Судбина

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Судбината не постои,постои само избор...Кратко ама јасно што сакам да кажам...
Во ред, може да речеме дека судбината не постои. Но зошто толку често слушаме луќе како викаат: Тоа е судбина, судбина било да се сретнеме...итн.

Апак тие што викаат ,Сами си ја кроиме судбината’ ? Да, тоа е точно, што значи постои судбина која што сами си ја кроиме, во зависност каков избор ќе направиме.
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Jaс верувам у судбина. И сега за сега...не смеам да си се пожалам на мојата судбина. Судбина ми било да бидам шмекер...и да го правам понежниот пол среќен!:) Гладиус кажа дека сами си ја кроиме судбината, дека сами си ги бираме патеките...да така е! Но...гладиус што е со оние моменти во животот каде што се сретнуваме со одредени личности...еве ќе споменам пример некоја шмекерица ја сретнуваш на одредено место во одредено време. После шмекот имате љубов...таа ти станува до толку блиска веќе сродна душа. Е ова не си го одбрал ти како шо сакаш и како си ја креирал својата патека туку...ете било судено во тој и тој момент да ја сретнеш токму нејзе!...Но ти би рекол дека ова е случајност...:)...не бе брате судбина е..колку и да не мислиме дека е така!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: uma
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Во ред, може да речеме дека судбината не постои. Но зошто толку често слушаме луќе како викаат: Тоа е судбина, судбина било да се сретнеме...итн.

Апак тие што викаат ,Сами си ја кроиме судбината’ ? Да, тоа е точно, што значи постои судбина која што сами си ја кроиме, во зависност каков избор ќе направиме.

Не било судбина...Вие сте се сретнале на некое место,заради вашиот избор,предходно...Си избрал да излезеш,наместо да останиш дома и и.т.н.
На некој начин баш со тоа што го кажав погоре,ми се поврзува со тоа дека судбината си ја кроиме самите,баш преку тој избор...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Не било судбина...Вие сте се сретнале на некое место,заради вашиот избор,предходно...Си избрал да излезеш,наместо да останиш дома и и.т.н.
На некој начин баш со тоа што го кажав погоре,ми се поврзува со тоа дека судбината си ја кроиме самите,баш преку тој избор...
да, но ти можеш да избираш од тоа што ти е понудено
не можеш да леташ ако сакаш да леташ
така да нема слободна волја
тоа што избираш не е ништо
ако и двата избора не ти се баш по волја
судбина постои- крај!
одбивам да појаснувам.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
да, но ти можеш да избираш од тоа што ти е понудено
не можеш да леташ ако сакаш да леташ
така да нема слободна волја
тоа што избираш не е ништо
ако и двата избора не ти се баш по волја
судбина постои- крај!
одбивам да појаснувам.
Ако двата избора не ти се по волја ќе избериш трет.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Некој е роден во една околина друг во друга ,тоа можеби е некоја одредница која не фрла во таква околина ,ама по мене откако ќе станеме свесни за себе, се останува на нас, ние си ја кроиме понатамошната судбина како мислевме вчера така денес живееме ,како ќе мислиме денес така ќе живееме утре.
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Не било судбина...Вие сте се сретнале на некое место,заради вашиот избор,предходно...Си избрал да излезеш,наместо да останиш дома и и.т.н.
На некој начин баш со тоа што го кажав погоре,ми се поврзува со тоа дека судбината си ја кроиме самите,баш преку тој избор...
значи сепак постои судбина :smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ако двата избора не ти се по волја ќе избериш трет.
a si cul za zakonot za isklucen tret???????????????????????????????????
te fatat banda
i ti recat biraj megu sto stapa da ti mavneme
ili kursum u celo
treto nemaaaaaaaaaaaa
i sto e tvojata slobodna voljha i izbor????????????????
ej vise ne se raspravam so prosti luge...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.666
Поени од реакции
8.124
a si cul za zakonot za isklucen tret???????????????????????????????????
te fatat banda
i ti recat biraj megu sto stapa da ti mavneme
ili kursum u celo
treto nemaaaaaaaaaaaa
i sto e tvojata slobodna voljha i izbor????????????????
ej vise ne se raspravam so prosti luge...
Да се расправаш со прости луѓе е стварно лоша судбина.:pos2:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
значи сепак постои судбина :smir:

Ама не таква што не тера да си помислиме:''Ех тоа е заради судбината'',ништо не е заради неа,се што ни се случува и се што ќе ни се случи е резултат на нашето однесување,а не е игра на некоја виша сила...Знаеш акција,реакција...:smir:
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Не постои судбина, се` се случува со причина. И исто така убава изрека има на оваа тема [за жал, ретко кој ја сфатил] : There is no destiny, only good and bad choices... Многу паметно.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
да, но ти можеш да избираш од тоа што ти е понудено
не можеш да леташ ако сакаш да леташ
така да нема слободна волја
тоа што избираш не е ништо
ако и двата избора не ти се баш по волја
судбина постои- крај!
одбивам да појаснувам.
Па знаеш ние имаме разум,затоа и сме луѓе и затоа знаеме што можеме,а што не можеме..Има слобода волја...Или веруваш нешто во филмот,демек ако судбина било да умреме,и смртта потоа ќе не гони се додека не и се предадеме,ако предходно ја имаме избегнато???
Точно,има некои работи кои не зависат само од нас,но тоа е веќе посложено,и пак ќе речам не е судбина,затоа што сепак не сме сами,кога ќе се свртиме наоколу ќе видиме и други луѓе...Луѓе чиј избор влијае и на нас,свесно или не свесно,а ние т.е вие тоа го викате судбина..И спомена дека бираме на тоа што ни е понудено,ама и понуденото предходно зависело од нас...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ама не таква што не тера да си помислиме:''Ех тоа е заради судбината'',ништо не е заради неа,се што ни се случува и се што ќе ни се случи е резултат на нашето однесување,а не е игра на некоја виша сила...Знаеш акција,реакција...:smir:
kazi im go toa na bebinjata sto umiraat od leukemija.

Па знаеш ние имаме разум,затоа и сме луѓе и затоа знаеме што можеме,а што не можеме..Има слобода волја...Или веруваш нешто во филмот,демек ако судбина било да умреме,и смртта потоа ќе не гони се додека не и се предадеме,ако предходно ја имаме избегнато???
Точно,има некои работи кои не зависат само од нас,но тоа е веќе посложено,и пак ќе речам не е судбина,затоа што сепак не сме сами,кога ќе се свртиме наоколу ќе видиме и други луѓе...Луѓе чиј избор влијае и на нас,свесно или не свесно,а ние т.е вие тоа го викате судбина..И спомена дека бираме на тоа што ни е понудено,ама и понуденото предходно зависело од нас...
ako imame slobodna volja
togas nisto ne ke moze da vlijae na nas
bidejki mnogu nesta vlijaat na nas
nema nikoj slobodna volja
tuku samo ima cuvstvo na slobodna volja
sto e razlika.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
kazi im go toa na bebinjata sto umiraat od leukemija.

Па можеби нивните родители се криви за леукемијата????Знаеш реакцијата не значи дека ќе ја има одма,таа може да се јави и покасно...

kazi im go toa na bebinjata sto umiraat od leukemija.


ako imame slobodna volja
togas nisto ne ke moze da vlijae na nas
bidejki mnogu nesta vlijaat na nas
nema nikoj slobodna volja
tuku samo ima cuvstvo na slobodna volja
sto e razlika.

Ти кога ќе одлучиш нешто да правиш,не е твоја одлука и не е по твоја волја????
Си направил нешто што несакаш???Епа тоа е до тебе
Има луѓе кои се силни индивидуалисти,влијанието што го споменав е за некои работи кои ти ги викаш судбина..Но за нашиот живот ние најчесто решаваме сами....И околностите за да ни влијаат другите луѓе,пак ги донесуваме ние самите,значи идеме повторно до фактот дека ние сме креатори на животот...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ok, ke sfatis koga ke sozres
a mozda nikad
bolje za tebe!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom