Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Денес разбрав од еден посредник дека наводно со новиот закон односно со измените на законот за оние што немааат доказ за потекло(пр. роднина,братучед,стар документ...) немало да можат да добијат произход од даб4,дека тоа со клубовите немало да важи...да бидам искрен човеков знае да даде доста точни информации ама и многу често шпекулира на своја рака..Некој да сподели информација ако има
znacit netreba covek nekoj da ti kazuva procitajgo zakonot sto pisuva vo nego ke vidis.
a predhodno poveke pati bese diskutirano i go imat ovde predlog zakonot
 
D

Daniel_faca

Гостин
znacit netreba covek nekoj da ti kazuva procitajgo zakonot sto pisuva vo nego ke vidis.
a predhodno poveke pati bese diskutirano i go imat ovde predlog zakonot
Денес разбрав од еден посредник дека наводно со новиот закон односно со измените на законот за оние што немааат доказ за потекло(пр. роднина,братучед,стар документ...) немало да можат да добијат произход од даб4,дека тоа со клубовите немало да важи...да бидам искрен човеков знае да даде доста точни информации ама и многу често шпекулира на своја рака..Некој да сподели информација ако има
da i jas isto slusnav od posrednikot mose i za istiot da zborime ama vo izmenite pisuva deka koj nema dokument ke mose so pismena deklaracija zaverena na notar, imase tamo da vladee govorno bugarski i dijalektnemu formi...itn. ne znam zasto ovoj haos?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
wiksawiksawiksawiksawiksawiksawiksa
А каде пишав дека нема происход? Како што гледаш оние што добиле происходи без да приложат никаков дополнителен докумет потоа ги враќаат во праввосудие на дополнителна. Требаше да чекам да ме вратат па после да носам документи за потекло и да изгубам уште некој месец или што требаше? Дај не се истакнувајте со вакви бламажи.
И не не бев во софија за да поднесам документи преку амбасада си терав се. Происходот преку амбасада го добив за 3 месец, интервјуто го поминав преку амбасада, бројчето за да си ја пратам преписката ми го дадоа од амбасада, дополнителните документи ги поднесов во амбасада се правев преку амбасада.
Уште нешто да не ти е јасно да сакаш да ти разглобам пред да се избламираш вака правејќи се паметен?
wiksa jas mislam da te castam sto tolku mnogu mi davas informacii i mi pomagas a ti vaka
Ma ne mi bese jasno ova proizhod imas dobieno preku ambasada znaci ne bi trebalo da nosis dopolnitelni dokumenti ovie sto pisuvaat nemaat dobieno proizhod kako sto imame jas i ti dobieno kade pisuva od kogo imas bugarski koreni i zosto ti se dava a ti nosis i dopolnitelni dokumenti ... Tuka ne mi e jasno iskreno da si oid onie sto imat odneseno dokumenti primer 2012 godina mozam da svatam niv gi vracaat ama ti sega so noviot zakon sto si izvadil proizhod nekako ne mozam da svatam
Proizhod se vadi da dokazes deka imas bg koreni ti go imas toj dokument kade dokazuvas deka imas bg koreni zosto bi te vratile a ti pak nosis nekoj dokument ... zosto toa ne mi e jasno
Primer mojot slucaj jas mozev da dobijam proizhod i preku majka mi i preku tatko mi mi rekoa dosta e preku eden od dvajcata da odis za da dobies proizhod nema potreba za dvajcata dokumenti da pravis
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Денес разбрав од еден посредник дека наводно со новиот закон односно со измените на законот за оние што немааат доказ за потекло(пр. роднина,братучед,стар документ...) немало да можат да добијат произход од даб4,дека тоа со клубовите немало да важи...да бидам искрен човеков знае да даде доста точни информации ама и многу често шпекулира на своја рака..Некој да сподели информација ако има
Bolje ke bide da gi hranite posrednicite vasi so pari da bidete site srekni i zadovolni i da ne prenesuvate gluposti od tie maloumni luge. Izmenite na zakonot se 2 lista mozes da procitas i ne gi panoco lugeto so gluposti. Bugarsko poteklo ke moze da se dokaze so: dokumenti od skoro sekakvi rodnini no ako takvi nema ke moze so zboruvanje jazik, so dokument od bugarskite klubovi, so deklaracija za bugarsko cuvstvo i so dokument izdaden od bugarska pravoslavna crkva i se toa na prvoto glasanje pomina i toa so 0 protiv!
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Bolje ke bide da gi hranite posrednicite vasi so pari da bidete site srekni i zadovolni i da ne prenesuvate gluposti od tie maloumni luge. Izmenite na zakonot se 2 lista mozes da procitas i ne gi panoco lugeto so gluposti. Bugarsko poteklo ke moze da se dokaze so: dokumenti od skoro sekakvi rodnini no ako takvi nema ke moze so zboruvanje jazik, so dokument od bugarskite klubovi, so deklaracija za bugarsko cuvstvo i so dokument izdaden od bugarska pravoslavna crkva i se toa na prvoto glasanje pomina i toa so 0 protiv!
Незнам зашто толку агресија,јас не ширам дезинформации,само прашав некои што се подобро упатени од мене во врска со измените и дополнувњата да сподели и информација во врска со ова што ми го кажа посредникот,никаде не реков дека е во право(и јас неговите зборови ги земав со голема доза на резерва) и дека неговите (дез)информации се точни.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Незнам зашто толку агресија,јас не ширам дезинформации,само прашав некои што се подобро упатени од мене во врска со измените и дополнувњата да сподели и информација во врска со ова што ми го кажа посредникот,никаде не реков дека е во право(и јас неговите зборови ги земав со голема доза на резерва) и дека неговите (дез)информации се точни.
Ne e agresija. Prvo gledaj so svoi oci a potoa slusaj go drugiot. Em si gi zemal negovite zborovi so nervoza em tuka si gi prenel. A proektot vo sekoj moment mozes da go procitas. Tugoto vlijanie ne mozam da go toleriram
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Денес разбрав од еден посредник дека наводно со новиот закон односно со измените на законот за оние што немааат доказ за потекло(пр. роднина,братучед,стар документ...) немало да можат да добијат произход од даб4,дека тоа со клубовите немало да важи...да бидам искрен човеков знае да даде доста точни информации ама и многу често шпекулира на своја рака..Некој да сподели информација ако има
Blago onom ko rano poludi, zivot mu u veselju prodje. Taka i so tie sto si go tolkuvaat zakonot kako sto tie sakaat. Zakonot ne znae sto pisuva vo nego, ama, 'tie' znaat.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ne e agresija. Prvo gledaj so svoi oci a potoa slusaj go drugiot. Em si gi zemal negovite zborovi so nervoza em tuka si gi prenel. A proektot vo sekoj moment mozes da go procitas. Tugoto vlijanie ne mozam da go toleriram
Цело време те пратам делиш памет како си најпаметен/а. Конкретно за јазикот не е воопшто олеснување (можеби за нас да) туку е во директна врска со членот 1 каде прва точка е :
„1. има поне един близ'к роднина от б'лгарски произход” се додава како задолжителна точка4
„4. владее говоримо б'лгарски език или диалектните му форми.“ директно поврзана со точка 1.
Што во превод значи дека доколку имаш роднина со блгарско потекло и се повикаш на него задолжително треба да зборуваш блгарски јазик или диалектните му форми.
И последно како информација законот би можел да претрпи измени и до неговата конечна верзија има време, затоа не се конфронтирај цело време со секого и да го навредуваш.
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
140
Поени од реакции
124
Цело време те пратам делиш памет како си најпаметен/а. Конкретно за јазикот не е воопшто олеснување (можеби за нас да) туку е во директна врска со членот 1 каде прва точка е :
„1. има поне един близ'к роднина от б'лгарски произход” се додава како задолжителна точка4
„4. владее говоримо б'лгарски език или диалектните му форми.“ директно поврзана со точка 1.
Што во превод значи дека доколку имаш роднина со блгарско потекло и се повикаш на него задолжително треба да зборуваш блгарски јазик или диалектните му форми.
И последно како информација законот би можел да претрпи измени и до неговата конечна верзија има време, затоа не се конфронтирај цело време со секого и да го навредуваш.
Fakt e deka ima mnogu nedorazbiranja ama nema potreba da gi objasnuvame :) tie se napisani pa koj kako saka neka gi razbere :)
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Незнам зашто толку агресија,јас не ширам дезинформации,само прашав некои што се подобро упатени од мене во врска со измените и дополнувњата да сподели и информација во врска со ова што ми го кажа посредникот,никаде не реков дека е во право(и јас неговите зборови ги земав со голема доза на резерва) и дека неговите (дез)информации се точни.
Decki, sto sve gluposti se imam iznaslusano i iznacitano, i ako za sekoe ovde ve prasuvam za mislenje, ode forumov u bajbuk.[DOUBLEPOST=1438420067][/DOUBLEPOST]
Цело време те пратам делиш памет како си најпаметен/а. Конкретно за јазикот не е воопшто олеснување (можеби за нас да) туку е во директна врска со членот 1 каде прва точка е :
„1. има поне един близ'к роднина от б'лгарски произход” се додава како задолжителна точка4
„4. владее говоримо б'лгарски език или диалектните му форми.“ директно поврзана со точка 1.
Што во превод значи дека доколку имаш роднина со блгарско потекло и се повикаш на него задолжително треба да зборуваш блгарски јазик или диалектните му форми.
И последно како информација законот би можел да претрпи измени и до неговата конечна верзија има време, затоа не се конфронтирај цело време со секого и да го навредуваш.
Decki, krajno te pocituvam, ali ovoj put ne si vo pravo.
U kratko, zakonot se vraca po staro kako sto bese vo 2013, i koi bea zakonskite uslovi da se dobive proizhod i drzavjanstvo i pasos, site dobro znaeme, da ne objasnuvam. Istite uslovi zakonski se vracaat nazad.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Decki, sto sve gluposti se imam iznaslusano i iznacitano, i ako za sekoe ovde ve prasuvam za mislenje, ode forumov u bajbuk.[DOUBLEPOST=1438420067][/DOUBLEPOST]
Decki, krajno te pocituvam, ali ovoj put ne si vo pravo.
U kratko, zakonot se vraca po staro kako sto bese vo 2013, i koi bea zakonskite uslovi da se dobive proizhod i drzavjanstvo i pasos, site dobro znaeme, da ne objasnuvam. Istite uslovi zakonski se vracaat nazad.
Епа гледаш дека не е така, законот се менува сега првпат после десетина години, предходно се толкуваше законот поинаку од тогашната власт, кога дојде ДПС на власт не го смени законот туку почна да го толкува на свој начин и ја заглавија работата. Е сега затоа се овие измени кои не постоеле никогаш во ниеден закон да се допретцизираат работите. А за тоа што не се согласуваш со мене прочитајго стенограмот каде Јулиан Ангелов ги образложува измените и ќе сватиш за што зборувам и дали сум во право.
 
Член од
6 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
69
Jas koga bev na intervju imase mnogu albanci i moldavci koi neznaeja ni eden zbor i tie sto rabotea vo pravosudie vikaa za nas konecno so nekoj so koj ke se razberat so ovie moldavcive i albancive na kraj nemozat da iskocat i mislam deka jazikot poveke za niv se odnesuva nevadime samo nie drzavjanstvo
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
Според почитуваниот лингвистички извор Etnologue, македонски се зборува и во југозападниот дел на Бугарија[8][9] исеверна Грција, но нема податоци за бројот на луѓето. Сличен став имаат и BBC, Британика и УНЕСКО. izvor https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%98%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%B
Znaci- zboruvame bugarski dijalekt:ojeaa:[DOUBLEPOST=1438423882][/DOUBLEPOST]The dialects of Macedonian were for the most part classified as part of Bulgarian in the older literature.[1][2][3][4][5][6] The Bulgarian linguistics continue to treat it as such in.[7][8][9] Since the second half of the 20th century, foreign authors have mostly adopted the convention of treating these in terms of a separateMacedonian language, following the codification of Macedonian as the literary standard language of Yugoslav Macedonia.[10] However, some contemporary linguists still consider Macedonian as a dialect of Bulgarian.[11][12][13] Macedonian authors in turn tend to treat all dialects spoken in the geographical region of Macedonia as Macedonian, including those spoken in Bulgarian Macedonia.[14] The present article treats all these dialects together, because of their close structural similarity and the fact that many important dialect boundaries intersect both territories.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom