Прашања до Атеистите II

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Мој став кон мојата вера.
Зошто тогаш тие луѓе не си ја менуваат својата религија, колку не се среќни и немаат најдено духовен мир. Зарем ти подобро од нив знаеш дали самите се среќни и дали имаат најдено мир и спокој. Сите луѓе сме различни, тоа што тебе ти носи мир и спокој не важи за мене, а за некој друг важи нешто сосема трето.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во сите насоки, универзумот е бесконечно простран, и неговата пространетост - просторот е во директна врска со самото време, т.е заедно го формираат "просторвремето".
Кој, кога и како ја видел и ја измерил бесконечноста од Универзумот? Или твојата фантазија е по јака од реалнатз состојба?[DOUBLEPOST=1439311623][/DOUBLEPOST]
Зошто тогаш тие луѓе не си ја менуваат својата религија, колку не се среќни и немаат најдено духовен мир. Зарем ти подобро од нив знаеш дали самите се среќни и дали имаат најдено мир и спокој. Сите луѓе сме различни, тоа што тебе ти носи мир и спокој не важи за мене, а за некој друг важи нешто сосема трето.
По горе напишаново, е типично атеистичко самооправдување за своето неверие.

Доволно е да направиме проста споредба помеѓу религиите и помнеѓу целите кон кои се стремат истите и све ќе стане јасно.[DOUBLEPOST=1439311671][/DOUBLEPOST]
Не ми одговори на прашањето
Потсети ме на прашањето.[DOUBLEPOST=1439311723][/DOUBLEPOST]
Кои се тие откриени вистини? Вистини за сите војни? Војна за нафтата? Борба за рушење на социјализмот?
Погрешно: вакво нешто немам напишано.
Патем кажано, наведените нешта не се „откриени„ туку се очигледни и ним не им треба докажување.
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
По горе напишаново, е типично атеистичко самооправдување за своето неверие.

Доволно е да направиме проста споредба помеѓу религиите и помнеѓу целите кон кои се стремат истите и све ќе стане јасно.
Оправдувањето за моето неверие тоа што сметам дека религиите се бајки измислени од човекот и се поткрепувани за полесно да се контролира народот, истото и ден денес се случува на пример со некои гранки од науката. Јас не гледам како целта на христијанството е подобра или полоша во споредба со целта на било која од другиве религии. Ако веќе морам да одберам, би рекол дека од овие религии, хинуизмот ја има најдобрата цел и учење.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Потсети ме на прашањето.
Прашање. Зошто скептицизмот го поистоветуваш со Марксизмот? :)
[DOUBLEPOST=1439312727][/DOUBLEPOST]
Ако веќе морам да одберам, би рекол дека од овие религии, хинуизмот ја има најдобрата цел и учење.
Јас би те прашал зошто размислуваш така? :)
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Јас би те прашал зошто размислуваш така? :)
Отсекогаш повеќе ми се допаѓале повеќепожните религии, треба поголема имагинација да се измислат и нивните митови обично се поинтересни за разлика од еднобожните како Христијанството и Исламот. Четирите цели во животот кои се правилни со Хиндуизмот се четири за кои било кој нормален човек би се стремел (праведност, благосостојба, сензуално задоволство и ослободување од страдање), значи не се поставуваат некои големи рестрикции на човековото однесување.
Додатно, религиозните практики најчесто не се стремат кон обожување на некое божество, туку кон духовно подобрување на самата индивидуа. Конечно, заради големата диверзност во верувањата во самиот Хиндуизам, Хиндуистите во глобала се многу толерантни кон другите религии и многу ретко осудуваат (ова последново е од моето ограничено искуство со неколку мои колеги Индијци, така да не мора за важи за сите Хиндуисти).
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Дали е возможно оваа религија да е темелена на монотеистичко верување само во богот Брахма(н)? (знам за Вишну, Шива и Брахма како врховни богови, но прашањето ми е друго).
Дали ја знаеш Хиндуистичката легенда за потопот, со оглед на тоа дека ти е интересна митологијата?
И дали Калки Аватара (мислам дека добро е преведен) е всушност Исус кај христијаните кој “треба“ да се врати повторно на земјата? Морам вака да го дефинирам прашањето.

Сакам да развијам некаква дискусија. Башка за хинду и речиси и ништо да не знам. :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Кој, кога и како ја видел и ја измерил бесконечноста од Универзумот? Или твојата фантазија е по јака од реалнатз состојба?
Се мери тоа што е конечно, ако нешто неможе да се измери, значи дека е бесконечно. Логика од овој тип ја практикуваат во предсколшка возраст.[DOUBLEPOST=1439328075][/DOUBLEPOST]
Наведи ми еден лик и начнинот на кој то лик ја видел бесконечноста.[DOUBLEPOST=1439311269][/DOUBLEPOST]

Зборувај во свое име, оти не сите на форумов го делат твоеото мнение.
Еве го тролањето.
Немој цели зборови да цитираш, буква по буква цитирај.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Оправдувањето за моето неверие тоа што сметам дека религиите се бајки измислени од човекот и се поткрепувани за полесно да се контролира народот,
Пред да се родиш, Сонцето изгреваше на исток. Пред да се родиш, постоеше Светов а во него и човековата цивилизација, која во текот од целото свое постоење, познава религиозност кај родот човечки.

Просто кажано, Светов не постои од твоето раѓање.[DOUBLEPOST=1439332453][/DOUBLEPOST]
Јас не гледам како целта на христијанството е подобра или полоша во споредба со целта на било која од другиве религии. .
Она кое ти не го гледаш, другите одамна го увиделе.[DOUBLEPOST=1439332519][/DOUBLEPOST]
Ако веќе морам да одберам, би рекол дека од овие религии, хинуизмот ја има најдобрата цел и учење.
Слободната човекова волја за избор и одлучување е неибришлива кај човекот.[DOUBLEPOST=1439332712][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1439312727][/DOUBLEPOST]
Јас би те прашал зошто размислуваш така? :)
Веќе ти одговорив: не е никакво поистоветување, туку посочување паралела.

Нешатата секогаш се гледаат во нивниот максимално опфатен контекст, а не како нешта кои битисуваат сами за себе и независно од околината која ги створила.[DOUBLEPOST=1439333015][/DOUBLEPOST]
Се мери тоа што е конечно, ако нешто неможе да се измери, значи дека е бесконечно.
А бе ај...

А Божјото непостоење не се докажува оти Бог не постои.

Логика на ниво од детски јасли, мислим...[DOUBLEPOST=1439333119][/DOUBLEPOST]
Логика од овој тип ја практикуваат во предсколшка возраст./quote]

Обрати се до дете на возраст од 6 г. и објасни му ја неограниченоста.[DOUBLEPOST=1439333193][/DOUBLEPOST]
Еве го тролањето.
Немој цели зборови да цитираш, буква по буква цитирај.
Просто кажано, немаш одговор.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
А бе ај...

А Божјото непостоење не се докажува оти Бог не постои.

Логика на ниво од детски јасли, мислим...
Абе логиката е таа, е сега тоа што ти не си способен да ја разберееш е друга работа.
Се мери тоа што е конечно, ако неможеш да ја најдеш конечноста, тогаш се работи за бесконечност.[DOUBLEPOST=1439333642][/DOUBLEPOST]
Обрати се до дете на возраст од 6 г. и објасни му ја неограниченоста.
Дете на таа возраст нема да има проблем да укапира дека може да се измери единствено она што е конечно, тоа и ти го кажав предходно, како успеа да сватиш наопаку, секоја чест.
Просто кажано, немаш одговор.
Не, туку ти толку можеш да го разбереш истиот.
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Пред да се родиш, Сонцето изгреваше на исток. Пред да се родиш, постоеше Светов а во него и човековата цивилизација, која во текот од целото свое постоење, познава религиозност кај родот човечки.

Просто кажано, Светов не постои од твоето раѓање.
Не знам што имаше ова врска со моето раѓање, но да луѓето уште во најраните цивилизации имале имагинација и знаеле да измислат приказни за си го објаснат необјаснивото.

Она кое ти не го гледаш, другите одамна го увиделе.
Не знам кои се тие другите, затоа што уште милијарди хиндуисти, муслимани,будисти итн. кои не се согласуваат со тебе.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Абе логиката е таа, .
..исто како што вистината е „онаа„ вистинската...[DOUBLEPOST=1439363916][/DOUBLEPOST]
Се мери тоа што е конечно, ако неможеш да ја најдеш конечноста, тогаш се работи за бесконечност..
Фантазијата има одговор на сите можни прашања па и за бесконечноста.[DOUBLEPOST=1439363967][/DOUBLEPOST]
Не знам што имаше ова врска со моето раѓање,
Има: гледај ги нештата низ нивната историчнот, оти историјата ниту почнува ниту завршува со тебе и од тебе.[DOUBLEPOST=1439364056][/DOUBLEPOST]
Не знам кои се тие другите, затоа што уште милијарди хиндуисти, муслимани,будисти итн. кои не се согласуваат со тебе.
Ако на набројаните ги стајш и атеистите, ќе добиеш уш‘е поголема цифра. :icon_lol:
Но, вистината никад не била кај мнозинството.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ако на набројаните ги стајш и атеистите, ќе добиеш уш‘е поголема цифра. :icon_lol:
Но, вистината никад не била кај мнозинството.
Што би рекол твојот ти омилен професор, на погрешно прашање се дава погрешен одговор. На сите тие додај го христијанството, прават мнозинство а кај мнозинството “никад“ не била вистината. Изгледа ќе да си во право.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
..исто како што вистината е „онаа„ вистинската...
Не бе, онаа што има име и презиме и што ги засега дрвјата и камењата.
Фантазијата има одговор на сите можни прашања па и за бесконечноста.
Преку неа на пример може да пресметаш дека земјата е 8000 години стара, се што ти треба е родословот на Гандалф.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што би рекол твојот ти омилен професор, на погрешно прашање се дава погрешен одговор..
Паметен си е чо‘екот па затоа го цитирам често, ама не се сечам дека сум цитирал некоја твоја мудрост.[DOUBLEPOST=1439368154][/DOUBLEPOST]
Не бе, онаа што има име и презиме и што ги засега дрвјата и камењата.
Паааааа, или е „онаа„ или има име и презиме.[DOUBLEPOST=1439368208][/DOUBLEPOST]
Преку неа на пример може да пресметаш дека земјата е 8000 години стара, се што ти треба е родословот на Гандалф.
Ето видиш, и Гандалф може да стане фактор, само треба бујна „машта„ која ги решава сите проблеми...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Паметен си е чо‘екот па затоа го цитирам често, ама не се сечам дека сум цитирал некоја твоја мудрост.[DOUBLEPOST=1439368154][/DOUBLEPOST]

Паааааа, или е „онаа„ или има име и презиме.
Шо е битно кого си цитирал, форум е ова, ако ти за муабет еден на еден, мирц сеуште постои, има “по фенси“ комуникација, скајп, вајбер и сл.

П.С. Мене омилени ми беа професорките.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom