaaт нaзaд. Иaкo ти нa 6-ти ке пoминеш интервју вo системoт ке влезеш 1 месец пoкaснo, пoрaди тoa штo дoкументите ке пaтувaaт дo бг.
 
D

dimitars

Гостин
Podobro da vleze vo sistemot po 1 mesec nego li vo fevruari da ide na intervju i da ceka uste dopolnitelno vreme mislam ( 3 meseci) dodeka dobie brojce... kako i da e izborot e negov
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Podobro da vleze vo sistemot po 1 mesec nego li vo fevruari da ide na intervju i da ceka uste dopolnitelno vreme mislam ( 3 meseci) dodeka dobie brojce... kako i da e izborot e negov
Tocno izborot e negov da no sepak e posporo preku ambasada vo sekoj slucaj koj kako saka neka si pravi nase e da kazame so iskustva vase e da iskusite dokolku ne ste iskusile normal no deka nema da znaete no ke doznaete pozdrav
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
828
Поени од реакции
747
Podobro da vleze vo sistemot po 1 mesec nego li vo fevruari da ide na intervju i da ceka uste dopolnitelno vreme mislam ( 3 meseci) dodeka dobie brojce... kako i da e izborot e negov
Зошто да чека 3 месеци? После завршувањето на интервјуто веднаш добиваш бројче, со кое можеш да си ја следиш постапката. Ова ако одиш директно преку софија правам муабет. За преку амбасада можеби се чека 3 месеци за да добиеш бројче. СУма сумарум, исто ти се фаќа. :)
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Според последните информации кои ги добив во петок, законот за олеснувањето би требало да почне да се применува во пракса за година дена.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
74
Поени од реакции
66
Според последните информации кои ги добив во петок, законот за олеснувањето би требало да почне да се применува во пракса за година дена.
Zakoni se primenuvaat po glasanjeto.odma stom ke izlezat vo drzaven vesnik. Rokot posle glasanjeto e do 3 rabotni denovi.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Zakoni se primenuvaat po glasanjeto.odma stom ke izlezat vo drzaven vesnik. Rokot posle glasanjeto e do 3 rabotni denovi.
Ја знам процедурата за влегување на закон во сила друшкане. :)

Муабетот ми е дека додека се изгласа, додека ги помине сите процедури низ комисии, технички и административни, без разлика дали се работи за донесување во парламент, потпис од президент и сл. отприлика ќе помине година дена.
Толку се чекало отприлика и за олеснувањата за први братучеди.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
74
Поени од реакции
66
Ја знам процедурата за влегување на закон во сила друшкане. :)

Муабетот ми е дека додека се изгласа, додека ги помине сите процедури низ комисии, технички и административни, без разлика дали се работи за донесување во парламент, потпис од президент и сл. отприлика ќе помине година дена.
Толку се чекало отприлика и за олеснувањата за први братучеди.
Ama toa se informaci od X luge. Istoto bese i za prvoto glasanje deka nemalo da bide ovaa godina pa se sluci vo Juli. Taka da site tie muabeti od ovoj ili onoj neka si stojat tamu. Site tocni infirmacii gi ima na parliament.bg i samo toa sto tamu go ima e tocno i 100% sigurno
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Ama toa se informaci od X luge. Istoto bese i za prvoto glasanje deka nemalo da bide ovaa godina pa se sluci vo Juli. Taka da site tie muabeti od ovoj ili onoj neka si stojat tamu. Site tocni infirmacii gi ima na parliament.bg i samo toa sto tamu go ima e tocno i 100% sigurno
Инфото ми е од посредникот. Дека олеснувањето за први братучеди се чекало година дена му верувам 100%. За ова другово, времето ќе покаже дали е пак во право. ја само споделив инфо.
Позз
 
Член од
18 септември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дечки дали е подобро и побрзо во моментов да се започне постапката за бугарско државјанство во амбасадата во Скопје или дирекно во Софија? Слушнав има многу гужва моментално и слободни термини даваат после јуни 2016, додека тука во амбасада термин даваат за окулу месец дена. Ако може некој да ми одговори од искуство. Фала
Некој ?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
828
Поени од реакции
747
Друже во секој случај засега е подобро во Амбасада, пошо нема да чекаш до јуни. Е сеа очекувај дека ке има каснење на пратки, ке чекаш некој месец повеќе за происход итн итн.. Така да очекувај ако сега аплицираш, до нова година би требало да добиеш произход.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Од февруар е во процедура законот во парламент.До сега поминаа 7 месеци.Кај да е до крајот на годинава ке почне да се применува во сила.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom