Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.124

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
540
Поени од реакции
280
Токму така, децата се лесно ранливи. Можно е да им се смеат ако се со еден родител, ако се во заедница со педери, за многу нешта.
Јас религија не спомнав. Не мора да сум религиозен за да не прифаќам посвојување на деца во истополови бракови.
А ти, религиозен си?
Што и да правиш за други никогаш нема да бидат задоволни. Што и да правиш има луѓе што ќе ти љубоморат, изводат и јадат гомна зад твојот грб. Уствари кога ќе видиш само глупавите луѓе се замараат што други мислат за нив, а ја тоа го имам надминато уште кога бев мал и го разбрав тоа дека не живеам за другите него за себе, а пошто имам еден живот ќе си се борам да го живеам како сакам јас а некој си друг да ми го режира.
Верувам а во што не сакам и не е битно тоа сега. :Д

Само ме интересира зошто би бил полош родител од овие за вас "нормалните"? :)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.732
Поени од реакции
7.136
Што и да правиш за други никогаш нема да бидат задоволни. Што и да правиш има луѓе што ќе ти љубоморат, изводат и јадат гомна зад твојот грб. Уствари кога ќе видиш само глупавите луѓе се замараат што други мислат за нив, а ја тоа го имам надминато уште кога бев мал и го разбрав тоа дека не живеам за другите него за себе, а пошто имам еден живот ќе си се борам да го живеам како сакам јас а некој си друг да ми го режира.
Верувам а во што не сакам и не е битно тоа сега. :Д

Само ме интересира зошто би бил полош родител од овие за вас "нормалните"? :)
Можеби би бил добар родител, тоа и ти го посакувам (гледаш, кај мене нема наводници).
Заедницата во која би сакал да го одгледаш твоето дете е темата овде.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
А што како демек ако е без мајка или татко ќе биде бездушно копиле? Сѐ е до воспитувањето од родителот
Па геј не е родител. Геј набавил туѓе дете и се игра родител. При раст на дете не му треба само покрив над глава играчки и сакање, со растот се оформува личност му треба при раст и влијание и искуство од мајчина - женска страна и од таткова машка. Му требаат и двата света да ги осети да ги спознае да ги сфати и научи. Како после нормално ќе се понаша со својата жена во хетеросексуална врска кога од мал искуството му е само маж-маж или жена жена. На свои 25 или 30 години ќе добива искуство што и како значи заедница со спротивен пол?
Сите научни анализи укажуваат на тоа дека кај хомосексуалците се многу пати повеќе изразени психози, депресии психолошку нарушувања, обиди за самоубиства, самоубиства, злоупотреба на алкохол и наркотици семејно насилство промискуитет, кратки нестабилни врски и бројни физички болести како последица на сексуалната орјентација....
Ризик за едно дете се огромни. Ем што нема да расти во своја природна средина, ем ќе биде изложен во тој раст на бројни опасности од своите геј старатели
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
540
Поени од реакции
280
Па геј не е родител. Геј набавил туѓе дете и се игра родител. При раст на дете не му треба само покрив над глава играчки и сакање, со растот се оформува личност му треба при раст и влијание и искуство од мајчина - женска страна и од таткова машка. Му требаат и двата света да ги осети да ги спознае да ги сфати и научи. Како после нормално ќе се понаша со својата жена во хетеросексуална врска кога од мал искуството му е само маж-маж или жена жена. На свои 25 или 30 години ќе добива искуство што и како значи заедница со спротивен пол?
Сите научни анализи укажуваат на тоа дека кај хомосексуалците се многу пати повеќе изразени психози, депресии психолошку нарушувања, обиди за самоубиства, самоубиства, злоупотреба на алкохол и наркотици семејно насилство промискуитет, кратки нестабилни врски и бројни физички болести како последица на сексуалната орјентација....
Ризик за едно дете се огромни. Ем што нема да расти во своја природна средина, ем ќе биде изложен во тој раст на бројни опасности од своите геј старатели
Дедо море, цело време се пофтараш од почеток едно исто. :)
Светот не се учи само преку родителите, туку преку игри, дружења и други типови на социјализација посредни и непосредни. Така да дека детето не значи дека ќе биде настрана од тој Свет. И ако расте со истополови родители не значи дека ќе стане хомосексуалец или лезбејка. Исто и јас растев со две сестри, родители идев на село кај баба и дедо сеа како сум станал хомосексуалец?
Тоа анализите дека кај ЛГБТ заедницата имало "зголемени" тоа што наброја исто ти се без врска заштоа што тоа е индивидуално. Какви се тие физички болести предизвикани од сексуалноста ориентација? Прв пат слушам.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
540
Поени од реакции
280
Можеби би бил добар родител, тоа и ти го посакувам (гледаш, кај мене нема наводници).
Заедницата во која би сакал да го одгледаш твоето дете е темата овде.
Заедница во која би имало истополови и според вас "нормални" парови. Зарем мислиш дека би се двоеле во ЛГБТ гета? Свашта. :)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.732
Поени од реакции
7.136
Заедница во која би имало истополови и според вас "нормални" парови. Зарем мислиш дека би се двоеле во ЛГБТ гета? Свашта. :)
На ова не знам што да ти одговорам. Воопшто не ми пречите вие, ЛГБТ и „вашите гета“. Овде разговараме за нешто што го нема во нашата законска регулатива, значи, спротивно е на Законот. Побарај го на интернет Правилникот за поблиските критериуми и начинот на избор на посвоител по електронски пат. Пробај искрено да си доделиш бодови, па додели му и на твоето другарче, па ќе видите како ќе пројдете.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Тоа анализите дека кај ЛГБТ заедницата имало "зголемени" тоа што наброја исто ти се без врска заштоа што тоа е индивидуално. Какви се тие физички болести предизвикани од сексуалноста ориентација? Прв пат слушам.
In a large CDC study, conducted in sexually transmitted disease (STD) clinics in five major U.S. cities, researchers found the rate of new HIV infections among men who have sex with men (MSM) to be nine times higher than among women and heterosexual men

A paper delivered at the Fourth International AIDS Malignancy Conference at the National Institutes of Health reported that homosexual men with hiv have “a 37-fold increase in anal cancer, a 4-fold increase in Hodgkin’s disease (cancer of the lymph nodes), a 71 2.7-fold increase in cancer of the testicles, and a 2.5-fold increase in lip cancer.”

STDs are rampant in the homosexual community. The Centers for Disease Control reports: “Several recent reports have documented alarming increases in sexually transmitted infection rates among men who have sex with men

HPV is “almost universal” among homosexuals. According to the homosexual newspaper The Washington Blade: “A San Francisco study of Gay and bisexual men revealed that HPV infection was almost universal among HIV-positive men, and that 60 percent of HIV-negative men carried HPV.”

At the recent Fourth International AIDS Malignancy Conference at the National Institutes of Health, Dr. Andrew Grulich announced that “most instances of anal cancer are caused by a cancer-causing strain of HPV through receptive anal intercourse.

Men who have sex with men (MSM) are at an increased risk of becoming infected with hepatitis A virus (HAV). Outbreaks of hepatitis A continue among MSM in large urban areas and surveillance data suggest that at least 10 percent of acute HAV infections are among MSM

Men who have sex with men are also at risk for acquiring hepatitis B. Approximately 15 percent of all new hepatitis B virus (HBV) infections are among MSM

The CDC reported “significant increases during 1994 to 1997 in rectal gonorrhea…among MSM The incidence of throat Gonorrhea is strongly associated with homosexual behavior. The Canadian Medical Association Journal found that “gonorrhea was associated with urethral discharge… and homosexuality (3.7 times higher than the rate among heterosexuals). Similarly, a study in the Journal of Clinical Pathology found that homosexual men had a much higher prevalence of pharyngeal (throat) gonorrhea—15.2 percent compared with 4.1 percent for heterosexual men.

In addition, the Archives of Internal Medicine found that homosexuals acquired syphilis at a rate ten times that of heterosexuals. Large outbreaks of syphilis have occurred in several U.S. cities among men who have sex with men (MSM). American Medical News cites Ronald O. Valdiserri, MD, deputy director of CDC’s National Center for HIV, STD and TB Prevention: “Syphilis outbreaks among gay and bisexual men, while a major concern in and of themselves, also signal the potential for a resurgance in HIV transmission.”The reason, according to American Medical News, is that “since at least some of those men are also infected with the AIDS virus, public health officials fear that the transmission of the much more deadly disease could increase.”

According to a report in The Health Implications of Homosexuality by the Medical Institute for Sexual Health, some pathogens associated with enteritis and proctocolitis appear only to be sexually transmitted among men who have sex with men.”

Kaposi sarcoma is caused by “Kaposi sarcoma-associated herpesvirus (KSHV), also know as human herpesvirus Acquisition of KSHV via insertive penile-oral intercourse could explain the concentration of infection in homosexual men without ready spread to heterosexual groups.

A CDC study attributed the high infection rate to having high numbers of anonymous sex partners: “yphilis, gonorrhea, and chlamydia apparently have been introduced into a population of 83 MSM who have large numbers of anonymous partners, which can result in rapid and extensive transmission of STDs

Homosexuals are at increased risk for this rare type of cancer, which is potentially fatal if the anal-rectal tumors metastasize to other bodily organs. Dr. Andrew Grulich calls “the rising rates of anal cancer the next great health threat to homosexual men.” Dr. Joel Palefsky, a leading expert in the field of anal cancer, reports that while the incidence of anal cancer in the United States is only 0.9/100,000,that number soars to 35/100,000 for homosexuals.

A study published in Nursing Research found that “alcohol problem incidence in lesbians is estimated at 30 percent, three times the rate for United States women as a whole

A study of the health behaviors of 4,697 women in the Archives of Family Medicine found: “Lesbians and bisexual women were more likely than heterosexual women to consume alcohol more frequently and in larger quantities, and they were 5 times as likely to be classified as heavy drinkers. Among men, by far the most important risk group consisted of homosexual and bisexual men, who were more than nine times as likely as heterosexual men to have a history of problem drinking

A study of 3,365 high school students published in Archives of Pediatric and Adolescent Medicine found:“Gay, lesbian, bisexual, or not sure male students were 6.50 times more likely to report a suicide attempt than heterosexual male students. Gay, lesbian, bisexual, or not sure female students were 2.02 times more likely to report a suicide attempt than their heterosexual female peers.”

The third National Health and Nutrition Examination Survey in American Journal of Public Health found that “homosexually experienced men are at greater risk for suicide symptoms” than heterosexual men: “In the current study, comparisons of homosexually experienced men with those reporting only opposite-sex sexual partners suggest that the former may be more than 5 times as likely to have attempted suicide.”

A study that interviewed nearly 3,000 homosexual or bisexual men published in the American Journal of Public Health suggested a suicide rate for homosexual men that is three times the overall rate for U.S. males. The study authors found: “Twenty-one percent had made a suicide plan; 12 percent had attempted suicide (almost half of those 12 percent were multiple attempters).

Another study published simultaneously in Archives of General Psychiatry followed 1,007 individuals from birth. Those classified as “gay, lesbian, or bisexual young people were at increased risks of major depression…, generalized anxiety disorder…, conduct disorder…, nicotine dependence…, other substance abuse and/or dependence…, multiple disorders…, suicidal ideation…, and suicide attempts.”

In a major Canadian centre, life expectancy at age twenty for gay and bisexual men is eight to twenty years less than for all men. If the same pattern of mortality were to continue, we estimate that nearly half of gay and bisexual men currently aged twenty years will not reach their sixty-fifth birthday. Under even the most liberal assumptions, gay and bisexual men in this urban centre are now experiencing a life expectancy similar to that experienced by all men in Canada in the year 1871.

И така натаму и така натаму
Ова се извадоци од дел на истражувања објавени во Америка и Канада кои јасно покажуваат дека гејојјте се многу пати повеќе во ризик за физички и психички заболувања од колку нормалната популација
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
540
Поени од реакции
280
На ова не знам што да ти одговорам. Воопшто не ми пречите вие, ЛГБТ и „вашите гета“. Овде разговараме за нешто што го нема во нашата законска регулатива, значи, спротивно е на Законот. Побарај го на интернет Правилникот за поблиските критериуми и начинот на избор на посвоител по електронски пат. Пробај искрено да си доделиш бодови, па додели му и на твоето другарче, па ќе видите како ќе пројдете.
А кои рече дека барам нешто во оваа држава? Овде нема работа и живот нормален и безбеден па пукнав овде за деца да имам. Радо би си го исекол попрво а таму некаде не би идел со посвојување него со сурогат мајка како што има и за "нормални парови" според вас.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
8.826
Прашање до хомосексуалците од Македонија:

Oва ли се вашите прогресивни пријатели од Западот кои се залагаат за вашите права?



Секако, полна им е устата со човекови права, а во насловот имаш Прекршување на човековите права и Бивша југословенска република Македонија. Веројатно, ако сметате дека прогресивно е некој така да ти ја обележува и жигосува државата во која живееш, сигурно ќе сметате дека под човекови права спаѓаат истите да ви наложат да носиш и жолта лента на ракавот или некој друг знак за распознавање.



Лицемерот збори за говор на омраза, а ваму истиот се обраќа кон хомосексуалците од Македонија како кон хомосексуалци од Бивша југословенска република Македонија. И после, ќе речете дека ние сме биле хомофоби, а овие што ви се обраќаат so префиксот бивш како да сте последни чергари на планетата Земја, што се? Веројатно хомофили, либерални, прогресивни, модерни...?


http://tbinternet.ohchr.org/Treaties/CCPR/Shared Documents/MKD/INT_CCPR_CSS_MKD_20814_E.pdf
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.732
Поени од реакции
7.136
А кои рече дека барам нешто во оваа држава? Овде нема работа и живот нормален и безбеден па пукнав овде за деца да имам. Радо би си го исекол попрво а таму некаде не би идел со посвојување него со сурогат мајка како што има и за "нормални парови" според вас.
Со среќа момче. Ти посакувам да си ја најдеш среќата
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
540
Поени од реакции
280
Прашање до хомосексуалците од Македонија:

Oва ли се вашите прогресивни пријатели од Западот кои се залагаат за вашите права?



Секако, полна им е устата со човекови права, а во насловот имаш Прекршување на човековите права и Бивша југословенска република Македонија. Веројатно, ако сметате дека прогресивно е некој така да ти ја обележува и жигосува државата во која живееш, сигурно ќе сметате дека под човекови права спаѓаат истите да ви наложат да носиш и жолта лента на ракавот или некој друг знак за распознавање.



Лицемерот збори за говор на омраза, а ваму истиот се обраќа кон хомосексуалците од Македонија како кон хомосексуалци од Бивша југословенска република Македонија. И после, ќе речете дека ние сме биле хомофоби, а овие што ви се обраќаат како да сте последни чергари на планетата Земја, што се? Веројатно хомофили, либерални, прогресивни, модерни...?


http://tbinternet.ohchr.org/Treaties/CCPR/Shared Documents/MKD/INT_CCPR_CSS_MKD_20814_E.pdf
Па тоа е име под кое државава е примена во ООН. Лична желба или добра воља е на една држава или организација кое име ќе го користи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom