Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

S

Samurai_Sk

Гостин
Vo vremeto na SFRJ pasoshot nudeshe sloboden vlez vo Zap. Evropa i tolku. I togash zaminuvaa, sekoj so svoi motivi i se snaogjaa na razni nachini.
Denes za mnogu raboti e duri i polesno: vizite gi nema, imash evtini letovi (za 100-tina € povratna do Germanija na primer), najvazhno-imash internet i mozhesh bukvalno sé da najdesh pa i da sredish.
Mozhesh na primer sekoja nedela da idesh na interview vo nekoja ger. firma. Imash evtini hosteli, pak preku internet kje najdesh, kje rezervirash.

Zborot mi e onoj koj e cvrsto reshen i motiviran stalno kje najde nachin da si ja ostvari celta. E, sega nekoi se mnogu silni na zborovi, no ne i na dela.
Не е баша така лесно али ајде нека биде така, да беше така лесно како ти го опишуваш немаше будале овде да се утепа за 200 евра
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Не сум јас крив шо татко ти мораше да купува стоедно во долари. Ете ти како син го надмина татко ти и си попаметен од него.
Ти си ко помалиот син.Кога нешто не му е по кеиф не сака да те слуша и се прави глув.А ти кога тебе не ти е по кеиф се правиш слеп и не читаш.Знали се две опции во игра.

1.Или си навистина слеп и не читаш,па време е да смениш диоптрија
2.Или така ти чини па читаш она што ти одговара

Значи сум ти кажал неколку пати и сум те опоменал неколку пати.Не ги вади од контекст ако воопшто знаеш што значи тоа моите постови.

Ова ти е последна опомена.Следниот пат ке те пријавам кај админот,па да видиме дали ке постираш и ке вадиш од контекст постови од други

Мислиш дека си најпаметен со твоите постови во врска со темата.Не знаеш да дебатираш.Трескаш зелени а еден куп те демантираат со информации кои не се рекла казала туку што ги има на нет,а не сме ги измислиле ние туку ги запишала историјата,ок

Еднаш помири се со фактот дека таа вошлива држава ја нема.Крај знаеш што е крај.Нема веке,аш папала маца.Како си живеел во таа скапана држава ама ич не ми е гајле.Ниту кој си бил ниту кај си бил,ниту што си работел,разбираш ли.....

Повекето се сложуваат дека тогаш било батал а тој не тоа па тоа,тогаш било поубаво.....

А кога ке одогвориш на моето прашање на кое сеуште чекам одговор,ама изгледа не си го прочитал бидејки не ти одговара или ни самиот не го знаеш одговорот или се обидуваш да дознаеш кој е крив за распадот од тој момент јас и ти ке дебатираме.До тогаш не реплицирај на моите постови.Ова ти е последна опомена од мене.Следниот пат пријава кај админот[DOUBLEPOST=1437563571][/DOUBLEPOST]
Не сум јас крив шо татко ти мораше да купува стоедно во долари. Ете ти како син го надмина татко ти и си попаметен од него.
Ти си ко помалиот син.Кога нешто не му е по кеиф не сака да те слуша и се прави глув.А ти кога тебе не ти е по кеиф се правиш слеп и не читаш.Знали се две опции во игра.

1.Или си навистина слеп и не читаш,па време е да смениш диоптрија
2.Или така ти чини па читаш она што ти одговара

Значи сум ти кажал неколку пати и сум те опоменал неколку пати.Не ги вади од контекст ако воопшто знаеш што значи тоа моите постови.

Ова ти е последна опомена.Следниот пат ке те пријавам кај админот,па да видиме дали ке постираш и ке вадиш од контекст постови од други

Мислиш дека си најпаметен со твоите постови во врска со темата.Не знаеш да дебатираш.Трескаш зелени а еден куп те демантираат со информации кои не се рекла казала туку што ги има на нет,а не сме ги измислиле ние туку ги запишала историјата,ок

Еднаш помири се со фактот дека таа вошлива држава ја нема.Крај знаеш што е крај.Нема веке,аш папала маца.Како си живеел во таа скапана држава ама ич не ми е гајле.Ниту кој си бил ниту кај си бил,ниту што си работел,разбираш ли.....

Повекето се сложуваат дека тогаш било батал а тој не тоа па тоа,тогаш било поубаво.....

А кога ке одогвориш на моето прашање на кое сеуште чекам одговор,ама изгледа не си го прочитал бидејки не ти одговара или ни самиот не го знаеш одговорот или се обидуваш да дознаеш кој е крив за распадот од тој момент јас и ти ке дебатираме.До тогаш не реплицирај на моите постови.Ова ти е последна опомена од мене.Следниот пат пријава кај админот[DOUBLEPOST=1437563717][/DOUBLEPOST]
Не сум јас крив шо татко ти мораше да купува стоедно во долари. Ете ти како син го надмина татко ти и си попаметен од него.
Ти си ко помалиот син.Кога нешто не му е по кеиф не сака да те слуша и се прави глув.А ти кога тебе не ти е по кеиф се правиш слеп и не читаш.Знали се две опции во игра.

1.Или си навистина слеп и не читаш,па време е да смениш диоптрија
2.Или така ти чини па читаш она што ти одговара

Значи сум ти кажал неколку пати и сум те опоменал неколку пати.Не ги вади од контекст ако воопшто знаеш што значи тоа моите постови.

Ова ти е последна опомена.Следниот пат ке те пријавам кај админот,па да видиме дали ке постираш и ке вадиш од контекст постови од други

Мислиш дека си најпаметен со твоите постови во врска со темата.Не знаеш да дебатираш.Трескаш зелени а еден куп те демантираат со информации кои не се рекла казала туку што ги има на нет,а не сме ги измислиле ние туку ги запишала историјата,ок

Еднаш помири се со фактот дека таа вошлива држава ја нема.Крај знаеш што е крај.Нема веке,аш папала маца.Како си живеел во таа скапана држава ама ич не ми е гајле.Ниту кој си бил ниту кај си бил,ниту што си работел,разбираш ли.....

Повекето се сложуваат дека тогаш било батал а тој не тоа па тоа,тогаш било поубаво.....

А кога ке одогвориш на моето прашање на кое сеуште чекам одговор,ама изгледа не си го прочитал бидејки не ти одговара или ни самиот не го знаеш одговорот или се обидуваш да дознаеш кој е крив за распадот од тој момент јас и ти ке дебатираме.До тогаш не реплицирај на моите постови.Ова ти е последна опомена од мене.Следниот пат пријава кај админот
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ти си ко помалиот син.Кога нешто не му е по кеиф не сака да те слуша и се прави глув.А ти кога тебе не ти е по кеиф се правиш слеп и не читаш.Знали се две опции во игра.

1.Или си навистина слеп и не читаш,па време е да смениш диоптрија
2.Или така ти чини па читаш она што ти одговара

Значи сум ти кажал неколку пати и сум те опоменал неколку пати.Не ги вади од контекст ако воопшто знаеш што значи тоа моите постови.

Ова ти е последна опомена.Следниот пат ке те пријавам кај админот,па да видиме дали ке постираш и ке вадиш од контекст постови од други

Мислиш дека си најпаметен со твоите постови во врска со темата.Не знаеш да дебатираш.Трескаш зелени а еден куп те демантираат со информации кои не се рекла казала туку што ги има на нет,а не сме ги измислиле ние туку ги запишала историјата,ок

Еднаш помири се со фактот дека таа вошлива држава ја нема.Крај знаеш што е крај.Нема веке,аш папала маца.Како си живеел во таа скапана држава ама ич не ми е гајле.Ниту кој си бил ниту кај си бил,ниту што си работел,разбираш ли.....

Повекето се сложуваат дека тогаш било батал а тој не тоа па тоа,тогаш било поубаво.....

А кога ке одогвориш на моето прашање на кое сеуште чекам одговор,ама изгледа не си го прочитал бидејки не ти одговара или ни самиот не го знаеш одговорот или се обидуваш да дознаеш кој е крив за распадот од тој момент јас и ти ке дебатираме.До тогаш не реплицирај на моите постови.Ова ти е последна опомена од мене.Следниот пат пријава кај админот[DOUBLEPOST=1437563571][/DOUBLEPOST]

Ти си ко помалиот син.Кога нешто не му е по кеиф не сака да те слуша и се прави глув.А ти кога тебе не ти е по кеиф се правиш слеп и не читаш.Знали се две опции во игра.

1.Или си навистина слеп и не читаш,па време е да смениш диоптрија
2.Или така ти чини па читаш она што ти одговара

Значи сум ти кажал неколку пати и сум те опоменал неколку пати.Не ги вади од контекст ако воопшто знаеш што значи тоа моите постови.

Ова ти е последна опомена.Следниот пат ке те пријавам кај админот,па да видиме дали ке постираш и ке вадиш од контекст постови од други

Мислиш дека си најпаметен со твоите постови во врска со темата.Не знаеш да дебатираш.Трескаш зелени а еден куп те демантираат со информации кои не се рекла казала туку што ги има на нет,а не сме ги измислиле ние туку ги запишала историјата,ок

Еднаш помири се со фактот дека таа вошлива држава ја нема.Крај знаеш што е крај.Нема веке,аш папала маца.Како си живеел во таа скапана држава ама ич не ми е гајле.Ниту кој си бил ниту кај си бил,ниту што си работел,разбираш ли.....

Повекето се сложуваат дека тогаш било батал а тој не тоа па тоа,тогаш било поубаво.....

А кога ке одогвориш на моето прашање на кое сеуште чекам одговор,ама изгледа не си го прочитал бидејки не ти одговара или ни самиот не го знаеш одговорот или се обидуваш да дознаеш кој е крив за распадот од тој момент јас и ти ке дебатираме.До тогаш не реплицирај на моите постови.Ова ти е последна опомена од мене.Следниот пат пријава кај админот[DOUBLEPOST=1437563717][/DOUBLEPOST]

Ти си ко помалиот син.Кога нешто не му е по кеиф не сака да те слуша и се прави глув.А ти кога тебе не ти е по кеиф се правиш слеп и не читаш.Знали се две опции во игра.

1.Или си навистина слеп и не читаш,па време е да смениш диоптрија
2.Или така ти чини па читаш она што ти одговара

Значи сум ти кажал неколку пати и сум те опоменал неколку пати.Не ги вади од контекст ако воопшто знаеш што значи тоа моите постови.

Ова ти е последна опомена.Следниот пат ке те пријавам кај админот,па да видиме дали ке постираш и ке вадиш од контекст постови од други

Мислиш дека си најпаметен со твоите постови во врска со темата.Не знаеш да дебатираш.Трескаш зелени а еден куп те демантираат со информации кои не се рекла казала туку што ги има на нет,а не сме ги измислиле ние туку ги запишала историјата,ок

Еднаш помири се со фактот дека таа вошлива држава ја нема.Крај знаеш што е крај.Нема веке,аш папала маца.Како си живеел во таа скапана држава ама ич не ми е гајле.Ниту кој си бил ниту кај си бил,ниту што си работел,разбираш ли.....

Повекето се сложуваат дека тогаш било батал а тој не тоа па тоа,тогаш било поубаво.....

А кога ке одогвориш на моето прашање на кое сеуште чекам одговор,ама изгледа не си го прочитал бидејки не ти одговара или ни самиот не го знаеш одговорот или се обидуваш да дознаеш кој е крив за распадот од тој момент јас и ти ке дебатираме.До тогаш не реплицирај на моите постови.Ова ти е последна опомена од мене.Следниот пат пријава кај админот
Tреба да сфатиш дека никој овде на форумот не ти е виновен шо си имал трауматично детство со татко кој купвал скапани коли со долари. Тоа се ваши фамилијарни работи, интимни и не треба некој од страна да ви се меша воо тоа. Дома карајте се расправајте се, кажи му на татко ти дека згрешил шо дал 10.000 долари за стоедно во 83, објасни му дека со тие пари денес би зел подобра понова кола, обиди се да му покажиш како денешна кола од 10.000 долари има поубај работи внатре уградени од колу стоедно од 1983.....
Јас не ви се мешам во вашите фамилијарни несогласувања и кавги.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Нова кола? 14.000 факинг иљади марки...ех, колку граѓани денеска може да си дозволат нова кола.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Нова кола? 14.000 факинг иљади марки...ех, колку граѓани денеска може да си дозволат нова кола.
Имаше и поефтини кои ги купуваа социјални случаеви во СФРЈ кои коштаа само 9.000 долари/
Беда пролетерска
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Tреба да сфатиш дека никој овде на форумот не ти е виновен шо си имал трауматично детство со татко кој купвал скапани коли со долари. Тоа се ваши фамилијарни работи, интимни и не треба некој од страна да ви се меша воо тоа. Дома карајте се расправајте се, кажи му на татко ти дека згрешил шо дал 10.000 долари за стоедно во 83, објасни му дека со тие пари денес би зел подобра понова кола, обиди се да му покажиш како денешна кола од 10.000 долари има поубај работи внатре уградени од колу стоедно од 1983.....
Јас не ви се мешам во вашите фамилијарни несогласувања и кавги.
оди бе фати работа бедо една,не дреми на форумот со саати........

Научено куче на келепур месарница сега тешко ке заработи за парче месо......

Губиш време на форумот дефинитивно.Фати се за работа не филозофирај многу.Од такви филозофи ко тебе државата отиде у бестраг.И таа што ја сакаш да се врати и оваа што ја имаме сега.....

Леб без мотика нема веке.......
 
S

Samurai_Sk

Гостин
оди бе фати работа бедо една,не дреми на форумот со саати........

Научено куче на келепур месарница сега тешко ке заработи за парче месо......

Губиш време на форумот дефинитивно.Фати се за работа не филозофирај многу.Од такви филозофи ко тебе државата отиде у бестраг.И таа што ја сакаш да се врати и оваа што ја имаме сега.....

Леб без мотика нема веке.......
За што бе дечко за што да работи за уште повеќе да падне во депресија, еве јас земав одмор работам и што треба сега да направам, кофа да наполнам со вода и да нацртам доле плажа и да си измислам дека сум на море?!, да работам да ме навредат оти не сум член на парти, а сета работа ја работам точно на време како што е побарано ама дјабе ти е ни си партиски пиун, да ме споредат со луѓе со осново што не знат да разликуваат ч и ќ или ш и ж, а ти имаш завршено факултет па уште се мачиш посдилпломски да завршиш знаеш 2 странски јазици,гледаш 3 да научиш за демек некој ке го вреднува тоа. Не бе дечко не биди наивен,јас знам дека ја сакаш Македонија сите ја сакаме ама Македонија не не сака нас
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Леб без мотика нема веке.......
мотика?
ти бе кај живееш и шо работиш??
кузнај во која дивина животот ти помина, не си видел ни топка ни чоколадо ни на одмор те немат однесено а на лето ти праеа домашен сладолед од свинска маст шеќер и какао. Цел живот по ниви и бавчи, плевења копања берења вадења... да не беше брачед ти уште невин ќе беше.
За работа сега треба компјутер, таблет, климатизирана канцеларија, фактури профактури, испратници, приемници.....
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
мотика?
ти бе кај живееш и шо работиш??
кузнај во која дивина животот ти помина, не си видел ни топка ни чоколадо ни на одмор те немат однесено а на лето ти праеа домашен сладолед од свинска маст шеќер и какао. Цел живот по ниви и бавчи, плевења копања берења вадења... да не беше брачед ти уште невин ќе беше.
За работа сега треба компјутер, таблет, климатизирана канцеларија, фактури профактури, испратници, приемници.....
Уаааахахахахаахахаха,кој најде да зборува.Па не ја барам јас таа скапана држава да се врати бе.Ти си тој гласноговорник кој со труби и фанфари на темава трубиш како порано се живеело поубаво.

Ти напишав во еден пост кој живееше убаво во таа држава.Легачите и лебарите кои по цел ден дремеа на столица и на 1 ви плачеа за пари.

Сега кога дојде времето да треба да се работи,плачете по тој систем зошто тогаш и онака ништо не работевте.Е помина тоа време.Нема веке.И сега што праиме,а?

Јас што сум работел и дали сум шетал во тој систем не е твоја работа.

Пак ке ти кажам,мрдни дебелото месо од пред тастаура зошто гледајки ги часовите на твоите постови деф се работи за тежок лебар кој нема што друго да работи освен да дреме на нет

Не ја упропастувај темата,зошто ај што немаш поим од дебатирање,немаш.Ај што си неук неук си.Него ке напишам нешто без врска и заради таков ко тебе ке ме банира админот а тоа е најмалку што го сакам сега.

Впрочем живеј си во заблуда и понатаму,зошто и онака тоа е едниствено место каде што припагаш во моментов....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Уаааахахахахаахахаха,кој најде да зборува.Па не ја барам јас таа скапана држава да се врати бе.Ти си тој гласноговорник кој со труби и фанфари на темава трубиш како порано се живеело поубаво.

Ти напишав во еден пост кој живееше убаво во таа држава.Легачите и лебарите кои по цел ден дремеа на столица и на 1 ви плачеа за пари.

Сега кога дојде времето да треба да се работи,плачете по тој систем зошто тогаш и онака ништо не работевте.Е помина тоа време.Нема веке.И сега што праиме,а?

Јас што сум работел и дали сум шетал во тој систем не е твоја работа.

Пак ке ти кажам,мрдни дебелото месо од пред тастаура зошто гледајки ги часовите на твоите постови деф се работи за тежок лебар кој нема што друго да работи освен да дреме на нет

Не ја упропастувај темата,зошто ај што немаш поим од дебатирање,немаш.Ај што си неук неук си.Него ке напишам нешто без врска и заради таков ко тебе ке ме банира админот а тоа е најмалку што го сакам сега.

Впрочем живеј си во заблуда и понатаму,зошто и онака тоа е едниствено место каде што припагаш во моментов....
Не го знаеш ти ни тој систем ни таа држава. Не можеш да му кажеш на некој кој и живеел и работел тогаш како било. Али то тебе не ти е јасно зато шо госпот толку ти уделил. И толку ќе имаш цел живот. Тоа не можам да го сменам.
А за работа, ете во таа Југославија голем дел на важни и тешки работи се направени со работнички акции: правени насипи, градени автопатишта и пруги, се пробивани тунели, копани канали... Иљадници млади се пријавуваа во бригади и летото го врвеа во дружење песни и работа (беспари), денес нема такво нешто, ова година после 3 дена дожд, пелагонија се направи море се потопија села и ниви оти каналите не биле исчистени 20 години а пари се одвојувани, наврна 30 сантими снег останаа цели региони отсечени од свет и без струја храна лекови иако пари еден куп се дадени за одржување на патишта во зимски услови, на никој не му е стало за татковината и сите сакаат да ја напуштат за секогаш. Речиси се шо гледаш околу себе а што беше наменето за корист и работа на народот - направено е во тој систем, денес се градат скулптури од фалсификувана бронза, лажни фасади и имитација на мермер. Енергетиката ни е од СФРЈ, најважните патни правци се од СФРЈ, брани канали мостови тунели - СФРЈ. Тогаш се работеше ударнички и без оглед дали имало криза, денес брат на брата не му иди на помош без пари, цел систем на вредности е урнат, вредности како чесност интегритет работливост, на милион ипол македонци 120.000 работаат во администрација а цела СФРЈ имаше под 30.000 административци - се друго беше во фабрики, рудници полиња, сега сме полни со називи и титули „менаџер за човечки ресурси, координатор за интеграција, подкомисја за координација на заклучоци на комисија...“ во милион ипол македонија со милиони евра дадени за компјутерски ситем на пасош се чека 2-3 месеци - било гужва ради лето, во СФРЈ го добивав за 3 недели, се е закочено се е успорено од нигде инвентивност напредок надеж/ Ти си помешал поимите ако збораш за земање пари без работа тоа е денес, најголеми плати се во банкарство судство извршители и менаџери, најмали се каде што се работи, во СФРЈ директор не можеше да зема толкава плата можеби дупло или тродупло од работничка, ако работник зема 200 евра - тој ќе зема најмногу 600 сега работник 150 - газдата 2000
Сето ова го живеев и видов и тој систем и овој. Ти не си видел ништо, во тој систем не си живеел во овој не ти дал госпот капацитет да го разбереш
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Уаааахахахахаахахаха,кој најде да зборува.Па не ја барам јас таа скапана држава да се врати бе.Ти си тој гласноговорник кој со труби и фанфари на темава трубиш како порано се живеело поубаво.

Ти напишав во еден пост кој живееше убаво во таа држава.Легачите и лебарите кои по цел ден дремеа на столица и на 1 ви плачеа за пари.

Сега кога дојде времето да треба да се работи,плачете по тој систем зошто тогаш и онака ништо не работевте.Е помина тоа време.Нема веке.И сега што праиме,а?

Јас што сум работел и дали сум шетал во тој систем не е твоја работа.

Пак ке ти кажам,мрдни дебелото месо од пред тастаура зошто гледајки ги часовите на твоите постови деф се работи за тежок лебар кој нема што друго да работи освен да дреме на нет

Не ја упропастувај темата,зошто ај што немаш поим од дебатирање,немаш.Ај што си неук неук си.Него ке напишам нешто без врска и заради таков ко тебе ке ме банира админот а тоа е најмалку што го сакам сега.

Впрочем живеј си во заблуда и понатаму,зошто и онака тоа е едниствено место каде што припагаш во моментов....
Лет 3 многу добро напиша за тоа како стоеле некои работи во Југославија.
Ево,ти си тој што е во заблуда.
Со тебе не може да се дебатира.Премногу си агресивен поради твоите фрустрации од СФРЈ.

Настрана Југославија.
Дали си воопшто свесен како се живее сега ?
Дали воопшто знаеш за колкава плата работи Македончето во сопствената држава ?

Толку глупости се изнашлапа,на човек притисокот да му се крени и да те отера во ПМ.

Ајде одговори на двете прашања,па ќе дебатираме како што треба.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Лет 3 многу добро напиша за тоа како стоеле некои работи во Југославија.
Ево,ти си тој што е во заблуда.
Со тебе не може да се дебатира.Премногу си агресивен поради твоите фрустрации од СФРЈ.

Настрана Југославија.
Дали си воопшто свесен како се живее сега ?
Дали воопшто знаеш за колкава плата работи Македончето во сопствената држава ?

Толку глупости се изнашлапа,на човек притисокот да му се крени и да те отера во ПМ.

Ајде одговори на двете прашања,па ќе дебатираме како што треба.
Денес е мизерија, замисли луксуз се смета одење на одмор во Грција и тоа секоја вечер по дискотеки да бидеш излезен.
Барем тогаш луѓето имале за еден нормален пристоен живот без многу стегање, мислам од средината на 60-тите кога почнала и индустријата да работи напорно, а голем дел од инфраструктурата била средена. Пред тоа т.е 10-15 години после војната Југославија била тешко неписмена и примитивно земјоделие и сточарство. Но, со разни мерки на тогашната власт се успеало во позитивна насока.
Денешните влади на бившите членки во наследство добија држави на тацна (освен тие што беа долги години во војна) и ако толку сакате да споредувате долгот на Југославија пред распадот е десеткратно помал вкупниот долг на сите земји денес, а населението за да го добие тој нормален пристоен живот се сели на запад.
Или со други зборови, на сите бивши земји им треба шерифи и да расчистат со ганстерите како во вестерн филмовите, бидејќи луѓето патат по Југославија заради слабиот финансиски криминал.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.190
Поени од реакции
20.822
а како треба да биди ?? тоа не чини - чини работа од сабајле до мрак за 150 евра :confused:
Кажи му молим те, овој ке ми каже како да си го средам животот, дојди ти среди го животот со 200 евра плата да те видам а имаш цени на храна, облека, струја, нафта како на Европа па ти сега мисли му ја.
Настрана Југославија.
Дали си воопшто свесен како се живее сега ?
Дали воопшто знаеш за колкава плата работи Македончето во сопствената држава ?
Имам другари и пријатели кои земаат по 700-800 евра плата, колеги од факултет кои заработуваат по 1500-2000 евра месечно (некои и многу повеќе). Колеги и познаници кои уште не завршен факултетот имаа отворено свои фирми, со вработени, со курци, со палци... Одат по одмори во Шпанија, Тајланд, на шетање во Париз, Амстердам, Минхен и тн. Возат убави коли, имаат скапи телефони, облека... А фала му на Госпо, и мене ми е одлично. Да чукнам на дрво, засега оди како подмачкано.

И за чудо, никој од нив не е член на политичка партија. Чудна работа... :unsure:

И како тоа сега не се живеело убаво? Кој ви е крив што сте неписмени и неспособни? Да не треба Грујо и Заев да ве извлечат од дома, да ви најдат работа, да ве вработат и да ви заработат!? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom