Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
дали знаеш дека Железаница работеше бродски лим во СФРЈ? А дали знаеш како проаѓа лимот денеска, колку да помине као обработен? Дали ќе сакаш да направиш споредба на капацитетите на металургијата, или ете на земјоделскиот сектор, на воената индустрија, индустријата за хемикалии, пестициди, ѓубриво...?
1986-1987.
И Рим и Византија, Египет...имале и раст и пад...
Споредба со што да направам? Со денеска? Не ми е намерата да ја фалам денешната состојба. Треба ли да повторам дека тогаш се живееше подобро? Но тоа не значи дека тогашните власти добро работеле. Напротив, основата била подарени пари, подарена воена опрема, машинерија. Самиот „комунистички“ самуоправен систем беше однапред осуден на пропаст, сем ако не продолжеа подарените пари и(ли) опрема од Западот (САД) и нешто од СССР. СФРЈ беше „ни ваму ни таму“ според договорот на Сталин, Черчил, Рузвелт... и ја користеше таа состојба. Ама, по 1980, се се смени. Немаше простување на долговите од странство.

Еве нешто.. кој разбира српско-хрватски
http://katalaksija.com/2014/02/24/ekonomija-titove-jugoslavije-odlaganje-neminovnog-kraha/
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.179
Споредба со што да направам? Со денеска? Не ми е намерата да ја фалам денешната состојба. Треба ли да повторам дека тогаш се живееше подобро? Но тоа не значи дека тогашните власти добро работеле. Напротив, основата била подарени пари, подарена воена опрема, машинерија.
треба да направиш споредба со тешката индустрија, воената, петрохемиската, текстилната, прехрамбената, земјоделските агрокомплекси...и воената индустрија, за да кажеш дека тогаш ни биле подарувани пари. Со тоа тврдење дека сме живееле исклучиво од подарувани пари, велиш ништо не работело и ништо не се произведувало?
Ама, по 1980, се се смени. Немаше простување на долговите од странство.
долговите беа многу мали, имаше голем раст на бдп. Нив ги направија ојлевци дојлевци (Милошевич, Кучан, Изетбегович, Туџман со помош од ММФ и новите администрации на САД и Англија). Истите тие се режисери и на војните на балканот. Југославија им беше трн во око и според пазарот и според индустријата и според мирот, безбедноста и нискиот % криминал. Си се обидел да спиеш на плажа или в парк кај нас тоа време и да кажеме во центарот на Париз?
Самиот „комунистички“ самуоправен систем беше однапред осуден на пропаст, сем ако не продолжеа подарените пари и(ли) опрема од Западот (САД) и нешто од СССР. СФРЈ беше „ни ваму ни таму“ според договорот на Сталин, Черчил, Рузвелт... и ја користеше таа состојба.
Дај пример која држава сама од себе се развила, некоја чии граѓани биле способни или работливи
 
Последно уредено:
А

Атлантист

Гостин
@Let 3
Дај објасни го ова, што е проблемот, што така се чекале редови за леб, млеко
28.03.1988
Stampedo u redu za hleb u Titovom Velesu, povređeno 20 osoba.
https://sh.wikipedia.org/wiki/1988

Има и други бисери, да не барам се.
afere Agrokomerc - menice bez pokrića u vrednosti od milijardu dolara

Некој спомна како купувале станови со рата колку за кутија цигари. Сметате ли дека релно вашите станови толку вределе?????? , или можеби некој друг ги платил тие станови поради обезвреднувањето на валутата, пр. штедачите останале без своите заштеди.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
1945 година беше година на крај на светска војна кога секаде се пресметувале едни со други спротивставените страни. Во Франција се вратил де Де Гол но францускиот отпор не беше исклучиво составен од деголисти туку имаше и доста социјалисти па и комунисти, во првата година после војната беа организирани народни судењаан, по речиси сите места низ франција, на смрт беа осудени и стрелани околу 50.000 Французи. Имаше тука и соработници со германците но имаше и многу противници на Де Гол.
Во Италија веднаш по војната биле организирани судења не од судии илли правници туку од обични луѓе, беа стрелани некаде околу 27.000 ѐиталијани најчесто беа стрелани противници или подржувачи на една од италијанските партии. Одвај со напори на Палмир Тољати беа запрени егзекуциите, се стрелаше и судеше на брзинка и во Германија, Полска, Чешка, Русија.... такво беше времето , крваво, повоено полно со желба за одмазда, се менуваа граници, државни уредувања. За да цениш еден настан од минато треба да ги знаеш и условите кои доведоа до тој настан
Не одбегнувај директен одговор кој ќе ти ја побие тезата за перфектната СФРЈ. Не муабетам за Французи, Чеси, Италијани или Кинези. Муабетам за 134 РОДОЉУБИВИ МАКЕДОНЦИ кои не се согласувале со политиката на режимот на Тито![DOUBLEPOST=1437497075][/DOUBLEPOST]
..масовната гробница кај Велес е јасно и прецизно документирана. Точно се знае кој е утепан од кого и како. И кој го тоа уприличил, а на основа на што, па последователно дошло до нешто што и во моментот на извршување се знаело дека е злочин. Зошто се бутало подоцна под черга и тоа е јасно....
Но на Кале такво нешто не се случило....:tapp:
Небитно, на Кале биле притворени. Ги стрелале во Кумановско и Велешко или каде и да е, ама стрелани се без фер судење, без обвинителен акт и адвокати.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Не одбегнувај директен одговор кој ќе ти ја побие тезата за перфектната СФРЈ. Не муабетам за Французи, Чеси, Италијани или Кинези. Муабетам за 134 РОДОЉУБИВИ МАКЕДОНЦИ кои не се согласувале со политиката на режимот на Тито!
И?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не одбегнувај директен одговор кој ќе ти ја побие тезата за перфектната СФРЈ. Не муабетам за Французи, Чеси, Италијани или Кинези. Муабетам за 134 РОДОЉУБИВИ МАКЕДОНЦИ кои не се согласувале со политиката на режимот на Тито![DOUBLEPOST=1437497075][/DOUBLEPOST]
Небитно, на Кале биле притворени. Ги стрелале во Кумановско и Велешко или каде и да е, ама стрелани се без фер судење, без обвинителен акт и адвокати.
..упорен си.....по повод реакцијата во артилериската бригада околу солун и срем, нема ниеден стрелан, дури но по пресудите за смртна казна...И ова не е рекла казала тврдење....ко твоето...
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
А бе остај има уше од оние кои свршаваат на илинден, комити ајдуци самоил александар македонски ехее и пред векови и милениуми, ете и ти се какаш од среќа за некаква државност од пред 25 години , додуше не си се ни родил тогаш али ти мава тој настан на нервна база
Е сега нешо да ти кажам, Македонија своја државност доби уште во АСНОМ, се конституира како република со свое собрание претседател, се донесоа одлуки и закони. Македонија беше репулика во состав на федерација скоро исто како што ќе биде република во состав на ЕУ (секако од кога ќе смениме име, историја и направиме територијални поделби со малцинството) Тогаш македонија ќе има 5 пратеници во ЕУ парламент ќе треба да прилагоди закони устав прописи стандарди со оние на Европа, некои традиционални наши карактеристики ќе ги изгубиме за секогаш пример нема појќе ти на галичица да бериш чај или да си праиш дома вино ракија или да се колиш теле прасе кога ќе ти текне.... че мора да прифатиме дел од обврски на ЕУ да се придржуваме на нивни финансиски политики и да застануваме зад одлуките на ЕУ во надворешна и внатрешна политика, пример ЕУ воведува санкции кон русија - и ние воведуваме санкции кон русија, ЕУ станува неприател на Русија или Кина, и ние сме неприатели на русија и кина и така натаму...
Знали да ти повторам, Македонија во склоп на СФРЈ беше како државотворна република со
свое знаме
своја химна
свој закон
своја милиција
своја територијална одбрана
свое собрание
свој претседател на собрание
своја радио телевизија
свои универзитети и школи
свој јазик и писмо
и многу други работи за кои ти појма си немал
А на лична карта и пасош „СФРЈ“. Значи најбитното, слободата несостасувала![DOUBLEPOST=1437497888][/DOUBLEPOST]
..останав во долема и без одговор на внуците на оние кои биле присутни...: кој тоа, колку на број и кога биле стрелани на Кале..во врска со Одиме на Солун!!!....??? Не рекла казала, туку факти. Вака само се прераскажува еден урбан мит, легенда што ли .., исто како оние за средбите со вонземјани. Се останува на приказна... Таквите приказни секогаш имаат два краја. Еве јас викам дека таму , тогаш.. по тој повод, никому влакно не му фалело..и сеа...:sneaky:
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11614717384&id=9&setIzdanie=23076
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
А на лична карта и пасош „СФРЈ“. Значи најбитното, слободата несостасувала!
На голи оток оделе осудени од страна на суд ради нкои сторени дела спротвно закон и устав. Тоа го прави секоја држава и земја освен Македонија каде оние кои се кренале против поредокот и уставот на земјата се сега потпретседатели министри началници....
Во 1948 Коминтерната под директива на СССР ја осуди власта во Југославија и повика на нејзино сменување. Сите кои ја подржаа таа резолуција а нарочно оние кои биле на високи функции, офицери, генерали... беа осудени и пратени во затвор. За секој случај имаш судск одлука/ Тебе ти е криво оти не сме послушале и подпаднале под СССР. Па ние, дете, тогаш му рековме НЕ на стаљинизмот и се доближивме кон Америка и Запад. А тебе тоа ти пречи
Ти не ни знаеш ѕа шо беше голи оток.... еххххх деца
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
А на лична карта и пасош „СФРЈ“. Значи најбитното, слободата несостасувала![DOUBLEPOST=1437497888][/DOUBLEPOST]
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11614717384&id=9&setIzdanie=23076
Мандрак, оваа какафонија на Србиновски ти е изворот??? Ај не ме заебааај.., ти очигледно се мајтапиш со нас , а јас наивно пробам озбилно да разговарам...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
@Let 3
Дај објасни го ова, што е проблемот, што така се чекале редови за леб, млеко
28.03.1988
Stampedo u redu za hleb u Titovom Velesu, povređeno 20 osoba.
https://sh.wikipedia.org/wiki/1988
He ми е познат настанот можеби некој од Велес ако се сеќава на тоа инаку на интернет освен на линкот кој го стави не најдов друг податок за настанот
Инаку пишев за период кога се чекаше на ред, за леб и млеко то беше во време на т.н. економска стабилизација кога се враќаа долговите кон странство имаше недостиг на леб млеко бензин кафе.. го поминавме и тоа
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
He ми е познат настанот можеби некој од Велес ако се сеќава на тоа инаку на интернет освен на линкот кој го стави не најдов друг податок за настанот
Инаку пишев за период кога се чекаше на ред, за леб и млеко то беше во време на т.н. економска стабилизација кога се враќаа долговите кон странство имаше недостиг на леб млеко бензин кафе.. го поминавме и тоа
Хахахахахахахаха.а бе ај не заебавај сега.Па тако ми мораше скапан 101 83 та да го плати во долари и тоа по некој си безвезен курс на Југобанка зошто таа држава снема девизи не заебавај.Голфовите од ТАС ги продаваа само за ДМ и тоа ја памтам цената беше 14 650ДМ со уплата во Југобанка....

Се чекаше со редици за гориво,се воведе пар непар,рафтовите на Славија зјаеа празни.За едно никакво кафе се одеше до Грција.

Кои долгови кои глупости.Банкнотираше 83-та ама тогаш никој од нас немаше поим што е тоа.Почнаа да се штампаат пари без покритие за да не додје до хаос во таа држава која почна да пука на секое коше.....

Приказните твои можеш да им ги продаваш на децава од форумот што не знаат за таа земја,но не и на оние кои живееле и еден поголем дел од животот го поминале во таа држава

Не ја величи многу зошто беше скапана држава од самото со[DOUBLEPOST=1437515122][/DOUBLEPOST]
  • 12. 2. - U Beogradu uvedeni bonovi za ulje, prašak za veš i kafu - Ustavni sud kaže da je to nelegalno (neke gradske opštine ih uvele 31. 1., bonovi za benzin uvedeni u celoj zemlji prošlog oktobra).
  • Predstavnici 15 stranih vlada preporučili srednjoročni kredit od 1,3 milijarde dolara Jugoslaviji; 90-dnevna suspenzija vraćanja glavnice bankama.
    • 2/3. 7. - Predsednica SIV-a Milka Planinc na noćnoj sednici predstavila stroge ekonomske mere kako bi se izbegao bankrot zemlje[6][7] - "moraju se prihvatiti oštri uvjeti za paket podrške stabilizacionom programu"; "alternativa je bila proglasiti moratorijum s ozbiljnim posledicama".
    • 11. 7. - Komisija za međunarodne odnose CK SKJ poziva na rešenje pitanja autokefalnosti Makedonske pravoslavne crkve (zbog "unutrašnjih i spoljnih... negativnih posledica" nepriznavanja iste od strane SPC).
    novembar, druga polovina - Zbog letošnje suše i hladnog vremena u SFRJ elektro-sistem na ivici raspada, npr. većem delu Beograda struja se isključuje po osam sati[
  • Да вадам уште од Википедиа или доста е мислам
  • еве линк https://sh.wikipedia.org/wiki/1983
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Хахахахахахахаха.а бе ај не заебавај сега.Па тако ми мораше скапан 101 83 та да го плати во долари и тоа по некој си безвезен курс на Југобанка зошто таа држава снема девизи не заебавај.Голфовите од ТАС ги продаваа само за ДМ и тоа ја памтам цената беше 14 650ДМ со уплата во Југобанка....
Не сум јас крив шо татко ти мораше да купува стоедно во долари. Ете ти како син го надмина татко ти и си попаметен од него.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
7.155
Попаметен е дека е од времето на СФРЈ :)
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
He ми е познат настанот можеби некој од Велес ако се сеќава на тоа инаку на интернет освен на линкот кој го стави не најдов друг податок за настанот
Инаку пишев за период кога се чекаше на ред, за леб и млеко то беше во време на т.н. економска стабилизација кога се враќаа долговите кон странство имаше недостиг на леб млеко бензин кафе.. го поминавме и тоа
И јас не најдов ништо на нет.
Јас сум од Велес,сабалјево ја прашав мама,ми рече дека имало криза за млеко кога сум се родил јас ( 1989 ),ама не памти дека имало стампедо.
Плус,на Википедија нема никаков податок за 28.03.1988.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.179
Википедија, колку што графиконот им е релевантен.
28.03.1988
Stampedo u redu za hleb u Titovom Velesu, povređeno 20 osoba.
https://sh.wikipedia.org/wiki/1988.
Имавме неколку фурни па никакво стампедо не се случуваше, википедија нешто без врска им е тоа.
Точно е дека на периоди имаше криза за некои производи 80тите, но како што кажаа, кризи имало и ќе има. И Европа и Америка. Сега ова е пример од Нови Сад 2012 (и Белград истото се правеше, купуваа леб 2-3 дена стар)
Čekaju u redu za jeftiniji hleb
Usled sve veće nemaštine, Novosađani čekaju u redovima ispred pekara koje daju popuste na jučerašnji hleb i pecivo.

poverljivom izveštaju Unprofora u Sarajevu, u kojem je rečeno da su najstravičnije zločine, uključujući i smrt šesnaest civila u redu za hleb, izvršili sami Muslimani sa ciljem da pridobiju podršku javnog mnjenja.
Некој спомна како купувале станови со рата колку за кутија цигари. Сметате ли дека релно вашите станови толку вределе?????? , или можеби некој друг ги платил тие станови поради обезвреднувањето на валутата, пр. штедачите останале без своите заштеди.
Дали сметаш дека реално фабриките кои произведуваа милиони и фирмите кои извезуваа роба и услуги во странство вредеа неколку илјади марки? Чија вредност беше негде проценета како украдена на над 4-5 милијарди евра, од истите ликови чии сопственици сега се мултимилионери. Или дали општествените станови кои ги откупуваа средината на 90тите за неколку илјади марки навистина толку малку вредеа? Истите кои сега се продаваат по 1200-1500 евра квадрат.
Добар дел од тие т.н. истории испаднаа сомнителни (ете конкретно прочитај за Ченто наводно без основ затворен, сиромашен случаен револуционер), контрадикторни и филувани од некои ликови.
А за масакри ...за војна, за убиства на рекетари, давења во кофи, атентати врз престедатели, убиства на деца, Куманово без истрага, без одговор, бомби, ракетирање на влада и тн. За најголем дел од нив не се знае зошто се случија и кој стои зад нив. И на огромен број раселени лица, на тепаните работници... И за налогодавци и извршители на овие дела, аналитичари, "респектирани бизнисмени" и политичари. Во убавата независна Македонија.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom